Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

Likan7

Být autobus finále, tak jasných 5 a nazdar. Finále v metru mě nikdy pořádně nebavilo a prakticky po výbuchu autobusu jsem to mohl vypnout. Těch 100 minut ale za jasných 5, finále za 3. Krásný 4* :-) ()

danny_21

Autobus, nebezpečně rychle se řítící ulicemi L. A. se Sandrou Bulldokovu jakožto roztomilou řidičkou a Keanu Reevesem oddaným policistou, specialistou za ramenem. Výborný natočený nápad se skvělými akčními, dynamickými sekvencemi, tak jak to pan De Bont umí. Oba herci sympatico, stejně jako Dennis v roli zhrzeného záporáka - 75 % ()

Armin82

Vcelku průměrný akčňák, v té době docela s průměrnými jmény. Teda až na Hoppera, ten tu hereckou kvalitu ve filmu tak nějak podržel. Vlastně přemýšlím, jestli to vůbec byl akčňák? I když asi jo, mělo to slušné tempo a nenudil jsem se. Nicméně vzhledem k tomu, co všechno ten autobus zvládnul a ustál...to bylo spíše takové sci-fi. Přeskočit 10 metrů díru v dálnici? To už byla jako slušná diskotéka. Tam museli bejt tvůrci filmu asi na něčem tvrdším, než na kafi 60% ()

Ceberus

Zlatá devadesátá léta - Reeves, Bullock, Hopper a hlavně skladatel Mancina, kterého už bezpečně poznám a patří spolu s Rabinem k mým oblíbeným autorům, zvlášť ve zmíněném období. Také tehdy ještě nebylo zvykem mámit diváka vizuálními efekty, takže si museli tvůrci vystačit hlavně s efekty praktickými, což dává devadesátkám svůj osobitý styl. A jako bonus "blbý a blbější" Jeff Daniels v seriózní roli. Jinak pokud si chcete dát nášup, místo druhého dílu doporučuji raději novou Linku č. 657. ()

rublik05

Výborný akčňák, od začátku až do konce pořádná adrenalinová jízda. Chválím herce, všichni zúčastnění hrají perfektně, kromě dvou hlavních protagonistů mě moc bavil Jeff Daniels, ale i vynikající záporák Dennis Hopper. Nelze také nepochválit kvalitní kameru, střih a celkově moc pěkný vizuál a efekty. Příběh neobsahuje žádné zbytečné složitosti, nezaobírá se motivy, dramaty či podobnými záležitostmi, zaměřuje se čistě jen na samotnou akci, velkou dávku napětí a zběsilé tempo. Užíval jsem si každý okamžik. Takhle nějak si představuji kvalitní akční thriller. 9/10. ()

gemi

Svého času revoluční, moderní akčňák se skvělým scénářem, obsahujícím tři různé situace, spojující bombového vyděrače a - samozřejmě - rychlost. Našlapané akcí od první do poslední minuty. Za ty necelé dvě hodiny se toho stane hodně, je to jeden z těch filmů, který působí dojmem, že ve skutečnosti trval mnohem déle. Jenže je to začátek devadesátek a satanužel tu nechybí i občasné post-osmdesátkové WTFs. Autobus místy viditelně jede tak třicítkou, skok přes díru byl absolutní pitomost, výbuch dopravního letadla kalkul čistě na efekt a závěrečné zrychlení metra totální nelogická pitomost. Dnes bych tomu čtyři nedal, ale v devadesátých, páni, to byla pecka. Nechávám hodnocení tehdejší optikou. ()

junxi91

Skvělý akční thriller, kde neuplyne ani minuta bez napětí nebo akce. Oblíbený film mého dětství. Keanu Reeves v roli elitního, odvážného a velice houževnatého policisty Jacka Travena. Jeho parťák Harry je zase znalec výbušnin, což se hodí. Proti nim totiž stojí "geniální šílenec" Howard Payne v podání Dennise Hoppera, kterému tyto záporné role vážně pasují. Baví ho totiž nastražovat kila trhavin na výtahové šachty nebo pod autobusy, vše sledovat a řídit s dálky a říkat si o horentní sumy peněz. Splašený autobus pak musí řídit studentka Annie v podání Sandry Bullock. Na to, že ji vzali řidičák to však zvládla skvěle. Ono kočírovat bus narvaný cestujícími v ulicích LA, plných chodců, aut a dalších překážek, není žádná prdel, pokud musíte jen rychlostí minimálně 50 mph. Ale prdel to nebyla ani na dálnici, protože tam jsou zase nedostavěné úseky, občas je nutno ostře zatočit na nájezd nebo přeskočit 15 m díru v mostě. Annie to vše v koordinaci s Jackem skvěle zvládne a jejich spolupráce byla naprosto špičková a ukázková. Stejně jako ve výtahu to i tady nakonec dopadne díky triku s palubní kamerou dobře, avšak Howard se jen tak nevzdává, a tak jsme svědky třetí akce, tentokrát v metru. Díky bohu Howard v tunelu metra "ztratí hlavu". Akorát chudák Harry si to celé pořádně odskákal, když se toho parchanta snažil dopadnout doma. Odteď se budu bát cestovat výtahem, autobusem a také metrem. Ještě, že všude chodím pěšky. ()

Nix

Já jsem tuhle klasiku dlouho neviděl, to se musím prásknout. Ale o to víc jsem si to potom užil. Tyhle staré bomby prostě jedou od začátku do konce a dokonce mne tu ale Sandra bavila víc než Keanu, ten je takový standartní svůj. Člověk díky tomu zavzpomíná na filmy, které prostě mají místo v žebříčcích a zamáčkne nostalgickou slzu. ()

src

Dnes jiz klasicky film, ktery z Keanu Reevse snal Maleho Buddhu a udelal z nej tvrdeho chlapka a Sandru Bullock dostal az na samy vrchol popularity. Akce strida akci pri zbesile road movie s bombou pod zadkem. ()

Abdul

Tím, že tento snímek redefinoval slovo "tempo", ukázal nové možnosti, jak točit akční film a v podstatě svým prvenstvím nastolil cestu pro takové tempařské zběsilosti a perly tohoto filmového žánru, jako je například pozdější Skála, si zaslouží pátou hvězdu, ačkoliv na ní kvalitativně nemá. ()

Bukiet

Překvapivě zábavný film. Výborný Keanu, nevadící Bullocková. Jen ji před druhým dílem měli upozornit, že tenhle film nebyl o ní. ()

Alojs

Skvělý námět, skvělý Reeves, skvělý Hopper (byť vráskami posetý, tak pěkně vyčůraný) a nezapomenutelný hudební motiv. Když tak dále přemýšlím, vkrádá se mi na jazyk i sympatická Sandra Bullock a řada scén, na které jen tak nezapomenu (autobus řezající zatáčky, autobus přeskakující díru v mostu, autobus vybuchující, Reeves pod autobusem, Reeves na metru... no jéje). Pěkná vzpomínka na časy, kdy to de Bontovi ještě šlo. Dvojka stojí za starou belu. Ještě že do ní Reeves nešel (ačkoliv měl zřejmě jiné důvody - než ty čistě kvalitativní). ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?