Ve výškové budově je surově zavražděn noční hlídač a vzápětí vybuchne bomba, která zničí výtahová lana. Celkem osmnáct cestujících zůstává uvězněno ve výtahu, který prudce padá dolů, než ho zastaví silné brzdy. Ale i ty hodlá atentátník odstřelit, pokud nedostane tři miliony dolarů. Do akce jsou nasazeni špičkoví losangelští policisté Jack Traven a jeho přítel Harry. Při riskantní a nebezpečné akci se jim podaří dostat cestující z výtahu, atentátník se ale zmocní Harryho a vyhrožuje jeho zabitím, jestliže nedostane peníze. Jack se odhodlá k akci, svého přítele postřelí na noze a ten atentátníkovi unikne ze sevření. Šílenec však uteče… Oba policisté jsou vyznamenáni za odvahu a večer společně oslavují. Zejména Harry je poněkud společensky unavený. Druhý den dostane Jack zprávu, že byl unesen autobus, na němž je připevněna bomba. Přihlásí se i atentátník: o své peníze rozhodně nechce přijít. Zatímco Jack jde do akce přímo, Harry je s ním ve spojení a řídí operace. Jack se dostane do autobusu, kde ve zmatku vystřelí jakýsi muž, který si myslí, že jde policie po něm. Bob, řidič autobusu, je těžce zraněn a za volant usedá jedna z cestujících, studentka Annie. Autobus se podle pokynů atentátníka nesmí dostat pod určitou rychlost, jinak nálož vybuchne... Jackovi se nejprve podaří vyjednat, aby byl z autobusu vysazen zraněný Bob. Pak se v panice snaží vystoupit další cestující, starší žena, je ale usmrcena. Jak se zdá, atentátník vše pozorně sleduje díky přímým záběrům vrtulníků, které celou akci přenášejí. Brzy se ukáže, že na dálnici, kam autobus míří, je patnáctimetrová díra... (TV Prima)

LukH

Nejakčnější film, jaký jsem viděl. Slušná výtahová předehra, velkolepá romantická vlaková dohra, ale především nervydrásající autobusová jízda, která mne při prvním podívání naprosto vtáhla. Keanu se výborným výkonem odrazil konečně do "první ligy", stejně jako Sandra, pro níž to byl ovšem nečekaně herecký vrchol, ze kterého bohužel klesá jen dolů. Dalšími krédy jednoho z nejlepších akčních filmů vůbec jsou výborná kamera (od de Bonta čekaně) a do snímku skvěle zapadající hudba. Promíjím i tradiční nelogičnosti většiny akčních filmů...no v LA holt maj létající autobusy... ()

Tiiso

Jean de Bont prokázal neobvyklou chladnokrevnost při natáčení při svém debutu. Dát dohromady tolik scén aby děj pomalu grafoval a neztrácel tempo či logicnost, to už chce nějakou odvahu a přehled. V polovině devadesátých let tímto filmem zabodoval a vyzdvihl Keanu na veřejnost a výsluní. Pěkný akční snímek který vyzní na plátně či velké úhlopříčce. ()

chicab8

Poměrně jednoduchý recept (zavři lidi do autobusu s bombou, nenech je zastavit pod pohrůžkou výbuchu, zbav se řidiče, místo něho dosad ordinary girl -Sandra - a nech naskočit udatného poclicajta , který zachrání situaci - Keanu) a jaké udělá divy. Film napíná, pobaví, rozesmutní, někdy vyrazí dech, jindy nutí přivřít realistické oko (skok autobusu), ale vcelku je to svěží podívaná, ke které se i po letech ráda vracím. ()

Adrai

Stačí jedna věta: VHS s tímhle filmem byla u Nás doma ta nejvíc ohraná VHS co jsme za doby VHS měli ;) ()

aa12

Když jsem byl malý tak to byl můj nejoblíbenější akční film a i teď se na tu adrenalinem nabitu akci rád podívám. ()

.killer.

Výborná akční nálož, která má jednoduchý příběh s nečekanými zvraty, originální námět a dobře vybrané herce. Pro mě klasika, která se dá vidět několikrát a neomrzí. ()

DadysGirl

Film se mi líbí, ale přujde mi už lehce překombinovaný... Každopádně duo Reeves - Bullock funguje, sem tam dobrá hláška, akce i romantika... Vlastně vše co by si člověk u filmu mohl přát... ()

baltik

Film disponuje skvělou atmosférou. Nestává se mi 2x často že bych přehlížel chyby v režii, popř nepříjemné scenáristické kousky ale ve filmu kde vás atmosféra chytí od začátku do konce, si zaslouží ocenit. ()

kyLuke

Je to jeden z nejsvižnějších filmů , jaké jsem viděl . A to je klad !!! Další klady jsou pak sympaťák Reeves a perfektně zvládnuté akční scény . Akorát konec trošičku ubírá na kvalitě , takže nakonec to je 90% . ale za zbytek filmu mi to vychází i přesto na plný počet ! ()

RedRose

Tohle je akční mega jízda 90-tých let!!! A patří to do skupiny takových skvostů, jako jsou Nebezpečná rychlost (1994), Mizerové (1995), Skála (1996), Con Air (1997) !! Za mizernejch 30 melounů natočil Jan de Bont své životní dílo!! I po těch 20-ti letech (2014) je to pořád chytlavé, velmi kvalitně natočené a ozvučené a ve své době byla volba ještě ne moc známých Sandry a Keanua víc než povedená a role jim neskutečně sedly!! A Reeves tímto odstartoval svou hvězdnou kariéru!! Vlastně jediná věc která na ten zub času upozorňuje, jsou speciální efekty, které nejsou vůbec špatné, ale je prostě vidět, že jsou staršího data, ale na celkový výsledek to nemá vliv. Asi jediné co mi na filmu lehce vadilo už před 20-ti lety je třetí část v metru... Tady to je už přepálené a naprosto zbytečné, nehledě na fakt, že je zde asi nejvíc nelogičností (metro asi nemá záchranné brzdy?! místo aby rychlost stáhnul a samovolně zastavil, tak ji zvedne, aby něco?! neukopnutelná tyč k držení?! polda který neumí bez klíče sundat pouta?!) z celého filmu... A i přes tyto drobnosti je mé hodnocení jasné: 99%!! A znovu opakuji, za mizernejch 30 miliónů dollarů!! Dnešní filmoví tvůrci a studia by se nad sebou měly vážně zamyslet... ()

biergof

V roce 94 Reeves jistě netušil, že za pár let změní a otřese filmovým světem coby NEO. A Bullocková jistě věděla, jak mě bude nudit svým kukučem a úsměvem vesnické matrace až do smrti. Smrtonostná zbraň v prostoru autobusu místo mrakodrapu a jak to tůruje i po čtvrtstoletí! ()

TaNya_

Tak dát dohromady skvělýho Keanu Reevese a Sandru Bullock... no u mě to asi moc nevyšlo. Akční část je typicky americká, což mám vlastně docela ráda, ale jak už sem zmínila, kazí mi to ''souhra'' hlavní dvojky. Když je pominu, tak nevím proč má jít o nejúspěšnější akční film jakéhokoliv roku, protože zápletka je možná podána stylem ''autobus'', ale i tak sme ji už několikrát viděli. Mám z toho rozporuplný pocity, a tak to asi vyjde na obyčejný 3*. ()

Scraffy

Takmer dokonalý akčný kúsok, ktorý kľudne mohli aj viac skrátiť a ešte viac pritlačiť. Takmer spokojnosť. ()

snebka

Film je to bezpochyby zábavný. A vím, že když koukám na akční film měl bych při nejrůznějších momentech přivřít oko nad tím jak nereálná zrovna proběhlá událost je. O tom ten žánr je. Jenže tenhle film je ji plný. Nad některými situacemi jsem skutečně kroutil hlavou - viz létající autobus nebo vykolejení metra. Tahle klasika 90. let mě zkrátka tolik neoslovila 60/100 *** ()

papadoce

Jediný výstrel Jana de Bonta, ktorý trafil do čierneho, aleže kurva presne. Akčný film zažil vo svojej histórii niekoľko prelomových momentov a Speed bol jedným z nich. Akčňáky zažili svoju veľkú a veľmi typickú éru v osemdesiatych potom začiatkom deväťdesiatych, ale po tomto filme sa ich štruktúra absolútne zmenila. Film Speed priniesol fenomén do tej doby nevídaný a to nepretržitú akciu alebo aspoň dynamické dianie počas celej minutáže. Vynechali sa siahodlhé citové výlevy a podobne. Jednoducho dynamická akcia za akciou. Navyše v tomto filme trafili aj dokonalý kasting. Najmä rola Jacka Travena sadla Neovi ako uliata, ale nestratili sa ani ostatní členovia LAPD, či cestujúci autobusu. A áno, film obsahuje niekoľko nelogickostí, ale každá z nich sa dá odpustiť vzhľadom na žáner a vzhľadom na to, že každú vyvážila parádna akcia s úžasným soundtrackom. Milujem tento film. ()

J.e.r.e.c

Je to v mnoha ohledech velice podobné Uprchlíkovi, kterého jsem viděl pár dní předtím. Na rozdíl od něj se ale tady frčí prakticky od začátku do konce s pedálem u podlahy a bez šance na oddech. Bavila mě dvojka Reeves-Daniels a jejich policejní šéf, taktéž chemie mezi Keanu a Sandrou je nadstandardní, naopak Hopperův maniak až moc přehrává a navíc ani nedostane adekvátní prostor. Samozřejmě, že celý ten démonický masterplan je opět neskutečná blbost – autobus se mohl po cestě asi tak 10x roztřískat, a kdyby k tomu došlo, tak nedostane Hopper ani cent. Nejvíc jsem se zasmál, jak nenápadně vyříznul kus chodníku, aby si mohl odnést prachy. Asi u sebe nosil světelný meč. Trochu se mi potvrzuje, že tyhle slavné devadesátkové thrillery jsou obecně velice přeceňované a v jádru to jsou navíc strašné ptákoviny. Pokud to srovnám s aktuálními top kriminálkami jako třeba Dragged Across Concerte nebo Wrath of Man, tak to je kvalitativně úplně jiná liga. 70 % ()

departed

Ok, když se ode dneška řekne klasický devadesátkový akčňák napínavý od začátku do konce, vybaví se mi Speed. Tohle vidět tenkrát v kině musela být bomba :) ()

faraoon

Fakt roztomilá naivňoučká, ale nadčasová blbůstečka, které shovívavě odpouštím množství nelogičností protože mě překvapila téměř dvouhodinovou adrenalinovou jízdou . A jak to panečku před třiceti léty Bont zmáknul pěkně poctivě bez počítačově generované grafiky a tehdy třicetiletý, neokoukaný Reeves do toho dal sympaticky a zuřivě úplně všechno netušíce, že se dočká děsivého propadu v hloupém Wickovi. A stejnětakletá kouzelná Bullock ještě netušila, že to nejlepší jí teprve čeká. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Nebezpečná rychlost potřetí?

Nebezpečná rychlost potřetí?