Okrást svatého Petra není jen tak. Zvlášť, když chcete přijít do nebe! Do krádeže klíče svatého Petra jsou zapleteni tři lidé: zloděj Vilém, podvodnice Emílie a Tobiáš, který je v tom ale úplně nevinně. Při přetahování o uloupené věci skončí všichni tři v zámeckém rybníku u vodníka jako dušičky. Když se ocitnou před nebeskou bránou, svatý Petr je pošle zpátky na zem, aby ve stanovené lhůtě našli jeho klíč, jinak přijdou do pekla. Pátrání je zavede na zámek, kde je čeká kromě krásné princezny a dobrotivého krále setkání se zrádnými kancléři a jejich proradnými plány. Výpravnou koprodukční pohádku podle scénáře Petra Hudského natočil Karel Janák v krásném prostředí Zvíkova, na zámku Sychrov a ve Slavonicích. (Česká televize)

Šimpy

Tohle bylo v pohodě, přímočarý příběh s morálním poselstvím, tak mají pohádky být. Druhý nápadník princezny aspoň nebyl záporák, Příkazský si musel užít to hraní vodníka, furt ve vodě. :-D Akorát sv. Petr by snesl lepší obsazení. Jo a digitálně upravený Zvíkov, z toho jsem prskal rum všude. :-D ()

kocik1

V rámci štědrovečerních pohádek rozhodně těžký nadprůměr, přiznejme si ale, že srovnávací základna posledních let je velmi nízká. Nicméně pohádka má příběh, místy i vtip a neztrácí se v uřvanosti. Už to z ní dělá výjimečný počin. Za mě plus i za Bereniku Kohoutovou. ()

Sabrewulf

Nebylo to nic extra, ale velký palec hore za dva aspekty. První, že tam byla pro děcka výrazná morální ponaučení, často to v současných pohádkách chybí, nebo je naopak ještě zvrácené. Druhá věc: snad první česká pohádka, ve které vodník nepůsobí jako retard, nebo bukva, nebo retardovaná bukva. Co se týče pohádky jako celku, prvních 20 minut bylo zmatených, že jsem ani nevěděl, kdo má být hlavním hrdinou a jak se to zařadilo do "kolejí", tak už to bylo fajn. Logika sice občas dost haprovala (kouzelný Svatý Petr není schopný si prostě pro ten klíč dojít sám?) a někdy střih nenavazoval (při učení plavání to jde vidět na vodníkovi), ale celkově mě to nijak neuráželo. Každopádně ten Solomon Kane.... ehm vodník fakt potěšil. ()

otík

Štědrovečerní pohádka roku 2023. Není potřeba pohádku odsuzovat, tak špatná zas nebyla. Ale jednoznačně se jedná o nejslabší štědrovečerní pohádku Karla Janáka. Problémem je scénář, který je fakt marný. Svatý Petr se prochází po světě, dává si v místní hospůdce pivečko a při jedné z těchto piatik mu ruka šmátralka ukradne klíč od svaté brány. Problém to není, protože ji dokáže otevřít šperhákem (pardon, páčidlem), ale pro dva zlodějíčky a jednoho dobráka, který se k nim náhodou nachomýtl, to znamená problém - klíč ztratili, pro jistotu se utopili a před nebeskou branou jim sv. Petr dal na výběr: buď klíč vrátí do osmi dnů nebo půjdou do pekla. Tři hrdinové se tedy vrátí do lidské podoby, přidají se k nápadníkům místní princezny, odhalí nekalé úmysly podlých rádců a jak jinak, polepší se, život si zachrání a vše skončí dobře. Je velká škoda, že známým hercům jsou psané slabé dialogy, sem tam ani není co hrát či mluvit, kamera je přitom velmi dobrá, technicky je to paráda. Vtípek v podobě obsazení Novotného s Remundovou jako páru stejně jako v Kukačkách zůstal zcela nevyužit, král pana Nárožného je příšerně starý, princezna je prezentována jako chytrá, ale vůbec se tak nechová. Vznikla tak zcela průměrná pohádka, která je dobrá, ale rozhodně to není pecka pro hlavní vysílací čas na Štědrý den. ()

UhLee

(4/10). Generický pokus manufakturního režiséra Karla Janáka o vánoční pohádku, která uspěje u českého diváka. Kdybychom žili někde, kde se pohádky nevyrábějí jako na běžícím páse, tak by se mu to možná povedlo. Jenomže husarský kousek se nekoná a je z toho pořádný propadák. Odpadem to nesmrdí, ale Štědrý den to rozhodně důstojně neuzavřelo. Petr Nárožný je výborný český herec a zaslouží veškerý respekt. Jenomže šlo v této pohádce vidět, že ho již jeho herecká síla a šarm opouští - docela smutný pohled. Hlavní představitel Filip Březina je bezesporu velký sympaťák. Jenomže tady, když se usměje, tak to je dosti úchylný úsměv až má divák pocit, že ho chce sníst. Z hereckého obsazení nejvíce vyčníval David Novotný. Jeho absurdní chování jako královského poradce mi na chvíli vykřesala naději, která však vmžiku vyprchala. Dostali jsme totiž neoriginální taškařici, která si uždibla něco málo z několika pohádek, ale vlastně nic nového nepřinesla. ()

Cedr odpad!

Wow. Je fajn si jako každý rok na Štědrý den připomenout jak fajnově je hospodařeno s koncesionářskými poplatky. Infantilní garbage, který nefunguje ani jako neškodný background noise, protože od té zhovadilé demence nelze odtrhnout oči. ()

geklon

Potenciál obrovskej, výsledek je jak cukroví od Penamu. Možná to hezky to vypadá, ale sežrat se to dá jen z nouze. ()

oveckaoa

Já vím, že je to pohádka a je to na jiném logickém postupu, ale však ta zápletka a dění na plátně je úplně debilní.  Svatý Petr chodí chlastat do hospody v kapse si nosí viditelně klíč  ten mu ukradne jeden zloděj pak narazí na jednu zlodějku ta ho okradne tak on ji nahání po cestě jí ten klíč spadne a zvedne ho nějaký muzikant co jim to chce vrátit všichni tři spadnou do vody a utopí se  za zhruba ani ne 2 minuty , když jsou kousek od mola. Jsou z nich dušičky u místního vodníka ten je omylem jednou vypustí a oni jdou k nebeské bráně tam je svatý Petr pozná a vrátí je zpět s  tím , že pokud ten klíč nevrátí do 9 dnů půjdou do pekla. Ten klíč sebral královský pes  tak oni ho nahánějí mezitím  princezna  hledá nápadníky tak oni , aby se tam dostali předstírají jednoho  nápadníka s komtesou a sluhou. Po té princezně jede i místní vodník  a do toho jejich rádcové kradou (kde jsem to jenom  viděl Tajemství staré bambitky (TV film) (2011) a Tajemství staré bambitky 2 (2022)). Jinak je to plné nesmyslů  všichni  občané mají peníze v jedné pokladně jak to jako dělaly, když někam jdou to jako to jako tam všichni hromadně chodí Nárožnému jde místy hovno rozumět asi to mělo být vtipné, ale není.  Navíc je to senilní král proč ho nezbavily trůnu u princezny vybírají nápadníka co ji odvede co nejdále, ale ona je zde představena jako někdo kdo je na tom otci fixovaná tak, že by daleko nejspíše nešla. Ona je zde prezentovaná jako velmi inteligentní (proč ty úkoly nevybírala ona jsou to její nápadníci?), ale sama   si nápadníka  vybrat nedokáže nechává to na těch rádcích. Zachraňuje to jedna vtipná hláška (Tobiáši krájíš ubrousek) a ten pes (border kolie moc ve filmech nejsou což je škoda) i ty 3 hlavní postavy a princezna jsou sympatické. P.s. jaký má smysl chytat ryby na rybníce kde žije ten vodník ještě se s ním bavit a ještě být tak blbý a chytat to před ním, aby Vám pokaždé řekl , že tu rybu zná a chtěl po Vás, aby jste ji pustily? P.s. 2 Proč ten klíč otvírá všechny dveře má  přece jen otvírat jen nebeskou bránu a proč o přijetí do nebe rozhoduje Svatý Petr a ne bůh (asi nebyl rozpočet na postavu boha)     60 procent ()

LEGACY

Určitě de nejedná o světabornou pohádku, která by měla změnit špatné renomé štědrovečerních pohádek posledních let. Avšak zároveň se postavy dostanou do celkem zajímavých zvratů, které testují jejich charakter a je celkem lákavé sleeovat kdo se zachová jako padouch a kdo hledá vykoupení a spásu. V rámci toho, že v dnešní době prostě čeští filmaři neví jak slátat novou moderní a nefádni pohadku, musime hold vzít Sv. Petra s tim, že na nic víc se momentálně nezmůžeme. I tak musíme koukat na slibnou budoucnost, protože pořád je to krok vpřed oproti předchozím rokům. ()

Autogram

Skôr slabá rozpravka ako dobrá, a skôr nudná ako zaujímavá. Okukaný pribeh o víťazstve dobra nad zlom, čo je doména rozprávok, zachraňujú nádherné kostýmy a rozprávkové prostredie, aké sa len tak niekde nevidí. Takže potešenie skôr pre oči ako pre dušu. ()

giovanni3

Klasicky průměrná Vánoční pohádka, která nijak neuhranula, ale ani neurazila. Herecké obsazení se povedlo, ale naopak děj nebyl nikterak zajímavý. Dalším zápor je určitě i glorifikování zlodějů, což moc do pohádek nepatří. Tudíž obyčejný průměr s pohlednou princeznou... 3z5 ()

jefff

Především otřesně zahráno. Březina, Kohoutová a Hochman hráli prkenně, jak nějací ochotníci. Alespoň Remundová a Novotný to trochu dotahovali, ale casting děsný. Janák je rutinér a pohádky točí genericky a uondaně. Nebavilo, nenadchlo, vyložený průser sice také ne, ale řekl bych, že to je málo. ()

psychoJoa

Milá, sice předvídatelná, ale držící standard po celou dobu! Průměr, který rozhodně ničím neurazil - a tím na mě udělal dojem. Rozhodně spokojenost, loňský rok vyrovnán, možná mírně překonán. ()

vitekpe

Ta princezna Korbelova to cele cetla z cteciho zarizeni, ne? Strasny... Vtipni a hrajici byli Kohoutova, Hochman, Prikazky, Novotny, Remundova a Narozny. Ostatni jen odrikavali. Ale pohadka je to barevna a takova proste moderni. Smula je v hlavnim kladasovi, ktery me neohromil a rozhodne to neni tahoun na hlavni postavu. ()