Okrást svatého Petra není jen tak. Zvlášť, když chcete přijít do nebe! Do krádeže klíče svatého Petra jsou zapleteni tři lidé: zloděj Vilém, podvodnice Emílie a Tobiáš, který je v tom ale úplně nevinně. Při přetahování o uloupené věci skončí všichni tři v zámeckém rybníku u vodníka jako dušičky. Když se ocitnou před nebeskou bránou, svatý Petr je pošle zpátky na zem, aby ve stanovené lhůtě našli jeho klíč, jinak přijdou do pekla. Pátrání je zavede na zámek, kde je čeká kromě krásné princezny a dobrotivého krále setkání se zrádnými kancléři a jejich proradnými plány. Výpravnou koprodukční pohádku podle scénáře Petra Hudského natočil Karel Janák v krásném prostředí Zvíkova, na zámku Sychrov a ve Slavonicích. (Česká televize)

Pierre

Já osobně moc nechápu, proč musel bejt v pohádce nutně použit svatej Petr a nemohli to být nějaký úplně jiný klíče, když je navíc sám sv.Petr prezentován pouze jako nerozhodný bizarní senilní ňouma, kterého ještě hraje slovenský herec, který musel být předabován.  Ještě mi vadila podobně předabovaná postava rybáře.  Rád jsem viděl v obsazení svým způsobem legendárního Nárožného. Jenom když jsem ho viděl, tak mi došlo, že už je fakt starý. On tady obecně nikdo herecky nějak extra nevyniká, dokonce ani Novotný s Remundovou.  Ale líbil se mi vodník Lukáš Příkazký, který byl vážně roztomilý a místy dokonce až jak z jiného filmu. Jinak (až na Petra) docela pohodová obyčejná pohádka, která nemá moc dobře promyšlený fikční svět, ale jinak  osvědčeným způsobem  pracuje s osvědčnými motivy (Janák už své překvapení s Princeznou a půl králoství asi nezopakuje.) Klasika, která neurazí. ()

UncleG

"Pseudopohádka", kde se věci dějí náhodně, podle vzorce: napíšeme to tak, jak se nám to zrovna hodí. Proč? Protože proto. Klíč je pouhý McGuffin za kterým se potřeba se hnát, Svatý Petr random oslí můstek spojující jinak nesouvislé segmenty... a hlavní postavy jsou jakési prázdné skořápky vláčené páně scénáristovým perem po papíře. A pleská to tam, pan scenárista, jakoby se nechumelilo. A já se ale fakt vztekám. ()

Alementina

Já si nemohu pomoct, ale kde jsou krásné jednoduché pohádky se sympatickými herci. Mějme alespoň nějakou pohádkovou logiku, ale tohle jsou hrozné nesmysly ... za mě hloupá pohádka. ()

slunicko2

Výpravné pohádkové hatla-patla. 1)  Tvůrci očividně inspirovaní Tzarovým návodem, jak vytvořit dadaistickou báseň, stvořili lehce dadaistickou pohádku. Zde je ten návod: Vezměte noviny. Vezměte nůžky. Najděte v novinách článek, aby měl délku, jakou počítáte dát své básni. Článek vystřihněte. Potom pečlivě rozstříhejte všechna slova, která tvoří tento článek, a vložte je do pytlíku. Skládejte pak jeden ústřižek za druhým přesně v pořádku, v jakém vyšly z pytlíku. Svědomitě opište. Báseň se vám bude podobat. A vězte, že jste spisovatel neskonale originální a okouzlující citlivosti, byť doposud nepochopen lidem._____ 2)  Bizarnost díla poněkud zmírnili tři pěkní kluci. 28letý Filip Březina (poctivý Tomáš), 29letý Mark Kristián Hochman (zloděj Vilém) a 38letý Lukáš Příkazký (vodník)._____ 3)  Výstižný koment: Omnibus**, flanker.27*. ()

kajas

Štědrovečerní pohádku České televize měl již téměř tradičně na svědomí režisér Karel Janák, bohužel se ale znovu ukázalo, že Korunní princ se asi jen tak znovu konat nebude. Pozitivem jsou rozhodně neokoukané tváře v hlavních rolích (Filip Březina jako muzikant Tobiáš a Sára Korbelová jako princezna Viola), scénář ale nepřichází s ničím příliš originálním, a tak pouze spojuje motivy z výrazně povedenějších pohádek, jako je Anděl Páně (křesťanské relikvie a postavy) nebo Bambitka (dvojice zlotřilých rádců). A jakkoli si vážím pana Nárožného, jeho neustálé obsazování do role otců sotva plnoletých princezen už nelze brát ani jako špatný vtip. 3* s přivřenýma očima. ()

kinderman

Dal bych za tři, ale to by musel Janák do rolí zlolajných a pitvořících se kancléřů (jak se u nás nesprávně titulují vedoucí Kanceláře prezidenta republiky) obsadit Mynáře s Vohralíkovou a Kohoutová ukázat něco z toho, co tak ráda vystavovala svého času na sociálních sítích. ()

honajz2

Čtvrtou hvězdu bych možná dal, ale teď si nejsem jistý, jestli bych to rád viděl znova (na rozdíl od Princezny a půl království nebo Korunního prince), takže ji zatím dávat nebudu. Mě je celkem fuk, že je to zase vykradených x jiných věcí, když v Česku nevznikla povedená atypická pohádka už x let (ačkoli Slíbenou princeznu jsem pořád neviděl a asi mi to ještě bude trvat...). Tyhle každoroční štědrovečerní mají hlavně funkci neurazit a pokud možno zpříjemnit večer, což tahle u mě celkem splnila. A koneckonců, jako vrchol pohádkové originality se tu momentálně vnímá Princezna zakletá v čase, která je složená jen z otrocky vykradených témat slavných zahraničních pohádek, takže se o tom těžko dá víc polemizovat. Ale zpátky sem. Vnímal jsem tu funkční svět, sympatické postavy, překvapivě povedený humor se zdařilými černohumornými hláškami, ve svém světě docela dobře napsaný a pospojovaný příběh a i přes pomalejší atmosféru to mělo hlavní příběh celkem pěkně časově rozvržený, takže to není tak nedodělané jako poslední Janákova pohádka a z těch jeho ji naštěstí řadím mezi ty lepší. A to i přesto, že je tu v hlavní roli zase Filip Březina a že tu straší Berenika Kohoutová. Zároveň tomu ale chybí něco silnějšího, co by to posunulo výš, než kde to je. Takhle je to jen dobře odvedená práce, ale zatímco Princeznu a půl království jsem viděl už asi třikrát, tak u Klíče svatého Petra si už asi jen tak neřeknu, že bych se na to měl další Vánoce těšit... Silné 3* ()

rakovnik

Náš prcek, tedy pro pohádku hlavní cílová skupina, se těžce nudil. Ostatně já jsem se také nudil a bylo těžké se soustředit na děj. Ten byl pomalý, nic moc se nedělo, hlavní postavy nebyly vůbec sympatické. Potěšil mě pouze (stále stejný) král a svatý Petr, také docela povedený závěr. Lokace byly hezké - mutant Sychrova se Zvíkovem vypadal zajímavě, na přehradu jezdím rád. Myslel jsem na to, že se opět těším na léto. Na hlavní Vánoční pohádku ale docela slabé. ()

William_

2/10. Nefungovalo zde prakticky vůbec nic. Od nezapamatovatelných postav až po příšerné efekty a pokud někdo tuto pohádku srovnává s Anděl Páně, měl by si zajít k očnímu. Už samotný casting ve mně nevyvolal nic pozitivního, ale nutno říct že herci byli nakonec ten nejmenší problém, neboť dělali co mohli. Zavedl bych otázku, jestli opravdu potřebujeme každý rok novou pohádku která vypadá takto, nebo bychom jednou za 2 roky dostali opravdu kvalitní a propracovanou pohádku na kterou se bude celá republika těšit. Za mě štědrovečerní zklamání. ()

M.i.k.e

Po loňském bizáru s cestováním v čase je letošní janádka dost v pohodě. Jasně rozdělené role, klasické poselství, dobré obsazení a soldiní výprava. Klasika z toho asi úplně nebude, ale časem bych sí ji klidně dal znova…60% ()

vydumnica

Krásny zámok a prostredie, ale rozprávka ma príliš nezaujala. Vodník a svätý Peter sú perfektne obsadení, to chválim, ale princezná a ani Tobiáš sa mi až tak nepáčili, dokonca som miestami bola na vodníkovej strane, hlavne keď mu chudákovi ukradli tú zlatú rybku. Už ma asi nebavia rozprávky, kde sa opakuje stokrát videné, kráľ je len figúrka na šachovnici, všetko rozhodujú radcovia a princezná si ani ženícha nemôže sama vybrať. Aspoň tie úlohy mohla vymyslieť ona. Nepáčilo sa mi aj to vyhrážanie sa peklom a vôbec, čo robil svätý Peter v krčme? Veď mal byť v nebi. 55%. (na hrane medzi 2 a 3*). ()

bourec

Žádná velká pecka to není. Obsazení je slušný, ale jinak spousta scén připomíná jiný pohádky. S přomhouřeným okem tomu ale průměrný hodnocení dám. 50%. ()

Nach

Jedna z těch mírně lepších vánočních pohádek. Není to žádné pohádkové terno, ale postavám zde člověk dokáže fandit a i se s nimi sžít. Záporáci jsou zde správně trhlí a zamrzí příliš triviální premisa o hledání kouzelného klíče skrze který se napravují charaktery a hraje o nebe nebo peklo. Scenáristicky slabé, ale zkušená režie to zachraňuje. 65% ()

cariada

Tak trochu jsem se toho bál, recenze nic moc a název mě taky zrovna ne uchvátil. Přesto jsem štědrovečerní pohádku s menším zpožděním dal a nelitoval. Určitou dobu trvá si zvyknout na poměrně neznámé tváře, přece jenom je člověk zvyklý vidět v pohádce známé herce ano i tady jsou, ale je jich málo. A nebo já ty hlavní prostě neznám. Příběh je celkem vtipný a zajímavý. Zbytečně se to nesnaží být moc dramatické což je jen dobře. Postavit to na principu, kdy zloděj okrade zloděje, bylo povedené. Petr Nárožný i v tolika letech pořád umí hrát a být vtipný. Postava vodníka je tu vlastně kladná, i když tam ty jeho vlastnosti zapomenuty nejsou. Jako celek to působí docela slušně a čas ukáže jak to bude působit při další projekci. PS.- jedna chyba  se tam vyskytla a to když vodník je na půl ve vodě a je tam vidět jak má mokré šaty což by jako vodník mít neměl. ()

zette

Dalsi z tech vanocnich pohadek, ktere si divak za nejakou dobu jen sotva vybavi. Mohlo byt vice vtipu, sviznejsi tempo... Ale jinak takovy ten dnesni prumer, no... ()

necisty

Jako je to na 3 hvězdy, ale protože si tu dáviči cukroví zas hrají na experty, tak trošku dorovnám skóre. A víte co? Já měl hezké vánoce a tohle mi hezky podtrhlo náladu. Dobrá nemá to kdo ví jak převratný děj a herecké kvality, ale příjemně to do sebe nějak zapadlo a pobavilo :). ()

pakobylka

Uvolněná a vcelku nápaditá pohádková hříčka, která sice hraje na jistotu, tudíž se drží při zemi a bojí se trochu víc odvázat, na druhou stranu nepotřebuje velkolepou výpravu, aby pobavila … 3,5* ()

MightyHal

Typická stereotypní nuda která nefunguje kvůli hlavní trojici která je nesympatická a má nejvíce nudných scén. Stereotyp českých pohádek je tu cítit na sto honů a to i hlavně v porovnání s pohádkou od stejného tvůrčího dua "Princezna a půl království" která fungovala jako rozjuchaná až místy parodistická jízda a tento počin ve srovnání je silný podprůměr. Nárožný to spolu s hercem vodníka jediní táhnou a škoda že zrovna vodník tu má naprosto nevyužitý potenciál, velká nuda. ()

Šimpy

Tohle bylo v pohodě, přímočarý příběh s morálním poselstvím, tak mají pohádky být. Druhý nápadník princezny aspoň nebyl záporák, Příkazský si musel užít to hraní vodníka, furt ve vodě. :-D Akorát sv. Petr by snesl lepší obsazení. Jo a digitálně upravený Zvíkov, z toho jsem prskal rum všude. :-D ()