Ryba jménem Wanda

• Velká Británie A Fish Called Wanda (více)

Čtveřice lupičů – koktavý milovník zvířat Ken Pile, krásná Wanda, její údajný bratr Otto, který je ale ve skutečnosti její tajný milenec, a Georges, její oficiální milenec, spřádají plány na přepadení banky, kde jsou v sejfu uloženy drahé šperky a diamanty. Když loupež uskuteční, odhodí masky a ujíždějí do opuštěného skladu, kde chtějí lup schovat. Georgese si ale už předtím na ulici všimla stará dáma se třemi psy, která ho zahlédne znovu v odjíždějícím autě. Když lup uschovají, naoko se rozcházejí. Wanda s Ottou se za rohem zase sejdou, podezřívavý Georges se ale vrátí na místo a kameny přemístí ... Wanda s Ottou, kteří chtějí lup jen pro sebe, mezitím anonymně nahlásí na policii, že loupež provedl Georges Thomason a dají policistům jeho adresu. Georges je zadržen ... Když jedou Wanda s Ottou pro lup, v trezoru ho už nenajdou! Wanda spěchá na policii za Georgesem, chce z něj něco vytáhnout. Při odchodu si před budovou všimne jeho obhájce Archieho Leache, kterému Georges jistě řekne, kam lup schoval. Rozhodne se tedy ho svést a ihned s tím začne ... Ve vazbě navštěvuje Georgese i Ken, jemuž zadržený svěří malý klíček, neřekne ale, k čemu je a kde je lup schován. Ken ho ukryje do krabičky na dno akvária, kde má svou oblíbenou rybku jménem Wanda. Přistihne ho ale přitom Wanda, která při nejbližší příležitosti klíček sebere. Ví, že se Kenovi nezdá její vztah s údajným bratrem, proto Otto zahraje gaye a snaží se zděšeného Kena svést. Na policii pozná stará dáma s pejsky Georgese a identifikuje ho ... (TV Prima)

Arutha8

Ztřeštěná gangsterská komedie, která pobaví skvělými charaktery i správnou mírou dějových zvratů. Prostě čistá práce bez snahy o umělecký přesah. Zaručeně zvedne náladu. ()

neo93

Skvělá britská kriminální komedie. Když čtveřice zlodějů, šéf party Georges, koktavý Ken, přitažlivá Wanda a její domnělý bratr Otto, vykradou banku a získají diamanty, vypadá vše naprosto dokonale. Při útěku z místa činu však Georgese zahlédne postarší paní se psy, což značí velkou potíž. Ještě větší problém nastane, když právě Georges se rozhodne sám vypařit s ukradenou kořistí. Jenže na to mu dojdou Wanda a Otto a udají ho na policii. Ještě před tím ovšem Georges dokáže ukrýt diamanty na nové tajné místo a Kenovi svěří klíč od ukryté schránky. A jelikož se Wanda od Georgese nic nedozví, zaměří se na jeho právníka, Archieho, kterého chce svést a tím získat ukradený lup do svých rukou. A tím se odstartuje celý film, především řadu vtipných a zábavných scén. Ty obstarávají zejména výborná Jamie Lee Curtis v roli svůdné Wandy, která využívá všech ženských zbraní k tomu, aby využila advokáta Archieho, v podání John Cleese, ke svému cíli. Jejich milostné hrátky nestále vyrušuje Kevin Kline jako Otto, který není její bratr, ale milenec. A mezitím také sledujeme herce Michaele Paliniho, který hraje koktavého Kena, jenž se pokouší zabít náhodnou starou svědkyni, přičemž zjišťuje, že to není jen tak. Výtečná černá komedie z britských ostrovů, kterou si moc rád někdy zopakuji. ()

gemi

Vkusná komedie s inteligentním humorem, která je ale malinko přeceňovaná. S ohledem na to, že ji napsal Cleese, není nějak extra vtipná. Tedy JE vtipná, ale když to člověk poměřuje s laťkou nastavenou Monty Python's, tak je to slabý odvar. Každý druhý díl Hotýlku ji strčí do kapsy. Ne že by tu byla nouze o vtipné momenty, ale hlasitě jsem se nezasmál snad ani jednou. Příběh přitom taky není zrovna sofistikovaný, dělá jenom kulisy vtipným momentům. Slabší čtyři. (Druhé zhlédnutí, první 23. 4. 2014) ()

Rodin

Tohle byl nářez. Partie s pokusy zabít starou bábu se psy by vystačily na samostatný krátký film, Česká televize by z toho dokonce jistě dokázala vykouzlit rozmarný seriál na předvánoční dobu. Nevím, koho vyzdvihnout, herecké výkony v této nesmírně vtipné komedii byly vynikající, ale u mě asi přece jenom vede Michael Palin. ()

M4rkl4r

Velmi slušná komedie s dvěma ikonami Britského humoru. Opravdu to nemá s Monty python nic společného, což je zcela zřejmé. Je to takový po Anglicku pojatý styl typické Americké komedie devadesátých let s velmi vydařeným scénářem plným zvratů, šílených momentů a vtipných postaviček(Zvláště Michael Palin a Kevin Kline). Zde je velmi čitelný podpis Johna Cleese. Zvláště co se týče komických charakterů postav Otta(Kevin Kline) a Kena(Michael Palin). Ti nám sice mohou připomínat určité postavy z Monty Python produkce , ale zde figurují v naprosto odlišném stylu komedie. A vychvalovat jejich herecké výkony je asi jako pornočasopis pro slepce -- naprostá zbytečnost. Děj je velmi nápaditý, svižný a se zajímavým závěrem. Hlavně z příběhu necáká klišé , jako to často býva právě v Amerických komediích podobného stylu. Britové prostě vědí, jak na to... 84 % ()

Ronee

Film o premene a o oslobodení sa od toho, čo nám je dané, alebo k čomu nás vychovalo prostredie. Otto má záľubu v čítaní Nietzscheho, no je otázne, či vôbec vie, o čom číta. On si však o sebe myslí, že je bystrý. Wanda je sebecká "rybka", ktorá je takisto klzká ako tá v akváriu, pretože sa prešmykne ku každému chlapovi. Ken kokce a veľmi mu to prekáža. A George sa chce zbaviť svojej britskej povahy, chladnej a nevzrušivej, ako je tradične prezentovaná. Všetci teda majú v sebe nejaký problém, od ktorého sa pod vplyvom okolností postupne oslobodia. Otto je šikovný lupič, ktorého v detstve mlátil otec, preto si robí srandu z koktavého Kena. Na konci sa z neho paradoxne stane niečo, čo by sme vôbec nečakali. Ken sa mu chce pomstiť za to, že mu zjedol rybky v akváriu. Vďaka tomu, že nájde v sebe odvahu, oslobodí sa od svojho problému. Wanda, ktorá doteraz nemala problém zbaliť kohokoľvek len z vypočítavosti, sa oslobodí od sebeckosti vplyvom ozajstnej lásky. A George v sebe objaví vášeň. Vtipné scény dokresľuje skvelá kamera a najmä scenár, ktorý je skvelo napísaný, takže sa divák v množstve postáv a scén nestratí. Vtipné situačné gagy sú nadčasové. Film ukazuje, že posunúť sa bližšie k svojmu ideálu je možné, hoci keď ho dosiahneme, určite si stanovíme ďalšie a ďalšie a ďalšie...ideály. ()

Shitonit

Vyčůraná ryba Wanda. Vychcaná ryba. Wanda připravuje divákovi tak nečekaný momenty, že divák se chca nechca válí v křečích smíchy. :-) ()

Řízek

Co ste to za trubky že tady furt žvaníte o MP? (omlouvam se všem co tak nečiní) To budete každej film v kerym hraje někdo z Pythonu porovnávat právě s filmy od Pythonů? A co třeba Halloween? V něm přece hrála Jamie Lee C.... No to je fuk, stejně to byla nuda a Divoká stvoření sou mnohem lepčí. ()

Pai-Mei

Zo začiatku sa to nedá pozerať, lepšie povedané počúvať vďaka "úžasnej" britskej angličtine. Bolia z nej uši. Nakoniec je z toho ale slušná komédia založená práve na vtipoch o Britoch. ()

jprmusic

Skvělý a inteligentní humor páně Cleeseho převedený na plátno špičkovými hereckými výkony. Viděl jsem film několikrát a chechtal jsem se vždycky stejně. Scéna, kdy se Kline objeví v bytě Cleeseho a představuje se jako agent je jedna z nejvtipnějších, jakou jsem kdy ve filmu viděl. ()

boombang

Až na "ostřelovače" Palina je v tom minimum zábavy. Scénář sice ujde, ale Kline je příliš nesympatický, Cleese je přímo akademicky nudný a na Jamie Lee se vážně nedá koukat - ta vypadá jak transvestita. Dost velké zklamání. ()

Olafsson

Vtipné, příjemně zamotaný děj se spoustou zvratů, výborné výkony herců a možná i inspirace pro váš milostný život... To vše v téhle klasice, kterou jsem s chutí znovu shlédnul po letech od prvního setkání ještě na videokazetách někdy na začátku 90.let... Nutno vidět v originálním znění! ()

gicous

Jestli se někdy přichomejtnu k anglickému originálu, tak půjdu s hodnocením do absolutních čísel. Nádherná komedie, při které se nasmějete a pobavíte. Výborný příběh, skvěle dotažené gagy a nezapomenutelné postavy v podání hvězdné čtveřice Cleese-Curtis-Kline-Palin dělají z Wandy výbornou a hlavně inteligentní komedii, jaké se již v dnešní době netočí. Jen se vyhněte českému dabingu, je to čiré zlo. 8/10 ()

teba

Jako malá jsem se tomu filmu vyhýbala - nelíbil se mi název, v televizi jsem zahlídla pár praštěnejch ukázek a bylo vymalováno. Dostala jsem se k němu až teď - a nemám slov, takovej klenot! Cleese, Curtis, Palin, Kline, k tomu výbornej scénář a lidi typu Fry jako "křoví"... Proč jsem na to nekoukla dřív?! :o) ()

MirkaP

Tento způsob humoru mám ráda. Jamie Lee Curtis mám ráda. Kevin svého blbce hraje velmi přesvědčivě. John Cleese má úžasnou figuru (herecky i fyzicky :-) ). ()

Rutger

Určitě zasloužený Oscar pro Kevina Klinea v asi nejzábavnější britské komedii podle velmi vtipného scénáře Johna Cleese. Samozřejmě Jamie Lee Curtis a Michael Palin taky nemají chybu. ()