Nyad

V šedesáti letech uplavat víc než 160 kilometrů z Kuby na Floridu bez jakékoli ochrany před žraloky? Diana Nyad má prostě celoživotní sen a teď si ho chce splnit. (Netflix)

Flego

Dvojica herečiek si právom ukradla film pre seba. Snímok ženskej plavkyne, ktorá chcela urobiť rekord ako šesťdesiatnička je obdivuhodný, i keď to s tou motiváciou premotivovali. ()

BMW12

Příběh o tom, že na věku opravdu nezáleží a je důležité se nikdy nevzdávat, a to ani když několikrát neuspějete, protože pokud si jdete za svým cílem, úspěch dříve či později přijde. Diana Nyad je sice sebestřední a namyšlená, ale její odhodlání je fenomenální a stejně tak i její výkon, kdy se jí nakonec přeci jen podařilo uplavat vzdálenost mezi Kubou a Floridou, a to navíc v 64 letech. ()

claudel

V případě Annette Bening se domnívám, že to může Oscarem zavánět, napopáté by jí to mohlo vyjít jako DiCapriovi. Ten musel bojovat s medvědem, ona zase s medúzami a mořem ve všech jeho podobách. Čili ideální kandidátka na protrpěného Oscara. Bude záležet, jak naloží Akademie z Lili Gladstone - jestli bude v kategorii hlavní nebo vedlejší. Co více o tomto snímku napsat - je motivační, popisuje neskutečný až nadlidský a každopádně obdivuhodný výkon, ale každý divák si u něj může tak čtyřikrát schrupnout a o žádný posun v ději nepřijde. ()

kajas

Díky životopisným filmům se často dozvídám o zajímavých osudech lidí, o kterých jsem do té doby neslyšela. Nyad je přesně tenhle případ. Snímek stojí a padá na faktu, jestli vám bude sympatická hlavní postava. Annette Bening (kterou mám pořád zafixovanou jako manželku z Americké krásy, takže mě upřímně šokovalo, jak zestárla) a určitě se jí povedlo zobrazit tu neskutečnou houževnatost. Bohužel jsem ale více soucítila s vedlejšími postavami, které musely snášet Dianinu sobeckost a neohleduplnost – Jodie Foster a Rhys Ifans byli mimochodem skvělí. Film je ve své druhé polovině taky poněkud repetitivní a ztrácí tempo, kromě herců má ale taky super soundtrack a za jedno zhlédnutí podle mě stojí. ()

Trevor

Ako zvyčajne správne podotkol Arsenal83 ten účelový záver tomu rozhodne na kvalite trochu ubral, rovnako tak súboj so žralokom ale celkovo to bol vcelku sympatický príbeh staršej tety nevzdať sa svojho cieľa, ktorý či bol alebo nebol splnený tak ako by mal byť sa nakoniec do dejín zapísal a ako všetci dobre vieme v dnešnej dobe sa do dejín zapisuje čoraz viac poloprávd, celkovo je to však spracované pomerne pútavo a uveriteľne, inšpirácia hlavne pre postaršie paničky, nielen Stepfordské. ()

sofiapetra

Drsný film - aneb, co jste fyzicky nezvládli do třicítky, bude v šedesáti určitě brnkačka. Skvělá Annette i Jodie. Ale hlavně je to všechno pravda. ()

M.i.k.e

jeden z těch po cenách pokukujících filmů, který má vlastně všechno co by takový film měl mít. Velmi dobrou technickou stránku, inspirativní příběh na reálném základě a dvě výborné herečky v hlavní roli. Hlavně Jodie Foster je tu skvělá a naplno využila toho, že měla na rozdíl od Annette Benning k dispozici sympatickou postavu (což se o Dianě Nyad úplně říct nedá). Jenže bohužel, všem kladům navzdory, mě ten film úspěšně míjel skoro celou dobu a zařadí se tak v mých očích do škatulky hezkých filmů podle skutečnosti, které ale už nikdy znova neuvidím. Jednak proto že sem jich za poslední roky viděl desítky a jednak proto že v následujících letech jich další desítky vzniknou...70% ()

Aljak

Ak mám pravdu povedať, o príbehu Diany Nyad som doteraz absolútne netušil, takže to bolo pre mňa všetko úplne nové a v podstate aj prekvapivé. Jej odhodlanie a cieľavedomosť sú rozhodne inšpirujúce - a to čo sa jej v 60ke podarilo, to je absolútne úžasné! Samozrejme, zásluhu na tom majú aj jej trénerka a motivátorka v jednom, a taktiež skúsený navigátor. Scenár znie možno triviálne, ale celé spracovanie príbehu je výborné - vrátane psychologického rozmeru, ktorý tu bol dosť citeľný. Bolo skvelé, že tu boli ukázané aj všetky tie nepodarené pokusy a početné nezhody medzi Dianou a jej tímom. Aspoň bolo vidno, že tento monumentálny úspech sa vôbec nerodil ľahko. Veľmi dobré = 4* ()

Streeper

Byla jsem mile překvapená jak moc se mi nakonec snímek líbil. Určitě tomu připspěly i skvělé herecké výkony, kterým vévodila Annette Bening. Zároveň mě moc zaujalo téma, o kterém jsem do zhlédnutí filmu nic nevěděla ani netušila a je neuvěřitelné, že něco takového se opravdu stalo. Smekám před takovými lidmi a jejich odvahou. Film je krásně natočený, na nic si nehraje a ukazuje příběh tak jak má. Zároveň baví a funguje i po emoční stránce. ()

Martrix

Jeden z těch vyhajpovaných filmů, který je dnes náramně trendy a kterým (objektivně) nemáte moc co vyčíst. Hlasitá kritika z vás automaticky dělá homofoba, rasistu, incela, nebo aspoň blbce. Mmj. i tak se pozná žhavý adept na oscarové nominace. Jak by taky ne? Hlavní postavy jsou lesby, navíc je i o traumatech z dětství, jako je sexuálním zneužívání a ztráta otce. A samozřejmě je tady ten přesah ...vytrvalost, plnění si snů.... . A to není zdaleka všechno. Máme tady skvělé herecké výkony polozapomenuté Bening a stále hvězdné Foster. Hudbu Desplata. Je to příběh o ženách a je i ženami napsán. Je životopisný. Ten film je přenaditý vším, co má dnešní Oscarák splňovat. A jako takový je i cpán divákům. Jenže já díky scénáři a excelentním hercům, viděl starou umanutou, sobeckou mrchu, jejíž posedlost neomlouvá vůbec nic. V jejím úsilí jsem při vší úctě ke skutečné Dianě, nic ctnostného neviděl. Její vytrvalost byla na úrovni bezohlednosti a hlouposti; devalvuje ji nulová empatie vůči svému okolí. Ta postava mi byla nesympatická. Jak bych tedy měl vnímat její příběh jinak, než jako pouhý produkt cílený na typického hollywoodem zblblého diváka? Takže pro mě emočně víc než polovina filmu 0 bodů. Až v poslední třetině mi to tvůrci vynahradili, resp. jen úplné hovado by zůstalo emočně nezasaženo. Ale to bylo dílem výjimečnosti toho okamžiku, kdy to nakonec dobře dopadlo. Jako celek....scénáristicky i obsahem, mě to většinu času míjelo. A to jsem si jistý, že si filmaři hodně připomohli a spousta věcí byla ve skutečnosti jinak. Víc se mi líbila kultovní Magická hlubina a třeba i ruský Odin vdoch. Nicméně uznávám, že Bening si zlatého prdeláče zaslouží nejen za předvedené herectví, ale i za tu obrovskou dřinu, která je za jejím výkonem vidět. A za vedlejší roli, si minimálně nominaci, zaslouží i Foster. ()

Juto

Plavkyňa Diana Nyadová (Annette Bening) bola v 70. a 80. rokoch menšou celebritou. Bonnie Stoll (Jodie Foster) je jej dlhoročná najlepšia priateľka a čiastočne lesbická milenka. Píše sa rok 2010 a Nyadová sa blíži k 60. narodeninám. Napriek tomu, že posledných 30 rokov sa nevenovala veľkému plávaniu, rozhodla sa zvládnuť svoje neúspešné plávanie z Kuby na Floridu, vtedy mala len 28 rokov. Najali si miestneho experta Johna Bartletta (Rhys Ifans), aby ich previedol cez náročné morské prúdy. Príbeh má typickú inšpiratívnu športovú štruktúru a je predvídateľný, pretože sleduje typický hollywoodsky biofilmový štýl. Ale rozprávanie má niekoľko silných emocionálnych momentov v rámci postáv a tónu. Mnohé z plaveckých a podvodných momentov sú dobre zvládnuté. Kamera a prezentácia sú nádherné na pohľad. Herecké výkony Annette Beningovej a Jodie Fosterovej sú skvelé a herečky mali medzí sebou dobrú chémiu. Výhradu mám k digitálnym žralokom, ktoré vyzerali divne ako z počítačovej hry. A keďže režiséri majú viac skúseností s dokumentárnymi filmami, cítil som aj to, že energia a štýl réžie nie sú také silné alebo také isté ako ich iné diela. Osobne si myslím, že tento príbeh by bol zaujímavejší, keby to bol skôr dokument ako hraný film. 6,5/10 ()

Pajky3

Mám rád inspirativní filmy, obzvlášť když se týkají sportu a jsou zaloužené na skutečné události, takže to se mnou Nyad neměl tak těžké. Navíc Annette Benning a Jodie Foster jsou skvělé herečky a užívají si to. Umanutost Diane nezná mezí a nelze jinak než ji obdivovat, i když bych ji za kamarádku asi jen těžko snášel, o to víc obdivu zaslouží také Bonnie a vlastně celý tým, který se s ní na tomhle snu podílí. Za mě skvěle a Netflix by měl v produkci takových filmů jen pokračovat. ()

campix

Nyad je snímkem, kde vyznění skutečných událostí pro mě přehlušuje jakýkoliv jiný aspekt filmu. To, že hlavní hrdinka (zde ztvárněná Annette Bening) ve skutečnosti dokázala v šedesáti uplavat 160 kilometrů na jeden zátah, mi prostě hlava nebere. Jinak asi solidní životopisný film a určitě jedna z těch lepších filmových Netfixovek z poslední doby. ()

angel74

Plavecký výkon Diany Nyad je bezesporu obdivuhodný. Její houževnatost a odhodlanost zřejmě nezná mezí. Tohle však není pouze sportovní životopisný film. Tvůrcům se totiž podařilo natočit nádherně optimistickou poctu nezlomnosti lidského ducha a nezdolné vůli jít si za svým snem. Na konci jsem skoro uvěřila tomu, že Annette Bening coby titulní hrdinka právě uplavala neskutečných 177 kilometrů, což svědčí nejen o vynikající práci maskérů, ale hlavně o jejím úžasném hereckém umění. Také bych chtěla pochválit soundtrack, který srší pozitivní energií. (85%) ()

UhLee

(5,5/10). Tak tady mě téma naprosto minulo. Filmy o skutečné události mám ve velké oblibě a takových Thirteen Lives považuji za jeden z nejlepších filmů loňského roku. Doufal jsem, že Nyad bude podobné překvapení jako výše zmiňovaný film Rona Howarda, ale zázrak se nekonal. Téma vytrvalostního plavání nezní dvakrát atraktivně, ale film měl výborně zaděláno na úspěch. Režisérského křesla se totiž chopil muž nejpovolanější. Jimmy Chin se donedávna specializoval na dokumentární snímky a Nyad byla jeho filmová prvotina. Natáčení v extrémních podmínkách má zmáknuté z předchozích projektů jako Free Solo, kde musel natáčet na skalách. Tady vyměnil pískovec za slanou vodu, takže musela být natáčecí technika opět patřičně chráněna. Vznikl z toho poutavý film, který je kvalitně natočený, přesně podle životopisné šablony. Máme tady odhodlaného člověka, který si jde za svým snem a po cestě nemá problém za sebou zapálit nejeden most. Odhodlání, kterým disponovala Diana Nyad ji přinesl sportovní výkon na hranici lidských možností. Před tímto výkonem nejde udělat nic jiného než smeknout plaveckou čepici. Ztvárnila ji Annette Bening, která dala do hereckého výkonu opravdu maximum, ale ať se snažila sebevíc - nedokázala mě svým výkonem strhnout. To samé musím bohužel říct o zbytku hereckého obsazení. Jodie Foster je hereckou stálicí, ale nikdy jsem neměl tu čest tuto americkou herečku poznat více. Jsem moc zvědavý, jestli mě svým výkonem dokáže přesvědčit alespoň v nové řadě seriálu True Detective, kde to  bude stát primárně na jejich bedrech. Rhys Ifans je na tom podobně jako zbytek osazenstva. Jeho herecký výkon je příjemný, ale ničím nezaujme a ani nestrhne. Celkově to byl takový příjemný film, kdy víte, že všechno dobře dopadne a nelámete si s tím vůbec hlavu. Víte, že to Diana Nyad nakonec zvládne uplavat. S čím mám docela zásadní problém byly záblesky do minulosti a také realistické záběry. Tvůrčí tým se rozhodl pro velice rušivý a prazvláštní filtr, který znemožní divákovi, aby jej tyto záběry z minulosti jakkoliv zasáhly či ovlivnily. To mi přijde jako veliká škoda, protože jedním z pilířů životopisných film jsou právě retrospektivní záběry. Životopisné filmy budou i po snímku Nyad nadále patřit k mým oblíbeným žánrům. Ovšem příště budu s výběrem filmu, kterému dám šanci daleko obezřetnější. You know, we're getting old, and if you die... I wanna be the last person you see. Don't die. But if you do, I'll be right there with you. ()

Tosi

Nebylo to špatný sportovní drama, jen mi holt ani jedna z hlavních hrdinech nebyla dvakrát sympatická. ()

Johnny.ARN

Dve obstarožné lezby otravujú 40 ľudí, míňajú love sponzorov a namiesto toho, aby strážili vnúčatá alebo vyrábali keramiku v dome dôchodcov Zlatý dážď, čvachtajú sa vo vodičke a idú si po smrť. Samozrejme, že táto teplá kokotina musí byť nominovaná, bez toho by to nešlo. Len neviem, prečo jedna z nich nebola aj čierna. Ale tak aj Leo dostal sošku za to, že dve hodiny len trpel, takže nechajme sa prekvapiť. Pokiaľ nemusíte geriatriju, medúzy a vodu, totálna zbytočnosť. 1 z 5 ()

Pavlínka9

Ten příběh neznám a vlastně jsem tomu vůbec nerozuměla. V 65ti pěti letech! Za mě super ukázka toho, co člověk dokáže a taky, že pokud něco chceš - nevzdáš se - tak se dostaneš opravdu daleko. Dvojice Foster a Bening za mě super a dost se mi to líbilo a zároveň jsem celou dobu nerozuměla tomu, co se to tam sakra děje, protože mi to přijde neskutečně neuvěřitelné. Líbilo se mi prolínání "realit" a skutečných záběrů s filmem. Za mě velké překvapení. A finální fotka, kde se herečky a hlavní představitelky sešli :) Top :) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD