Poslední týdny Frankensteinova otce, režiséra Jamese Whalea. Nemocný Whale žije osaměle se svojí hospodyní Hannou a při pokusech malovat bezmocně sleduje, jak ho se zdravím opouští i jeho umělecká tvořivost. Potřebný vzruch do posledních týdnů jeho života přináší mladý zahradník Clayton Boone, který zprvu netuší nic o starcově filmové minulosti ani o jeho sexuální orientaci. (oficiální text distributora)

Martin741

Priserne nudny film o mladom zahradnikovi, ktory prinasa cerstvy vzduch do poslednych dni rezisera Whale-a. Iana McKellena mam od skoncenia serie LOTR na haku, a mladeho Brendana Frasera nemam rad. Vtedy este mlady kevin J. O´Connor /Mummy 1999/ taktiez nevie hrat, skoda. K tomu treba pripocitat priserne dialogy, dej, ktory sa nikam neposuva a slabu reziu. 5 %, dokonale som sa nudil ()

ad

Zasloužil-li si někdy někdo oscara za hlavní mužskou roli, je jím právě McKellen za Gods and Monsters. Lahůdkovost scénáře pak vynikne především znáte-li Frankensteinovu nevěstu. Prostě skvost... ()

danecek24

56. Zlatý Glóbus za rok 1998 - cena (1) - *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lynn Redgrave + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Ian McKellen ()

pakobylka

Silně nadprůměrný snímek, zejména díky hereckému ztvárnění všech TŘÍ hlavních postav - nemohu opomenout hospodyni Hannu - a díky tenké nitce vzpomínek a snů otce "monster", kterými je příběh protkaný. A Bohové? ... Nepatříme k nim - nikdo z nás. Oni se nanejvíš dobře baví, pokud nás odněkud pozorují - nezáleží na tom, jestli z nebe nebo z pekla, protože my si svá "monstra" nosíme v sobě ... Neodpustím si jenom jednu soukromou, zcela subjektivní připomínku. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Vyhrocená scéna s maskou mi nijak zvlášť neseděla, byla trošičku "přes". Až do té chvíle jsem měla pocit, že zvláštní přátelství, porozumění a RESPEKT mezi oběma muži byly postupem času VZÁJEMNÉ - a tahle jediná událost všechno dokonale nabourala. Navíc: Pokud by James Whale vážně chtěl zemřít rukou Claytona - prakticky ho přimět k k vraždě - musel by zatraceně dobře vědět, že mu tím neodvolatelně zničí život. Nemyslím, že by byl až tak sebestředný, aby mu to bylo jedno ... Mrtvého vzkřísit nemohl. Mohl - a měl - prostě jen jít a začít malovat, nic víc ... to by bylo daleko přijatelnější - a působivější. Jistě, seběhlo se to rychle, neplánovaně a možná do určité míry impulsivně - chápu to, nicméně téměř veškeré moje dojetí se někam vytratilo, takže 1* musím shodit ze stolu - a docela mě to mrzí. ()

zette

Velmi slusny film z posledni zivotni etapy slavneho rezisera Jamese Whalea. Ian McKellen se sve role ujal velice dobre a je nosnym kamenem celeho filmu. Dobry a zajimavy snimek pro vsechny fanousky filmu. ()

campix

Biografický snímek, který zobrazuje poslední chvilky Jamese Whalea. Otce kultovních horrorových filmů ranné éry hollywoodu jako byl Frankenstein. Tohle komorní drama stojí a padá na výkonu Iana Mckellena, který je prvotřídní a viditelně si užívá řádění v kůži této osobnosti se všemi jeho specifikami. Fraser moc nepřesvědčil, ale tak on nikdy charakterovým hercem nebyl. Je evidentní, že nosným pilířem je scénář, který své kvality nezapře a také si odnesl nějaké to ocenění. Bohužel film u mě tolik nerezonoval a spadl do průměru biografických dramat. ()

dr.fish

Stárnoucí homosexuál, režisér, který odešel z umeleckého světa a dožívá ve svém duchovním exilu pronásledován svými vzpomínkami. Vlivem následků mrtvice mu vzpomínky vskutku ožívají a mísí se s relaitou, kterou reprezentuje jeho služebná a mladý zahradník, možná jeho poslední přítel v životě. McKellen svou postavu nehraje, on se jí prostě stal. Skvělý a zvláštní film, ani minutu jsem se nenudil. 90% ()

uiu

Dokonalá alegorie na sebe sama. Kdo je Bůh a kdo monstrum? Tento skvost se ke mně dostal až teď a je příjemné vidět (o něco mladšího, ale ne o moc) Iana McKellena, který podává standartní prvotřídní výkon, ovšem mě více zaujala role Brendana Frasera, který byl v té době ještě neznámé ucho a musel si počkat ještě rok, než se proslavil díky Mumii. James Whale je starý nemocný režisér v důchodu, netají se tím, že prožíval divoké mládí opředené sexuálními vztahy s muži. Zaujme jej nový zahradník Boone a takřka ihned se spolu spřátelí. I když Boone zjistí, že je starý pán homouš (a že tyto lidi zrovna nemusí), pořád se k němu vrací, protože rád poslouchá jeho příběhy z mládí, války a natáčení jeho nejslavnějšího filmu Frankenstein. Zároveň oboum chybí blízký přítel a navzájem jej v sobě naleznou. Ovšem nit předsudků a chtíče je velmi tenká a i jejich přátelství projde několika zkouškami. Film, který jsem hltala jedním dechem a přeji mu, aby se dostal do většího povědomí diváků. Dobrý komentář: kalap ()

lennyd

James Whale (Ian McKellen), režisér legendárních filmů Frankenstein a Frankensteinova nevěsta, osaměle dožívá svůj život v ústraní. Již nemá potřebu šokovat ani svým extravagantním přístupem ke světům hollywoodských ramp, ani svoji nestandardní sexuální orientací. Ale když do jeho domu nastoupí mladý šarmantní zahradník (Brendan Fraser), Whale zjišťuje, že je stále pro co žít... Mám rád filmy, které si pustíte jen proto, aby jste zabili dvě hodinky nudy, aniž byste o nich dříve cokoliv slyšeli - a ono se z nich vyklube něco takového jako jsou Bohové a monstra. Film, který vás ještě hodiny po závěrečných titulcích nutí přemýšlet, co jste to vlastně viděli - případně probrouzdat internet, jak moc pravdivé stvárnění konce života legendárního režiséra bylo (moc ne). Samozřejmě, nemalý díl na tom mají oba hlavní představitelé - od Iana McKellena nic než dokonalý herecký výkon ani nečekám (touto svojí rolí se v mé malé topce vyrovnal i svému bývalému fašistovi v Nadaném žákovi, ale mile mne překvapil i Brendan Fraser. V poslední době jsem s ním viděl několikero filmů, a nikde mne nijak moc nepřesvědčil, ale v tomto filmu je skvělý (nepříliš povedený český dabing mu vyčítat nebudu :) ).. ()

shantim

Výborný film se snad ještě lepším Ianem McKellenem v hlavní roli. Ale ne, myslím, že právě režisér se podepsal na takto výjimečném díle nejvíce a proto patří potlesk hlavně jemu. 85% hvězdiček ()

dANo

Zaujímavý životný príbeh režiséra, ktorý sa síce preslávil svojimi dvoma filmami o Frankensteinovi, ale záver jeho života sa nesie v zabudnutí, keďže má zdravotné problémy a veľa jeho blízkych ho už opustilo. Na druhej strane jeho homosexualita ho stále drží akosi "nad vodou", hlavne v situáciách, keď sa v jeho blízkosti objaví nový záhradník... Celkom príjemný film, s dobrými hereckými výkonmi a aj scenár je napísaný tak, aby to nenudilo. ()

cross

Je vůbec možné napsat ještě něco, co nezaznělo??? Asi ne, protože Bohové a monstra skutečně jsou vynikajícím filmem s bezchybnými hereckými výkony, zajímavě nekonvenční hudbou, výtvarnou stylovostí a velmi citlivým scénářem. Ale není to film pro každého - chvílemi sledujeme Whaleovo vnitřní psychické rozpoložení, chvílemi s námi Whale nelítostně ironicky šprýmuje a občas nás i nechá velmi lehce nakouknout do vlastní minulosti. Každopádně se hodně mluví (ale velmi zajímavě a "zábavně") a málo děje (pouze zdánlivě!). Gods and Monsters je film, od kterého jsem čekal, že mě dostane. A to se mu absolutně povedlo, akorát je nutné být tomu nakloněn, tiše sedět, poslouchat a dívat se. Pak máte reálnou šanci (i když pouze jako nenápadný pozorovatel) prožít si tento příběh spolu s lidmi z plána. A to do všech detailů a zcela naplno... ()

ghatos

Lehce nadprůměrné a pěkně zahrané od hlavního představitele. Hlavní chybou je malý počet neuspořádaných vzpomínkových výletů do minulosti. Ty by zasloužily daleko větší pozornost. Za 101 minut jsem viděl jen jednu silnou scénu, ale abych nebyl nespravedlivý, tak musím uznat kvalitní postupnou gradaci scénáře. ()

Mackin

Fiktivní osudové setkání mladého zahradníka Claytona Boona s legendárním režisérem, homosexuálem Jamesem Whalem. Silné drama s vynikajícími hereckými výkony (Brendan Fraser, Lynn Redgrave), jimž pochopitelně vévodí famózní Ian McKellen. Na celkové působivosti filmu mají rozhodně podíl i autentické scény z režisérova hororu Frankensteinova nevěsta. ()

Almásy

priznám sa, nevidel som Frankensteina, tak som určite ten fim užil menej než niekto kto to videl, ae každopádne je to veľmi zahraná (no priemierne napísaná) pocta jednému starému teplému režisérovi. ale asi nebyť McKellena je to veľký prúser. ()

Babous

Mám rád filmy z prostředí filmu, zajímavosti z natáčení a životů těch, kdo natáčeli. Tady uvidíme nejenom osazenstvo Frankensteina a Frankensteinovy nevěsty, ale taky se mihne filmová Elizabeth Taylor. Pěkné a po citové stránce silné. ()

ElizabethBay

Po čtvrtém shlédnutí jsem se konečně odhodlala zkusit napsat komentář. Film je překrásná studie lidství. Obsahuje můj oblíbený námět osudového střetnutí. Sejdou se dvě postavy ze dvou zcela odlišných světů a vytvoří se mezi nimi nádherný vztah. To co si navzájem předají, je nevyčíslitelné. Film je plný momentů, které do sebe dokonale zapadají, při každém dalším kouknutí mi do skládačky zapadají stále nové a nové. Herecké výkony jsou skvostné, nejvíce samozřejmě vyzdvihnu Iana McKellena, jehož odcházení je nejen uvěřitelné, ale taky neskonale smutné. Jeho vyrovnaným partnerem je Brendan Frazer, kterého jsem poprvé viděla ve vážné roli, kterou výborně zvládl. Miluji tento film, protože to není film na jedno zkouknutí a vím, že ho do konce života uvidím ještě mnohokrát. ()

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

07.09.2013

Putování Středozemí má definitivně za sebou a zatímco čekáme na X-Men: Days of Future Past a další sezónu výtečného sitcomu Vicious, ve kterém „Gandalf" hraje s Derekem Jacobim obstarožné… (více)

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kdo natočí finále Twilight ságy?

Kdo natočí finále Twilight ságy?

17.03.2010

Už angažováním Davida Sladea pro Zatmění studio Summit Entertainment překvapilo. Pro zastánce masakrování upírů sekerami a sněžnými frézami bude zřejmě bolestivé dívat se na selanky v malebných… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)