Poslední týdny Frankensteinova otce, režiséra Jamese Whalea. Nemocný Whale žije osaměle se svojí hospodyní Hannou a při pokusech malovat bezmocně sleduje, jak ho se zdravím opouští i jeho umělecká tvořivost. Potřebný vzruch do posledních týdnů jeho života přináší mladý zahradník Clayton Boone, který zprvu netuší nic o starcově filmové minulosti ani o jeho sexuální orientaci. (oficiální text distributora)

sadlokan

Režisér,jenž se celý život zřejmě nesmířil se svou homosexuální osamělostí toto ventiloval ve filmech o opuštěném a nepopulárním monstru.Zde,již na sklonku života, jde po monstrózním zahradníkovi jak slepice po flusu.Už jen za ten styl"mrtvý akvabel"v závěru,by si I.M.Oscara zasloužil. ()

Fridecka

Ian McKellen jak ho neznáme, ale o to působivější. Zpočátku snad pomalý rozjezd, později mne zcela uchvátil příběh stárnoucího homosexuálního muže, značně svérázného a inteligentního, který začíná "přicházet o rozum", přičemž se v jeho prožitcích směšuje realita současnosti s minulostí. Přítomnost Brendana Frasera se zdála být komická, ale nakonec i jeho na první pohled povrchní postava měla ve své roli hloubku. Ačkoliv jde o film s homosexuální tématikou, zaujme tím, že je převážně o lásce, o té, která není o pohlaví či sexuální orientaci. Stárnoucí muž si na sklonku života uvědomuje důležitost lásky ve svém životě, která se mu připomíná právě s hrozícím koncem. Připomene si možná bolestivé vzpomínky, uvědomí si jaký život žil a že měl lásku na dosah a přemítá, zda v životě miloval. ()

Adm.Nelson

Tento vynikajúci životopisný film toho ponúka celkom dosť, či už dobre vykreslený vzťah medzi Whaleom a Claytonom, ich vzájomné priateľstvo(?), vynikajúce herecké výkony (aj v prípade Frasera), melancholickú, po čase až dusnú atmosféru (výborná scéna v plynovej maske), či pozitívny pohľad na staré horory. Mňa ale najviac zaujal hlavný motív filmu, a to dopad vojny na človeka, keď spomienky na otrasné zážitky sú stále čerstvé, pravidelne sa vracajú aj po mnohých rokoch, a ovplyvňujú celý ľudský život. Monštrá v hlave skrátka nikdy nevymiznú. K pozitívam ešte pripojím krásnu Burwellovu hudbu, vďaka ktorej je posledná scéna úžasne dojímavá. 10/10 ()

skleboun

musím říct, že jak Ian McKellen, tak Brendan Fraser mě opravdu (mile) překvapili - už jen tím, že tu oba hrají jiné role, než na jaké jsme u nich zvyklí (ano, Ian McKellen se už asi označení "Gandalf" nezbaví :)) ne, že by se mi v Pánovi Prstenů nelíbil - těžko bych si už teď asi dovedla představit Gandalfa jinak - ale tenhle film je přeci jenom trochu jiná třída. A Brendan Fraser? Musím přiznat, že ho znám tak maximálně z Mumie, což je film, který mi naprosto nic neřekl, takže i on v něj zůstal zapomenut. (Chtěla jsem napsat, jaká scéna se mi v tomhle filmu líbila nejvíc, ale nějak se nemůžu rozhodnout - bylo jich moc :) ()

siloalampa

Veľmi zvláštne pôsobiaci film. Nie alternatívny, ale je v ňom iskra zvláštnosti, niečoho zaujímavého, pútavého, nudného a niečoho silne pôsobiaceho zároveň, čo človeka donúti naň spomenúť si i po dlhej dobe... Tak. ()

geek.ondra

Mistrovské dílo Billa Condona které právem získalo Oscara za Adaptovaný scénář. Perfektně napsané, natočené a emoce lítají proudem. Ian McKellen předvádí životní výkon což potvrzuje Oscarová a Glóbová nominace. Pokud se někdo ptá kde byl Brendan Fraser v nejlepší herecké formě tak právě tady když svým úctyhodným životním výkonem sekundoval McKellenovi v životní formě pomocí vypyplaných dialogů a tenkrát si na něj mohli vzpomenout aspoň na těch Glóbech. Čirá nádhera! 8/10 ()

Solly

Fantastický film. Všechno je na něm výborné, ale nejlepší jsou přece jen herecké výkony. Ian McKellen nepřekvapil a zahrál naprosto geniálním způsobem (jak je možné, že Oscara dostal Benigni?!), ale u McKellena si na špatný výkon ani nevzpomenu. Kdo však velmi překvapil je Brendan Fraser a to v dobrém slova smyslu. Scénář je tak dobrý až je člověku líto, že to tak opravdu nebylo, ale každopádně se budu na onoho klasického Frankensteina dívat trochu jinak než doposud. ()

VerteX

Bohové a monstra je film hodně neobvyklý a místy balancuje na hraně umění a lehké perverzity, alespoň z mého osobního pohledu. Nejde o žádnou otevřenou hru, ale komplikované náznaky, které by asi většinu "komerčních" diváků brzy odradily. Nicméně tato primárně two-man show je ukázkou toho, že lze film postavit i na umírajícím homosexuálovi, který velmi silně kontrastuje s kalokagátií Brendana Frasera coby zahradníka. Ovšem budu opakovat prakticky všechny již zde komentující - výkon Iana McKellena byl opravdu vynikající a ke konci filmu ještě eskaloval. Závěrečných 5 minut mě ale k pláči nedohnalo, protože... mi emocionální stránka filmu přišla lehce nedotažená. Na jednu stranu je film postaven na "flashbacích" do minulosti Jimmyho Whala, ale na druhou stranu tyto záblesky nepodávaly žádný ucelený obraz, který by dokresloval příběh odehrávající se na sklonku jeho života. Spousta tematicky odlišných obrazů sice účinek má, ale chybí jakási pomyslná nit, která by slátala život tohoto režiséra dohromady. Přiznávám ale, že druhé shlédnutí by mi mohlo několik věcí ujasnit. Ještě poznámka - takovým zpestřením byla role služky, která na první pohled nevýrazná byla velmi působivá. ()

Bobšule

To, že bude Ian McKellen skvělý, jsem tak nějak dopředu tušila. Co mě ale překvapilo, bylo zjištění, že je Brendan Fraser schopný zahrát i postavu, která je svými mentálními možnostmi zcela v normálu. ()

Adiemus

Tenhle film mě dostal možná proto, že jsem vždycky brala Frankensteina jako osamělou bytost, která se podobně jako Lennie ve Steibeckově (a Sinisově) O myších a lidech snaží navázat kontakt nepříliš šťastným způsobem. A vývoj vztahu hlavních postav? Prostě paráda. ()

junxi91

Nejsem zrovna fanoušek Frankensteina ani filmů o něm, přesto jsem se na tento životopisný snímek o jeho stvořiteli podíval. Ian McKellan dokáže zahrát mnohem více rolí než jen čaroděje Gandalfa z Pána prstenů. Ve filmu Bohové a monstra zahrál režiséra Jamese Whalea a podle mě to byl dobrý výkon. Stárnoucí Jimmy, který žije ve skromném domě, má věčně nerudnou hospodyni a má tendenci svádět mladé chlapce, protože je gay a apetit jej neopouští ani v pokročilém věku. Jimmy špatně spí, a tak musí brát prášky, jenomže po nich je další den totálně omámený, kdežto bez nich zase myslí celou noc na tisíc věcí. Tohle sám dobře znám! Může za to spousta traumatických vzpomínek z dětství a mládí, kdy jej rodina poslala v brzkém věku makat, musel čistit latríny a později bojovat v zákopech první světové války, kde potkal jednoho velmi krásného vojáka, na kterého nemůže zapomenout. Jednoho dne za ním přijde jeden studentík na rozhovor a aby se od Jimmyho něco dozvěděl tak se musí vysvléct až do trenek. Poté si starý teplý lišák Jimmy všimne svého sexy chlapáckého zahradníka Boona. Ten ale kope za ti správnou ligu, inteligence sice moc nepobral, ale zato ženský po něm jdou jak slepice po flusu. Jimmy si rád krátí volné chvíle malováním portrétů a aktů, a tak mu bude stát Boon jako model. Jimmy po něm jednou vyjede, ale Boon ho rychle usadí. Jimmy trpí mrtvicemi a se svým špatným zdravím se těžce srovnává. Společně s Boonem jdou na párty princezny Margarety, ale očividně tak příliš nezapadají, ono třídní rozdíly se jen tak nezapřou. Po párty propukne pořádná bouře, stejná jako ta, při které se zrodil Frankenstein. A to je takovým vyvrcholením celého filmu, kdy si Jimmy uvědomí, že už nechce žít a prosí Boona, ať jej zabije. Snaží se jej k tomu přinutit plynovou maskou a osaháváním, které heterosexuálního Boona pěkně rozzuří. Boon je sice trochu jednodušší, ale na zabití toho milého teplého staříka prostě nemá. No, a tak to bude muset Jimmy udělat sám. Konec je dost dojemný, smutný a vzdává čest jednomu významnému umělci, který neměl lehký život a nikdy si nehrál na nějakou uměleckou celebritu. ()

altaica

PRO MUŽE: Stará a dříve slavná režisérská bukvice, které kouká parte z prdele a která je sužována návaly vzpomínek na filmování, na válku a na hejna ptáků v různých stádiích erekce, jež prolétla jejím životem a análním otvorem, je brilantně ztvárněná Ianem McKellenem. Pro chlapa stravitelné pouze pokud splňuje alespoň jednu ze tří podmínek a) je od fochu b) je gay c) je těsně před smrtí. Pro ty, co splňují všechny tři podmínky – vynikající film .  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Filmový životopis režiséra hollywoodských hororů zaměřený na jeho poslední fázi, kdy jej opouští tvůrčí i fyzické síly, nikoliv však choutky. Jamesovi se vynořují nutkavé střípky vzpomínek na podstatné momenty jeho života. Zpočátku mu asistuje švihlá slečna s pinďourem v podobě jeho filmového fanouška, aby ji vzápětí nahradil ztepilý a lehce nedovtipný zahradník.(Brendan Fraser). Ten bude po zbytek filmu vnímavým posluchačem režisérského monologisty a do jisté míry obětí jeho nápadů. Komorní příběh se skvělými herci, melodramatický, ale neokázalý a nekýčovitý. Poprvé jsem viděl mrtvolu tančit za tklivého tónu houslí. Doporučuji. ()

iKosser

Komorní drama s Gandalfem. Dobrý film, ale na mě až moc klidný a pozvolný. McKellen mě však udržel u obrazovky až do konce a určitě nelituju. ()

Terminer

Ian McKellen v životní formě! Stejně jako v Pánovi prstenů dokázal, že umí dobře hrát v mainstreamu, tak tady zase dokázal, že dokáže dobře zahrát i v menších uměleckých projektech. Oscarová nominace zasloužená. Snad ještě lepší než McKellenův herecký výkon byl scénář a režie Billa Condona, jehož loňský muzikál Kráska a zvíře mě dostal do kolen. Oscar za adaptovaný scénář opět zasloužený. Vyjímečný "malý" film. ()

Mr.Roman

Pôsobivý film, vynikajúci (môj obľúbenec) Ian McKellen a nemenej výborný Brendan Fraser. Dokopy? Asi veľké prekvapenia pre mňa, hoci nie bezchybný film (chvíľami mi vadilo stvárnenie pasáží z minulosti a nostalgie, ktoré Whalea prežíval), mi bude vŕtať hlavou ešte pár dní.. ()

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

07.09.2013

Putování Středozemí má definitivně za sebou a zatímco čekáme na X-Men: Days of Future Past a další sezónu výtečného sitcomu Vicious, ve kterém „Gandalf" hraje s Derekem Jacobim obstarožné… (více)

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kdo natočí finále Twilight ságy?

Kdo natočí finále Twilight ságy?

17.03.2010

Už angažováním Davida Sladea pro Zatmění studio Summit Entertainment překvapilo. Pro zastánce masakrování upírů sekerami a sněžnými frézami bude zřejmě bolestivé dívat se na selanky v malebných… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)