Poslední týdny Frankensteinova otce, režiséra Jamese Whalea. Nemocný Whale žije osaměle se svojí hospodyní Hannou a při pokusech malovat bezmocně sleduje, jak ho se zdravím opouští i jeho umělecká tvořivost. Potřebný vzruch do posledních týdnů jeho života přináší mladý zahradník Clayton Boone, který zprvu netuší nic o starcově filmové minulosti ani o jeho sexuální orientaci. (oficiální text distributora)

janik.sk

Smutné na starnutí je to, že telo ochabuje, ale myseľ zostáva stále mladá. Naše možnosti sú čoraz obmedzenejšie a napokon žijeme už len zo spomienok. Vo filme vidno bolestnú snahu starca ukradnúť si čosi z mladosti svojho priateľa. ()

klukluka

Po delší době film, který u mě vyvolal "tyvole" efekt. Přitom jsem to vůbec nečekal, naopak jsem se docela bál, že od toho zdrhnu, že mě to nebude bavit. Naštěstí jsem se mýlil a teď si užívám ten krásný, hřejivý pocit, který mnou prostupuje po podobně silných filmech. Za dokonalostí amerických filmařů (vyzdvihnul bych zejména režii a kameru) navíc v ničem nezaostával český dabing. Ten hluboký hlas, kterým nechali hovořit mladého zahradníka, tak nádherně podtrhnul jeho mužnost - skutečně perfektní volba, díky níž mohla být česká verze lepší než originál. Nechce se mi totiž věřit, že by byl Brendan Fraser obdařen i v tomto směru. Tak štědrá už k němu příroda snad být nemohla...Jak by to vysvětlila nám (pod)průměrným? ()

cab

Jedny z poslednich dnu zivota rezisera prvni verze Frankensteina a dalsich hororu Jamesa Whale (strhujici vykon Ian McKellen) jsou zajimeve zaneseny na vice nez 100minut filmove pasky, kde divaci mohou byt svetky jeho boje se starim, nemoci, osamenim a v neposledni rade take jeho neustaleho, homosexualniho, pokouseni a svadeni, ktere tentokrat smeruje k nic netusicimu mlademu a pohlednemu zahradnikovi (Brandan Fraser). To cele za nezbytne pritomnosti jeho verne sluzebne vdovy Hanny. Ne kazdy snimku prijde na chut, ktera muze zanechat pachut. 75% ()

Daae

Úžasný film. Jedné noci jsem si ho nahrála z ČT2, neboť jsem chtěla vidět Brendana Frasera ve vážné roli. Od té doby jsem si tento film pustila už asi 10krát a mohu ho vidět stále dokola. Poslední dny Jamese Whalea. Film o tom, že takzvaní "bohové" mohou být uvnitř monstra. Je to o člověku, který svoji dávnou lásku převtělil do filmu jako monstrum. Ian McKellen opět exceluje a Brendanovi tleskám, neboť dokázal, že zvládne nejen komické role, ale také ty vážné. Nezapomenutelná hudba a nezapomenutelná věta: I am NOT your monster! ()

DannyBoy80

Vcelku zajímavý film, herecky zvládnutý. Jako životopis je to slabší, protože zabírá pouze velmi krátké období sklonku života režiséra. Film se opět zaobírá homosexualitou, ale i přátelstvím, stářím a smrtí. Jak se ovlivňují mládí a stáří, hetero a homo, to vše mezi tahouny tohoto filmu. Ale byly místa bez tempa, proto hvězdu dolů. ()

LxLuthor

Fenomenálne!.. Nedokázal som odtrhnúť zrak od jednotlivých scén. Ian s Brendanom boli tak očarujúci, presvedčiví a hlavne nenásilní, že som musel hltať každý mimický pohyb.. Scenár sa naozaj vydaril a taktiež klobúk dole pred hercami ich formátu, že sa do niečoho takého (na tú dobu) vôbec pustili.. Jednoznačne zaslúžený oscar a jedno velké plus za odvahu a takú krásnu myšlienku.. ()

Rozjimatel

"He's interested in you for your conversation, We all know what a great talker you are." "Fuck you." "Not anymore, you don't."     Životopisná dráma o slávnom režisérovi Jamesovi Whaleovi, ktorý sa na sklonku svojho života vracia v retrospektíve do svojej minulosti. Ako hlavný problém vidím to, že sa snímka viac zaoberá sexuálnou orientáciou Whalea a jeho sexuálnymi praktikami (ešte aj v stareckom veku), než jeho tvorbou, poprípade ďalšími stránkami jeho života. Ja rozhodne nie som žiaden homofób, ale určite boli aj iné zaujímavé aspekty Whaleovho života, mimo toho, že bol homosexuál. Rovnako orientovaní režisér s hlavným predstaviteľom akoby si to nakrútili sami pre seba. Ale teraz ku kladom filmu. Výborná je hudba Cartera Burwella a výborní sú i dvaja hlavní predstavitelia, tak Ian McKellen ako James Whale (nominácia na Oscara), tak aj Brendan Fraser ako jeho záhradník a "parťák" Clayton Boone. Pochváliť musím i inteligentné dialógy (výborné vzájomné doberanie sa hlavných hrdinov) a pôsobivé ukážky zo slávnych Whaleových filmov, prelínajúce sa so skutočnosťou (Brendan Fraser ako "monster" vedie). Na záver si nedokážem odpustiť štipľavú poznámku ohľadom tej idiotskej reklamy na fajčenie (v reálnom dianí a navyše i v ukážke z filmu Bride of Frankenstein).     "A man who is not married has nothing. He is a man of trouble. You need a woman." "Are you proposing what I think you're proposing? Dont you think I'm just a little bit young for you?" ()

GREGOIRE

Jeden z výjimečných filmů. Kontroverzní James Whale, režisér slavného Frankensteina je na konci svého života. Během setkání s mladým zahradníkem se postupně navrací ke klíčovým scénám svého života. Sledovat Ian McKellena, který zde dostal velký prostor je jedním slovem potěšení. Už jen jeho jemná práce s hlasem, frázování - to je koncert pro uši, který nelze nadabovat. Ovšem i ostatní herci jsou výteční a vzniklo tak excelentní jemné komorní dílko, které si svého oscara za námět rozhodně zasluhuje. ()

fastum

Skvělý film o konci života horrorového režiséra Jimmyho Whalea. Za McKellena musím ke 4* za film přidat i tu pátou:)) ()

dehlie

McKellen a Fraser hrajú výborne. Napriek tomu trochu predceňovaný film podľa hodnotení alebo som niečo nepochopil? ()

yuppie

Tenhle film mě chytil za srdce, hlavně díky Ianu Mckellenovi, neskutečným způsobem. Ten pocit krásna už nikdy nezmizí. ()

AIMÉE

S blížícím se závěrem se mi opět potvrdilo jak je Ian McKellen ďábelský - jak ďábelsky skvostný přednos má a nadosmrti pro mě bude mít tu Shakespeareovskou majestátnost. Jeho zosobnění Jamese Whale je až neuvěřitelně přesvědčivé nejen vzhledem k pravdivě skutečnosti, která je spojuje, ale především ten postupný rozklad osobnosti, který lze zaznamenat ve fázi, kdy mu do závěrečné životní etapy vstupuje a postupně se mu pod kůži dostává zahradník v podobě Brendana Frasera, který je schopen zahrát i složitější role než jen potřeštěné týpky v komediích. Tudíž Burwellova ucelená kompozice, McKellenova preciznost a Fraserova uvěřitelná zapálenost příběh vyvyšuje daleko výš než příběh samotný. ()

Mikino00

Strhující výkon McKellena v roli umírajícího muže na pokraji svých sil, kterému do života vstoupí mladík a konfrontují ho vzpomínky. Specifický vztah obou mužů i vyjímečnost jejich vztahu je vykreslen působivě a končí nevyhnutelně. ()

bolan

Trochu přeceňovaný homosexuální recitál, tentokrát na téma senilního starce, jenž si myslí na mladý pinďoury a marně vzpomíná na léta dávno minulá. Nebýt toho, že jsem těch teplých filmů viděl za poslední dobu už moc, označil bych ho za celkem povedený koncert Iana McKellena, ale jako óda na legendárního režiséra je Ed Wood stále nepřekonán. ()

HouseMK

Film, díky kterému jsem se "zamiloval" do Ian McKellena a zbavil Brendona Frasera nálepky herce pochybných komedií. I pro mladého heterosexuála a neznalce stařičkých hollywoodských horrorů silný zážitek. ()

Petrus1

"Víte co, vypadneme z téhle prdele." Jak trefné, vzhledem k tomu, jak to končí. Ale život měl hezkej - ateliér a bazén plnej nahých zadků a pinďourů. No, to by se mi taky líbilo :-) I když už je značně nemocnej, je to teda pěkně chlípnej dědek! Na sklonku života se mu vrací vzpomínky a protože je sám, vyhledává společnost mladého, udělaného a trochu hloupého zahradníka...Ianovi se podlomila kolena při pohledu na Frasera...by mě zajímalo, jestli jen ve filmu! Ani sem nevěděla, že McKellen je ve skutečnosti taky homosexuál...tak proto si vždycky s povytaženým obočím Froda tak prohlížel, když mu něco říkal! :-D Ale zpátky k filmu...vlastně už stačí jen napsat, že to bylo moc hezké a smutné...Alone: bad... Friend: good! :-) ()

jiri.twist

Dvě po všech stránkách naprosto odlišné lidské bytosti, poutavý film o jednom končícím plodném životě, mělo to duši i sílu ... 7877 ()

Axident

Opravdu zatraceně silná, komorní věc, s kupodivu velmi dobrým Fraserem, coby sošným zahradníkem a floutkem a vynikajícím ba dokonalým, každým cuknutím mimiky, Ianem McKellenem, starým homosexuálem, co kdysi byl slavným režisérem, ale dnes už má jen smutnou samotu, vzpomínky a dosluhující mozek. Hodně intimní (navzdory (nebo možná právě proto) nepřítomnosti jakéhokoliv sexu) a příjemně neklišoidní věc. Vřele doporučuji! ()

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

Ian McKellen jako Sherlock Holmes v důchodu

07.09.2013

Putování Středozemí má definitivně za sebou a zatímco čekáme na X-Men: Days of Future Past a další sezónu výtečného sitcomu Vicious, ve kterém „Gandalf" hraje s Derekem Jacobim obstarožné… (více)

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kdo natočí finále Twilight ságy?

Kdo natočí finále Twilight ságy?

17.03.2010

Už angažováním Davida Sladea pro Zatmění studio Summit Entertainment překvapilo. Pro zastánce masakrování upírů sekerami a sněžnými frézami bude zřejmě bolestivé dívat se na selanky v malebných… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)