Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiální text distributora)

michalkop

Na tomto filmu je vidět, jak legenda jedné éry nemusí být legenda následující éry. Během 10 lety se toho tolik událo a němé filmy definitivně skončily. Už i tady Chaplin chvílemi působil jako pěst na oko. Opět se budu opakovat - je to zajímavé vidět, ale vracet se k tomu nebudu. Za celou dobu jsem se zasmál asi tak dvakrát. Na komedii ukrutně málo. ()

Jester_X

Chaplin předvádí svůj inteligentní humor v plné kráse. Aby to celé ovšem nebylo jen komediální přidává trochu sociální kritiku. Těžko co dalšího dodat, jeden z filmů, které by měl každý vidět, jelikož patří mezi ty zásadní díla v historii kinematografie a dokládá, že dělat komedie stupdní a bezduché je vynálezem až dob pozdějších. ()

East12th

Akokoľvek mohli byť gagy hlavného hrdinu v dvadsiatych, tridsiatych rokoch vtipné, dnes už to neplatí. Vôbec. Po zhliadnutí série neuveriteľne komicky nepravdepodobných situácií okom fanúšika modernej kinematografie sa nemôžem ubrániť pocitu, že sa jedná o humor pre vekovú kategóriu 5, maximálne 7 rokov. Navzdory posolstvu, ktoré so sebou Chaplinov počin prináša, vtipy z rokov dávno minulých u mňa spôsobili nezáujem. Nezáujem o satirický pohľad na nový svet, plný technických vymožeností, nezáujem o odraz hospodárskej krízy a problémy robotníkov s ňou spojené. Obdivujem osobnosť Charlieho Chaplina, aj v Modernej Dobe je cítiť, že celý film je v podstate len o ňom. Z každej scény, v ktorej sa hlavný hrdina nenachádza, vyžaruje zvláštna prázdnota. Pocit, ktorý zmizne až po tom čo sa večný tulák vráti na obrazovku. Ale napriek tomu, že umenie zahrať bez slov akúkoľvek životnú situáciu s takou bravúrou ako to dokázal len jeden človek je nesporne obdivuhodné, už jednoducho do dnešného sveta nepatrí. Nemôžete očakávať od filmu natočeného v roku 1936, že bude vynikajúci naveky. Prečo nástup zvukového filmu doslova zničil ten nemý? Pretože zvukový film je lepší. Modernejší, komplexnejší, prístupnejší. Ľudia stratili záujem o sledovanie filmov bez dialógov, a po zhliadnutí Modernej Doby som o ne stratil záujem aj ja. Odteraz budem Chalieho Chaplina obdivovať bez toho aby som sledoval čokoľvek z jeho tvorby. ()

Lir

V porovnaní so Svetlami veľkomesta (1931) je Moderná doba o triedu zábavnejšia a o triedu "sociálnejšia". Bez hluchých miest. Unikátne dielo. Chaplin sa pri ňom riadne vybláznil a vybral sa s kožou na trh. Zariskoval a divákom, ktorých už niekoľko rokov na plátne rozmaznávali herecké hlasy, predhodil nemý film, hoci doň elegantne prepašoval viacero zvukových efektov. Ale čo s Tulákom? Chaplin si jasne uvedomoval, že ak Tulák prehovorí, stratí svoje čaro a navždy zmizne zo scény. A predsa z toho vykľučkoval majstrovsky - Tulák iba zaspieval, svojsky a nezabudnuteľne... Ešte jeden bonus: Charlie s Paulette sa tu ozaj našli. ()

hadobia

Krásná roztomilá a zábavná klasika. Můj první film z Chaplinem. Nezklamal :-) Námětem podobné geniálnímu filmu Jacquese Tatiho Můj strýček - ten ale vznikl o pár let později. ()

opatstviolov

Moc jsem se obával, že tento film, neobstojí ve zkoušce času. Ale obstál a výborně. Je to prostě hezký film, který vás zabaví a zasmějete se u něj. 8/10 ()

Máraˇ5ˇ

Těžko se mi to hodnotí, protože polovinu scének jsem znal už z dřívějška z YouTube: třeba gagy s občerstvovacím strojem, pásovou výrobou, bruslením nad propastí, kokainem v solničce... Funguje to pořád úžasně, i po 90 letech. Navíc musím říct, že filmové kulisy, třeba z té továrny, jsou neskutečné. V pohodě by obstály i dnes. ()

Argocz

Staré, ikonické a pro mě pořád vtipné ale pro někoho kdo je zvyklí pouze na modernější filmy to může být nuda. ()

trilobit4

Chaplinova kritika fungování kapitalistické společnosti je do určité míry nadčasová a je úplně jasné, proč byl Chaplin obviňován z komunismu. Já bych se však takovým ostrým tvrzením vyhnul. Myšlenky, které film prezentuje, jsou jistě levicové. Označit je za komunistické, toho bych se ale  zdržel. Pracovali jste někdy v továrně u pásu? Já ano a tedy musím říct, že nic moc. Ty brigády mě dodnes naplňují děsem. Michelská pekárna a výroba Metro dezertu je na **** Film je volná série gagů, které jsou dohromady spojené lehkou vatou. Něco je vtipné dost a něco zase méně. Film získává body za ultrakočenózní Paulette Goddard a také za to, že nám tulák zazpívá. Bylo by to asi tak za tři hvězdy, ale ze zmíněných důvodů jednu přihodím ()