Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiální text distributora)

FOCKE_WULF

Charlie brzdící svým pomalým výkonem pásovou výrobu, Charlie na kokainu, Charlie demolující jediným špatným pohybem obrovskou čerstvě dostavěnou loď, Charlie zatčený jako vůdce komunistické revolty, Charlie soucitně krmící svého ve stroji uvíznuvšího kolegu jakýmsi chřestem a vejci...A zaměstnat Charlieho jako nočního hlídače v obchodním domě též není ten nejlepší nápad, zvlášť pokud je zde žrádlo nezamčené, kolečkové brusle volně na regále a jeho uličnická kamarádka poblíž. Velmi zábavný film a dokonce ani láska nechybí - co si přát víc.... ()

Dimo

Tuhle klasiku jsem viděl v kině, jsem za to nesmírně rád a hned bych šel znovu. Jedna z legendárních Chaplinových grotesek, kterou by měl každý filmový nadšenec vidět. ()

Tosinek

Vtipne gagy... no, nebudu si hrat na znalce a nebudu prihlizet ke stari filmu. Pro me to byla blbost bez kousku vtipu (ne, krouceni nosem ani nahodne tahani pak nejsou vtipne). Je to neschopny budizknicemu a ja doufal, ze si ho ve vezeni nechaji aspon na ten treti pokus. I s tou jeho zlodejkou. A ze takovi lide existuji, bohu dik za vsechny ty stroje, ktere je zbavuji odpovednosti. ()

Biopler

Už úvodný záber na stádo oviec, medzi ktorými prejde čierna ovca a následný prestrih na znudených továrnikov mieriacich na šichtu, medzi ktorými sa zjaví Tulák, je geniálny. Chaplin je niekde inde. Je to hlava plná nápadov, ktorá z mnoha epizód vyskladá príbeh a vysmeje sa dobe, alebo podá predzvesť toho čo bude? Za groteskou sa skrýva pravda, automatizácie a rýchlosť modernej doby nám menia životy, ide už len o kvalitu. Chaplin sa nebál ukázať, že nie všetko, ako napr. automatickú kŕmičku, je zase skvelé používať. Čo mi málinko vadí je istá trucovitosť ohľadne zvuku vo filme. Sú scény, kde sa zvuk objaví, ako škvrkanie žalúdka, sú scény kde Chaplin spieva a sú scény kde herci prehovoria, no Chaplin nie. Vyváženosť, resp. ťahavosť gagov je v určitých miestach prepísknutá. Bavili ma scény z továrne, lebo mali pekné nápady, ale niektoré zdôrazňovanie nebolo treba zase až tak dlho zdôrazňovať, to som si už i zazíval. ()

Lucas87

Ten syndrom vyhoření u pásu a scéna, kdy je Chaplin "komunistický leader" to mě fakt pobavilo. Měl taky hezkou partnerku ke konci. ()

Vabr

Potřebuju do své zásoby nakoukat staré kousky, a navíc mám do dějepisu referát na Počátek filmového průmyslu. Charlie Chaplin patří neodmyslitelně k mistrům komedie a jen můžu potvrdit, že tomu tak je. Dokonce i mě v roce 2024 pobavil a ne málokrát jsem se zasmál. Někdy mi styl humoru dokonce připomínal ten můj. Také mě zaskočilo, že Moderní doba měla logický děj a nejednalo se o pouhý slepenec groteskních scén. Avšak kdyby byl snímek o několik minut kratší, přihodil bych na 4⭐.Vyhodnocení: Je to vtipné, pořád relatable a zároveň kouzelné na pozorování (to jsou možná všechny staré kousky) ()

Arequipa

Ve srovnání se "Světly velkoměst" o trošku slabší, ale přesto výborné - scény se "samokrmícím" strojem, bruslení v obchoďáku a zpívající Chaplin mi utkvěly v paměti. ()

Panacek

Scénář, řežie, hlavní role, hudba a kdoví co ještě Charles Chaplin...smutnej příběh prošpikovanej spoustou geniálních fórů, který nějak nestárnou. Typ filmu, o jaké se - s mnohem menším úspěchem - snažili mladí Voskovec s Werichem. Výborní herci ve vedlejších rolích, geniální (já vím, že speciálně tohle slovo se nemá nadužívat) v hlavní. Howgh! ()

Colour

Keď človeka postretne nepriazeň osudu, treba zdvihnúť hlavu a ísť ďalej. Asi takto v skratke sa dá charakterizovať celý film. Veľa humoru i scén na zamyslenie, jednoducho typická Chaplinova sentimentálna komédia. 9 rokov po objave zvuku si Chaplin i tak postavil hlavu a natočil ďalší skvost, v ktorom však na konci prvý raz budeme počuť Charlieho, rovno spievať (a že mu to išlo). Nemyslím, že Chaplin si tu niečo dokazuje, jednoducho chcel natočiť film tak, ako mu to najlepšie šlo. O forme netreba diskutovať, takto má vyzerať kvalitný film. 88% ()

Chip89

Páááni jak já toho Chaplina zbožňuji, on je vtipný jek když se podívá do kamery. A Paulette je nádherná,ale opravdu nádherná žena. Celý film je dokonalý, smysl pro humor je přesně podle mého gusta. Ironie a sarkasmus na dané téma je super. Jak málo stačí k natočení výtečného filmu a nemusí k tomu být zapotřebí moderní techniky a počítačů. Tohle je film, kterému bych dala klidně šest hvězdiček.... ()

winstonik odpad!

Koho zaujíma dôvod, prečo Američania považovali Chaplina za komunistu, stačí mu pozrieť si Kida alebo tento "dojímavý" film o asociálovi, ktorý mal byť zrejme vzorom socialistickej morálky. Napokon, aj sa ním stal a my sme to na 40 rokov pekne schytali. Chaplin bol skvelý filmový mág, škoda len, že tak neuveriteľne hlúpy. ()

Maniik88

Na dneskajších komediach sa tak nezasmejem, ozaj super na ten vek :) no a Chaplin je nezabudnutelny ksicht ako dnes Mr. Bean. ()

Yahey

Krásné. Teprve tímto filmem jsem Chaplinovi přišel na chuť. Je v tom nádherný talent vyprávět filmově. Úplně ho vidím, jak mu blýskne nápad - musíme tam dát tohle - a ještě tohle! A takhle to poskládá z útržků. Je to jen nezvyk, jsme už zvyklí na jinou filmovou řeč. ()

Scraffy

Jeden z najlepších Chaplinových celovečerných filmov! Aj keď väčšina stopáže je nemá, tak sa ani na chvíľku nenudíte. ()

Rattlehead

"Schopnost vidět nejúděsnější, nejžalostnější, nejtragičtější jevy očima dětského smíška", charakterizoval Ejzenštejn kdysi Chaplinův umělecký styl. "Moderní doba" už ovšem - stejně jako další Chaplinovy celovečerní filmy - není obyčejné dětské vysmívání se na úrovni grotesek. Je to pošklebek naopak velice dospělý. Charlie si tu utahuje z industrializace společnosti, za což ho hlavně američtí kritici ztrhali. Najednou přestal být na stránkách amerického tisku velkým umělcem, jeho nový film byl odmítán jako umělecký omyl a on sám byl prohlášen za nebezpečného buřiče, za bolševika, který se snaží propašovat do prostředí hollywoodské sociální pohody jed komunismu. Mně je upřímně jedno, jestli byl Charlie komunista nebo ne. Já ho každopádně obdivuji, že si vždy stál za svým a šel svou vlastní cestou. Čas mu dal za pravdu. Dnes ho můžeme právem považovat za jednoho z prvních autorských režisérů. "Moderní doba" je velice vypilované dílo, je znát, že mu Charlie věnoval tři roky svého života. Jedná se o skvělý mix humoru němých grotesek a vážného sociálního dramatu. Oceňuji též výkon Pauletty Goddardové, zde Chaplina jeho nos na herečky opět nezklamal. ()

Duke90

Tahle Chaplinovka, ač je jedna z nejslavnějších, tak akorát pasuje na čtyři pěkné hvězdičky. Začátek v továrně mě brutálně navnadil, že se bude jednat o stoprocentní pětihvězdičkovou záležitost, ale nakonec tomu tak bohužel není, protože ta vydatná dávka humoru začala pozvolna vyprchávat a dočkal jsem se (dokonce) i hluchých míst. Scénky v obchodním domě film zase trochu vytáhly do podobných výšin jako na začátku, takže moje hodnocení myslím přesně odpovídá celku. ()

Bigfuckman

Tohle se panu rejžovi i herci zároveň opravdu povedlo. Dlouho jsem se tak nenasmál. Obzvláště scénka s autokrmičem a uvítáním v novém domečku u vody ve mě vyvolaly opravdový výbuch smíchu. Dále nelze než obdivovat Chaplinovi akrobatické schopnosti provázené nablblými gesty. prostě bravo Charlie. Poděkování ještě patří remasterům, kteří film vyčistili dokonale jak po obrazové tak i po zvukové stránce (rok 1936 a němý film v 5.1 to nemá chybu) ()