Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiální text distributora)

Kmotr76

Rozloučení s groteskou a němou érou vůbec snad nemohlo dopadnout lépe. I když, pár výtek by se najít dalo. Díky typickým chaplinovským gagům film pěkně plyne, díky kritice moderní společnosti je zase něčím víc než groteskou a to je určitě dobře. Bohužel, propojení těchto dvou motivů filmu mi nepřišlo vždy šťastné a přirozené. Navíc snímku chybí navazující příběh, působí to jako několik scének poskládaných do jednoho filmu. I tak je Moderní doba tím nejlepší, co jsem od Chaplina zatím viděl. ()

noriaki

Některé scénky jsou příliš dlouhé než aby byly opravdu vtipné, jiné jsou naopak parádní. Charlie Chaplin si střihl roli smůlou pronásledovaného, ale snaživého chlapíka, který chce jen práci a v trochu toho klidu. Bohužel stále tluče bídu s nouzí. Moderní doba se často označuje jako kritika poměrů, ale je férové dodat, že se hlavní hrdina do svízelných situací pravidelně dostává sám. O varování před režimem vykořisťujícím člověka se dá mluvit jen v úvodní scéně u pásu. ()

dANo

Toto je nadčasová kritika doby formou grotesky v podaní Charlieho Chaplina. Film má niekoľko fáz a každá z nich dokonale ironizuje niečo iné, napr. pásovú výrobu v továrni, komunistické demonštrácie, či nezamestnanosť... Ďalší zo skvostov svojej doby, hlavne scéna na korčuliach v obchodnom dome je proste neprekonateľná. ()

sheldonka.

Jeden z mých nejoblíbenějších Chaplinových filmů. Nasmála jsem se, jako už dlouho ne. První polovina filmu byla fakt skvělá! Scény v továrně a ve vězení nemají chybu. Nejvtipnější mi ale přišla scéna, kde Charlie zpívá a tančí. I slzy mně tekly, jak jsem se smála. Jde vidět, že Charlie Chaplin byl prostě mistrem ve svém oboru a můj zájem o něho neustále roste. ()

Brain-D

Sakra další nářez a další nezapomenutelné scénky pana Chaplina. Nejlepší scénky jsou určitě v továrně a ve vězení. Scény s chudou holkou jsou na druhou stranu zase dojemné a ta píseň spívaná Chaplinem ke konci.... No Chaplin byl genius filmu. ()

mcleod

Začátek filmu je výborná groteska kritizující ekonomicko-společenský systém odlidštěné moderní fordistické doby, kdy si běžní lidé mohou vydělávat pouze otrockou prácí u továrníků, kteří si příliš nelámou hlavu nad pracovními podmínkami a osudy svých zaměstnanců, pro které je podstatná pouze efektivní produkce, což v podání Chaplina vede ke komicky přepísknutým situacím jako je automatická krmička zaměstnanců, kteří nemusí u jídla přestat pracovat. Film však ve druhé polovině po propuštění z vězení během neustálého hledání práce ztrácí zajímavost i vtipnost... hlavní postava jen prochází spoustu zaměstnání, kde Chaplin vymýšlí různé možnosti lehce vtipných situací bez jakýchkoli myšlenek. ()

vyfuk

Charlieho Chaplina jsem znal jenom z malých desetiminutových grotesek, které mně až tak zábavné nepřišli. Ny ní vidím celovečerní snímek, který potvrdil to co se o Chaplinovi říká. Opravdu to byl největší komik 20. století. Krásná hudba mě přivedla do starých časů, které jsem si užíval (po pravdě mi hudba půřipomínala trochu Toma a Jerryho, takže jsem si užíval dvojnásob). Starý Chaplinů snímek se opravdu povedl a já etdy nemám co říct! ()

Autogram

Chaplin možno ani netušil, aký nadčasový film v dávnej dobe stvoril a koľko myšlienok bude aktuálnych aj dnes. Vykorisťovanie robotníkov za pásom až po autokŕmiaci stroj, policajná brutalita, hľadanie práce, akurát tie typicky komunistické nálady až také sympatické nie sú, ale nevyhneme sa im ani dnes. Všetko zabalené do príbehu, ktorý niekedy dáva zmysel, niekedy nie, ale so skvelými gagmi je to zážitok. Filmársky geniálne scény ako kolieskové korčuľovanie bez zábradlia a mechanické stroje vyrážajú dych. Okrem majstra odviedla dobrú prácu aj jeho partnerka z prístavu, jej krása bola možno práve v tom, že mala účes a šaty vtedajšej spodiny, čo je práve dnes tak moderné. –––– Hlavu vzhůru. Neděje umírá poslední. My se z toho dostaneme! ()

mkubalikova

pepo, ten krok jsem udělala a stejně si s panem Chaplinem nerozumíme. To ale neznamená, že nedokážu docenit jeho genialitu. 100-němých-% ()

latvar

výborná odreagovačka, nejvíc jsem se bavil prvních 15minut a hlavně u moderního automaticky krmícího stroje, bezkonkurenčně nejlepší scéna celého filmu :-) ()

Bernhardiner

Charlie Chaplin byl extrémně nadaný chlapík, jeho umění se musím chtě nechtě poklonit. Tenhle film je však lehce degradován nepochopitelným mixem němé a zvukové formy filmu. Nicméně některé scény, jak ta s krmícím přístrojem nebo Chaplinův zpěv se nezapomínají. Hudba, která je taky výborná, místy nápadně přípomíná to, co bylo použito v Kondomedii. Že by se tu Cosma lehounce inspiroval? 90% ()

Maynard.

Další setkání s mistrem, králem a nejspíš i průkopníkem grotesky. Ale jo, člověk se u toho zasměje, ale že bych si to někdy pustil znovu, to nejspíš ne. Asi mi tam chybí to mluvený slovo, které si ještě na svou premiéru muselo chvíli posečkat. Musím se zastavit nad tím, jak moc je schopna pouze hudba ukázat city, napětí, humor, no prostě všecky možný situace v tomto filmu. Jinak mi příliš nesedí ta absolutní absurdita, která mi trošičku připomíná ztřeštěné novodobé komedie/parodie. To pro mě nikdy nebude lákavý téma. Co se týče Chaplina, tak to je skutečně jedinečný herec, který už ve svém žánru nemůže být nikdy překonán. Ten jeho závěrečnej taneček, tomu by i božský Majkl mohl závidět... Taky je hezky vidět, že hezký holky "rostly" již v roce 1936. Tímto se nejspíš nadobro rozloučím s tímto umělcem Ča - plynem :o). Charlie, co sme si, to sme si a teď už si každej půjdeme svou vlastní cestou :o). ()

Sdoom

U scény s autokrmičkou jsem se málem umlátil smíchy a to se mi už docela dlouho nestalo. :-) Vlastně celá část, která se odehrává v továrně na začátku je naprosto geniální. Bohužel, pak se opravdu kvalitní a nadčasový humor pomalu vytrácí, takže za 5 hvězdiček to být nemůže, ale na 4 to stačí naprosto spolehlivě. ()

Firebug

Modern Times není ani v nejmenším nějaký přežitý relikt, jak jsem z počátku nezkušeně obával. Naopak má snímek odehrávající se v době, kdy byl člověk-dělník degradován na nejslabší článek monstrózního výrobního stroje spoustu co nabídnout i dnešnímu divákovi. Perfektní sarkastický humor, vtipné komické gagy a Chaplinův až virtuózní kaskadérský um. V Modern Times se navíc láme film němý s tím zvukovým a je tak učiněno s výjimečným citem. Škoda jen tech hlušších míst. Střihnout to tak o 15-20 minut je z toho snad i těch 5*. ()

Melios

Je až hrozivé si uvedomiť, že väčšina vecí, z ktorých si Chaplin počas svojho života robil srandu sú aktuálne aj pre dnešnú "modernú dobu". Snímok sám o sebe považujem za unikátny a pre fanúšika filmu povinný klenot kinematografie plný dobrého humoru, jednoduchej zápletky, svižného tempa a výborného hereckého obsadenia, alebo aj fakt, že film prišiel s novými technickými efektami a hraním sa s perspektívou. V mojich očiach rovnaké veľdielo ako Občan Kane. Dokonca možno väčšie ako Kid. Kto si nepamätá na scény ako korčuľovanie na hrane bez zábradlia, alebo Chaplinovú robotnícku činnosť narušenú obyčajnou muchou ako keby prišiel o veľkú časť živej histórie... ()

klúčik

Geniálny herec - režisér Ch.Chaplin v jednom zo svojich filmov. Nezabudnuteľný bežiaci pás a nezabudnuteľná obedná prestávka. Je to geniálne a od doby výroby stále aktuálne. Keď som sa bol pozrieť v automobilke KIA tak som si na tento film spomenul. Pás je pás aj o 70 rokov. 90%. ()