Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiální text distributora)

Hrabovo

Geniální, dala bych hvězdiček 6, kdyby to šlo. Levným knihám patří dík, že nám nabídla remasterovanou verzi, lahůdka. ()

Dinsberg

Alegorie na potlačení individualismu. Člověk je brán jenom jako pracovní síla, neberou se v úvahu jeho sny ani potřeby. Scény jsou sice dotaženy ad absurdum, nicméně to byl jejich účel. Ukázat, že člověk není stroj. Scéna se šílenství byla inspirována jeho přítelem (dle jeho slov velmi inteligentním), který nastoupil v Detroitu jako zaměstnanec do továrny a po pěti letech se změnil lidskou trosku. Předposlední příběh tuláka, který se nikdy nenechal zlomit, nikdy nepřestal snít a nikdy se nenechal zotročit. Podobně jako Chaplin sám. ()

Bendiys

Takto se Chaplin vyporadal se zvukem. Uzasna scena predvadeni krmiciho stroje, doprovazena nahranym komentarem a gestami obchodniku. Nasledna ukazka krmeni v praxi, pohled na odplouvajici kostru lodi, Chaplinovo vystoupeni v kavarne, to jsou jen dalsi velmi povedene sekvence... ()

MaxForValue

Môj najobľúbenejší Chaplin. Škoda, že niektorí v Modern Times vidia oslavu komunizmu a nie oslavu jeho komediálneho umu, ktorému by sa dnes uklonil nejeden "Jean Dujardin" (The Artist). ()

anyonecek

Skvělá nadčasová komedie. Charles Chaplin to prostě uměl vymyslet a zahrát, upřímně jsem se zasmál v některých částích a smutně koukal, že v téhle době my vlastně stále žijeme. Jako bonus ho skvělě doplňovala Paulette Goddard, která byla neuvěřitelně krásná ;). Kam se na takový film po všech stránkach hrabe většina nových. ()

gicous

Moderní doba, aneb doba kapitalistická. První záběr na ovce není bezpředmětný, neboť ihned potom následuje stejný záběr na dělníky, spěchající do továrny. Ano, srovnání je jasné a nadčasově platné. Ihned poté se chopí slova, tedy vlastně pohybu, Chaplin a film se mění na grotesku, zesměšňující dobu a systém. Tam kde začíná legrace, začíná také rozklad. Proto byrokratický systém nesnáší srandu. Proto nejlepší způsob, jak s ním bojovat, je za pomocí legrace. První minuty mně opravdu namlsaly, protože nemají chybu. Jakmile se ale Moderní doba vrhá do ruchu okolního života ztrácí to nadčasové a zůstává jen ta groteska. Kvalitní a dokonalá od Mistra, to se musí nechat. Obával jsem se, že pro mně bude tento film příliš starý, ale obavy se ukázaly jako liché, neboť humor v něm funguje pořád stejně. Je roztomilý, jednoduchý, pohybově krásný a gradující přirozeným způsobem. To, co postrádají dnešní komedie, toho je měrou vrchovatou zde. Lidský pohyb ve spojení s hravostí hudby daly vzniknout krásnému a modernímu filmu, bez dialogů a bez triků. Kdyby se to odehrávalo více na poli groteska v. byrokracie, tak bych šel do plných. Zůstávám těsně pod vrcholem, ale podotýkám, že s časovým odstupem se jedná o pozoruhodný filmový počin. 8/10 P.S. Rozloučení s dvojící hlavních hrdinů, a především s hůlkou a buřinkou má v sobě drtivou filmovou sílu. ()

Renie42

Jako kdyby ten film ukazoval věci z moderní doby a to doslova. Honem stihnout všechno, jede materiál na pásu a pak se z toho člověk zblázní. Nasmála jsem se, líbili se mi scény s obchodního domu, záhadný prášek ve vězení a ten polorozbořený domek. ()

Rapaport

Kdysi se uměly točit komedie! Tento snímek je důkazem, že to jde i bez řečí. Naprosto dokonalá groteska,společenská satira a milá podívaná. Chaplin prostě uměl. Hodně jsem se zasmál,asi víc než u některých dnešních rádoby komedií. ()

Boudyy

Chaplinův druhý pokus o zvukový film. Kombinace zvukových dialogů a tradičních němých scén s doprovodnými nápisy jakoby evokovaly přechod do "moderní doby" nejen Chaplina jako filmaře, ale i jeho ústředního hrdinu. A ten se s ní, stejně jako Chaplin filmař, nehodlá smířit. Velmi vtipný začátek ve fabrice záhy přeroste do sociální satiry s prvky dramatu. Nezaměstnanost, pouliční kriminalita, dělnické vzpoury, život ze dne na den. To vše jsou dle Chaplina důsledky "moderní doby", kterou jeho hrdina kličkuje. Film je to dobrý, na svá léta moderně natočený a mnohé gagy zapamatováníhodné (úvod ve fabrice, řádění v obchodním domě, představení v kabaretu). Celkově povedené. ()

johnny01

K přednostem filmu patří v obecnosti zajímavý příběh, který se několikrát proplétá, a hudba. Dobré jsou rovněž herecké výkony, především obou hlavních představitelů. Vyzdvihl bych zvláště bruslení, z něhož se tají dech. Nelíbí se mi, že film není ani němý ani zvukový - kromě hudby jsou i zvuky, hlas z rádia nebo zpěv, ale přitom normální mluva je ještě nahrazena titulky. S dílčím vyzněním, že je v pořádku, aby chudý kradl, nelze souhlasit, rovněž tak znázornění provozu v továrně se zdá nereálné. Celkově tomu chybí emoce - je to příliš hravé na vážný film a příliš vážné na komedii - Chaplinovy grotesky jsou určitě lepší. ()

PlayEasy

I když jsme se na tento Chaplinův film těšili ze všech jeho filmů v TOPu 300, viděli jsme ho až jako poslední... Ani nevíme proč... Ale tento mistrovský kousek naše očekávání do puntíku splnil a to jsme puntičkáři :-) Začátek v ocelárně je určitě nevtipnější filmový rozjezd vůbec. Mysleli jsme si, že film pojede stále v tomto svižném a pouze komickém tempu, ale potom to vtipnost začala promíchávat satira, rozdmýchala to mírná lidskost a celé to bylo okořeněno romancí. (pedofílii vynechme, ale tak jako tak ta holka ještě nebyla zletilá, i když to byla pouze láska na slepo - žádný polibek, žádný sex:) Tak si tento kousek vychutnejte a ti, kteří v něm tápou, ať si zkusí jíst z "samokrmícího stroje" :) 100% ()

PlysovyMacko

Tulak sa v case hospodarskej krizy snazi najst si domov aj pracu. Dostane sa na psychiatriu , do basy a stretne dievca. Najlepsia scena je na kolieskovych korculiach alebo ked mu prepne z prace pri pase. ()

Chrysopras1

Skvělý a chytrý humor. Veškerá stavba a architektura scén je dobře uvěřitelná. Moc zajímavé je i pojetí veškerých strojů. Film krásně plyne. Oceňuju konstruování dvou dějových linek, které se náhle protnou a spojí v jednu. ()

Bird59

Takže Moderní doba... hmmm, co mi to jenom připomíná? Aha, Metropolis... samozřejmě, jsou od sebe žánrově poněkud daleko a možná jsem taky čekal, že celá tahle Chaplinova eskapáda vyzní tak trochu podobně, případně čistě kriticky. A ze začátku film tak působí, když Charlie "zmagoří" a začne přitahovat knoflíky kolemjdoucím, případně když později kritizuje justici jeho příhodou s policí, každopádně ale pak sklouzává od obecnějšího tématu k aktuálnímu problému tehdejší doby, bouření se nezaměstnaných, zavírání továren, později zase přechází k úplnému odhodnocení celého systému, když zneužívá svého postavení nočního hlídače v obchoďáku, no a pak to všechno skončí a člověk není naštvaný na své odcizení a zautomatizování života, ale říká si, že není jediný kdo to všechno kolem ignoruje a plave v tom jako ryba v blátě. Je toto ono kýžené sdělení, nebo jenom lehké přehmátnutí a uklouznutí? Každopádně je to důvod proč zábavnému ponaučení ubrat jednu hvězdu ... ()

elgreco

Kdo umí, umí. Klobouk z hlavy před panem Chaplinem. Jako kluk jsem míval závratě z přechodů mezi těmi neskutečnými gagy a tou neskutečnou sentimentálností, nebo spíš sentimentem. Nyní už to zvládám, Hurá, už mě to netrhá! Božíčku, jak jsem se nasmál – i komik může být skutečný umělec a Chaplinova komika bude právě proto vždycky moderní (tempo, timing, fantazie a řemeslo!). Chudák pán v řadě přede mnou. A ten konec – ani tragédie, ani happy end, nic falešného, ale „jen“ povzbuzení. Vlastně… proč si nezapřehánět (jen do toho!): Na postavě tuláka je cosi kristovského – ten způsob jakým na sebe bere bídu světa a jak jí vykupuje nezištným vtipem. Obrovské srdce Charlie Chaplina. Tedy groteska jako moderní manifest humanismu? Ale Ano! (A ano, první půlka je lepší. Ale to je sestup ze sedmi hvězdiček na čtyři – čili průměr je pořád přes pět a nádavkem krásná Paulette Goddard, která, jak si všiml kolega anais, tím, že nebyla „němou“ herečkou působí trochu křečovitě, ale je dobrá a tak, tak moc krásná.) ()