Legenda o Mulan

• Česko

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Drama

USA, 1998, 88 min

Napínavý a hezky ztvárněný příběh o dívce, která ve snaze zachránit své bližní a stát se hrdinkou poznává úděly světa za zdmi její vesnice ve starověké Číně.(26.2.2009)

Moc hezká animace, výborná hudba, dospělé rozhodně neurazí - ale Pixar zůstává Pixarem :-)(13.12.2006)

Krásná animace ale na můj vkus poněkud plytký a nepříliš zajímavý příběh. I tak se jedná o jeden z lepších snímků, které nám WD přinesl do roku 2000.(29.9.2011)

Milá Disneyovka, která mě zanesla trochu dál od domova, až do středověké Číny. Tam, kde se ženami pohrdá a dcera v rodině je pokládána za neštěstí... Seznámila mě s rozvernou Mulan, která vykročila ze stínu předsudků a tradic, na cestě za uznáním a možná i láskou. Připoutala mě, zaujala mé oko i ucho, a když jí docházel dech, vždycky mě nějakým vtípkem vytrhla z letargie. Na disneyovské poměry se honosí malým množstvím zvířátek a schopností zaujmout i odrostlé dospělé dítě. Ale ty poklesy tempa jí neodpustím...(23.6.2008)

Příjemně mě potěšilo, že s jednou jedinou obligatorní výjimkou, která v kontextu dává naprosto nulový smysl, a je tudíž snadné vůbec ji nebrat v potaz, se tvůrci vyhnuli velice oblíbenému rysu současných filmů o ženách v mužském prostředí, který nenávidím víc než cokoli jiného, protože ve válečných příbězích je extrémně urážlivý a kdekoli jinde by sloužil jako výrazná charakterová vada, kterou je nutné napravit (viz třeba Thor): Mulan díky bohu není dezertérka Éowyn a k účasti v boji se nestaví jako k příležitosti předvést svou úžasnost, ani jako ke kýženému skautskému odznáčku, který by jejímu nechápavému předsudečnému okolí konečně dokázal, jaká je superžena schopná činnost vyhrazenou mužům nejenom vykonávat, ale rovněž v ní své mužské kolegy hravě a za arogantního křenění překonat. Tematickým jádrem tu není nějaké pochybné sebeprosazení či rádoby emancipované pyčování, jací jsou ti chlapi hnusní, když si určité písečky vyhrazují sami pro sebe, nýbrž smysl pro čest a pro povinnost, obětavost a láska k blízkým. Jo, je přítomno i pár povinných vtipů o tom, jak muži děsně smrděj a dole se jim to nějak divně houpe, celkově vzato ovšem není mužství vysmíváno jako ve většině moderních uměleckých děl, ale asociováno se širokou škálou pozitivních charakteristik, které je záhodno si osvojit. Bohužel až na tuhle překvapivě zvládnutou genderovou stránku nenabízí Mulan nic světoborného, snad až na dabing Eddieho Murphyho a několik bizarně osmdesátkových hudebních momentů, a je dost lehce zapomenutelná.(19.8.2014)