Princezna Mononoke

Princezná Mononoke

Princess Mononoke

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1997, 133 min

Jestli je tohle vrchol anime, tak na další zástupce žánru opravdu zas až tak zvědavý nejsem. Animace se mi popravdě moc nelíbila, zato hudba mě naprosto nadchla. Díky ní se divák cítí jak v nějakém starém mýtickém světě, kde vládnou zvířecí božstva a člověk ještě není na špici potravního řetězce. Jasně čitelný filosoficko ekologický motiv se táhne celým snímkem, no s přihlédnutím k jeho stopáži by se mohl rozvést mnohem víc. Takhle je ten film sice takový příjemně kouzelný, ale taky trochu plochý. 7/10(4.3.2009)

Toľko krásy som vo filme už dĺho nevidel. Miyazaki dokázal vytvoriť 100% harmóniu obrazu a zvuku bez jediného prešlapu. Pri scénách v lese za zvyku flauty mi bušilo srdce ako o preteky. K tomu nádherný príbeh o hľadaní zmierenia ľudí s duchmi lesa, o symbióze prírody a človeka. Pre mňa je toto štartovací bod môjho záujmu o anime.(25.6.2005)

Jedná se o nejlepší animovanou pohádku, jakou jsem měl tu možnost zhlédnout. Potrhuje jí výborný příběh a hudba. Temná atmosféra, která z této pohádky čiší je nepopiratelná. [8/10] (Dentsu, Nippon TV, Ghibli, Tokuma Shoten) (Fujicolor /// Produkce: Tošio Suzuki /// Scénář: Hajao Mijazaki /// Kamera: Acuši Okui /// Hudba: Jó Hisaiši) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](7.3.2009)

Pohádkové anime (zaplněné samuraji, ekologickým princem, vlky, bojovnými děvami, rozpolceně dvounohou kráskovlčicí, démony a jinou kreslenou havětí) je tvořeno slušně koukatelnými obrázky, lehounce zamotanějším příběhem vhodným i pro odrostlejšího diváka, ale tajemný důvod jeho výrazně přehvězdovaného hodnocení mi i po zhlédnutí zůstává důmyslně skryt.(15.3.2010)

Nejlepší ekologická propaganda, jakou jsem kdy viděl ;) Ale vážně. Rozhodl jsem se žánr anime filmů začít sledovat právě tímto snímkem a udělal jsem jistě dobře. Svět mě pohltil a na konci nepříjemně vyplivnul do reality. Skvělý příběh, nádherná animace a úžasná hudba. Viděl jsem pouze s americkým dabingem a docela by mě zajímal originál...(24.2.2003)

• - Přestože se Princezna Mononoke v Japonsku setkala s velkým úspěchem, v Americe vyšla až o dva roky později - údajně kvůli negativnímu přijetí při promítání v St. Paul. (HappySmile)

• - Film se odehrává ve středověkém Japonsku, reálie přibližně odpovídají první polovině 16. století (tj. na sklonku éry Muromači). Ke skutečným reáliím bylo ale samozřejmě přidáno mnoho fantastických a mytologických prvků. (gjjm)

• - Princ Ašitaka pochází z vesnice Emiši. Emiši je skutečné jméno záhadné nejaponské etnické skupiny, která kdysi žila na ostrově Honšú. V 8. století se po dlouhých válkách sloučila s japonským obyvatelstvem. Ve filmu je vesnice, z níž Ašitaka pochází, prezentována jako jejich poslední útočiště. (gjjm)