Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (932)

Viktooorka 

všechny recenze uživatele

Bájné mýty a legendy mě zajímaly od pradávna (vyrostla jsem přeci na Xeně a Herkulovi :o) a co teprve, když se jedné o legendy mě úplně neznámé. Japonsko je celou svou kulturou mě tak vzdálené, ale fantazie kterou vlastní tvůrci anime tak blízká. Miyazaki už mi ukázal cestu do fantazie a jak má vypadat správný soused, ale přesto jsem u Princezny San cítila, že tohle jsem ještě nezažila. Vždyť ona prožila můj sen (co bych dala za to, kdyby mě vychovali vlci) a "získala" srdce toho nesprávnějšího chlap(ce)a :o) Nemá cenu tady vychvalovat jak je Princezna Mononoke po všech stránkách vynikající, jen stačí potvrdit, že její příběh, Ashitaky, lidí a lesního boha je spletenec, který stojí za vidění. ()

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Joe Hisaishi: 1. The Legend Of Ashitaka [1:39] .2. The Demon God [3:48] .3. The Journey To The West [2:33] .4. The Demon Power [0:34] .5. The Land Of The Impure [3:00] .6. The Encounter [0:50] .7. Kodamas [2:27] .8. The Forest Of The Gods [0:39] .9. Evening At The Ironworks [0:39] .10. The Demon God II/The Lost Mountains [0:57] .11. Lady Eboshi [2:48] .12. That Tatara Women Work Song [1:27] .13. The Furies [1:28] .14. The Yound Man From The East [1:25] .15. Requiem [2:22] .16. Will To Live [0:30] .17. San And Ashitaka In The Forest Of The Deer God [1:39] .18. Princess Mononoke Theme Song (Instrumental) [2:08] .19. Requiem II [2:12] .20. The Battle Drums [2:45] .21. The Battle In Front Of The Ironworks [1:26] .22. The Demon Poser II [2:30] .23. Requiem III [0:54] .24. The Retreat [1:30] .25. The Demon God III [1:13] .26. Adagio Of Life And Death [2:08] .27. The World Of The Dead [1:28] .28. The World Of The Dead II [1:33] .29. Adagio Of Life And Death II [1:05] .30. Ashitaka And San [3:10] .31. Princess Mononoke Theme Song - Sasha Lazard [1:20] .32. The Legend Of Ashitaka Theme [5:03] ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrý animovaný dobrodružný fantasy film od Hayao Miyazakiho. Má vydarený príbeh o mladom princovi, ktorý pri ochrane svojej dediny síce zabije zvláštneho démona, ale ten ho stihne nakaziť a smrť je časom nevyhnutná, no s tým sa rozhodne nehodlá zmieriť a tak sa vydá do západných oblasti, kde má mať nákaza pôvod. A tu nachádza prosperujúce mesto ťažiace nerastné suroviny, lenže na úkor lesa a zvieracích bohov a tí sa len tak ľahko nevzdajú. Navyše sa princ zoznamuje s princeznou Mononoke na strane zvierat a tak urobí všetko preto, aby ľudia a zvieratá konečne žili v harmónii. Spracovanie je na tom dobre, ale dalo sa to podať ešte o trochu lepšie. Občas mi to prišlo trochu naťahované, kvôli čomu sa dej dlhší čas nepohol z miesta, rovnako potenciál viacerých prvkov mi neprišiel práve ideálne zvládnutý, hlavne samotná princezná Mononoke, ktorá mi tu prišla takmer až zbytočná a tiež scény s veľkým počtom zvierat na úkor ľudských postáv ma nebavili až tak moc, ako zvyšok filmu, ale inak to vyšlo veľmi dobre. Najviac musím rozhodne pochváliť túto výborne zvládnutú a nápaditú mytológiu, na tej si dali tvorcovia viditeľne nadmieru záležať, sadlo mi aj to ekologické zameranie, nájde sa tu plno výnimočných scén a hlavne všetko súvisiace s prosperujúcim mestom ma veľmi bavilo. A tak väčšinu času sa na to pozerá viac než dobre. Veľkým plusom je aj akcia, síce jej nie je až tak moc, ako by som chcel, ale aj tak mi jednotlivé akčné sekvencie prišli výborne zvládnuté a na pomery žánru aj prekvapivo drsné, v tomto type filmu som teda skutočne nečakal utrhnuté časti tiel a podobne. Určite musím pochváliť aj postavy, jedine tá spomínaná princezná Mononoke si ma nezískala, ale hlavný hrdina je úplne ideálny a k tomu plno zaujímavých postáv z mesta. Animácia je výborná a filmu dodáva veľmi príjemnú atmosféru a kvalitná mytológia sa zase postará o plno zaujímavých tvorov, hlavne samotný duch lesa. A určite nesklame ani hudba. Takže u mňa síce Princezná Mononoke nepatrí medzi žánrovú špičku, ako je všeobecne považovaná, ale aj tak ma to dosť bavilo, kladov je tu nespočet. 74% ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Stejně jako u Radya i u mě jde o první "anime". Musím říct, že příběh se mi docela líbil, i když se mi zdál zbytečně dlouhý. Co se týče animace - moc se mi líbilo pozadí, příroda a vůbec celá krajina, ale moc mi nesedí animace lidí. I když ke konci už mi tolik zvláštní a odlišná nepřišla, možná si zvyknu :-) Každopádně příběh za shlédnutí stojí. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

K Princezně Mononoke jsem přistupoval patřičně naladěný Cestou do Fantazie, která nasadila laťku skutečně vysoko. Musím říct, že sice úspěch svého oskarového snímku režisér nepřekročil, ale zklamaný určitě nejsem. Narozdíl od hravé pohádkové Cesty do Fantazie Princezna Mononoke pracuje spíš s mýty a je hodně ovlivněná jednak šintoismem, jednak obecně animistickými kulty přírodních národů. Ta ekologická složka, která je ve filmu obsažena, je mnohem méně kýčovitá a laciná než například v populárním Avataru. Zároveň je Miyazakiův film hodně ovlivněný japonskou historií, takže svět myslících zvířat a lesních duchů se proplétá s lidskou civilizací a životy smrtelníků. Divák má možnost sledovat dobrodružný epický příběh o výpravě válečníka Ashitaky za vyléčením od zlého prokletí. Cestou musí čelit bezohledným samurajům, vychytralým vyslancům japonského císaře a především bohatstvílačným obyvatelům manufaktury na železo, kteří ve jménu lidského pokroku ničí lesy v širokém okolí. Svět, který Miyazaki vytvořil, je jako obvykle pečlivě propracovaný a dobro a zlo na první pohled nemají jasně identifikovatelnou tvář. K pravdě se musí hrdina i divák dopracovat postupně. Emotivní a výtvarně velice zdařilá podívaná. Celkový dojem: 95 %. ()

Galerie (170)

Zajímavosti (26)

  • Čapka, kterou nosí v závěru paní Eboši, se také tak nazývá. (Czernozub)
  • Princezna Mononoke je první animovaný snímek, jenž se podle japonské filmové akademie stal nejlepším filmem. (Kmotr76)
  • Po oznámení, že společnost Miramax vydá DVD ve Spojených státech pouze s anglickou jazykovou stopou, se konalo tolik protestních akcí fanoušků, že byl Miramax nucen vydání pozdržet, aby mohla být přidána i japonská stopa. (HappySmile)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix

20.01.2020

Legendární japonské studio Ghibli zodpovědné například za filmy Princezna Mononoke nebo Hrob světlušek zamíří v zemích mimo USA na Netflix. Jeho kompletní knihovna animovaných titulů (s výjimkou… (více)

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

Letošní festival Filmasia se koná v Aeru 3. - 5. prosince 2010. Uvidíte nové filmy od jmen jako Andrew Lau, Takashi Miike, Hayao Miyazaki, Tsai Ming-liang nebo Kim Ji-woon! Asijský víkend začíná v… (více)

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)

Reklama

Reklama