Princezna Mononoke

Princess Mononoke

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1997, 133 min

• lesumir

Upřít kvality tohohle filmu nemůžu, lhal bych sám sobě, ale za sebe, za lesumira proste rikam, ze Princezna monoke je nudnou podívanou, kde proporce je slovo neznámé a fantazie přílišný nadbytek! Ok, má to nádhernou hudbu, ktera je doopravdy kouzelná, ale 130 minut mi příjde vážně hodně. Nejsem typ na japonský anime, bohužel. Jejich animace mi příjdou laciný a obyčejný....(26.8.2008)

Moje první pořádné setkání s anime (když nepočítám Dobrodruhy z vesmíru v časech dětství) a byla jsem okouzlená stejně, jako kdybych vkročila do čarovného lesa, obývaného dávnými bohy. Velkou zásluhu na mém hodnocení má neschématické pojetí postav a romantika růžové zbavená, protože vědomí hrozící zkázy vše barví do temna stejně jako kouř z dolů zakrývá oblohu. Jen si neodpustím malý povzdech nad českým dabingem (ovšem nad tím v posledních letech vzdychám u téměř každého filmu). Víte, páni dabéři a dabingoví režiséři, když je něco namalované, tak to ještě neznamená, že se jedná o tvorbu pro děti, a tudíž naprosto není nutné obdařovat dospělé postavy vysokými hlásky. To jen tak pro příště.(23.7.2007)

Zajímavé. Už ve videopůjčovně mi bylo divné, proč není Princezna zařazena v sekci pohádek. Po démonickém praseti a první useklé hlavě jsem prozřel. Můj první zážitek s japonským anime mě sice jako milovníka něžných pohádkových příběhů nejprve zklamal, ale posléze jsem se zcela ponořil do zajímavého příběhu a úvah nad jednáním hlavních hrdinů a zvířecích božstev. Konec byl pro mě možná až moc překombinovaný, ale celkový dojem mi nepokazil. Každopádně už vím, co můžu od japonského anime očekávat.(4.4.2003)

Geniální záležitost geniálního režiséra. Bylo by ošidné prohlásit Princeznu Mononoke za nejlepší Miyazakiho film, například Naušika, či Laputa nejsou o nic horší. Na Mononoke se mi ale líbil dospělý rozměr, který u děl tohoto režiséra dlouho chyběl. Závažností a zpracováním se již nejedná o rodinný film, ale o regulérní fantasy podívanou pro dospělé. A právě ona absence dětské naivity je to co činí Princeznu Mononoke v rámci Miyazakiho tvorby jedinečnou.(23.11.2004)

Tak ja nevim, me proste ty Miyazakiho animaky moc neberou. Jasne, neda se tomuhle chlapkovi uprit obrovska fantazie, ale to je asi tak vsechno. Animace je uz dneska dost zastarala a nerek bych vylozene hnusna, ale proste nic moc. Pribeh taky neni buhvijakej, v podstate kdyz si clovek odmysli ty lesni bozstva, je to cely dost jednoduchy. Navic ma film 130 minut, tudiz se sem tam dostavi lehka nuda nebo hluchy mista. Nicmene je tu jedno zasadni plus. Miyazaki se s tim nesere, takze tu po desitkach chcipaj zvirata i lidi, krev caka na vsechny strany a neni nouze o usekany hlavy, ruce a nohy. Coz me docela prekvapilo, to bych v animaku fakt moc necekal. Nicmene o nadprumernej animak se proste jedna, svy kvality ma, takze to ty 4* da.(8.7.2010)

• - Přestože se Princezna Mononoke v Japonsku setkala s velkým úspěchem, v Americe vyšla až o dva roky později - údajně kvůli negativnímu přijetí při promítání v St. Paul. (HappySmile)

• - Režisér Mijazaki napsal slova ke dvěma skladbám včetně titulní písně. (Kmotr76)

• - Film se skládá přibližně z 550 barev. (HappySmile)