Princezna Mononoke

Princezná Mononoke

Princess Mononoke

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1997, 133 min

Scénář: Hayao Miyazaki .. Přeložený název slibuje něco jiného, než pak snímek předkládá ("Štěně San“ resp. "Strážkyně pomstivý přízrak" by asi neznělo dětem tak dobře) aneb princezna v trochu jiném smyslu pojetí. Takže o co tedy jde? Lidé bojují proti lesu a jak vidím, každý je s toho pořádně na větvi. Anime, které nepřináší nic fenomenálního, pouze si barvitě hraje na temnou pohádku, plnou démonů, bohů a rozpolcených lidí. Škoda, že film nedrží nasazené tempo a střední část se poměrně vleče, čímž se příběh rozpíná do nevhodné stopáže. Pokud tím měl být epičtější nějak to nefunguje, spíše se stává nevýrazným. Zelení a Al Gore ovšem musí chrochtat blahem. Já si však pro „nejlepší animák“ (z toho, co mi Hayao Miyazaki zatím nabídl není ani Mononoke jeho nejlepší počin - ale který by si tohle označení zasloužil ještě nepovím, několik málo jeho snímků mi ještě chybí dokoukat..) zajdu do jiné stáje :-) 75%.(16.10.2007)

Jestli je tohle vrchol anime, tak na další zástupce žánru opravdu zas až tak zvědavý nejsem. Animace se mi popravdě moc nelíbila, zato hudba mě naprosto nadchla. Díky ní se divák cítí jak v nějakém starém mýtickém světě, kde vládnou zvířecí božstva a člověk ještě není na špici potravního řetězce. Jasně čitelný filosoficko ekologický motiv se táhne celým snímkem, no s přihlédnutím k jeho stopáži by se mohl rozvést mnohem víc. Takhle je ten film sice takový příjemně kouzelný, ale taky trochu plochý. 7/10(4.3.2009)

Pekná animácia,dobré nápady,postavy,dej a hlavne skvelá hudba ale tej fantasy na mňa bolo až miestami moc.Hlavne koniec filmu mi už moc pripadal praštený na hlavu.Miestami ma to už dosť nudilo a hlavne poslednú pol hodinku.Na to ,že je to animák to má dosť vysokú stopáž.Videl by som si to predstaviť aj o takú pol hodinku kratšie.S celého filmu sa mi ale najviac páčila len ta skvelá hudba.Klobúk dolu.Obľúbený soundtrack: Princess Mononoke Theme Song, Legend of Ashitaka, Journey to the West. 70% - 3*(25.5.2010)

Vážení milovníci filmu, vitajte na odovzdávaní cien za najlepší animák všetkých čias. A nominovaní sú : Shrek, Úžasní, MravecZ, Cesta do fantázie a Princezná mononoke. Víťazom je : Princezná Mononoke. Čo na ocenenie víťazi ? Ashitaku : " Rozhodne sme to nečakali, lebo náš film je určený pre rozmýšľajúceho a citlivého diváka, nie je až taký zábavný a je dosť filozofujúci. " San : " No ja to celkom nechápem, veď Fiona, Elastina i Bala sú omnoho krajšie dámy ako ja...i keď kérky sú teraz v móde" " Ďakujeme" ... A čo na to porazení ? Shrek : " No je pravdou že náš príbeh je skôr zábavný, než obsažný... " Fiona : " San je lepšia v bojových umeniach a jazdí na vlku....a ja chcem kérky..." Osol : " Asi som bol PRÍLIŠ otravné malé zviera...." Bob Incredible : " Za svoju rodinu toľko že celkom nevieme či chceme baviť alebo poučiť, hlavne zachraňujeme svet stále dookola. " JackJack "...beeeeee" (vyplazí jazyk, zmení sa na zombie-baby a uhryzne moderátora). MravecZ : "Asi som príliš neurotický aby som dostal nejakú cenu ... načo som sem vlastne chodil, keď na Oscaroch chýbam už pár rokov...." Džihiro : "No môj príbeh je asi na akadémiu veľký úlet, takže sa teším, že cenu má moja staršia sestra." A to je na dnes všetko, víťazom je právom Mononoke, zdá sa, že ľudia v Akadémii pozbierali posledné zvyšky rozumu...10/10(10.1.2005)

Dabéři si měli uvědomit, že Princezna Mononoke není tak docela příběh pro děti, přestože se jedná o animovaný film. Postavičky promlouvající o vážných věcech dětsky naivním hláskem mi místy opravdu slušně kazily požitek z jinak vynikajícího filmu. K němu samotnému bych podotkla, že už vzhledem k nezvykle temnému příběhu laděnému především do stylu přírodní fantasy, které je plné duchů, bohů, vil a kouzel – sem by mi mnohem lépe sedly tmavší, sytější a výraznější barvy a ne tak pečlivě jemné a ostré kontury. Tohle byl můj první celovečerní japonský animovaný film, takže jsem se vzhledem k nic moc dabingu a nutností vyrovnávat se s jiným typem animace, než který jsem očekávala, musela trochu poprat s tím, abych se do filmu opravdu ponořila. Ale věřte mi, když se vám to podaří, Princezna Mononoke se vám bohatě odmění.(1.7.2005)

• - Režisér Hayao Miyazaki osobně opravil nebo překreslil více než 80 000 obrázků z celkových 144 000, ze kterých se film skládal. (HappySmile)

• - Princezna Mononoke je první animovaný film, který se stal nejlepším filmem podle japonské filmové akademie. (Kmotr76)

• - O úpravu textu anglického dabingu filmu se postaral spisovatel Neil Gaiman (Nikdykde, Sandman), který pozměnil některé Evropanům nesrozumitelné narážky. (gjjm)