Princezna Mononoke

Princezná Mononoke

Princess Mononoke

Animovaný / Dobrodružný / Fantasy

Japonsko, 1997, 133 min

Můj první Miyazaki, a hned královského původu. Ne že by to o něčem rozhodovalo, protože od tohoto mága anime se asi horšího než čtyřhvězdičkového filmu, nebo spíš nádherného a hlubokého mýtu převedeného na plátno, nedočkám. (Dodatek 7.1.2012 - několikrát potvrzeno;)) Výjimečnost velkých anime filmů je možná v tom, že je průměrný člověk "ze západu" nikdy pořádně nepochopí, ale stejně jako při čtení zenových fragmentů je mi to jedno a mám z toho jen lepší pocit. Na dvě hodiny se ztratíte z normálního světa a pohltí vás čarovný les...užijte si tu projížďku světem fantazie velkého autora - a vnímejte jeho volání po ohleduplnosti k Zemi, které je tu pokud ne silnější, tak rozhodně působivější než u starší sestřičky Naušiky. 90%(28.5.2005)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Na to, jak zabodovalo v žebříčcích, mne Miyazakiho anime zase tolik neohromilo. Napínavá fantasy s ekologickým námětem záchrany lesa smíchaná s pohádkovými vlivy, bohy, bojovou akcí, nebo třeba taky láskou k lidem či Mauglímu v dívčí podobě je plná neotřelých dějových nápadů - a v tom vidím největší sílu tohoto filmu. A ještě krásnou animaci si budu pamatovat, např. bůh lesa měnící se podle denní / noční doby, nebo jeho děti bílí "bubáčci" roztomile trhající hlavou a rostoucí v zeleném lese jako houby po dešti. Trailer: http://www.csfd.cz/film/22205-princezna-mononoke-mononoke-hime/videa/(18.9.2009)

K Princezně Mononoke jsem přistupoval patřičně naladěný Cestou do Fantazie, která nasadila laťku skutečně vysoko. Musím říct, že sice úspěch svého oskarového snímku režisér nepřekročil, ale zklamaný určitě nejsem. Narozdíl od hravé pohádkové Cesty do Fantazie Princezna Mononoke pracuje spíš s mýty a je hodně ovlivněná jednak šintoismem, jednak obecně animistickými kulty přírodních národů. Ta ekologická složka, která je ve filmu obsažena, je mnohem méně kýčovitá a laciná než například v populárním Avataru. Zároveň je Miyazakiův film hodně ovlivněný japonskou historií, takže svět myslících zvířat a lesních duchů se proplétá s lidskou civilizací a životy smrtelníků. Divák má možnost sledovat dobrodružný epický příběh o výpravě válečníka Ashitaky za vyléčením od zlého prokletí. Cestou musí čelit bezohledným samurajům, vychytralým vyslancům japonského císaře a především bohatstvílačným obyvatelům manufaktury na železo, kteří ve jménu lidského pokroku ničí lesy v širokém okolí. Svět, který Miyazaki vytvořil, je jako obvykle pečlivě propracovaný a dobro a zlo na první pohled nemají jasně identifikovatelnou tvář. K pravdě se musí hrdina i divák dopracovat postupně. Emotivní a výtvarně velice zdařilá podívaná. Celkový dojem: 95 %.(14.7.2010)

Nejlepší ekologická propaganda, jakou jsem kdy viděl ;) Ale vážně. Rozhodl jsem se žánr anime filmů začít sledovat právě tímto snímkem a udělal jsem jistě dobře. Svět mě pohltil a na konci nepříjemně vyplivnul do reality. Skvělý příběh, nádherná animace a úžasná hudba. Viděl jsem pouze s americkým dabingem a docela by mě zajímal originál...(24.2.2003)

Jedná se o nejlepší animovanou pohádku, jakou jsem měl tu možnost zhlédnout. Potrhuje jí výborný příběh a hudba. Temná atmosféra, která z této pohádky čiší je nepopiratelná. [8/10] (Dentsu, Nippon TV, Ghibli, Tokuma Shoten) (Fujicolor /// Produkce: Tošio Suzuki /// Scénář: Hajao Mijazaki /// Kamera: Acuši Okui /// Hudba: Jó Hisaiši) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](7.3.2009)

• - O úpravu textu anglického dabingu filmu se postaral spisovatel Neil Gaiman (Nikdykde, Sandman), který pozměnil některé Evropanům nesrozumitelné narážky. (gjjm)

• - Režisér Mijazaki napsal slova ke dvěma skladbám včetně titulní písně. (Kmotr76)

• - Mononoke znamená v překladu rozhněvaný nebo pomstichtivý duch. (Kulmon)