Britská učitelka Philippa Paccardová (Cate Blanchettová) žijící v italském Turíně se marně dovolává spravednosti ve věci manželovy tragické smrti. Protože místní policie ignoruje její obvinění, rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou a prostřednictvím podomácku vyrobené bomby se odhodlá zlikvidovat drogového dealera Vendiceho. Pak se nechá zatknout. Teprve ve vyšetřovací vazbě se dozvídá, že místo muže zodpovědného za smrt jejího manžela zahynuli čtyři zcela nevinní lidé. Do zoufalé mladé ženy, jež má být souzena za teroristický útok, se však zamiluje mladý soudní tlumočník Filippo (Giovanni Ribisi) a pomůže jí uprchnout. Jak dlouho však dvojice spřízněná jmény a spjatá fatalistickým citovým poutem může unikat spravedlnosti?

Na MFF v Berlíně 2002 získal režisér Tom Tykwer nominaci na Zlatého medvěda. Film byl oceněn stříbrnou Německou filmovou cenou a Cate Blanchettová získala za svůj herecký výkon německou Zlatou kameru. (oficiální text distributora)

BDMarty007

Film začíná scénou z kategorie nezapomenutelných. Dveře výtahu se zavírají a vás mrazí. Při následujícím výslechu předvádí Cate Blanchett proč je jednou z nejlepších hereček současnosti. Pak film plyne povětšinou pomalu, mluví se málo, občas ale naopak proběhne kousek strhujícího děje. Celkově je ale zajímavá poměrně velká míra ticha v průběhu filmu. Tom Tykwer se nebojí prostě nechat ticho a nepodmazávat to nějakými smyčci či něčím podobným. A je to působivé, velmi to umocňuje emoce. Z hlediska rytmu je to trochu opak Loly (Lola běží o život) a přesto to neuspává. Tom Tykver tady ale opět dokazuje, že je velký a originální filmař, který se nebojí jít svou cestou. Plný počet nicméně nedám z ryze subjektivních důvodů. Na můj vkus je to trochu moc drama a trochu málo thriller, trochu hutnější děj by neškodil, zejména v 2/2 filmu. Navíc je tady 100% zaměření na vztah těch dvou, či ještě spíše jeho k ní, a chybí mi dimenze viny a traumatu ze způsobeného. Toho se dotkne pouze během první fáze výslechu a osobně si myslím, že právě toto je vůbec nejsilnější moment filmu. ()

Acrobat

http://www.youtube.com/watch?v=ieSX4KryPG0&feature=related Spojenie muženy pod stromom poznania dobra a zla. Metaforický pohľad Tykwera na potrebu prejsť si peklom, aby si sa dostal do neba.(?) Ťažký snímok plný Malickovských spôsobov lyriky, excelentných záberov a plnohodnotnej vizáži Turína. Môže byť problém v tom, že ak si nezabil, nerozumieš? Ak si smrteľne nemiloval, nepochopíš? Núka sa záver, spýtať sa kamaráta, matky, brata, kňaza – „Priateľu, uvažoval si niekedy, že si vezmeš život?“ Ber ju za ruku, už drieme. Ak teda hrdinovia divadelnej tragédie Heaven veľa nerozprávali, zmĺknem aj ja. Čo je nebo, nezistíme....(videné 13.08.2012, DVD) ()

Chip89

První půl hodinu jsem byla na drátkách a říkám si - tohle určitě bude výborný film. Hmm nestalo se tak, intuice zklamala. Po další hodině jsem už koukala jestli bude konec. Tak nějak ten začátek nasadil vysokou laťku a postupně ta laťka klesala až to skončilo scénou vrtulníku a šťastným koncem. No prostě nic moc.... ()

markotter

Než thriller - napínavé scény jsou ve filmu vlastně jen dvě - spíše komorní psychodrama, ale rozhodně jsem se nenudil a napnutý jsem byl jako by to byl thriller. Všichni chválí Cate Blanchet, ale myslím, že G. Ribisi jí byl ve svém obdivu k ní velmi vyrovnaným partnerem. Musel jsem trochu přimhouřit oči nad neschopností italských policistů, kterým se procházeli 2 hledaní přímo před nosem a nakonec jim zase přímo před nosem frknou ve vrtulníku, ale pozitiva to převyšují. ()

mira.l

Než jsem si tenhle film pustil, myslel jsem si, že to bude za jasných pět. Ale ne, musím něco málo slevit. Co mě potěšilo, byl další ze skvělých výkonů Cate Blanchett, zoufalou učitelku Philippu ztvárnila skvěle, zvláště pasáž prvního výslechu, vedeného částečně v italštině, jsem si pustil asi 3x, ta je hodně působivá. Ale v celém filmu se vyskytlo několik nesrovnalostí, které mi tam prostě z hlediska zdravého rozumu neštimujou. 1___Policisté Filippa i Philippu odposlouchávají, ví, že se pokusí utéct, je pro ně dost nepohodlná, krásně by ji mohli při pokusu o útěk zneškodnit, a přesto Philippa celkem bez potíží uteče?? 2___ Philippa se po útěku schovávala v půdních prostorách policejní budovy? To o ní nikdo nevěděl? Ačkoliv ...inu, Italové. A koneckonců pod svícnem bývá největší tma, že ano:)? 3___Filippo zcela jednoduše vyláká mafiána Vendiceho, kterého se Philippa napoprvé neúspěšně pokusila zneškodnit, do kanceláře v policejní budově, kde se najednou objeví Philippa a prostě ho zastřelí. Nikdo v policejní budově nic neviděl, neslyšel, nikdo v budově nehlídá?? 4___Philippa, ač Angličanka, poté odjíždí s Filippem na italský venkov, což mi přišlo, jako by se vracela do míst svého dětství(??). A to vůbec nemluvím o tom, že celostátně hledaná osoba se pohybuje naprosto volně a bez problémů. 5___Philippa v jednom z rozhovorů říká Filippovi, že neutíká před spravedlností a před trestem, ale že chce jen zabít Vendiceho. Pak se mu svěří, že se smrtí 4 nevinných lidí nedokáže žít. Ano, to bych celkem chápal, musí to být velice těžké, žít s takovým břemenem, zvlášť, když dva ze 4 mrtvých byly děti. Proč se ale potom tedy vývoj filmu neubíral trochu jiným směrem, poté, co jí Filippo umožnil Vendiceho zneškodnit? A vůbec, ta jejich osudová krátká láska mi přišla taková nějaká divná. 6___Po příjezdu zásahové jednotky na statek na venkově oba jen tak ukradnou vrtulník s točícím se rotorem vrtule, ze kterého vystoupil pilot(??). Tak nevím, to jsou italští policajti opravdu tak neschopní?? Ona vůbec závěrečná pasáž se stoupajícím vrtulníkem... to je oříšek:). Pokud se divák zorientuje v tom, že s vrtulníkem se nedá stoupat donekonečna, tak je vše jasné, ale komu to nedojde, může se mu konec zdát docela divný. Osobně bych asi uvítal méně nejednoznačný konec, třeba i s větší dávkou akce, vzhledem k celkově poměrně pomalému tempu filmu s minimem hudby, což ale dlužno přiznat, mělo na druhou stranu svoje kouzlo. A možná by se těch nesrovnalostí našlo ještě pár. Ze začátku se to jevilo velice zajímavě, ale ke konci tomu tak nějak začal docházet dech, asi by prospěla o něco delší stopáž a některé věci víc rozvinout. Když sečtu hodnocení filmu a přidám k tomu hvězdičku za Cate, vylezou mi z toho teda čtyři, ale takové vachrlaté. Neřekl bych, že se mi to nelíbilo nebo že si to už nikdy znova nepustím, to zase ne, ale čekal jsem trochu víc, na jednu stranu jsou v tom velice silné emoce, je to ten typ filmu, kde se moc nemluví, a přesto je řečeno mnohé, na druhou tomu prostě něco chybí. Vizuální stránka filmu byla ale celkově velmi zdařilá.P.S.: Napodruhé si dám spíš v originální anglicko-italské kombinaci. () (méně) (více)

bearmeedek

Podle obsahu vypadá, že se jedná o akční thriller. Tak to ne. Film je jakoby složen ze dvou různorodých částí, i když ne dějově. Jen zpracováním. První půlka - romanticko dramatické krimi, druhá půlka melodramatická romance. A právě druhá půlka přejde ve vizuál, který laškuje s uměleckými obrázky. Tato kombinace i celkové zpracování je dost zajímavé. Autenticitu dodává i to, že velká část filmu je v italštině (s titulky). A ta Cate Blanchett se fakt kvůli roli nechala ostříhat dohola? ()

gemi

Zcela nepravděpodobná romance postavená na tom, že se policajt po třech větách zamiluje do domnělé teroristky. Skvělý námět, který je ale uchopený rozvláčně a nezajímavě. Hlavní dějové zvraty jsou zcela nevysvětlené. Není jasné (ani v náznaku), jak policie na pachatelku vůbec přišla, ani jak ji následně vystopovala. Skoro jsem dal tři, ale vlastně jsem se celou dobu nudil. ()

shifter

Velmi zaujimavy film - kombinacia talianciny a anglictiny neposobi vobec rusivo a "chemia" medzi Blanchett a Ribisim funguje uz od filmu The Gift.. ()

Miksa

Velmi jsem se těšil na Tykwerův snímek, který jsem neviděl (po lole a Parfému)... ... koukám na úchvatné adorující komentáře a nevěřícně kroutím hlavou... Zoufalá Cate Blanchet se rozhodne zabít, ale místo lumpa to odnesou 4 nevinní lidé. Zato je vyslýcháná na stanici, kde se do ní z nepochopitelného (nebo hodně špatně zahraného- je to mizerný herec) důvodu zamiluje Giovanni Ribbis. Ona do něj ne (nebo je to taky špatná herečka?). A na závěr se dostanou vrtulníkem (který ukradnou nic netušícím 50 agentům italské policie na opuštěném kopci) do nebe. Pozor na bezmeznou adoraci milovaného režiséra. často zaslepuje oči. ()

Tanner

Osobitý film, který nabírá na síle zejména ve svém závěru. Ne že by první půlka byla špatná, je prostě jiná. Je akčnější, svižnější, napínavější, ale nejde tak do hloubky. To ve druhé části si režisér dává více načas, hraje si s každou scénou a výsledkem jsou nádherné záběry, které skvěle využívají ojedinělého kouzla krajiny. Přesto bych se nebál film ještě trochu natáhnout a postavy více prohloubit; zážitek by pak byl podle mého ještě silnější. ()

Chasida

Silné čtyři hvězdy. Škoda jen druhé poloviny Nebe, která byla svým způsobem "kratší". Možná to bylo záměrem - nenaplnit určitou touhu a nechat rány nezacelené. Nutno říct, že Cate Blanchett s oholenou hlavou je dobrá Cate Blanchett. (75%) ()

Izz

Nádherný důkaz Tykwerovy tvůrčí geniality.Nebe je neskonale intenzivní,hluboký a nevšední film,na který se nezapomíná. ()

dogma97

POZOR SPOILER! V první polovině mě trochu rušil rozpor mezi propracovaností a detailním zobrazením útěku na jedné straně a zjevnou nereálností téhož na straně druhé. Nedělá mi sebemenší problém akceptovat helikoptéru v závěru jako symbol odchodu z tohoto slzavého údolí, ovšem desítky odemčených a nestřežených dveří v budově karabiníků, revolver s tlumičem vylovený ze skříně (pochybuju, že tlumič patří k běžné výbavě italského policisty), cestování a procházky po náměstí při vyhlášeném celostátním pátrání - stejně tak je mohl režisér nechat proběhnou nezraněné deštěm kulek, vyšlo by to na stejno... A jak už tu někdo zmínil, v druhé půlce na mě dýchlo takové sice velmi líbivé, ale prázdé estetično. Je příjemné, že se verbálně nemoralizuje, jenže jsem tak nějak ztratil pojem o tom, jak se hlavní hrdinka srovnala se svým svědomím (vzhledem k tomu, jak zásadní aspekt to byl na začátku). ()

hero_bk

Film dvou naprosto odlišných polovin. Zatímco první polovina má spád, je natočená velice precizně (zejména úvodní bombová scéna), a zaujme i hereckými výkony, po útěku z vazby se najednou tempo zastaví. Poslední okamžik, který má k ději filmu význam, je zastřelení Vendiceho, zbytek už je jen balast. Extrémně nudný balast. Ke konci jsem usínal. ()

1mArc0

Morálny film. Čo povedať k dvom hlavným hviezdam tohto filmu? „Bravo!!!“ Niekto dá tri, niekto napíše, ako mohol Tykwer natočiť niečo takéto? Mohol a podarilo sa mu, viem je to názor a každý má naň právo, ja osobne dám päť (+ je to, že Cate je mojou najobľúbenejšou herečkou, po prezretí filmu pochopíte prečo). Prečo päť? Poctivé a kvalitné herecké výkony, vo filme sa hovorí viacerými jazykmi, scenár a myšlienka filmu. Dôkaz o tom, že aj bez minimálneho použitia hudby sa dá natočiť dobrý film (napríklad film Hlad), skvelá hudba od estónskeho skladateľa menom Arvo Pärt, je tu rozdelená po malých kúskoch. Mimochodom, ku skladateľskému kúsku sa aj podieľal samotný režisér. Myslíte si, že nejaký lajk, alebo človek, ktorý príde z práce, bude riešiť klišé, ktoré sa niekedy vyskytujú v tomto filme. To je to posledné, čo bude riešiť. Absolútne ma nezaujíma spojitosť filmu Lola beží o život s týmto. Lola beží o život je Lola beží o život a Nebo je Nebo. Netreba sa báť, aj priaznivci čiernobielych filmov si nájdu svoje. /90%/ ()

Sir Ludvig

Malo to byť aspoň o 2O minút dlhšie. Takto ostalo mnoho vecí iba načatých. Ale inak bol pre mňa tento film príjemným prekvapením. ()