Britská učitelka Philippa Paccardová (Cate Blanchettová) žijící v italském Turíně se marně dovolává spravednosti ve věci manželovy tragické smrti. Protože místní policie ignoruje její obvinění, rozhodne se vzít spravedlnost do vlastních rukou a prostřednictvím podomácku vyrobené bomby se odhodlá zlikvidovat drogového dealera Vendiceho. Pak se nechá zatknout. Teprve ve vyšetřovací vazbě se dozvídá, že místo muže zodpovědného za smrt jejího manžela zahynuli čtyři zcela nevinní lidé. Do zoufalé mladé ženy, jež má být souzena za teroristický útok, se však zamiluje mladý soudní tlumočník Filippo (Giovanni Ribisi) a pomůže jí uprchnout. Jak dlouho však dvojice spřízněná jmény a spjatá fatalistickým citovým poutem může unikat spravedlnosti?

Na MFF v Berlíně 2002 získal režisér Tom Tykwer nominaci na Zlatého medvěda. Film byl oceněn stříbrnou Německou filmovou cenou a Cate Blanchettová získala za svůj herecký výkon německou Zlatou kameru. (oficiální text distributora)

kodwin

V podstatě komorní drama, ale zajímavě natočené se spoustou hezkých obrazů. Skvělá hudba a herecké výkony obou hlavních představitelů Nebi dodávají zvláštní kouzlo. Uvažoval jsem i o plném hodnocení, ale přece jen ta hlavní zápletka nebyla příliš originální, způsob natočení ale ano. Rozhodně doporučuji. ()

JB001

Film je o emocích a toto dílo se mne to dotýkalo přímo bytostně i když se jednalo o hodně depresivní záležitost. Nicméně filmy o lásce a o nebi mám rád... ()

de.ardoise

dávám čtyři, ale mám velkou výhradu: přece jenom mělo být tempo celého filmu poněkud rychlejší. zase tak ohromující kamera a hlubokomyslná psychologie to není. škoda, že přišel tenhle film po Lole, jako debut by to bylo slibné... ()

hooonza

Uzasny snimek. A ta hudba.... Cate mam sice radeji vlasatou.. ale i tak. A kde kdo videl tak jednoduchy, kratce ukazany a presto nadherny & plny vztah otec-syn? ()

PRASÁK

Německej režisér Tom Tykwer nás ve svém snímku „Heaven“ (Nebe) zavádí tentokrát do moderního italskýho velkoměsta Turína, kam jsem i já svýho času zavítal. Film názorně ukazuje, že vzít spravedlnost do vlastních rukou ve věci manželovy tragický smrti se i v našem nespravedlivém světě, plném korupce, násilí a drog, může minout účinkem. Je to další Tykwerovo prolínání lidských osudů, i když zcela jiný než v předchozích pohyblivejch obrázcích „Zimní spáči“ (1997), „Lola běží o život“ (1998)  nebo „Princezna a bojovník“ (2000). Hlavními hrdiny jsou britská učitelka žijící v Turíně Philippa (skvělá herečka Cate Blanchett) a čerstvý absolvent karabinierské akademie v Turíně Filippo (herec Giovanni Ribisi). A i když v tomto případě jde o dobrou myšlenku, je jasné, že to je zcela neuskutečnitelnej příběh a plno scén se jeví zidealizovaně. Avšak celej příběh provází nejen nádherná hudba (Arno Part a Tom Tykwer), ale jako nitka zároveň naděje dobra, toho světla na konci temnýho tunelu plnýho útrap a strádání, v němž se Philippa nachází. Lze to vyčíst i z tváře Philippy, která přímo do prostoru sálá své poznání, že od života už nic neočekává. Zodpovědnej německej režisér, scénárista, producent a hudební skladatel Tom Tykwer (nar. 23. 5. 1965 ve městě Wuppertal) zejména v závěru tohoto úžasnýho snímku používá různý vizuální metafory. Celosvětová premiéra filmu „Heaven“, jehož stopáž činí 96 minut, se uskutečnila 6. února 2002 na 52. Berlínským mezinárodním filmovým festivalu Berlinale, kterej proběhl ve dnech 6. 2. – 17. 2. 2002. Do německý distribuce se snímek dostal 21. února 2002, v ČR se poprvé promítal pod názvem „Nebe“ dne 23. ledna 2003 na filmovým festivalu Febiofest 2003 (23. 1. – 28. 2. 2003) a do českejch kin pak vstoupil 30. ledna 2003. A na závěr bych dodal následující: povolte uzdu své fantazii při sledování filmu „Nebe“ a budete z něj mít FAMÓZNÍ ZÁŽITEK! ()

JoudaCZ

Přestože film pojednává na jedné straně o zločinu, terorismu, korupci uvnitř policie atd., na straně druhé o vznikajícím vztahu, navíc staví dost zásadní morální otázky, děj samotný je v podstatě bezkonfliktní, nedramatický, až lehce jalový. Film stojí hlavně na silném projevu Cate Blanchett. ()

monika_cz

Na začátku jsem se nemohla dočkat, jak bude film pokračovat. V první části filmu chce Philippa (Cate Blanchett) dosáhnout spravedlnosti a toho, aby byl zatčen drogový dealer. Když na něj nastraží bombu a nechá se dobrovolně zatknout, tak se dozví, že bomba zabila zcela jiné lidi. Dvoujazyčné vyslýchání Philippy je úchvatné. Velice jsem si také užila to, jak se jí tlumočník Filippo (Giovanni Ribisi) snaží pomoci. Philippa nemůže unést, co provedla a chce za to nést odpovědnost. Ve druhé polovině filmu se společně s Filippem dostanou pryč a zamilují se do sebe. Náhle Philippiny výčitky mizí, vůbec ji nezajímá, co provedla, jediné o co se snaží, je útěk. V této části jsem už začala ztrácet o film zájem. Závěr, úlet v helikoptéře do nebe, se mi do celého díla vůbec nehodil, přišel mi moc metaforický. ()

lineker

Film o slepé a kruté spravedlnosti. Film o pravé silné lásce, kvůli které je člověk schopen vše obětovat. Mix velmi silných témat, který se však Tykwerovi podařilo v pomalu plynoucím snímku dobře ukočírovat. Snad poprvé se mně stalo, že mé sympatie získal masový vrah. Cate byla skvělá. ()

Rathe

Skvělý film, který bohužel kazí pomalý rozjezd. Příběh je sám o sobě velmi zajímavý. A italština s angličtinou to naprosto hezky doplnili. ()

Ras66

ten film som videl po rokoch znova,je skvelý, minimalistická hudba sa mi veľmi páčila, film treba vidieť v origináli , neznášam dabingy ()

Sejkorka

Další skvělá role Cate Blanchett. Na začátku si člověk říká, co z tohodle vyleze ? Ona je zatčená, jediný, co z ní můžou dostat je, že opravdu patří k nějaké teroristické skupině. Pak se objeví Filippo a přinese zápletku, na které film letí dál. Nakonec až do nebe .... PODRUHÉ 8-7-23 Jen záznam, na recenzi ani hodnocení žádná změna. Snad je, že scénář (spolu) napsal Krzysztof Kieślowski, který zemřel roku 1996, tedy 6 let před uvedením tohoto filmu. ()

peproch

Nebe - film z r. 2002 romantic thriller režie Tom Tykwer, scénáristé Krzysztof Kieślowski a Krzysztof Piesiewicz Včera večer jsem shlédla film Heaven (Nebe) v titulní roli s Cate Blanchett. Už jsem si myslela, a nevím přesně proč, že kromě pohádek animáčů a hobití ságy mám všechny filmy s CB shlédnuté. Čekalo ale na mě skrytě „nebe“. Sebe jsem spatřila v Giovannim Ribisi, který je od počátku nevysvětlitelně do CB zamilován, je jí okouzlen, očarován - nikoli ale k pasivitě, ale k nebývalému podniku, který však skončí jedinečným Happyendem, vstupem do nebe.  Philippa Paccard učila angličtinu v Turíně. Děti v škole jejího působení tak velmi braly drogy až některé zemřely. Na její podněty policie doposud nereagovala, ačkoli udávala identitu muže, který celé distribuci vládl. Nevyslyšena, likvidaci zločince podnikne sama, zkonstruuje bombu, vloží ji do odpadkového koše v kanceláři, chyba, koš právě vynese uklízečka, Philippa se udá telefonem, je zatčena, neví ale, že onen zloduch nezemřel, místo něj ale náhodní čtyři lidé, dokonce dvě děti. To se k svému šoku dozví až při výslechu, kdy čelí podezření z účasti na teroristické akci. Právě v těch chvílích koná službu zapisovatele mladý policista a překladatel Filippo. Osudově se do obviněné zamiluje a vypracuje plán, jak jí dostat ven z vazby. Skrývá ji i sebe na půdě policejní budovy. Pomůže jí i s vylákáním zloducha na policii, aby jej tam Philippa mohla zastřelit. Opouštějí město, on má plán kontaktovat svého otce, vysokého policejního funkcionáře, ten jejich lásce požehná, ale kromě peněz a svého odchodu jim pomoc nemůže, když oni nechtějí, ona má plán, v městečku na venkově vyhledá svoji kamarádku, kde se kratičce skryjí, povečeří a vyjdou do krajiny na kopeček kde se pomilují a přenocují. Ráno dorazí k samostatně stojící farmě policejní jednotka i s vrtulníkem, obklíčí budovy, prohledávají, nepozorovaně Philippa a Filippo dorazí zpět, zmocní se vrtulníku a vznesou se tak vysoko, až se ztratí všem policistům i divákům z očí. Tenhle film mi „spadl z nebe“, jednak proto, že jsem nečekala, že ještě něco s CB zbývá k shlédnutí, jednak proto, že přišel ve chvílích, kdy jsem si uvědomila, jak moc potřebuji žít s Ivou jinak než doposud, distancovaně, jak osudová je moje láska k ní, obdiv a žádostivost. Buď spolu nebo velice vzdáleně. Což ale ona nechce, vyhovuje jí stav, kdy je sama.  Nebe režiséra Toma Tykwera je metaforou, příběh je jen příběhem, jím je odhalována povaha našich životů. Pokud vezmeme odvahu a postavíme se zlu, můžeme napáchat neštěstí a přitom ono zlo nezastavit. Přilepí nám nálepku, jsme obviněni z něčeho zcela absurdního. Ti, co nás vyšetřují, jsou sami zapleteni do sítě pozemských čachrů se zlem. Vedle nás je možná někdo naprosto spřízněn, jménem, číslem, údělem, čekáním, neštěstím, Filippo je spíše slaboučký, chráněncem otce, prokáže mimořádné odhodlání. Otec je někdo, kdo nás, pokud jsme na zemi, musí opustit, nepostaví se sice proti nám, ale své akce jsme odsouzeni vykonat sami a nést rizika uplatnění vlastní svobody. Ač jsme původně nechtěli, láska druhého nás může také přimět milovat. Ztratíme se v lásce, smažeme rozdíly, není jen milovaný a milující, odstraněny jsou znaky rozdílů, jsou jen lidé. Zlu panujícímu ve světě neunikneme, milenectví nám jen na chvilku poskytne azyl, lze se vznést do nebe, ale jen za cenu smrti. Lépe se nám odchází s milujícím než samotným. Nebe je tehdy a tam, kde nás nikdo nevidí, kde jsme se ztratili z očí. Nebe je otevřeno tehdy, když jsme ztratili pozemskou perspektivu, kdy již není možné žít. Cate bylo v době natáčení Nebe asi třicet. Giovannimu pětadvacet. Přesně jak postavám ve filmu. Výborně se k sobě pro tento film hodí. Ona navždy bude něžná a plachá, avšak přesná v činech, on navždy spíše nesmělý a nešikovný, ale skvělý v plánech. Na nebe s CB je možné jen kývnout, italsky Sì. Je jen ale herečka, proto je lichá představa věčného štěstí v nekonečném jejím objetí. Je jen herečka, jen přelud, jen utkaná mlžinka krásy, je jen nositelkou rolí. V případě Nebe nositelkou role krásné, jež nás doprovodí do nebe, protože jsme se láskou a činem osvobodili od hloupého života. () (méně) (více)

Dr.Marek

Pecka film! Prostě bomba! Není co dodat. Napínavý od začátku do konce. Není jediný lichý místo. Navíc i filosofický 🙏👏 a skutečná láska, žádný laciný slaďárny. ()