Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

HouseMK

Tomu říkám střelba do vlastních řad! Neřikejte, že vy jste nikdy nenakupovali podle slev z letáků nebo nestrávili v životě aspoň jedno odpoledne "šopováním" v hypermárketu či podobném novodobém chrámu konzumu. Já už bohužel párkrát ano a vždy mě překvapilo, kolik rodin je schopno takhle trávit své vzácné společné chvilky. Kdyby nic jiného, tak Český sen zdokumentoval kus současné kultury a pobavil/nasral spoustu lidí (včetně mě), za což mu děkuji! ()

arthur.22

Je mi líto „anglicky“ zpívající paní, babiček v metru, hádajícího se manželského páru (resp. jeho poloviny, tedy paní se smyslem pro humor), stejně tak starých lidí o berlích, kteří se vydali na vysněný nákup. Chápu, že starší lidé moc zábavy nemají, peněz taky ne, takže hypermarket s levným zbožím je pro ně lákadlem. U mladších generací téhle kultuře ale moc nerozumím. A člověk, který o sobě tvrdí, že je recesista, a potom sprostě nadává, že ho napálili? Nebo starší pán, který křičí „Si dělejte srandu z někoho jinýho!“. Z koho asi?! Jeden by řekl, že to tvůrci trochu nadsadili, ale zrovna dnes mě na internetu upoutal titulek „Lidé se v hypermarketu málem umačkali kvůli zlevněné šunce“. Jedná se sice o sousední Slovensko, ale věřím, že u nás by to dopadlo stejně. Moc se mi nelíbí dosti sporné financování. Pokud si chci z někoho dělat legraci, neměl by se podílet na spolufinancování filmu, stejně jako lidé, které dokument nezajímá. Ale jako film to rozhodně stojí za to. ()

Kajdous

"Propagujme supermarket, který vůbec neexistuje!" – dodnes mě fascinuje, jak se hlavním aktérům podařilo vše tak dokonale zaonačit, že se stovky lidí nahrnuly k natažené plachtě s vidinou levného nákupu. Je až neuvěřitelné, co dokáže se udělat dobře inzerovaná sleva nebo pouhá zvědavost. Sice se děj vztahuje k roku 2003, kdy hypermarkety u nás přišly "do módy", nic to ale nemění na tom, že by se to klidně opakovalo i dnes – stačí místo fotoaparátu nalákat na zlevněná vajíčka nebo kuře. Bavilo mě sledovat kontrast mezi pánem ve středním věku, který byl "boudou autorů" rozčílen a vykřikoval kolem sebe "A to chcete do Unie? Vy?" (Musel jsem se opravdu pousmát.), a párem důchodců, kteří sice sotva chodili, ale na nic nenadávali – byli spokojeni, že se tak brzy ráno krásně prošli. Že nic nenakoupili, je netížilo. Podle mě dokument, který by měl shlédnout každý Čech. ()

popelka595

Skvělý dokument, který mě jen utvrdil v tom, jací jsme šílení konzumenti. Sama nakupování nesnáším, vždy u něj trpím (kdo má furt číst ty mrňavý etikety, kde člověk občas marně hledá složení vyrobku), a proto mě vyloženě dostaly do kolen odpovědi typu, že ideální den je pro některé ten, který je strávený v obchodaku. Pro mě osobně smutná výpověď o tom, jací jsme Češi tupí ovce, kterým je úplně jedno, co jedí, hlavně, když je to v akci. Vždyť o nic nejde. Jen o naše zdraví.. ()

gusman

Je fakt škoda, že Český Lev nemá kategorii pro dokumenty, protože Český sen opravdu ukazuje, že by měla být už konečně vytvořena. Zblázněnost spousta rodin, chodících si do hypermarketů odpočívat celou sobotu, je naprosto fascinující (alespoň pro mě). Reakce politiků, jako že to bylo placeno z pěněz daňových poplatníků mě překvapila, vždyť který film, byť o moho horší není financován z tohoto rozpočtu. Radši než 1 fousatý Kamenný vtip, si zaplatím 10 snů. Na konci filmu jsem se zamýšlel, zda ten pán který komentuje vtažení pánů Klusáka a Remundy do businessu, náhodou nemá pravdu a pobavil mě zaměstnanec supermarketu, který si pravděpodobně spletl hypermarkety a EU. Pěkný dokument, k dokonalosti chybí snad jen občasná zmatečnost a nedotažený konec. ()

Vodny

Co nám Klusák s Remundou chtěli vlastně říct? To je tak trošku záhadou. Na začátku říkají, že odpovědět na tuto otázku si budeme muset sami. A já si odpovídám takto. To, že se lidé nechají „nachytat“ na dokonalou reklamní kampaň, je normální a se vstupem do Evropské unie to nemá nic společného. Reakce lidí byla naprosto přirozená a stejná by byla v kterékoli jiné zemi. Dále mě zaráží, že nikdo z konkurence hypermarketů, médií a jiných firem neprokoukl tento podvod. Nebo byl tento projekt pečlivě „ošetřen“ tak, aby se stal sám jednou velkou reklamou? To je otázka. Jediné, co nám mladí filmaři ukázali, je způsob, jakým reklama funguje. A tak nejzajímavější jsou ve filmu scény, kdy pracovníci reklamní agentury konzultují různé postupy a nápady, jak nejlépe zapůsobit na konzumní společnost. Scéna, ve které vedoucí reklamní agentury říká, že na práci ho baví manipulování s lidmi, je klíčová a možná v ní se skrývá malé poselství tohoto filmu. Každý člověk se dá do jisté míry ovlivnit. Konečné rozhodnutí, to rozhodující ANO - pojedu do přírody, půjdu do hypermarketu nebo chci do Evropy, je však pouze a jen na nás. ()

jenjan

"..tupost je věčná, překoná čas, jsme jedno stádo, necháme se zmást!" Jak jednoduchý a přímočarý textík jedné punkové kapely z počátku devadesátých let a jak i po těch letech stále aktuální. Projekt Český sen je velmi zajímavý nápad, které má i následně docela dobré filmové zpracování. Zdráhám se však označit ho za film dokumentární, protože k reakci lidí došlo na základě vykonstruované skutečnosti a následné "načapání" a "šokující" zjištění, že žádný hypermarket neexistuje, jako za účel. Něco jiného by bylo natočit reakci lidí na skutečnou otvíračku nějakého obchodního centra, to že by to byla reakce stejná, je věc druhá, ale alespoň dokumentární. Takto si tvůrci proti sobě poštvali, jak "závodní" konzumenty, tak daňové poplatníky, tak v neposlední řadě lidi z reklamní branže. Každopádně soucítím s pány režiséry, kteří si prostě servítky nedělali a vpálili to společnosti přímo mezi voči, i za cenu vysokých nákladů. A jestli mohu za sebe, mě, jako daňovému poplatníku to opravdu nevadilo. Nehaním však ani lidi, co naletěli, nebo dokonce ty, kteří svůj volný čas tráví nejraději v obchoďáku. Naopak sympatizuji s těmi, kteří napálení před prázdnou konstrukcí fiktivního hypermarketu a před kamerami dychtivých tvůrců brali vše s humorem a nadhledem. A těch, kterým je nejlépe mezi regály přecpanými zbožím, je mi líto, ale nezaslouží si posměch, spíš pomoc. Korunu tomu dala TV Nova, královna vymývání mozků labilnějším občanům a jiná media, která s dramatických tónem informovala o nehorázném podvodu pánů Remundy a Klusáka. Ano, v podstatě to podvod byl, ale nikoho přímo nepoškodil a většinové společnosti nastavil velmi nevybíravé, ale pravdivé zrcadlo! ()

stansrac odpad!

mám dojem, že úmysly tvůrců konečný výsledek tak úplně nenaplnil. nevím proč, ale rozhodně ve mě nezůstal pocit, že češi sou hloupě zmanipulovatelní a páni tvůrci to všechno odhalili, zvlášť při finální konfrontaci totiž působili oba až bezradně, jejich odpovědi nezněly logicky a víceméně se pořád opakovali. nakonec dokonce před dalšími otázkami utekli, jelikož ikdyž si to třeba mysleli, zřejmě na všechny otázky připraveni nebyli. pokud se ovšem člověk nemůže zbavit pocitu, že celý tento "český sen" tak úplně neuspěl a není tím, čím se od začátku snaží být, dívá se jen na dokument o nezdařilém experimentu a nutno podotknout, že to rozhodně nešlo o laciný experiment, který zaplatilo ministerstvo kultury. z tohoto hlediska bych se i ztotožnil s některýma seniorama, kteří se rozčilovali nad zbytečností celé té taškařice. ()

dagmarecka

Nejvíc mě dostala ta holka, která byla úplně nešťastná, že ji rodina vytáhla na 6km tůru, ale když pak šli do obchoďáku, tak se úplně rozzářila. "Bylo to, jako pršelo a pak rozsvítílo slunce..." velice trefný komentář od někoho, kdo tráví celé dny v hypermarketech a ani neví, jaké je venku počasí... ()

Andronikos

Myšlienka projektu/filmu nie je zlá, ale škoda tých hriešnych peňazí, ktoré naň padli. Záver bohužiaľ nebol natoľko dynamický, silný a/alebo poučný, ako celý predchádzajúci film sľuboval, čím bohužiaľ spätne vyniká nudnosť väčšiny nasnímaného a prezentovaného materiálu. Aj keď pohľad na rodinky, ktoré sa prihlásili do konkurzu o supermarketovú rodinu, stál zato, podobne ako ten do zákulisia (vraj) morálne principiálnych reklamných agentúr. Film nás síce presviedča o tom, o čom všetci aj tak veľmi dobre vieme, ale niekedy si je dobré pripoment aj známe skutočnosti. Vcelku ho však podľa môjho gusta nemožno hodnotiť nejako zvlášť nadpriemerne, s ohľadom na zmienené negatíva dokonca váham, či neklesnúť na **. ()

merigieren

Části o přípravě a zrodu projektu, plánování reklam, rozdávání letáků je zajímavé. Dokonce i debata o tom zda v reklamě lžou nebo ne, nad větou zda odejdou lidi s prázdnou. Velkolepost akce mě překvapila, polepit celou Prahu a dát reklamy do televize, čekal sem podstatně víc lidí na konci. To by dali do kupy z Hradeckých důchodců, i kdyby tam prodávali jen rohlíky za 20h a nemuseli by zaplatit za takovou reklamu. Ten běh přes louku byl vtipný, reakce lidí podle mě přínosné nejsou, jde o stádo volů, které se nakonec i tak zachová až na výjimky. Pointa s reklamou na EU by mě nikdy nenapadla, tudíž to není nadčasové, volby EU vyšuměly a teď už nic moc, jen mi byly divné ty narážky na EU a komunismus od lidí, televizní zpravodajství to trochu osvětlilo. Konec filmu za moc nestojí, na to že to mělo něco sdělit. ()

rekkky

Zvlášť mě zaujal názor, že určitá část obyvatelstva jde za reklamou i když neví co za ní stojí v souvislosti se vstupem České Republiky do Evropské unie. Upravit názory a postoje obyvatelstva do určité podoby, které například politici potřebují k ratifikování vstupu do EU, lze i díky reklamy. Nabízí se tady možnost k polemice zda-li pestrobarevná plachta s nápisem Český sen nepředstavuje určitým zbůsobem Evropskou unii. Český sen určitě nepředstavuje vrcholnou podívanou. V jeho případě nejde tak o vytvoření bezchybného snímku, ale spíše o průběžnou dokumentaci realizace nápadu. ()

vojo

Je to síce len taký "pozorujúci",nič poriadne neriešiaci dokument, no je to názorná a mrazivá ukážka úpadku životných hodnôt na životné potreby. ()

ivamka

Přesný příklad toho, že z cizího krev neteče. Ale mně to nemrzí aspon´jsem viděla praktiky reklamek. A tisíc keců, kdo se umí vyjadřovat může dělat do reklamy. Nejvíce mi vrtá hlavou co to tam bylo bez zvuku na žádost reklamní agentury. Asi, že se vždy najde pár chudáků, co se chytí. My v reklamě nelžeme my jen řveme. Opravdu reklama v televizi řve příšerně ta mi vadí, jinak letáky používám na škrabání brambor. Ale překvapili mně lidi co se nenaštvali a spojili to s příjemnou procházkou. Paní co říkala, že politici nám tohle dělají každý den - taky poučné. Jinak nic moc nápad, ale dobře zpracovaný dokument. ()

agassi68

Chlapci mali guráž niečo také uskutočniť a za to im patrí vďaka. A ľudia, ktorí kvôli svojej chamtivosti sa trošku prešli v peknom počasí a ešte boli naštvaní si zaslúžia aby ich oklamali viac.. ()

Elyon

Z mého blogu (navipandora.blog.cz): Ahoj, dnešní příspěvek bude o dokumentu, který jsem viděla před pár týdny, ale i přesto ho dávali před několika týdny v televizi. A nejenom o obsahu toho dokumentu, ale i o mnohem vážnější věci, kterou si málo z nás uvědomuje, přesto je to důležité a spousta lidí to nechápe, nebo tomu nedává vážný význam. Ale je to velmi vážné a mělo by se o tom mluvit, jenže bohužel není možnost, jak tomu zabránit. Je to v každém z nás a záleží jen na jedinci, jak se tomu postaví. Ale dřív, než se pustím do problému jako takového, povím vám story, která se možná přihodila každému z vás, nebo ji alespoň viděl. Teda, viděli ji ti, kteří byli někdy v obchodním domě, když se otevíral. Takže začneme. Bylo krásné letní dopoledne před asi třemi lety (těsně před nástupem do střední), kdy jsem společně s tetou a malým bratránkem čekala u vchodu do nového elektra. Už od ranních hodin u obchodu stáli lidé a fronta se tvořila až k parkovišti. Nebylo to ale tak zlé, jako u nových obchodních domů, ale zase jich tam bylo dost. Tak jsme si stoupli do fronty a čekali a čekali. Ze začátku to bylo v pohodě, ale pak se situace začala hrotit a najednou lidé začali předbíhat a vzájemně se strkat. Tohle ale nebylo tak zlé, sice tam padlo pár nadávek a napomínání ("Slečna nebude předbíhat." na tohle si pamatuji dobře, ale netýkalo se to mě). Prostě to někteří lidé nevydrželi a chtěli se dostat ke slevám dřív. Jak jste si mohli domyslet, tak to byli zejména starší lidé, lovci slev. No a poté nám otevřeli a pustili dovnitř, tam jsme si koupili co potřebovali a šli jsme v klidu domů. Konec příběhu. Ale to neznamená konec článku. Situaci, kterou jsem právě popsala, bych považovala za normální, vzhledem k ostatním otevíračkám. Když jsem ale byla svědkem otevíračky Tesca, tak jsem byla překvapena, čeho jsou ti lidé schopní. Abych pravdu řekla, už mě štve, jak rodina pořád chodí v první den otevření nového krámu nakupovat. Proč si ničit nervy, když mají otevřeno zítra? Ano, možná už nebudou mít rohlíky zlevněné ze dvou korun na jednu, ale mě je to docela jedno, protože je nekupuji. Jistě, ovšem že mě potěší nějaká nová sleva, ale nejsem typ člověka, který je vyzbrojen propiskama, létakama a jeho nejmocnější zbraní je nákupní vozík, kterým rozráží davy před sebou. Určitě jste někdy viděli v obchodu novu slevu na mlíka nebo drůbež o padesát procent a hafo nakupujících, jak se mezi sebou strkají, nadávají si a byli by schopni ukradnout jídlo druhému člověku i z košíku. Ale já se ptám, proč? To jsou ti lidé opravdu tak chamtivý? Bohužel ano. Je to lidská přirozenost, jít za něčím, co stojí nejmíň a dostat toho opravdu co nejvíc. Někteří z vás budou určitě argumentovat, že všechno v dnešní době stojí hodně a pokud se chce člověk najíst, tak ať kupuje za levno. Ale je opravdu nutné se přitom chovat jako dravá zvěř? Kam zmizela důstojnost a úcta k druhému člověku? Opravdu se musíme u rohlíků za korunu porvat? Lidé by se nad sebou měli upřímně zamyslet a zeptat se sami sebe, jestli se porvat o slevu stojí za jejich důstojnost. Na začátku článku jsem slíbila, že budu mluvit o dokumentu, který jsem nedávno viděla. Jmenuje se Český sen a určitě si někteří z vás pamatují na reklamu, která kolem toho byla v roce 2004. Pokud někdo z vás neví, o čem ten dokument byl, tak vám to povím. Mezi roky 2003-04 se dva studenti filmové fakulty rozhodli natočit dokument (spíš závěrečnou práci), který měl být o ovlivňování reklamy. Snímek měl poukázat na alarmující chování našich spoluobčanů. Ti dva ze sebe na pár měsíců udělali falešné manažery a vymysleli si falešný supermarket s názvem Český sen, který byl ale falešný a místo skutečné budovy stála na poli jen atrapa, která měla oblafnout nakupující. Byla to jen konstrukce pokrytá plachtou a z dálky skutečně vypadala jako supermarket. Během filmu můžete vidět, jak se natáčeli reklamy na tento podvod a také jak se tiskli letáky, oslovovali se na ulicích lidi atd. Kromě toho tam můžeme vidět i názory rodin na nakupování a hypermarkety a můžu upřímě říct, že mě z některých názorů docela mrazilo (ti kdo to viděli, pochopí). V den otevírání tam přišlo přes tisícovku lidí, kteří měli s sebou nákupní košíky, tašky atd. Po pár slovech a několik písniček je pustili dovnitř. Lidé běželi (ano, běželi) přes neupravený trávník směrem k supermarketu a pak zjistili, že to byl jen vtípek. Někteří to vzali s humorem, ale mnoho lidí se nasralo a málem by se s filmaři i porvali. Poté následovaly otázky a odpovědi na to, proč to ti dva udělali a jaký to mělo význam. Myslím, že je vám doufám jasné, proč ten snímek vznikl a na co naráží. Bylo to opravdu nutné? BYLO! A jaký na to mám názor já? Podle mě to bylo geniální, ale zase na druhou stranu hrozně riskantní. Myslím, že kluci skvěle ukázali, jakou sílu má reklama a co s lidmi dokáže pár slev. Nejvíc zarážející je, že ve skutečnosti když jsou lidé v davu, tak jsou snadněji ovlivnitelní než samotný jedinec. A opět se mi dělá zle, když vidím, jakou má TV Nova a ostatní média (komerční televize, bulvár) nad ostatními moc. Ti, kdyby chtěli, tak můžou do zpráv dávat klidně i lživé informace a ovlivňovat tak spousty lidí. Určitě si všichni vzpomínáte na Vladimíra Železného a jeho Volejte řediteli. A ani nevíte, jak obrovskou radost mi uděla zákon o zákazu reklam na veřejnoprávních televizích. Tento zákon je jediný, který mě za poslední roky skutečně potěšil. A teď, jelikož jsem řekla vše, co jsem chtěla říct, tak se vás zeptám na váš názor. Opravdu se chcete nechat ovlivňovat bulvárem a komerční televizí? Pokud ne, tak proti tomu můžete něco dělat. Například si nekupovat bulvár nebo se nedívat celý den na komerční televize a raději si vybírejte dobré a hezké pořady, než lacinou zábavu. A do obchodů raději choďte pár dní po premiérovém otevření. Nebudou mít levné jídlo? Nevadí, určitě ho za čas sleví. () (méně) (více)