Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Přemek odpad!

Češi si rádi kupují jogurty za 1,50 Kč a rohlíky za deset haléřů. No a? O tom je potřeba točit celovečerní film? A navíc na plakátech mystifikovat, že tvůrci dostali přes držku (ač by jim to skutečně patřilo!)? - Být členem grantové komise, nedám ani korunu. ()

1860

Výborný nápad! Jinak mi připadá, že potenciál z tohoto nápadu není plně využitý. "Dokument" mohl mít klidně o půl hodiny méně, takto je rozlezlý a jsou zde pouze ostrůvky zajímavosti a mírného pobavení.. Škoda.. ()

bila.tecka

Zaujal mě výchozí nápad - zkoumat chování lidí vystavených chytře vymyšlené blamáži. Ono to není české specifikum, za levnými okurkami by se hnaly panímámy i ve Spojeném království (si myslím). Otázkou je, zda ty pozitvní reakce některých po prokouknutí "podvodu" jsou vážně upřímné nebo jen stydlivě opatrné. Ty negativní jsou upřímné zjevně... Dokument má pro mě výpovědní hodnotu v zachycení posouvání etických hranic, kdy v polistopadové době pojem nakupovat se zaměňuje s pojmem trávit volný čas. A dalším kladem je zjišťování mechanismu tvorby reklamy a marketingového pozadí (stejně jako ve Vrtěti psem "nic není nemožné"). ()

Junglista

Skoro bych se i vsadil, že uživatelé hodnotící jednou * nebo odpadem tam před osmi lety stepovali taky. Naivita lidu českého je bezbřehá, stejně jako spousta dalších ne zrovna kladných vlastností, ale tenhle dokument zasáh přesně tam, kde zasáhnout měl. O jeho kvalitě pro mě svědčí i to, že sem ho viděl před šesti lety a stále si pamatuju. Jenom škoda, že takhle kvalitní kousek se u nás podaří maximálně jednou za deset let. ()

Mazlik4

Parádní věc - tvůrcům rozhodně fandím! Co si odnáším já osobně? Pro velkou část lidí je důležitější o korunu levnější rohlík, než snaha, od základu, zlepšit vlastní bídný život!!! ()

Paity

Nevím, co tak každého uchvátilo na takovém filmovém "skvostu", ale o tom, že je mezi námi spousta tuposti už vím dávno a jen doufám, že po shlédnutí Českého snu už to vidí každý. ()

Tessie

Myslím, že jsou dva pohledy, jak na film nahlížet. Buď se necháme vtáhnout do sledování nenažranosti lidí, kde důchodci odhazují berličky a zuřivě utíkají pro levné věci. Nebo se na film mužeme dívat jako na umělecké dílo, ve kterém se nám ukazuje nechutně masážní moc reklamy. Ideálně, když tyhle dva faktory stíháte vnímat najednou a přemýšlet o nich. Jestli se Českému snu dokážete nakonec zasmát, nejste na tom ještě tak špatně. Ubožáčci, kteří dávají odpad, stáli pravděpodobně před plachtou pana Klusáka či Kauflandem už od půl sedmé :D ()

duddek

V první řadě chci říct, že když nabídnu novou televizi za pět stovek, je snadné dostat spoustu lidí (ať už v Česku, nebo kdekoliv jinde) na jedno místo, ani k tomu nemusím mít žádnou marketingovou průpravu, drahou kampaň a podobně. Dále se mi zdá, že oba filmaři zbytečně strhávají pozornost na sebe, jsou v každém druhém záběru. Přitom mnohem zajímavější je, co říkají lidi (co pro ně znamená nakupování, co dělávali před rozmachem hypermarketů apod.), tomu by klidně mohlo být věnováno více prostoru. Jinak mile mě potěšila reakce příchozích, když zjistili, že tam žádný obchod nestojí... žádné velké nadávání, zhusta to brali s humorem, pochopením, někdy dokonce i uznáním. To jsem nečekal, je to sympatické. "Mě to potěšilo, protože jsem se aspoň dostal ven z baráku." -"Jinak bysme doma vařili, uklízeli..." :) ()

Janega

Chlapci objavili Ameriku. O sile marketingu vedia všetci aj tí čo si tam šli nakúpiť, takže o nejakom veľkom napáleni by som nehovoril. Celý ten dokument mi však prišiel dosť zbytočne zdĺhavý a nato, že sa malo jednať o podvod robili okolo toho až veľké haló, napr. tie rodinné nákupy som ani nepochopil. A tá potitulková scéna je už vyslovene na efekt, takže to bolo vidieť, že je to hrané. Úžasné snímanie záberov a príhodná bejzbalová pálka. Ale zasmial som sa ako cez pole utekali k tomu obchodíku, i keď už sami tušili, že tu niečo nehrá a skôr ľudia chceli čo najskôr zistiť o čo ide. ()

abysser

Čtyři body bych dal za "film" samotný. Bodík jsem však přidal za vlastní fenomén. Nikoliv fenomén Českého snu (myslím si, že žádný není), ale fenomén, že v nabídce multiplexu Palace Cinemas najdu hraný dokument :) ()

Greedo

Velice pěkný příklad toho, jak nebezpečně velký vliv má reklama na chamtivě spořivé lidi. V dněšní době stačí velmi málo k ovliivění lidské mysli. Všichni vám žerou z ruky úplné nesmysly a už nedokáží rozpoznat rozdíl mezi realitou a klamavými reklamami, ve kterých se topíme. Nad uměním autorů tohoto díla smekám klobouk, protože vyzdvižení hlavní myšlenky je úžasné. Důchodci, kteří se za pomocí svých francouzských holí ještě rychleji odrážejí k bilboardu, fanatičtí kupující, kteří z plných sil uhání po louce, aby shlédli snad své největší zklamání. Tento dokument velmi dobře vyobrazuje snadnou ovlivnitelnost lidí prostřednictvím médií. Trošku mi to připomíná veleúspěšné teleshopingy, při kterých se skvěle bavím nad tím, kam až při reklamě můžete klesnout.... ()

Zik2

Bohužel tenhle film potvrzuje, že jsme si ponechali to špatné ze socialismu a přibrali k tomu to špatné z kapitalismu. Spoustu Čechů bohužel utrhá ruce každému prďolovi, který jim na orné půdě otevře obchoďák. Což o to, jíst se musí. Ale můžeme to jídlo shánět trochu kulturně. ()

unagi

Dosť šibalský nápad a tak perfektne prepracovaný do posledného špiku. Nejezděte, netlačte se, neutrácejte...tak filozoficky matujúci nápad! Vojeby tak reálne, že nikoho by ani nenapadlo, že sa chystá tak veľký podvod! Vyvrcholenie je nádherné...koľko ľudí toľko chutí. Krásne bolo vidieť, že dakto tam pičoval a pri tom si nezobral s toho len to dobré...ale len to zlé. Boli tam aj taký, ktorí si to vážili a boli šťastný že nestrávili nedelnú domácnosť pri hrcnoch, ale vonku na slniečku! To je krása! ()

Schuldiner

Tak tomuhle řikám dokonale ´´zdvižený prostředníček´´ :-) A to na všechny strany! Recese, která nemá obdoby. Letmý pohled do ´´útrob´´ (nejen) české konzumní společnosti a to hned z několiká úhlů pohledu a sfér.. A samozřejmě výpověď o (všeobecné) zaslepenosti a ovlivnitelnosti průměrného člověka (čecha).. Je mi uplně ukradené kolik film stál a kolik to tedy stálo daňového poplatníka!!! Mou nasranost (právě z toho jak moc je lidská společnost prorostlá hloupostí a ovlivnitelností - ale to neni jen ve spojitosti s reklamou, to je všudypřítomný jev) střídaly úsměvy a často až výbuchy smíchu, zvláště u homosexuála v bílém tílku, u dementního rybáře, taky ta anglicky zpívající paní nebyla k zahození...tedy co se vtipnosti (spíše směšnosti) týče.. PS: Skvělý komentář - Tosim. ..jo a taky - Morien. ()

Crackonosc

Snímek zachycující realizaci a výsledek povedeného kanadského žertíku, který poukazuje na to, jak lehce se dá člověk omámit, když se mu nabídne o trochu nižší cena, než je standardní (Nemyslím, že poukazuje jen na povahu lidí u nás. Takovýhle ovce žijou na celym světě). Nejzajímavější jsou pasáže z reklamní agentury, pohledy na běžné lidi, kteří reagují na nesmyslnou nabídku a samozřejmě závěrečné vyčkávání a běh hlupáku vstříc pomalované plachtě. Zbytek je celkem nezajímavá vata... Aspoň že tu starou babičku otočili v půlce louky! :-) ()

Foxhound#1

Vynikají kanadský žertík na nenažraný český národ. Hodně z nich to vzalo s nadhledem, někteří by nejradši vzali do rukou kalašnikova a autory pokropili celou dávkou. Jeden pán to tam vystihl dokonale: "Paní, vy kdybyste teď zas někde viděla upoutávku, že někde mají kachnu za 25 korun, tak pro ní poletíte až z Budějovic." ()

Teabag

Zajímavě zpracovaná sonda do světa marketingu. Reklama nás ovlivňuje, ať si to připouštíme nebo ne. Český sen obnažuje tuhle skutečnost na samou dřeň. Zajímavý byl i přesah stran kampaně pro vstup do EU. Je pravdou, že díky tomuhle dokumentu už reklamní letáky zahazuju okamžitě poté, co je vylovím ze schránky :-) ()