Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

Mo.

Unikátní projekt (nejen na české poměry). Tleskám autorům za to, že se nelekli vlastního nápadu a rozhodli se do něčeho takového pustit. Z každého záběru je patrné, že se jedná o práci amatérů (studentů filmové školy), což však hodnotím jako plus, protože to jen přidává na autentičnosti. Nebo-li přestože "páni manažeři" manipulují zákazníkem, nemanipulují divákem (kromě traileru), ale pouze se snaží bez nějakého moralizování (a obviňování obchodních řetěžců nebo lidí z marketingu) o prostý pohled do zákulisí reklamy v celé její kráse, od výroby po realizaci - na rozdíl třeba od Michaela Moora, který v každém "dokumentu" vždy jednoznačně identifikuje ty "zlé hochy", kteří můžou za to, že je něco špatně a které je potřeba potrestat. Český sen tedy neukazuje nic jiného, než "jak to vlastně chodí". Z celé téhle děsivé sondy do duše kapitalistické společnosti mi pak asi vůbec nejzájímavější přišli samotní pracovníci reklamních agentur, jejichž chování a projev úžasným způsobem demaskuje oblíbenou představu o tom, že lidé z reklamek jsou "psychologičtí géniové, dokonale chápající trh, chování a vnímání lidí". Nejvtipnější na nich je pak ta pokrytecká snaha přesvědčit sebe sama, že jejich práce vlastně vůbec nesouvisí s ovlivňováním lidí. [--] "Haj hou nobody's at home..." ()

Drirr

Trochu zklamání. Čekal jsem jak se ukáže, jak jsou Češi národem slepic ženoucím se za flusem a ono to tak nebylo. Jejich reakce byly daleko víc v pohodě, než jsem čekal (pár nadávek a nic víc) a jediný, o čem tak dokument vypovídá je to, že s dostatkem peněz a možností lze s pomocí masivní kampaně zmanipulovat spoustu lidí. Ale je to opravdu něco nového, typického pro dnešní společnost nebo překvapivého? Dokument sám o sobě velmi průměrný a doufal jsem, že aspoň v závěru se půjde víc na dřeň. Že se bude interpretovat, analyzovat a vyhodnocovat, ale celé to bylo takové...až příliš povrchní. Takže žádný kult se nekoná. Nejzajímavější na tom byl postup při vytváření té reklamní kampaně. Jinak ale oba pánové nedokázali sdělit nic moc. Rozhodně ne to, že by všechno ovládal strašlivý konzum a česká švejkovská malost... ()

ClimbVibe

Dokument, který měl poukázat na manipulovatelnost lidí, ale poukázal hlavně na druhou stranu. Obchoďáky, reklamní agentury, lidi pracující v reklamě.. "Haj hou, noubadys et houm, éévrybády vil bí hééépy.." ()

Fryštok

Český sen předčil dobu Youtube pranků. V podstatě je to největší český Youtube prank, co byl kdy natočen, jenom bez Youtubu a označení „prank“. Následně přibližně po roce 2010 se na YT začaly objevovat kanály, na kterých jejich tvůrci natáčeli tehdy mimořádně populární pranky (ViralBrothers, VladaVideos, Stejk atd.). Žádný z nich se ale nikdy nevyrovnal Českému snu. Napadá mě jedině Kazma, který se svým dvojníkem Jima Carreyho udělal podobný mediální humbuk, ale v porovnání byl podle mě i tak o dost slabší. ___________ Efekt filmu vnímám pozitivně, poněvadž sice jde o podvod, ale je to neškodný podvod. Vysvětlím. Když vytáhnete pár tisíc lidí ven skrze marketingovou kampaň, aby šli nakupovat do nového obchodu, který neexistuje, tak co z toho reálně budete mít? Kromě zviditelnění nic. Naopak napálení lidé si odnesou ponaučení, že nemají věřit všemu, co vidí v reklamách/médiích. Ano, jedná se o podvod, ale asi v podobném smyslu jako když vám někdo řekne: „Hele, letadlo! Podívej!“, přičemž ukáže na nebe, vy se podíváte, ale žádné letadlo tam neuvidíte. Moc vtipné to sice není, ale je to tak neškodný vtip, že nad tím mávnete rukou a jdete dál. V kontrastu se skutečnými scamy, kdy např. důchodcům volají podvodníci, aby se jim dostali do počítače skrze remote access a vybrali jim konto - je myslím rozdíl očividný. Nebo v současnosti jsou populární AI verze Babiše, které se vás snaží nalákat na sUpEr-vÝhOdnÉ-iNvEsTiCe, přičemž tyto scamy kombinují i reálné záběry Babiše a jeho poměrně uvěřitelný AI hlas (hoši scameři už upgradovali). Kdo si to nedokáže pospojovat v hlavě, tak pravděpodobně naletí. TO JE REÁLNÝ SCAM! Ne Klusákův prank. ___________ Dnešní doba si žádá natočení obdobného dokumentu, který by se věnoval právě podvodům s AI a investicemi. Hned má Klusák zase co dělat. ()

willis

Určitě jedinečný dokument ale myslím, že autoři vyměkli a báli se jít do jakékoli konfrontace s nakupujícími i diváky. (8.9.2005) ()

Macik

Chvílema mi to přišlo poněkud dlouhé.. Zkrátit tak o 15 minut a je to paráda.. Přesně se ukázalo jací lidi jsou.. a to nejen v česku... jen je mi líto těch babiček které se tam brouzdaly přes louku o berlích.. ()

Trash

Celé fajn, až na ten konec. Páni režiséři asi byli připraveni na to, že budou muset utíkat před rozběsněným stádem napálených Čechů, tak nejspíš trénovali více běh než argumentaci. Ta mi tam chyběla, a to dosti výrazně. Rozhodně zajímavé ale bylo, jak si protiřečili páni z reklamní agentury nebo ti, co zjišťovali funkčnost letáku. Řvát cosi o etice a morálce, ale přitom až s prachama za objednávku v kapse...typické. A při pohledu na rodinky, jejichž největším bodem blaha jsou plné nákupní vozíky....to mi běhal mráz po zádech. "Jako kdyby celý den pršelo, a najednou vysvitlo sluníčko...", tak popisuje mladá dívka pocit, když ji po procházce v přírodě konečně vzala maminka do Teska. Děsivé. Ale Systému to tak vyhovuje...a může si zatleskat. Vychovává si úspěšně své dojné kravky. ()

politbyro

Jenom naprostý idiot by sprintoval po poli za neuvěřitelnou slevou. A tento dokument jasně ukazuje jak lehce se náš národ nechá oklamat a uvěřit falešné reklamě nebo hrozbě bankrotu Řecka. Zatímco to první je spíš k pousmání, tak to druhé nás stojí dost peněz. ()

suzanne1997

Myslím si že tenhle dokument o neexistujícím hypermarketu má rozhodně něco do sebe. Můžu říct, že dokonale dokazuje, jak je český národ zmanipulovatelný a jak lze člověka přesvědčit i o tom, co ve skutečnosti není. Jen mne zaráží, že i přes všechny reklamy, které jasně říkaly: Nejezděte, neutrácejte a podobně, dokonce i leták sliboval překvapení, se lidé do hypermarketu vypravili. Já osobně mám za to, že za zklamání lidí, kteří obchod navštívili, si mohou jedině oni sami, protože, kdo by byl tak hloupý a uvěřil těm neskutečně nízkým cenám a těžko uvěřitelným výrobkům, které nebyly jinde k dostání. Přes celý můj komentář musím na konec dodat, že bych tak jako tak také zřejmě naletěla na takový obchod, takže těmto lidem naprosto rozumím, že byli naštvaní ze zbytečné cesty, na druhou stranu však rozumím i tvůrcům dokumentu, protože chtěli ukázat, jaký je ve skutečnosti náš národ. Rozhodně bych doporučila se na snímek podívat, protože je tisíc lidí a tisíc názorů na tento snímek a podvod zákazníků. ()

Jacek

Remundův a Klusákův dokument je vynalézavě a zručně natočenou filmovou studií světa marketingu a reklamy, světa simulací a přislíbených požitků. Studií obou stran barikády – ovlivňujících i ovlivňovaných. Svým postupem Remunda a Klusák připomínají provokatéra Michaela Moorea – sami se stavějí do středu celého příběhu, jsou jeho průvodci i hlavními hrdiny. Před objektivy kamer zadávají výrobu reklamní kampaně, hádají se s reklamními tvůrci, mění se v managery, dělají výzkumy konzumního chování, točí reklamy... a nakonec – tváří v tvář tisícihlavému davu – slavnostně přestřihávají pásku. Oproti Mooreovi jsou ovšem Remunda s Klusákem „čistí“ – „Moore dokazuje tezi, my ne,“ říká Remunda. A má pravdu. Zatímco Moore vždy přichází se zcela jasnou interpretací, pro kterou jen hledá oporu, Remunda a Klusákem nechávají film otevřený. To sice poněkud oslabuje „tah na pointu“ a svádí k alibistickému konstatování, že „divák si cestu najde“, ale tvůrčí duo se tak neocitá na nejisté ploše ideologie či protikonzumní morality. ()

hell_boy

Geniální "reality show", která těží ze skvělého nápadu a jejíž nejsilnější stránkou jsou reakce lidí po závěrečném odhalení. Oběma hlavním protagonistům se myslím podařilo přesně to, co chtěli. Ukázala se obrovská síla reklamy a také velmi rozdílné reakce lidí na tento "skoropodvod". ()

jilda

Mě osobně se z přemíry hypermarketů, jejich obchodní politiky a vlezlé reklamě, začíná dělat zle.Tento nápad na hypermarket, co je jen bublina, hodnotím jako naprosto super.Nechápu, jak se někdo může celý týden těšit na to, až půjde na celou sobotu do nákupního střediska a tam finančně vykrvácet, odporné.Stávají se z nás tlustí motorizovaní megakonzumenti.Ale tenhle dokument se povedl ()

alenka

jeste ted je pro me cesky sen rozporuplnou zalezitosti. i kdyz mi od smichu tekly slzy, bylo mi v urcitych momentech strasne lito nekterych akteru. proste ve mne pretrvava pocit, ze dva typci z famu by si nemeli delat prdel z obycejnych lidi. jejich dokumentarni karikatura samozrejme opravnene kritizovala hyperkonzum, ale nemuseli kvuli tomu zachazet do krajnosti. trocha pochopeni a pokory by jim taky neuskodila. koneckoncu nemuzeme vsichni zit tak na vysi jako oni dva. nemluve o tom, ze z lidi delali pitomce jen proto (kdyz pomiu, ze ze sebe ty lidi delali pitomce sami), aby natocili absolventskou praci. o nejakych vyssich zajmech me nepresvedci. navic, kdyz teda jako dokumentaristi jako lzou jo, taky lidi vod reklamy, teda jako ne... ()

crozet

Hodnota filmu-dokumentu spočívá na prvním místě na scénaři, který zobrazuje v podstatě reality show dvou odvážných českých studentů na jejich cestě za originální a nápaditou recesí a zároveň skoro velkomyslnou sociální agitkou. Po čistě filmové stránce má Český sen spád a nenudí (až na přeceněný a neúplně šťastně sestříhaný prostor, který byl poskytnut jednání s mladými reklamními "kreativci"). Výraz jednotlivých scén je založen na nesmlouvavé autenticitě skutečnosti, v některých momentech vygradované filmařsky vychytralým patosem, který ovšem dokáže strhnout (zpěv před supermarketem). Důležitou příčinou podoby snímku je jistě věk autorů. V životním období, kdy ještě nedošlo k vytvoření zásadních závazků existuje prostor nejen pro rozmanitou inspiraci, ale i větší odvahu, nezávislost, produktivitu a energičnost. Mladické souvislosti se zobrazily i v detailnějších ohledech, kdy pánové sice v realitě dovedli zjevně náročnou akci k pointě a skoro překonali sebe samé, aby se ve finální fázi na moment zalekli přímé konfrontace a tíhy zodpovědnosti. ()

Laku

Zajímavá recese, ale nevím jak jste na tom vy, ale já nepotřebuji film k tomu, abych zjistil, že reklama má na lidi velký vliv. To přece víme všichni (snad jen Špidla, dle záběru z diskusního pořadu ČT, to nepochopil). Pak tak trochu nechápu poselství Českého snu. Ale i přesto nabízí český sen zajímavé momenty a jedno velké nahlédnutí do procesu vzniku této reklamní kampaně na neexistující hypermarket. ()

Greg25

Myšlenka a nápad zahrávající si s hloupostí českých lidiček je zábavný a krutě pravdivý a v důsledku černohumorně až mrazivě vtipný. Ale osobně bych Český sen nezařadila do kategorie - film vhodný pro kina, protože to naturalsitický ztvárnění tohohle dokumentu, je to co mu ubírá body dokonce i v televizi. Spíš by to líp působilo ve zkratce dáno do 40 minut a pouštěno někde na netu, pak by tahle dokumentární satira měla ten spávný ráz lehké rebélie o kterou se bohužel na televizních obrazovkách jen marně snaží. 60% ()

LaGomme

Poukázání na to, jací Češi jsou! Perfektní nápad do kterého bych klidně peníze vrazil z daní, jen abychom se poučili! ()

RomeroIsGod

Tady je krásně vidět to chrochtající stádečko se zakaleným zrakem, touhou po točeňáku za pět a pivu za tři a jediným životním cílem. 75% ()