Český sen

• USA Czech Dream

31. května 2003 - je pár minut před desátou dopolední a na parkovišti v pražských Letňanech se tlačí více jak 3000 nedočkavých lidí. Mnozí z nich svírají igelitky, někteří jsou vyzbrojeni taškou na kolečkách. Moderátor z osvětleného pódia nabádá, aby lidé využili přistavené cisterny s pitnou vodou a napili se. Asistentky rozdávají kelímky. Z reproduktorů zazní ještě jednou hyperhymna ČESKÉHO SNU: Tak zkus se dívat jako dítě, spousta věcí omámí tě... Náhle na pódium vybíhají manažeři hypermarketu, vítají se se svými zákazníky a svižně přestřihnou blyštivou pásku. Ochranka odstraňuje kovové zábrany, dav se dává do pohybu. K hypermarketu zbývá ještě 300 metrů. Lidé se rozběhnou... Chvíli na to nejrychlejší z nich oněmí: hypermarket, ke kterému doběhli, je jen velká filmová kulisa... První česká filmová reality show ČESKÝ SEN je celovečerní film o hypermarketu, který nebyl. (oficiální text distributora)

JimiH

Výborně natočený dokument o brainwashingu. Nedá se nic dělat, ale lidi si to zasloužili. Jak na konci vidíte, ne každý se tomu uměl zasmát. Ve verzi kterou mám já se po titulcích objeví trailer, kde je předvedeno lynčování obou dvou. Ano český národe, jsi jen chamtivý a násilný. Je mi líto, ale je to tak. ()

Fifipek

Nejedná se o bůhvíjaký kvalitní dokument! Proč 4*? Protože dokáže docela dobře pobavit! Autoři sice odmítají, že by dělali z lidí pitomce, ale vyznívá to přesně tak a oni to tak trochu i chtěli samozřejmě! Úsměvu se člověk neubrání ani při samolibém naparování šéfa reklamní agentury, který nejenže si připadá jako král světa, ale dokonce těm svým kecům i věří! Kdo mě také výborně pobavil byla asi 14 letá holka, která se údajně doslova rozzáří, když příjde do hypermarketu! No to už snad ne! Závěr je samozřejmě nejveselejší, polovina lidí vše bere s nadhledem a humorem a druhá nadává a kleje! Opět člověk žasne jaké sportovní výkony předvádějí s holemi penzisté, když za vidinou ušetření desetníku vybíhají do neuvěřitelných sprintů! A konečně na závěr pan Rybář! Nemohli si snad najít typičtějšího českého Honzu než tohoto pána! Už jenom chyběla teorie o spiknutí jako v Aktech X a nemělo by to chybu! ()

mutace

Dost mě pobavil ten magor z reklamky, co prohlašoval, že v reklamě nelžou :). Je dobře, že vznikají filmy jako je tento. ()

mi-ib

"My jsme tu jen na procházce." Jedna z největších laskavých boud na lidi. Boudy co nám připravují politici, které jsou mnohem větší, nepočítám mezi laskavé. ()

maaan

Aneb jak si vystřelit z enormně konzumních a chamtivých lidí, super nápad, chválím autory! 85%, tedy 4****. ()

Kaučuk03

Tenhle dokument by se měl povinně promítat snad všude. Je k z blití, když rodiny tráví víkendy v supermarketech a melou o tom, že si to náramně užívají. Krasná ukázka českého konzumentu, něvěřil jsem, že Češi jsou až takovýhle magoři, teď už věřím. Člověk, který říká, že dokument a celá kauza je špatný, by se měl nad sebou zamyslet. jo a ten týpek z té reklamní agentury v kšiltovce je výborný. Stoprocentně bych věřil člověku, který řekne v každé jedné holé větě jednou " prostě" a dvakrát "jako", že lidem nelže:):):) ()

desolator6

Autori na začiatku povedali, že chcú aby sme sami zistili, čo tým chceli povedať. A na čo som prišiel ja? Reakcie ľudí typu "Srandu si robte z niekoho iného", alebo ľudí, ktorí si vravia že ich reklamy neovplyvňujú, veď nie su sprotí a pri tom boli zmanipulovaní a vadí im, že im to vyhodili na oči (starý ukecaný pánko bol jasným príkladom). Autorom vzdávam česť, ale nabudúce už takto ľudí neserte! :-) ()

Mr.FreeZer

Skvělej nápad a bylo hodně zábavné sledovat reakce nápalených účastníku hrnoucích se do ,,hypermarketu". Bod za odvahu režisérům. ()

poli00

Na české poměry a věk obou režiséru je to opravdu velký a zajímavý projekt o českém "moderním" stylu život. Na zajímavosti dodává také doba kdy byl dokument točen a to pul roku před vstupem do EU. Takže můžu jen říct, mě se to líbilo! Ovšem na trochu vyšší hodnocení tomu schází trochu lepší dokumentární pojetí a trochu více zajímavá první půlka. 80% ()

derewi

Velmi originální počin na téma manipulace médií, lačnosti lidí po materiálu a pocitu, že ušetří. Doplněno o pohled do reklamní strategie. Na druhou stranu pouze dokumentuje děj (naprosto jednoduchou formou, což je nakonec klad). Poukazuje na brainwashing, byť to třeba nebylo záměrem. Je však nutno brát v potaz, že ne každý tam šel „trávit víkend“. Domnívám se však, že většina ano. ()

Jeand´Boa

Jsou to věru hnusní chlapci, když si takto z lidí vystřelili a ukázali jim skutečnost...nikdy se moc nesejde s pochvalou ten, kdo nastaví zrcadlo...Já však chválím...A nemluvím jen o nápadu, i samotný film se povedl. Neukazuje pouze lidem, jak rádi nakupují a že si víkend bez novodobých chrámů (supermárketů) neumějí představit, že děti s rodiči jezdí na výlet nejraději do nákupní galerie, ukazují rovněž, jak reklamní společnosti přesně vědí jak na veřejnost, jak na nás a jak to k nám a do nás dostat a jak se pak v zájmu zahování svého slušného obrazu na kameru rovněž snaží být morální (viz výzkum nákupního letáku) a jak dávají náhle ruce pryč. Film rovněž ukazuje, jak se lidem nelíbí pravda a jak jsou si schopni vše spojit s aktuální politickou situací (vstup do EU) a jak umějí vše rychle přepočítat na peníze (a nemyslím tím jen levné televize a fotoaparáty v letáku)...Je to zkrátka dokument o lidské "chytrosti"... ()

Candy.de

Nápad naprosto skvělý, realizace dokonalá, reakce lidí zcela očekávaná, doba na realizaci lépe než vhodně zvolená! Vstup do Evropské Unie jen potvrdil, že kdyby někdo s takovým projektem přišel znovu, lidé by znovu naletěli, díky své zvědavosti a charakteru klasického českého spotřebitele... Vynikající, víc takových!!! ()

LadyEsik

Dva studenti pražského FAMU se rozhodli, že natočí o vlivu reklamy na české občany tím, že se je pokusí nalákat na otevření obchodu, který neexistuje. Vidíme zde, kde brali nápady, jak postupovali při získávání informací pro co nejlepší vytvoření této velké bubliny. Sezvali rodiny a za volná nákup v pražském hypermarketu zjišťovali, proč místo do přírody jezdí na celý den do obchodu, co by je oslovilo, ukazovali jim svoji reklamní kampaň, jestli by se na ni chytli atd. Právě tato část mi připadá nejpřínosnější, rozhovory o smyslu nakupování. Dále jednají s reklamní agenturou, která pro ně vyrobí letáky, potisky na bilboardy, zařídí vysílání v rádiu atd. Nechají dokonce vytvořit vlastní písničku pro ten hypermarket. Vidíme taky, jak se vytváří leták se slevami tak, aby co nejvíce nakupujícího zaujal. Já jsem se nad tímto dokumentem zamýšlela a neprošel s čistým štítem. Za prvé se většina věcí platila ze státních peněz, protože dostali grant. Tedy z daní i těch, kteří se pak k té maketě vstupu do hypermarketu hnali jak telata. Vyvolat to mělo otázku. Ale jakou? Pokud všude po městě visí letáky, vidíme je na tramvajích, na zastávkách, na bilboardech, slyšíme o tom úžasném obchodě Český sen v rádiu a dostaneme dokonce leták s úžasnými slevami na věci, které se samozřejmě rychle vyprodají, proč bychom na to otevření nešli? Že se po té louce předháněli je věc druhá. Pokud to mělo ukázat sílu reklamy... Taková kampaň by nalákala kde koho, pokud bychom najednou měli přestat věřit reklamám, protože je to jen zástěrka, nečeká nás to, co nám reklama slibuje, nastal by chaos. A bylo by to zbytečné. Pokud to má být o Češích nebo celkově o tom, jak místo v přírodě dnes nachází lidé uspokojení v obchodech, pak považuji za přínosnou jen tu část s rodinami, které rády nakupují. Jinak je to pro mě přínosné jako náhled na tvorbu reklamy. ()

Lucas87

Líbí se mi poselství filmu, jasně ukazuje jaká jsme konzumní společnost a jak nás marketing dokáže zblbnout. Fakt odvážnej projekt. Ty nadávky ze strany "zákazníků" bych pochopil ovšem, ne to násilí a rozbití okna auta. ()

Jajar

Z geniálního nápadu vznikl zatraceně zajímavý dokument o síle reklamy. Člověk si ani neuvědomuje, jak moc je ovládán marketingem. ()