Tři exkluzivní automobily překračují hranice a projíždějící polodivokou krajinou. Černá limuzína a dva sportovní roadstery z 60. let ostře kontrastují s polorozbořenými, často zcela opuštěnými usedlostmi, zarostlými cestami a prázdnými kostely. Zvlněná krajina na obzoru pomalu přechází do vrchoviny a pozvolna se z ní vytrácejí stopy moderní civilizace. Blíže neurčené teritorium, blíže neurčený čas a přece se zdá být všechno povědomé. Šest lidí pevně usazených v bezpečí svých automobilů se vrací do míst, se kterými jsou dědičně spjati. (oficiální text distributora)

Pierret

Tajemnost samotná z filmu perlu neudělá. Tenhle snímek jsem viděl před několika lety a v hlavě mě utkvěly dvě slova: "záhada" a "sr..ka". Takže tak. ()

Prubner

Jařab urputně buduje atmosféru tajemna, vyvolává v divácích spoustu otázek a budí tak dojem, že pod tím podivným příběhem je něco mnohem víc, nějaká velká myšlenka či závažné sdělení. Ale když se zamyslím nad tím, o čem ten film vlastně je, napadá mě citát klasika: "Ale celkem o hovnu, soudruhu." Je fakt, že režisér je příznivcem surrealismu a v něm nic nemusí dávat smysl. Ale právě proto se surrealismus uplatní nejlíp v poezii, pro film se nehodí. ()

Cannabis

nestydím se přiznat, ze jsem vůbec nepochopil o co ve filmu vlastně jde... teď je otázka, jestli toto (všude tak oceňované) dílo mělo vůbec nějaký smysl?!?! pro mne po shlédnutí lítala jediná otázka v hlavě - co to sakra bylo, nebyl to jen vtip? zabil jsem tak 100 minut ze svého života!!! hvězdička * za originálnost, která se nedá upřít... film, kterým budu mučit své děti až mě budou štvát... =) ()

Lewaso

Když mi kamarád Vojta Rynda doporučoval tenhle film, řekl jsem si, že to bude něco jedinečného. Měl jsem pravdu. Bohužel je to JEN jedinečné. Něco mezi Blair Witch a Saturninem - obojímu to ovšem olizuje paty. Snad jen to poselství pro budoucnost... ()

Romadoor

možná je to tím, že žiji v blízkosti bývalých sudet, v oblasti kde narazíte na obce plné ruin bývalých výstavních usedlostí německých statkářů, obydlených a následně vybydlených podivnými existencemi z mnoha temných koutů Čech i Slovenska, ale i na rozpadající se, nikdy nevýstavní areály bývalých JZD....každopádně jsem byl nadšen. Nápadem, atmosférou a vůbec. ()

pafka

Proc to vubec vzniklo? Kdyz film zacina, vse je tak nejak priblble - hudba vubec nekoresponduje se scenama. Uz to cloveku da nejaky impuls - bacha , taky bude neco bude alternativniho nebo to delal nejaky neumetel. Skutecne je zde nekolik scen,ktery bych lip natocil na telefon, nez co se tam objevilo. To snad nebyl ani okresni prebor. Co se tyka deje, tak nechapu, proc ceska kinematografie se pousti tm, kde nikdy nebyla a nebude silna ani uspesna. Proc se tomu nekdo venuje a zahazuje cas, penize a vykony skvelych hercu na neco takovyho? Nechapu, nerozumim. Asi umeni. .. ()

Alden_Larson

Hrozně zvláštní snímek. Je dost možné, že jsem ho úplně nepochopil, pokud tam vůbec něco k pochopení je, ale myslím, že by to filmu akorát přidalo na absurditě. Film taky nevypadá zrovna nejlépe a hudba se mi tam taky moc nehodila. Herecké výkony byly celkem dobré a hororové elementy taky nebyly špatné, ale jako celek mě film hrozně zmátl. 4/10 ()

Docentus

Slátanina, která si chce hrát na něco extra. Kromě scén z lovu kostrounů je to nuda, tlachání. Herci jsou OK, jen Roden vyčnívá. Nejvtipnější okamžik filmu podle reakce kina (15 lidí) bylo vyhodnocování ranního trusu. ()

bear

Viděl jsem toho už hodně, ale u tohoto filmu jsem vůbec nepochopil, co jím chtěli autoři říct. Dokázal jsem se dodívat až do konce jen proto, že jsem byl zvědavý, jestli druhá půlka filmu je stejně blbá jak ta první. Bohužel byla. ()

leclerc

Surrealismus ve filmu! Bravo! Ti, kteří se drží "reality" zuby nechty brzy odpadnou, to je jisté. Ty ostatní čeká napínavý nereálný příběh v reálném bezčase a bezprotstoru. Výjimečný počin! ()

old salt

Tolik příležitostí a nic z toho nevytěžit. Veliká škoda. A odkazy na suurealismus s tím, ať si to každý vyloží po svém ? Spíše neschopnost dokončit slibně načaté. Opakuji veliká škoda. Mohla to být událost. ()

bedn1

Jeden z mála českých filmů, který se vymyká originalitou tématu i zpracování. Navíc má zajímavou výpravu, působivou atmosféru, dobré herecké výkony a neservíruje divákovi jednoznačné odpovědi. Má naději stát se kultovním dílem, které ocení jen hrstka fajnšmekrů... ()

pcarogers

Vaterland - lovecký deník Najít silný mysteriózní zážitek v českém filmu by mohlo být jako hledání jehly v kupce sena, takže když jsem viděl první ukázky na Vaterland, byl jsem nadšený. A film mě rozhodně nezklamal. Byl hodně zvláštní, málo vysvětloval, měl podivné rozvláčné scény bez pointy, ,,vykrádal,, Lynche. To nevadí neb česká lokalizace byla důsledná a neskutečně mě bavila. Obraz ,,zdegenerované,, zhýralé šlechty bez dostatečných znalostí i respektu k podivné tradici, kteří nakonec za to zaplatí, stejně tak jako po celý film neustávající napětí vznikající z neuskutečněné komunikace mezi ,,místními,, a přijíždějícími vás nemůže nechat lhostejnými. Ve Vaterlandu se celou dobu děje něco divného, nepatřičného, protichůdného a s tím pocitem také odejdete. Buď to ve vás vyvolá frustraci a zklamání nebo to ve vás zůstane jako nervózní pocit, kterým se budete bavit a budete si říkat: nejen Lynchem je člověk živ. ()

PSyk odpad!

"Já nevím, pane režisér, jsem z toho scénáře nějaký zmatený. pokud do toho natáčení máme jako českátelevize dát tolik peněz, tak bych tomu rád rozumněl..." "Čemu nerozumíte, pane produkční? vždyť je to jasné, ta hlavní myšlenka je přece zřejmá, a ta podhlavní myšlenka taky, a ta vedlejší myšlenka je taky průzračná a tua podvedlejší myšlenku pochopí i naprostý blbec..." "Aha, tak já se nad tím ještě zamyslím, hm, hm, aha, už to začínám chápat, no jo vlastně, máte pravdu, je to jasné, stačilo se zamyslet, dobrá, takže to natočíme!" =========== Aby bylo jasno: Nejsem proti skrytým a nejasným myšlenkám, temným proudům, divokým aluzím atp. Ale nesmí to být zpracováno tak příšerně AMATÉÉÉÉÉÉÉRSKY!! ()