Tři exkluzivní automobily překračují hranice a projíždějící polodivokou krajinou. Černá limuzína a dva sportovní roadstery z 60. let ostře kontrastují s polorozbořenými, často zcela opuštěnými usedlostmi, zarostlými cestami a prázdnými kostely. Zvlněná krajina na obzoru pomalu přechází do vrchoviny a pozvolna se z ní vytrácejí stopy moderní civilizace. Blíže neurčené teritorium, blíže neurčený čas a přece se zdá být všechno povědomé. Šest lidí pevně usazených v bezpečí svých automobilů se vrací do míst, se kterými jsou dědičně spjati. (oficiální text distributora)

Kosťa

Vysvětlí mi někdo o čem to je ?? Chvilemi napínavé, chvílemi nudné a s hodně prazvláštním koncem. Neutrální 3 hvězdičky. ()

dvd-L

Myslím že hodnocení tohoto filmu kalí mnoha lidem příliš velké očekávání. Možná jste hledali vyšší ideu se špatným náčiním nebo na špatném lovišti. ()

kostej_

Velmi dobry napad, zakladni dejova linie, atmosfera a herecky vykon Karla Rodena je prestinen neohrabanou srozumitelnosti klicovych scen, rozharanym tempem, slabou gradaci a nepochopitelne spatnymi hereckymi vykony Frantiska Rehaka (Willmer) a Petra Formana (jeho syn Karel). ()

Gumby

Pokud Lynchův surrealismus vyplývá z amerických tradic a pop-mytologií nemůže lynchárna po česku vypadat jinak než Vaterland....Nebo ještě jinak: Někde mezi Lynchovou Amerikou a Tarkovského Ruskem leží Vaterland :)- za originalitu a příležitost k dalšímu patrně zbytečnému procvičení mozkových buněk dávám 4 hvězdy ()

#47

Po shlednutí Vatelandu mám natolik zmatené pocity, že tento snímek nemůžu ani zatratit ani pochvalit. Přiznávám se že nějaký smysl tohohle filmu nebo hlubší myšlenku jsem absolutně nepobral, na druhou stranu jsem se ale zase většinu času ani nějak výrazněji nenudil...takže jak už tady zaznělo, možná je to kravina, možná geniální snímek, já osobně nevím. ()

Vodny

Co si o tomto hororově laděném filmu myslet? Snad jen že šlo o dobrý nápad, který byl pokažen čistou amatérskou neznalostí, která čiší téměř z každého záběru. Pokud by to bylo bráno jako studentský film s rozpočtem 2000 Kč, tak je to úspěch. Jinak je to jen výsměch zvědavému divákovi, který naletěl na atraktivní název filmu. Všechny postavy včetně Rodena se mi zdají jako kdyby nevěděli co mají dělat a jak to zahrát. Pokud chtěl David Jařab upozornit tímto filmem na chaos a absurditu dnešního světa, tak se mu to podařilo jen z části. Chaotický film je to více než dost a k jeho pochopení by bylo dobré předložit nějaký návod. 40% ()

Kolssteyn

Poměrně netradiční český film v mrkvových barvách s protivnou kamerou a stupidním koncem, který pohřbil celý film. ()

Raziel_cz

Není to úplně zlé, jenom... no dobře, je to zlé. Ale stejně to má jakési kouzlo. Podivnost na poli asi nejen české kinematografie, u které sice okamžitě pochopíte, čím by strašně moc chtěla být, ale na toho Lynche prostě nemá obsahem, a už vůbec ne technikou. Protože Lynch holt nemá ve svých filmech ochotníky (hlavní role jsou v pohodě, ale vedlejší...), nestříhá v MovieMakeru a ví, co je tripod. Ten neustále se pohybující handheld je prasárna, nemluvě o tom, že je to ještě ke všemu digitál, takže vizuální stránka je tak na úrovni německého porna, a pro jistotu tomu ještě nasazují korunu černobílé pasáže a nekonečné voiceovery. A hudební doprovod, který je náladou naprosto mimo. Narativně je to samozřejmě taky jak z jiné planety – dokud se postavy najednou nerozhodnou, že půjdou na lov. Pak to najednou jde, najednou to má nějaký cíl a je to zajímavé a nechybí i trocha napětí... ale vydrží to jenom asi dvacet minut, než to zase spadne do podivnosti. A bohužel to není podivnost lynchovská, co by měla nějaký skrytý smysl nebo myšlenky. Je to podivné naprosto samoúčelně. Ale stejně to má jakési kouzlo, no. A kvůli tomu jsem to dokoukal a vlastně se ani tolik nenudil. Jenom si říkám, o kolik smysluplnější, lépe natočené a víc "české" by to bylo, kdyby scénář napsal Švandrlík a zrežíroval to Juraj Herz. Mann kann träumen. ()

Deever

Bože, to bylo tak zoufale pseudointelektuální ... surrealismus fajn, ale do švankmajera daleko. Nebyla to ani komedie (absence vtipu), ani thriller (absence napětí) ani umělecká filmová črta (absence čehokoliv zajímavého). ()

panAnderson

Na pět hvezdiček to asi přece jen nebylo, ale i tak se mi film líbil. Na české poměry velice zajímavý film se skvělou hudbou. ()

yamk5

Doteraz si pamätám ako som to videl prvý krát na Artfilme. Najskôr som si myslel, že to je totálna blbosť a potom som si uvedomil, že to je vlastne najlepší český film za dlhú predlhú dobu. Odprúčam pozrieť aspoň dva krát. Tak sa na to príde ľahšie, preč ho tak chválim. ()

Charlie84

Je to už nějaký ten pátek, co jsme si ve dvou otevřeli láhev whisky a pustili Vaterland. Už si moc nepapatuju, kolik jsme toho ten večer vypili...ale protože dávám tři hvězdy, tak asi dost:) Jsem si i po letech docela jistý, že smysl to nedávalo pražádný, ale tu vražedně vypjatou hudbu, když si někdo nabral lžíci polévky nebo se osudově zadíval na vycpaného bobra na sekretáři, už nezapomenu nikdy...citace správce Willmera v komentáři "Faye" ten film vystihuje ale úplně ve všem:) ()

FOCKE_WULF

Ta společnost byla asi znechucena hektičností doby, možná byli unaveni sluncem, úspěchem, rozumnou logičností. Proto udělali výlet na místo, kde se zastavil čas. Bezčasí. Jenže zvolený časoprostor byl nemocný. Jako by tam lidé pěstovali kombuchu a věřili starým bohům, duchopravectví a kultu Cthulhu. Teď ve vzduchu visí lovecká horečka, třídní boj a surrealismus. Waaa! ()

Mata

Ani náhodou bych nemluvil o paskvilu a blábolu. Podle mne je ale tento snímek víc divadlo, než film. Už jenom tím, že nás hodí do světa, kterému nemůžeme rozumnět, a vyplivne nás ven, aniž by nám něco vysvětlil. Pokud si sednete do sálu s tím "a teď nás Jařab bav" moc nepochodíte. Tedy - Jařab u vás moc nepochodí. Ono je totiž důležité chtít přistoupit na jeho hru, na jeho svět, a jeho tempo (absenci tempa). I toto je divadelní. Pokud budete chtít, odnesete si minimálně nevšední filmový zážitek. Pak je film napínavý a dá se v něm najít, nebo je v něm nabídnuto, mnoho k přemýšlení (proto asi i Jařabova věta "teprve časem film nastolí otázky, na které se teprve bude hledat odpověď") Pokud jde o herce, je pravda, že něžnější část vypadá jako nepodařené naturščice (možná je to dáno snahou o přirozenost v tak stylizovaném prostoru, což může fungovat u Rodena pro jeho charisma). Ale část pánská je vesměs přesvědčivá a některé situace jsem si vysloveně vychutnával (zejména Formanovu roztěkanost a nejistotu). Pro mne JEDEN Z NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH filmů poslední doby vůbec. ()

VerteX

No, takhle divný film jsem už pořádně dlouho neviděl. Abych napsal nějakou sáhodlouhou recenzi bych musel mít Vaterland o něco více uleželý, ale pokusím se shrnout bezprostřední dojmy. Jařab se rozhodl natočit něco, co nemá v české kinematografii obdoby (zatím to nehodnotím kladně ani záporně). Přesto si myslím, že pořádně nevěděl, co točí. Žánrově je Vaterland nezařaditelný, scénář se snaží hrát si na něco, čím není. Spoustu narážek a žádný efekt. Herecké výkony jsou ž na Karla Rodena dost příšerné, obraz místy připomínal Neváhej a toč. Nicméně se mi film docela líbil. Velmi slušná kamera a zajímavý námět způsobily, že jsem se při sledování nudil jen v první čtvrtině, zatímco ve zbytku můj mozek pečlivě vytvářel nové synapse se snahou pochopit, oč jde. Spousta "zbytečných" scén vás hodně intelektuálně zaměstná a i když je technické zpracování podprůměrné, film si mě prostě získal. Třeba ještě změním názor, ale prozatím dávám ***. ()