Tři exkluzivní automobily překračují hranice a projíždějící polodivokou krajinou. Černá limuzína a dva sportovní roadstery z 60. let ostře kontrastují s polorozbořenými, často zcela opuštěnými usedlostmi, zarostlými cestami a prázdnými kostely. Zvlněná krajina na obzoru pomalu přechází do vrchoviny a pozvolna se z ní vytrácejí stopy moderní civilizace. Blíže neurčené teritorium, blíže neurčený čas a přece se zdá být všechno povědomé. Šest lidí pevně usazených v bezpečí svých automobilů se vrací do míst, se kterými jsou dědičně spjati. (oficiální text distributora)

RPGman

Fantastické! Jen takovým slovem jde vyjádřit jak na mě film zapůsobil. Ještě teď mě štve, že film neobdržel více Českých Lvů. Mnohovrstevné dílo, které si lze vykládat, ale stejně ho nemůžete pochopit. Ti hlupáci, kteří zde psali o tom, že si D. Jařab hraje na Lynche by se měli zamyslet. Co když si Lynch hraje na Jařaba... ()

eifell

Určitě bych tu nechtěl někoho přesvědčovat, že je to majstrštyk a pokud se mu to nelíbí, tak filmu nerozumí a nedokáže ocenit originální kus. Naopak - většině lidí musí notně tento film připadat jako naprostý blábol, avšak pro určitou malou skupinku je nenahraditelný. Mě ten film prostě zůstal v hlavě - vzpomínáte na tu písničku?Ve Vaterlandu by asi nikdo raději žít nechtěl, ale podívat se tam, nakouknout, to cením. ()

jaza

možná rozporuplný.. rozhodně však jeden z nejlepších českých filmů poslední doby... neopakovatelný specifický humor, absurdita a parodie zahaleno do uměle vytvořeného tajemna. doporučuji pochopit ! ()

rentier

Nemám slov... Nevídané! Neuvěřitelné! Mix Tajemství hradu v Karpatech a Na vlastní nebezpečí! Škoda, že se druhý jmenovaný nepovedl podobným způsobem. ()

bernau84

vcelku divný film - rozhodně bych to neviděl na jednu * ... vleče se ... vlastně ani nevíte o čem to je a tak čekáte na to co se stane... nestane se nic! ale přesto je ten film sakra dobrej... šponujou to jak se dá a vy máte pocit že se okolo pohybuje pořád něco podivně zlého... bohužel to něco není nic... a tak to skončí a je šmitec... byl jsem trošičku zklamán ()

beregond

Velice nedoceněný a neprávem zapomínaný film. David Jařab měl vizi, věděl co chce říct a natočit.. ..a natočil to. A to se, zvlášť u nás, nevidí každý den. ()

P/\/EL

netradiční, osobní, žádnej Hřebejk, neni pro všecky.....všichni nepochopí.............tajemnost jistě.....něco, co v českých novodobých filmech nenajdete...... ()

Schuebelbach

Vaterland je jednou z ceskych filmovych perel (z velice mala perel) pohozenych svinim. Jeden z nejoriginalnejsich pocinu porevolucni ceske kinematografie. // Jarabovi i po letech gratuluji za odvahu. // Do podrobneho komentare se radeji ani nebudu poustet - je to film surrealisticky a rozborum se vzpira. ()

to08.net

Skvěle obsazený příběh s nezaměnitelnou atmosférou. Cesta ke kořenům, kde nemusíme najít vždy, co se nám líbí, ale nemusíme na to také navazovat, i když nás to taaak láká. Život, poznání, staré vzorce a malé změny. Zanechalo to hluboký dojem. Díky ()