Tři exkluzivní automobily překračují hranice a projíždějící polodivokou krajinou. Černá limuzína a dva sportovní roadstery z 60. let ostře kontrastují s polorozbořenými, často zcela opuštěnými usedlostmi, zarostlými cestami a prázdnými kostely. Zvlněná krajina na obzoru pomalu přechází do vrchoviny a pozvolna se z ní vytrácejí stopy moderní civilizace. Blíže neurčené teritorium, blíže neurčený čas a přece se zdá být všechno povědomé. Šest lidí pevně usazených v bezpečí svých automobilů se vrací do míst, se kterými jsou dědičně spjati. (oficiální text distributora)

Solly

V českém prostředí jistě neobvyklý počin. Nebít, pro mne, zmateného konce, možná bych dal i 5 hvězdiček. Jinak je to super záležitost. ()

crackonosh

Podle mě má tento film něco, co většině ostatních chybí. Neoddiskutovatelnou atmosféru. Je s podivem, že lidé, kteří milují Davida Lynche (a osobně si myslím, že toto srovnání JE na místě), dokáží jedním šmahem odsoudit snímek, který buduje atmosféru dosti obdobným způsobem. Já osobně jsem v kině seděl napjatý, zvědavost, jak se bude film dále vyvíjet, u mě hraničila až s lehkým vzrušením. Celé ty tajemné obřady před lovem na kostrouny měly své kouzlo a pomalé plynutí filmu mu spíše pomáhalo, než by nudilo. Upřímně věřím, že spoustě lidem (možná většině) se takhle pojatý příběh líbit nebude, ale o to více si cením nepočetné skupiny těch, kteří dokáží ocenit veskrze originální film s minimálním rozpočtem, který je zručně natočený a zprostředkovává odlišný zážitek než středoproudá masová zábava na komerčním kanále. Škoda jen toho nešťastného zakončení, které výsledný dojem trochu pokazilo. Smůla je, že pokud na filmy jako Vaterland nebudou chodit diváci, brzy zanikne původní, osvěžující a přemýšlivá filmová alternativa. ()

Menja

Tento film som fakt nepochopila a to si o sebe ani náhodou nemyslím, žeby som bola nejaký filmový laik alebo šteňa. Naozaj som neprišla na to, do akého žánru túto podivnú vec zaradiť a už vobec nehovorím o jej zmysle. Proste WTF ??? ()

Rado H.

Podivný, leč pozornosti hodný film. U nás nelze moc s ničím jiným srovnávat. Chápu rozpaky mnohých,ale mě dal estetický prožitek i mnohé zamyšlení. Rozhodně se pozitivně odlišuje od drtivé většiny filmů naší produkce. ()

bono22vox

Asi jsem divnej, když hodnotím tento snímek tak vysoko. Ale divadelnímu rejžovi Davidu Jeřábovi se debut povedl, jde o originální film s jasně surrealistickou atmosférou. Film by neměl uniknou nikomu, kdo je unavený tím, že soudobý český film vypadá už řadu let pokaždé tak, jak čekáte... až na pár vyjimek samozřejmě... ()

burnfly

nuda nuda nuda, a o cem to do prdele bylo, nic vic vas po shlednuti tohohle "dila" nenapadne...spousta nudnych a zmatenych zaberu, absolutni koncentrakovana nuda a jedine, co se mi opravdu libilo, byla uvodni melodie... ()

havran

Musím říct, že nebýt včerejší skučící vichřice za okny, která tomu filmu dodala tu správnou atmosféru, tak by bylo hvězd míň. Ale možná je to tím, že jsem toto až moc velké umění zcela nepochopil a osvícení nenastalo.... Ale, pravda, zamyslel jsem se, a vlastně stále zamýšlím, co tím chtěl básník sakra říci... Herecké výkony pana Řeháka a Karla Rodena stojí za podívání se. ()

dawid

Divadlo Komedie vypráví o rozpačitém návratu do Sudet a klasicky nejde naproti divákům (to je na publiku). A jde tu vpravdě o návrat k kořenům. Jenže... Co jsou kořeny? Na vykořeněnost nejde navázat jedním výletem, jakkoliv je zničující a zdánlivě ozdravný. Pro krajinu i minulost je ten jeden "nájezd" málo... Ke genialitě chybělo pár procent. ()

Pitr_Pan

Velice odvážný počin pracující na rovině scénáře s principem dvojího čtení. Jak David Jařab poznamenal v jednom rozhovoru, jeho film můžete na jedné straně vnímat jako mysteriózní thriller dráždící poněkud netradičním prostředky vaši nervovou soustavu, nebo naopak jako meditativní zastavení odrážející na mytickém půdorysu neslučitelnost dvou časů. Excelentní František Řehák v roli zasmušilého svědka mizejících souvislostí. Pro mě jasně nejlepší herecký výkon roku. ()

Pitryx

Možná něčím zajímavý film. Prvních 40 minut je naprosto o ničem, až pak se muži vydávají na lov kostrounů. Tento v podstatě poprvé v záběru v šedesáté minutě, když je tahán z nory. Maska nic moc, lidská postava na ní jakási divná „kůže“. Podprůměr. ČT 2 180207 9635/10044++++++++++ Souhlas s mým více než deset let starým komentářem. Opravdu jsem nepochápal o co go. Hlavně ten konec. ()

wopi

Docela chápu, že se to tolika lidem vůbec nelíbí. Tohle není vůbec film pro povrchní hltače akčňáků (kolikrát tu od hodnotitelů zaznělo slovo "nuda"... co by říkali na Tarkovského Stalkera?), kolikrát zaznělo "nepochopil jsem", no jo, smůla, nikdo nepředložil polopatického hrdinu v boji se stejně polopatickým zlem, ono se tady po divákovi chce vynaložení duševní aktivity... U tohoto filmu je zapotřebí opravdu umět vnímat. Obdivuju tvůrce filmu ochotné do toho jít, i když dnes už je jiná doba než v šedesátých letech a dneska spíš než originalita posadí průměrné diváky na zadek standardní automobilová honička s výbuchem nakonec. Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti *, ale nakonec se přikláním k pěti za tu dokonalou propracovanost každého detailu (vtip s talíři ap.) a za nápad, které jsou bohužel dnes v záplavě stokrát omílaných témat tak strašně vzácné. ()

Láryfáry

Nejlepší porevoluční český film. Perfektně ovládnutá forma je skvěle sladěná s obsahem. Tenhle film je tak originální a jiný než ostatní české produkty, že to až čpí obžalobou českého filmu. Vaterland není pro hollywoodským rohlíkem opitého řadového fanouška, ale pro lidi, co jsou ochotni přemýšlet, takže proto asi tak malé hodnocení (jej, to vyznělo jako vtip..). Že by někdo nepochopil, že je to celé jen nadsázka a hra s divákem? Snad se David Jařab nenechá znechutit a vzít si elán, protože by to bylo.. no skoro jako zabít Mozarta.¤ ()

theo_phil

Rozhodne jeden z nejlepsich ceskejch filmu posledni doby...a urcite nejvtipnejsich!! Da se na nej navic koukat i opakovane a porad tam neco nachazite... ()

Lish84

Hodně divný český film, chvílemi zajímavý a přitažlivý, většinou však nudný a velmi rozpačitý. Pokus o umění. Rozhodně materiál pro filmové teoretiky, kterým nečiní potíž o jedné scéně (někdy i záběru) popsat pět stran. Film mě přilákal a zaujal motivem lovu na kostrouny. Scény z lovu byly pro mě to nejzajímavějším na celém filmu, kostrouni vypadají opravdu dobře. Marně jsem v tom však hledal nějaký smysl, nějakou jednotnou linii "co tím chtěl básník říci". A troufám si tvrdit, že to pořádně nevědí ani tvůrci sami. ()