V prosinci 1944, kdy už všichni věří, že Německo je poraženo a konec války se blíží, podniknou Němci poslední zoufalý protiútok na relativně klidném úseku fronty v Ardenách. Tanky plukovníka Hesslera se pokusí prolomit frontu s pomocí záškodnické jednotky v amerických uniformách a zničit strategicky důležitý most přes řeku Our. Podplukovník Kiley zjistí, že největší slabinou Němců je zásobování pohonnými hmotami. Chce obratným manévrováním dosáhnout toho, že Němci všechny zásoby spotřebují. Hessler však záměr prohlédne a s patnácti tanky vyrazí dobýt nedaleký americký sklad pohonných hmot. Právě tady se odehraje jedno z klíčových střetnutí slavné bitvy. (TV Nova)

xxlch

Vždy když koukám na válečné filmíky z opačné strany,než z té rudoarmějecké kterou nás mučily ve škole,překvapuje mně, kolik nám toho vlastně neřekli.Nikdy sem nefandila válečným filmíkům,ale jsou takové,na které je dobré se kouknout. ()

Stejšn

Tady nemá ani smysl vyjmenovávat nějaké chyby ve filmu, protože film se v podstatě skládá snad jenom z chyb. Vycucaná pohádka, naprosto mimo realitu. Fakt špatné. ()

amyth

Zhovadilé nepřesnosti a zdlouhavost byly příliš velké na to aby se dalo mluvit o dobrém filmu. Jediné co stojí za zmínku je Robert Shaw a jeho scéna kdy s mužstvem zpívá Panzerlied ()

Neklan006

těch nepřesností je moc, závěrečná bitva se koná na nějaký polopoušti... a velká škoda, že americký štáb nesehnal opravdu německé tanky, tyhle vypadaly hodně divně. zrychlená jízda vlakem byla taky dost úsměvná... jinak samozřejmě poctivý velkofilm ()

Jehan

V mnoha ohledech velmi schématický film. Nemluvě o "belgických" reáliích snímaných někde v Coloradu. Ardeny jsou totiž něco jako Brdy. Příjemné je na něm to, že se tam vyskytují i podivné kreatury v podobě ztvárněné mistry takových rolí v podání T. Savalase. Obarvený R. Shaw sice pěkně ztělesňuje odhodlání německé mašinerie, spíše k pousmání. Z hlediska filmu. Jinak to nepochybně žádná legrace nebyla. ()

Arccos

Válečné dobrodružné béčko a nic víc. Jako historický válečný film jde o směšnou taškařici, která nemá s realitou skoro nic společného. Celý průběh bitvy je vyfabulovaný, produkce trapná. Obyčejně chápu použití dostupné techniky místo té originální, v tomto případě ale filmaři doslova uráží diváky a nedali si ani tu nejmenší práci na ty (tehdy) současné tanky aspoň navěšet papundeklové imitace němčourů. O široširé polopoušti místo lesnatých Arden ani nemluvě. Mimochodem, všimli jste si, že štábní maringotka německého důstojníka je zevnitř podstatně větší než zvenčí? ()

petz1985

na svou dobu dobře ztvárněná bitva v ardenském lese... jenom škoda, že ty německé tanky nejsopu originál, ale různé slepence a replky... ale jinak dobrý ()

krivkin

když vidím Bratrstvo neohrožených nebo Pacific, lituju, že tenkrát nebyl podobný přístup k válečným filmům, z nostalgie za 3 ()

infernet

Celé je to takové nějaké roztahané, ale "píseň německých tankistů" je naprosto kultovní záležitost, která sama o sobě vydá za minimálně dvě hvězdičky! Při této scéně mě vždy mrazí a to nemám holou lebku. ()

carl.oesch

Když jsem si přečetl rating filmu se 75% a také nadšené ohlasy spolukomentujících, musel jsem se ubezpečit, že jsem na stránce toho filmu, který jsem ne poprvé viděl dnešní večer v televizi. Už dříve u mně vyvolal rozpaky, ale s postupujícími léty, sbíráním poznatků a v porovnání s jinými filmovými díly (Bratrstvo neohrožených, General Patton) jsem byl šokován, co to vlastně před necelými padesáti lety natočili. Scénaristé měli asi jenom velice povrchní informace o bitvě a reálie je už nezajímaly vůbec. Spolkl bych použitou tankovou techniku, ale německé vojáky pobíhající v letních unoformách už ne. Totéž platí i o Američanech, neskutečně působí štáb poněkud operetního amerického velitele (Robert Ryan). Co je ale úplně mimo je průběh bitvy - německý útok zastavily tři faktory a to obrana Bastogne (způsob, jak je zde podána slavná scéna s odmítnutím kapitulace 101. výsadkové a zbytků 7. obrněné divize je trapný), protiútok Pattonovy armády od jihozápadu a také změna počasí, která umožnila spojeneckému letectvu, ovládajícímu vzduch, zahájit sérii mohutných úderů, které navíc způsobily Němcům ztráty, které už nebyli schopni nahradit. Neméně důležitý je fakt, že boje byla zahájeny těsně před vánocemi a probíhaly v lesnatém terénu za mrazu, sněhových závějí a především za mlhy, sněžení a při zatažené obloze. Terén, na kterém boje ve filmu probíhají připomíná spíše Španělsko, sníh zde skoro není vidět a charakter krajiny vůbec tomu, co je na styku belgickcýh, lucemburských a německých hranic vyskytuje vůbec neodpovídá. Legrační je ona "tanková" bitva a jako špatný vtip působí i onen obrovský sklad, ty pyramidy sudů s naftou a benzínem uprostřed liduprázdé krajiny. Aranžmá bojových scén přes nasazení velkých prostředků jé až komické, zmateně pobíhající vojáci, či sevřené šiky "nemeckých" tanků na holých pláních s načervenalou půdou kdesi v Kalifornii (asi) jsou tak krásně ozářené sluníčkem, že člověk nechápe, proč německý generál znervózní, když dostane do ruky zprávu, že od severu (!) se blíží tlaková níže, oteplení a s ním hezké počasí. Že by i onoho rádobydémonického plukovníka německých tankových vojsk (nejlabší výkon Roberta Shawa, který jsem zaznamenal) dobytí těch stohů sudů nezachránilo, protože letecký útok při modravé obloze by jeho tanky (stejně jako sklad) zničil, s tím se scénaristé nějak vyrovnat nedokázali, ale ani jim tento nesmysl nepřišel divný. No, nechce se mi dávat odpad, to si tradičně spolehliví Fonda s Bronsonem a navrch ještě Telly Savalas nezaslouží, ale k té hvězdičce dávám 10%. Skutečnost, že americká kinematografie dokázala těsně před Bitvou v Ardenách natočit podstatně kvalitnější filmy (Nejdelší den) a tři roky poté třeba skvělý Most u Remagenu ukazuje, že ani doba natočení zde skutečně nehraje roli. K dedikaci na konci (věnování tomu milionu můžů co se bitvy zúčastnili) bych dodal, že na svůj filmový pomník si ti, co bitvou prošli a co jí vyhráli museli počkat ještě hezkých pár let.....a koho válečné filmy zajímají, ví, co mám na mysli...... () (méně) (více)

Darth Kedr

Tak včera jsem to viděl s CZ dabingem, který byl, řekl bych na průměrné úrovni, takže dojem z filmu nijak neovlivní. K samotnému filmu - pro mě jednoznačně zklamání, film byl zbytečně dlouhý a místy dosti nudný, opravdu hodně mě potom zamrzela použitá technika - M24 Chaffee u Američanů ještě beru (sice jich v té době ještě neměli tolik...), ale potom vidět ty stejné tanky, jen s německým nátěrem a značením doplňované Pershingy a polopásy M3? Vím, že byl celkový problém s německou technikou, ale mohli se aspoň pokusit techniku trochu tvarově pozměnit nějakým dřevěným obložením, jako jsem to viděl už v několika filmech. Jediným pozitivem mi tedy zůstávají herecké výkony Henryho Fondy a Roberta Shawa, kteří byli opravdu brilantní. A na závěr, když film srovnám s Nejdelším dnem, tak je to bída - nesahá mu totiž ani po kolena! ()

Roman1983

můj první "velký" válečný film, který jsem jako dítě shlédl a stal se prostě mojí srdcovkou spolu s Kam orli nelétají. Ano, film občas pokulhává co se týká historické autentičnosti, na druhou stranu, nemůže na to člověk koukat jako na dokument, že? I přesto 5* za skvělé herecké obsazení a zvládnuté role v něm. ()

calculus

"Ob's stürmt oder schneit, ob die Sonne uns lacht, ..." Mladí kluci v haptáku na jedné straně a staří mazáci na straně druhé. Když k tomu přidáme všechny ty herecké hvězdy (jak jinak) u Američanů, je to pořádně přitažená záležitost. Fakt, že se film úplně míjí s historií, mi ale v tomto případě vůbec nevadí. V roce vzniku tohoto snímku nebyly k dispozici žádné digitální efekty, (které v jiných filmech vyrobily tolik tanků Tiger, kolik jich celý Wehrmacht neviděl ani za celou válku), filmaři si zde poradili po svém. Já mám tento film rád a možná i proto, že jsem jej poprvé viděl ještě dětskýma očima. ()

papuchalk

Viděl jsem jen chvilku, ale jakmile tam začaly jezdit jakože německ tigry II, což však byly zcela zjevně americké tanky poválečné éry, tak jsem to znechuceně přepnul. Tanky takových tvarů do filmu o druhé světové válce prostě nepatří, to měli radši najít nějaké starší vykopávky. A ještě si ve filmu navzájem do rádia říkají: Pantere, Tigře, Lve... fakt výsměch. Co ta "pouštní, letní" krajina? To má být ten zasněžený hustý les v zamrznutým prosinci 1944? Bohajeho, a to je ještě jen maličkost. Nedivím se že ten film kritizoval Eisenhower pro jeho nepřesnost. ()

maraHCV

Musím souhlasit s hodnocením kolegů na Roberta Shawa,exceletní nacistický fanatik!Telly Savalas který je označován jako talent té filmové doby je hrůzný až tragický,diky bohu že nedostal ve filmu více prostoru' ()