Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?

• Francie

O'Brother

Braček, kde si?

Komedie / Dobrodružný / Krimi / Hudební

Velká Británie / Francie / USA, 2000, 103 min

Film sice nedosahuje kvalit svých lepších bratříčků, nicméně se stále jedná o zábavný kousek, který řadím do staré dobré éry Coenů. Sice není snímek tak geniálně absurdní jako Fargo a Muž, který nebyl, ale taky jsem se nasmál. Coenům se daří vykreslit dobovou atmosféru a vtáhnout do věku buranů. Navíc je film celý vtipně naaranžován do žluté barvy, pustina, podzimní stromy atd. a to dodává filmu specifickou estetiku. Jako vždy u Coenů jsou všechny postavy od hlavních až po ty nejvedlejší skvěle napsány, obsazeny a zahrány.(1.12.2004)

• AngelAngie

Tomuhle snímku jsem nikdy nepřišla na chuť. Nudné, nezajímavé, zbytečné.(24.5.2008)

„Tak trochu jiná Odyssea“. Kefalín a řekněte mi, co si představujete pod takým pojmem absurdní? Nevím jak Kefalín (a zejména VY), ale JÁ osobně za jednoho z králů ABSURDITY považuju tenhle snímek bratří Coenů. Zdá se vám tento komentář příliš krátký? Bude vám muset stačit, protože tohle je definitivně K-O-N-E-C. A teď mě pls omluvte, jdu si napomádovat vlasy. A když myslím pomádu, tak jedině „Fešáka“. Říkám to jasně: „Fešáka“. „Šviháka“ já zásadně nepoužívám. P.s. když už si procvičujeme ty pojmy jako je např.absurdní. Víte, čemu JÁ říkám pech? Potkat 3 osamocené, lehce oděné krásné holky (sirény), máchající v řece své prádélko :o) Jo, tak nějak to bude.....parádní atmosféra 30. let, stylové retro, vynikající trojlístek G. Clooney-John Turturo-Tim Blake Nelson, dobře typově vybrané a následně i zahrané vedleší party, k tomu všemu nám vyhrává parádní muzika (nejen) od „hochů od syslý řeky“ a scénář dotažený do absurdna, jak jen je to možné a pro bratry Coeny (ne)typické. „My cup of tea“: 4+1/2*(14.6.2011)

• venus

No já nevím, tohle se mi fakt nelíbilo... Nic zajímavého. Taková blbost o třech uprchlících, nic víc. Takových filmů už bylo.(3.7.2006)

Za mě bravo. Přesně taková ta výjimečná maličkost, ve který většinu stopáže nevíte na čem jste, co vám nakonec sedne tak, že se ani nemáte jak vyjádřit, a napadá vás třeba jen slovo 'kouzelný'. Nebo že Clooney je největší frajer. Film, co přede mnou tak dlouho prchal, tak konečně...(29.12.2013)

• - Americká organizácia American Humane Rights (AHR), ktorá má za úlohu chrániť práva zvierat, si od tvorcov filmu vyžiadala dôkaz o tom, že krava stojaca na streche domu v jednej z finálnych scén nebola skutočná, ale vytvorená počítačom. Po demonštrácii technického štábu, kde AHR ukázali ako sa tvoria digitálne zvieratá, dala táto organizácia do filmu umiestniť disclaimer: "Scény, ktoré zobrazujú zvieratá v ohrození sú simulované", ten sa odvtedy začal bežne používať. (HelenOfTroy)

• - Nejznámější píseň „I Am a Man of Constant Sorrow“ byla poprvé vydána v roce 1913 nevidomým Richardem Burnettem. Později ji nazpíval mezi jinými také Bob Dylan, Jerry Garcia nebo The Stanley Brothers. (Tygrys)

• - V reštaurácii je za Pappy O'Danielom (Charles Durning) busta Homéra. (HelenOfTroy)