Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?

• Francie

O'Brother

Braček, kde si?

Komedie / Dobrodružný / Krimi / Hudební

Velká Británie / Francie / USA, 2000, 103 min

Bratři Coenovi vždycky dokázali překvapit neobvykle vážnými filmy, ale přesto plnými černého humoru, což se v jejich provedení spolu s výbornou atmosférou a chvílemi až komickým průběhem většinou vyplatilo. Stejně tomu tak je i u filmu Bratříčku, kde jsi. Tři vězni na řetězech se ze vteřiny na vteřinu rozhodnou utéct z jejich vězení, odhodí krumpáče a rozhodnou se zdrhnout směr kukuřičné pole. Co je nakonec během jejich cesty za svobodou potká, nechá nejednomu divákovi rozum stát, ale fakt je, že jsem se skvěle bavil a to režisérům, producentům a spisovatelům bratrům Coenovým upřít nemohu. Nebýt tak trochu zbytečného konce, stal by se tento film pro mě rázem jednou z nejlepších komedií co jsem měl možnost vidět. Ale i tak je to velice vtipná a zajímavá podívaná, která minimálně za shlédnutí stojí. --- Ještě že tvoje máma nepřežila porod, jinak by umřela hanbou.(20.4.2007)

• viperblade

Znáte takový ten sitcomový (předtočený), smích, podle kterého každý idiot pozná, kdy se má smát? Tak ten bych zde fakt potřeboval. Protože při sledování tohohle "vtipného, skvělého, kultovního, duchaplného a bůh ví, čeho ještě plného filmu" jsem se cítil jako ten největší idiot pod sluncem. Proč? No možná proto, že očekávám od komedie, že se zasměju. A tady, jaksi nic. Takže věřím tomu, že super mega nejlepší Coenovci opět nezklamali a natočili skvělý film, jen já jsem jej (zase) nepochopil. Tak teda prosím nějakého fakt velkého fanouška Coenovců, aby mi poslal originální DVD nosič s tímto filmem a tím výše zmíněným smíchem. Pak mi to možná bude jasnější. Ale ten smích musí být přesně jako v sitcomech, takže musí být slyšet, kdy se mám smát málo a kdy hodně. Abych náhodou nezapomněl a nesmál se nějakému hloupému vtipu hodně. Ne, teď to zkusím vážněji. Fakt slabota. Potom, co jsem už o tomhle filmu slyšel, jsem čekal fakt něco lepšího. A abych se za 103 minut zasmál sotva JEDNOU, to je "trochu" slabota, ne? Takže mi opět bratři Coenovi potvrdili, že oni pro mě nejsou tím pravým. Možná dám šanci ještě Fargovi, ale to by ten film musel být fakt pecka, abych na pány bratry změnil názor.(5.1.2009)

Zemitý country film a velice svérázná verze Homérovy Odyssey. Měl jsem trochu obavu, že hlavním magnetem bude George Clooney a zbylí budou jen do počtu. Omyl. Minimálně každý z hlavní trojky je dokonalý originál a každý má svůj příběh. George Clooney, John Turturro a Tim Blake Nelson jsou zde prostě velcí kolíci a sympaťáci. Coenovi bratři jsou renomovaní tvůrci, o tom není žádná řeč. A jejich ujetý humor je výtečný. Bezejmenný černošský stařík, gangster střílející krávy samopalem, chlapec, strážící svůj dům, zlotřilý prodavač biblí a další svérázné postavy tohoto panoptika potvzují naprosto dokonalý zážitek. A navíc jsem velký ctitel country.(21.4.2007)

"Braček, kde si?" Absurdná, čudná, ale veľmi zábavná story o troch utečencoch pred zákonom. Tridsiate roky minulého storočia, juh Spojených Štátov Amerických, naturálne južanské country, perfektní herci na čele s George Cloonym, geniálna kamera... to všetko v produkcii a réžii bratov Coenovcov. Coen Bros Original Quality. Tento snímok bol v roku 2001 nominovaný na cenu Oscara v kategóriach Najlepší film a Najlepší scenár. Žiaľ, ani v jednej z nich neuspel. ****(30.12.2011)

Tak tenhle film mě pobavil, tři vězni na útěku, jeden větší magor, než druhý a ty postavy a postavičky, co potkávají cestou. Smála jsem se, když se jeden z nich převtělil v ropuchu, když Clooney pořád sháněl pomádu na vlasy, když se hádali, kdo bude vůdce... jak o tom tak přemýšlím, smála jsem se prakticky nepřetržitě. Coenovy komedie mi evidentně sednou.(3.8.2006)

• - George Clooney týdny trénoval zpěv. Nakonec byl ale přezpívaný country zpěvákem Danem Tyminskym. (Karlos80)

• - Ethan a Joel Coenovi a John Goodman (Dan Teague) spolu již spolupracovali na filmech Barton Fink (1991), Big Lebowski (1998), Potíže s Arizonou (1987) a Záskok (1994). (Itar)

• - Soundtrack měl nečekaně větší úspěch než samotný film, do začátku roku 2001 se prodalo přes 5 miliónů nosičů. (Tygrys)