Bratříčku, kde jsi?

O Brother, Where Art Thou?

• Francie

O'Brother

Braček, kde si?

Komedie / Dobrodružný / Krimi / Hudební

Velká Británie / Francie / USA, 2000, 103 min

„Tak trochu jiná Odyssea“. Kefalín a řekněte mi, co si představujete pod takým pojmem absurdní? Nevím jak Kefalín (a zejména VY), ale JÁ osobně za jednoho z králů ABSURDITY považuju tenhle snímek bratří Coenů. Zdá se vám tento komentář příliš krátký? Bude vám muset stačit, protože tohle je definitivně K-O-N-E-C. A teď mě pls omluvte, jdu si napomádovat vlasy. A když myslím pomádu, tak jedině „Fešáka“. Říkám to jasně: „Fešáka“. „Šviháka“ já zásadně nepoužívám. P.s. když už si procvičujeme ty pojmy jako je např.absurdní. Víte, čemu JÁ říkám pech? Potkat 3 osamocené, lehce oděné krásné holky (sirény), máchající v řece své prádélko :o) Jo, tak nějak to bude.....parádní atmosféra 30. let, stylové retro, vynikající trojlístek G. Clooney-John Turturo-Tim Blake Nelson, dobře typově vybrané a následně i zahrané vedleší party, k tomu všemu nám vyhrává parádní muzika (nejen) od „hochů od syslý řeky“ a scénář dotažený do absurdna, jak jen je to možné a pro bratry Coeny (ne)typické. „My cup of tea“: 4+1/2*(14.6.2011)

Pred zhliadnutím filmu som vôbec nečakala, že sa na ňom tak výborne zabavím. Trojica Clooney-Turturro-Blake Nelson je proste skvelá. Holly Hunter ako semetrika zo Semetrikova takisto :-)(8.4.2005)

Vyrazí jako splašený dostavník po plachtu naložený humorem, espritem a neopakovatelnou muzikální atmosférou opožděného Jihu, ale zhruba v polovině úprku se schvátí a po jeho výjimečnosti se slehne zem. Být Homér naživu a tvrdě uplatňovat svou autorskou licenci, topil by se z jejích výdělků po krk v extázi. Tedy, pokud ve škole neopisoval.(25.1.2009)

Není to tak dobré, jak jsem byl u Coenů zvyklý, ale pořád je to velice nadprůměrný film se skvělou "křupansko - vidláckou" atmosférou a úžasnými postavičkami, jak hlavními, tak vedlejšími! A ustřední song je opravdu hodně chytlavej!(3.7.2006)

Coenovce mám velmi rád, jenže muzikály nikoliv, takže není divu, že mé hodnocení je poněkud rozporuplné. Příběh je svěží, lehce humorný a odlehčený, v kostře velice dobrý nápad, ale přišlo mi, že není dostatečně hutný (detailní) a tak je jako z nouze ctnost alespoň prokládán písněmi, když už nic... Ty jsou v podstatě také podařené a určitě přispívají k už tak výtečné stylizaci doby, ale já na ně prostě nejsem moc zvědavý. Můj filmový požitek držela nad vodou tradičně kvalitní režie, práce s kamerou a Coenovská absurdita, tudíž film nezatracuji, pouze není tak úplně můj šálek čaje. 7/10(6.12.2008)