Anděl smrti

Fallen

Anjel smrti

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní / Fantasy

USA, 1998, 123 min

CITÁT - Chci vám vyprávět o tom, jak jsem málem zamřel............ Dobrá úvodní píseň a povedené titulky, řeknou o filmu víc, než by divák očekával. Masový vrah je usmrcen v plynové komoře, jenže vraždy v jeho "stylu" pokračují dál. CITÁT - Všechno má motiv....šílenství je motiv........ Zajímavá mysteriózní detektivka, sem tam vyprávěná třetí osobou. Škoda, že jen tak sporadicky, mohlo to větší účastí vypravěče získat ponurejší nádech. CITÁT - AZAZEL, co je to?.........(zlý duch špatností) Ve filmu jsem se několikrát lekl a tak to má být. Dobré je trio John Hobbes (Denzel Washington), Jonesy (John Goodman) a Stathon (Donald Sutherland) - oni drží celý ten příběh pohromadě a dodávají samozřejmě příběhu tu správnou atmosféru, ale proto tam sou, že? Nádherná je scéna okolo 55 minuty. Měl jsem z ní mrazení. CITÁT - Ikdyž to víš, nikomu to nesmíš říci......... Pokud se vaše "fakta" čirou náhodou vymykají normálním vysvětlením má v tom prsty Bůh a Andělé. V 66 minutě je nádherný kamerový záběr. Bohužel, (nebo Bohu dík?), že zlo se nedá jen tak zničit a vlastně je divák pomalu připraven, na to že Hobbs to nevyhraje, ale ono to nějak musí skončit. CITÁT - Když mě chceš, proč mě nezabiješ?........... Ve filmu zazní legendární otázka na kterou snad nikdo nemá odpověď a přeci všichni vědí - CITUJI - Jaký je smysl života?....... Příběh je smutný a beznadějnost z něho přímo sálá. Někdy jsem z příběhu měl špatné pocity a depky. Příběh o tom, jak jsem málem zemřel. Tak se zatím mějte. Ve filmu zazní Rolling Stones se songy "Sympathy for The Devil" http://www.youtube.com/watch?v=vBecM3CQVD8 a "Times is on my Side" http://www.youtube.com/watch?v=PHVeyo4W18U . Po konci příběhu už zbývá jen se zeptat: a co když je Bůh, Hobbsi?..........(23.6.2013)

Oh boy, moje vášeň pro filmy, které začínají koncem, je zde ještě umocněna faktem, že Anděl smrti je jeden z mála filmů, které oprávněně (a rozkošnicky!) beze zbytku využívají figuru voiceoverového vypravěče. Elias stráví ve filmu asi šest minut, ale i tak je velice půvabný. Kdybych já byla tisíce let starý padlý anděl chodící po Zemi, rovněž si budu slastně pobrukovat Stouny (na moji obranu: pokoušela jsem se napsat Stoney a potom Stony, ale to dle mého názoru vypadalo nepatřičně). Byla jsem trochu otrávena, když ze záběru na plačící pochybující ženu v kostele film přejde na Coca Colu padající z automatu. Je to větší připomínka zla než když si Azazel pobrukuje. Osobně bych tam nepotřebovala tolik subjektivních pohledů démona, ale dramaturgicky je to dokonalé do posledního záběru.(20.10.2014)

Film s hezkým námětem i propracováním s dobrým hereckým obsazením (Donald Sutherland, John Goodman, Denzel Washington), ale závěr mi byl jasný asi 30 minut před koncem filmu a na pokračování to nevidím, protože takový "dábel" se prostě nedá porazit :-) Ale bylo to povedené a zajímavé ;-)(6.12.2008)

• Chrustyn

Ve všech směrech průměrný až podprůměrný thriller s velice slabým výkonem Denzela Washingtona a minimem napětí. Nápad s démonem, který se převtěluje pouhým dotknutím je docela zajímavý ale tvůrcům se nepodařilo tento nápad jakkoliv využít a dvouhodinová délka je v tomto případě dost ubíjející. Velká slabota.(11.12.2009)

zaujímavý ale neskutočne pomalý film so skvelým hereckým obsadením(9.5.2003)

• - Jméno postavy Denzela Washingtona John Hobbes je založeno na dvou filosofech 17. století, Thomasi Hobbesovi a Johnu Lockovi. Hobbes se domníval, že lidé jsou přirozeně zlí a potřebují tlak společnosti, aby se stali lepšími. Locke o lidech smýšlel jako o přemýšlejících, racionálních bytostech schopných mírumilovné koexistence. Těmito tématy se film také zabývá. (Morien)

• - Natáčení probíhalo v amerických městech Philadelphia, New Jersey a Los Angeles. (Terva)

• - Nicholas Kazan napsal roli Jonesy speciálně pro Johna Goodmana. (Pumiiix)