Láska je věčná. Kultovní americký film o pomstě ze záhrobí, během jehož natáčení tragicky zahynul představitel hlavní role Brandon Lee. Lidé kdysi věřili, že když někdo zemře, přenese vrána jeho duši do říše mrtvých. Ale někdy se stane něco tak hrozného, že duše si s sebou nese strašlivý zármutek a nedostává se jí klidu. V takovém případě někdy, ale opravdu jen někdy může vrána duši přinést zpátky, aby vše špatné napravila. Tak se i rockový muzikant Eric Draven vrací mezi živé, aby ve zločinem rozloženém Detroitu vykonal pomstu na gangu násilníků za vraždu sebe i své snoubenky... Krví nasáklý příběh o romanci sahající až za hrob pochází ze stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O'Barr vytvořil na začátku osmdesátých let, aby se pokusil vnitřně vyrovnat s násilnou smrtí své snoubenky. Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci Barrova díla. Režie byla svěřena začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi a hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života. Nešťastnou náhodou byl při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje, a na následky zranění zemřel. Podobně jako jeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou. Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky. Zdánlivě prokletý film, během jehož natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám, byl dokončen za pomoci dvojníků i speciálních efektů a dodnes si udržuje statut jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O'Barra vznikly ještě tři další filmy a dokonce i televizní seriál, ale všechny se pouze přiživovaly na nehynoucí legendě prvního snímku. (Česká televize)

ftw odpad!

Slušnej rape předlohy. Zdá se mi, že jak autoři, tak všichni kdo dávaj vysoký hodnocení předlohu nepochopili. Možná jsem to spíš já, kdo nepochopil film, možná to byla jenom parodie. Doufám, že to byla parodie. Všechny silný a emotivní momenty předlohy byly ve filmu proměněny v trapný klišé a k tomu autoři přihodili kupu patosu. Bravo. ()

ludovit14

Ja som sa pri filme VRANA dosť nudil,vôbec ma nijako tento jednoduchý príbeh nedokázal zaujať.HOD:45%.Celkovo film je viac ako zaujímavý,ktorý je ale veľmi obyčajne podaný. PS:na herecký výkon Tonyho Todda,som sa nemohol ani pozerať(niečo staršné!) ()

Etherium

Jedna z najkrutejších, najemotívnejších a najtemnejších komixoviek. Jednoduchý "revenge" dej, perfektné audiovizuálne a kamerové efekty. A k tomu všetkému ten pocit tragickej smrti vo filme skvele hrajúceho Brandona Leeho. ()

Desmi

Vlastně docela nuda, když to tak vezmu. Tma, vrána a jeden oživlej samozvanej mstitel mě k židli zrovna neuvrtali. Předem je jasný, že hlavního hrdinu asi jen těžko něco zastřelí, když je neprůstřelnej (i tak je to ale potřeba celej film zkoušet..!) a že ta malá holčička určitě neskončí jako rukojmí.. Hrozná nuda a vizuální extrahnus.. ()

Atten

Až jednou vylezu z hrobu, zmaluju si ksicht jako kissáckej Joker z Batmana, obleču se do černýho latexu a v rámci pomsty za svůj zkurvenej život pozabíjim pár spoluobčanů tmavší pleti. U nás jsou policajti taky jenom na ozdobu. Jej, to bude krutopřísný. A budu v tom mnohem lepší, vránu totiž nepotřebuju, já už jednoho velkýho ptáka mám. Jenom se musim naučit hrát na kytaru... ()

Saxos

Návrat zavražděného Erica /Brandon Lee/ ze záhrobí k vykonání msty. Z temného komiksu se stal ještě temnější film. Temnou atmosféru fimu nějak převzala i skutečnost, protože během natáčení došlo k několika smrtelným nehodám. Došlo i k postřelení hlavního hrdiny, který bohužel podlehl zranění. Roli po Brandonovi musel převzít dublér. Před 20 lety by to bylo za jasných 5 *, ale doba jde dál. ()

p.a.douch

V roce vzniku naprostá bomba. Temná atmosféra, blázniví a nebezpeční zloduši (M. Wincott, Bai Ling, D. P. Kelly, A. David, M. Massee, L. Mason, Tony Todd, Joe Polito). Sympatičtí klaďasové Brandon, Sofia Shinasová, Rochelle Davisová, Ernie Hudson a Vrána. Neměl bych zapomenout ani na Annu Levine (aka Annu Thomson). Proyas se předvedl jako skutečný vizionář. Předloha Jamese O´Barra je dostatečně dobrá a převod do filmu se povedl. Tenhle film si zasloužil zapsat do dějin i bez tragických událostí, které ho provázaly. Někomu tenhle film zkrátka kariéru v Americe nastartoval (Bai Ling, David), pro někoho jediná významná role (Shinasová, Davisová). Pro Brandona bohužel konec kariéry i života. Kam ten to mohl dotáhnout. Věčná škoda. Každopádně, už jen kvůli němu se na toto dílo má filmový fanoušek podívat. ()

bican1

Vítr se zvedá a začíná vát, vrána už přilétá, zas můžeš vstát a běžet jak šílenec tam, kam jsi chtěl, kéž bys jí tak ještě políbit směl. A pak letíš dál a musíš se smát. Budou se divit a budou se tě bát. Takhle to zpívá Daniel Landa a tak nějak je to v tom filmu. ()

987Castiel

Klasické, jednoduché prevedenie komiksovky 90. rokov. Upršané špinavé ulice a horiace staré budovy. Veľká škoda Brandona, ten potenciál bol fakt výnimočný. ()

PeteBuck

Naozaj skvelý film. Pochmúrna atmosféra, príbeh starý ako ľudstvo samo, ale všetko tu šlape naozaj skvele. Brandon Lee tu hral vynikajúce. Škoda ho. Týmto filmom mohol vykročiť ďalej, ale nestalo sa. Michael Wincott skvelý záporák. ()

Fender

Film má jistě zajímavou atmosféru, také hlavně díky tomu neustálému dešti a vizuální stránka je zkrátka povedená. Příběh je ovšem velmi jednoduchý a rozhodně není něčím inovativní, jelikož pomsta ze záhrobí a vraždění idiotských bezdomovců a feťáků není úplně nějak pestrá zábava a motiv není už vůbec nový. Je to škoda, z filmu se dalo vytěžit něco zajímavějšího. Film se stal tak kultovním pouze díky stylizaci hlavní postavy a tragické smrti Brandona Leeho. Myslím si tedy, že ničím jiným není, než jen tímto symbolem tragédie. ()

JesterKruger

Pokud si nějáký film má odnést ocenění: Nejzásadnější, nebo Nejdůležitější pro lidstvo a chování mezi lidmi, bude to právě Vrána, která by si toto ocenění odnesla. Dlouho jsem hledal nějáký film, kde by jeden ze zamilovaného páru umřel, a druhý by se mstil. A to se mi splnilo. Takový film jsem našel. I když je fakt, že tady umřou oba dva partneři, a druhý pak vstane z mrtvých aby se mstil. Po celou dobu filmu jsem měl oči přilepené k obrazovce. Měl jsem žízeň, já blbec si pití k filmu nepřinesl, ale já si řekl, že ne, že já se na to budu dívat, a až potom se napiju. Tlouklo mi srdce během filmu, což se moc tak často nestává, aby mi u filmu tlouklo srdce (Jediný film, který mě teď napadá je Ben z roku 1972, který je mimochodem v žebříčku mých nejoblíbenějších filmů). Konec mě naprosto dostal. Brečel jsem u něj jako malé dítě. A i když jsem měl zpočátku obavy z toho, že film nezačíná tím, co Eric prožil, ale už to rovnou začíná u incidentu, kdy zemřel, a k době, kdy po 30 hodinách utrpení umírá jeho žena. Ale mé obavy byli marné. Všechna ta láska, kterou Eric prožíval se svou ženou je následně zobrazena v průběhu děje. Takže tenhle film je bez chyby. Nicméně, bylo by velice sprosté zapomenout na to, že při natáčení tohoto filmu zemřel syn slavného Bruce Leeho, Brandon Lee. Proběhla zbytečná smrt v důležitém filmu. Pokaždé co si tento film pustím, budu mít na paměti, co se stalo hlavnímu představiteli. Otázkou ale zůstává, jestli tyto typy filmů, kde je rozebrán vztah dvou osob velmi dopodrobna, nebo kde je poukázáno to, jak se lidé k sobě chovají, jak se můžou změnit a nezmění, tak otázkou fakt je, jestli tyto typy filmů fungujou na diváky. Spousta diváků si řekne: ,, Hm. Film s morálním poselstvím. Buďme hodní. Zazvonil zvonec, a pohádky je konec.". Tohle si spousta diváků řekne. A to je špatně! Ať se tu kdokoliv snaží o to, natočit film s morálním poselstvím, tak nikdo nic z toho nemá! Vše je na hovno! Brandon Lee v tomto filmě zaplatil svou rolí životem, i když se to stát nemuselo, ale stalo se, tak věřím, že spousta lidí si jen přečte větu: ,, V tomto filmě zemřel představitel hlavní role Brandon Lee". Spousta lidí si řekne: ,, Pane bože, to je smutné." A do sekundy na to zapomenou. Tady asi nemá cenu se rozepisovat. Víte co? Radši jděte nadhodnocovat ty sračky od Quentina Tarantina, kde je samé násilí, a nemá to ani hlavu ani patu (Nic proti tomu, že někdo má rád jeho filmy, ale nelíbí se mi, když někdo nadhodnocuje film jen o násilí, a opovrhuje tím, co má přinést dobro. Mrzí mě také to, že někdo se snaží natočit pěkný film, ale má slabší hodnocení než film, kde se nikdo moc nesnažil, a jen tam nalil litry krve, a hurá " film " je na světě). Teď tu přidám takové srovnání s Hudbou. Já třeba rád poslouchám satanické Death Metalové písně, ale také velmi oceňuji písně s morálním poselstvím. A nejsem ten typ člověka, který nadhodnocuje některé písně jen proto, že se tam zpívá o násilí, nebo proto, že klip samotný k písni je násilný. A to se mi právě nelíbí na některých uživatelích ČSFD. Někomu stačí stříkaní krve, porcování orgánů, apod., a hned je spokojen. Ale když najde hodnotný film, tak ho pošle pod kytičky. Tleskám. () (méně) (více)

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

Střelba rekvizitou skončila smrtí kameramanky

22.10.2021

Herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust zřejmě omylem zastřelil 42letou kameramanku Halynu Hutchins a postřelil režiséra filmu Joela Souzu zbraní, která sloužila jako rekvizita a neměla… (více)

Reboot Vrány opět žije

Reboot Vrány opět žije

31.01.2020

Filmová Vrána patří k nejprokletějším projektům vůbec. Zaprvé bude značka už navždy svázána se smrtí herce Brandona Leeho, jakoby to ale nestačilo, Hollywood se už dobrou dekádu snaží o reboot, který… (více)

Remake Vrány se ruší. Už zase

Remake Vrány se ruší. Už zase

01.06.2018

Nejspíš je na čase si přiznat, že už se filmového remaku kultovního komiksu Vrána nikdy nedočkáme. Po problémové produkci a několika změnách na režisérském postu se natáčení opět odsouvá. Projekt… (více)