Smrt přichází v bílém

• Francie Dead End (více)

Pro Franka a jeho rodinu jsou Vánoce důležitým dnem v roce. Už 20 let je slaví tradičním způsobem. Ale tentokrát se rozhodnou pro malou změnu. Ještě však netuší, že udělali velikou chybu, za kterou zaplatí. Noční můra v podobě mystické ženy v bílém, která prochází nočním lesem a zanechává za sebou smrt, právě začíná... Děsivé černé auto s neviditelným šoférem odváží své oběti přímo do temné noci. Panika a šílenství. Vánoční svátky se mění v peklo... (oficiální text distributora)

HyneX

ten překlad je docela špatnej. A ten film? No... Je to film plný klasických hororových prvků, nebo chcete-li klišé (tohle slovo ale moc nemusim). Klišé.. to zní jako šodó nebo hašé... no fuj. Prostě klasika. Rodinka si takhle jede temným lesem po silnici. Sjeli ze státní dálnice, aby jeli zkratkou, jenomže jedou nějak dlouho a pořád nikde nic. Pak zastaví, uvidí ženu v bílém.. Postupně jsou záhadně odvlékáni kamsi a odváží je tajemné pohřební auto... Nic nového ve filmu nenajdeme jen desítky okopírovaných nápadů, které známe. Většinou je jasné, co se za chvíli bude dít, ale musím se přiznat, že mě chvílema docela mrazilo a dokonce jsem si raději rozsvítil lampičku (jsem srab, hm, no). Je to působivá hororová podívaná, myslím že i herci celkem zaváleli. Na druhou stranu děj velmi pokulhává, místy trochu nuda, pořád stejné lokality, průhlednost... Dívat se na to asi budete jen jednou, ale zato se asi budete docela bát. Doporučuju počkat, až budete za úplňku sami doma, počkat na půlnoc a pak si to pustit... ()

strikeman

Jen málo hororů nového tisíciletí už staví na tom, v čem spočívá strašidelná podstata tohoto sympatického dílka, tedy na pečlivě vybudované atmosféře hrůzy z neznámého, z pouze naznačeného, z neviděného. Tvůrci neukážou vraždu, ba co víc, neukážou ani mrtvolu, pouze zděšené pohledy zde výborných herců, jejich beznaděj postupně se měnící v šílenství - divákovy nejtemnější kouty fantazie tak mohou fachat na plné obrátky... Z aktérů mne potěšil nejvíce Ray Wise, můj oblíbenec z filmů Davida Lynche. 80% ()

jamesjimbo

wooooow, tak tohle byla naprostá pecka a překvapení! momenty, kdy by se ve mně nikdo ani kapky krve nedořezal jsou tu časté, je to fakt špica. stačí jen, aby uprostřed lesa na silnici rozsvítilo světla auto z 50. let a už mě to drásá nervy. opravdu bravůrní horor, připomněl mi carpenterovu klasiku Ve spárech šílenství. když si ke všemu ještě připočteme parádní hudební podkres, tak se za pět hvězdiček skutečně stydět nemusíme. ()

Heroine

Dobrý, a zatraceně napínavý horor, se zápletkou která má i logický závěr. Žádné zbytečné strašení bez vysvětlení, žádné přehnané nechutnosti, dokonce se tu neobjevil detailní záběr na ani jednu mrtvolu. A to je super, protože tím spíš je to děsivé, když divák ví že jsou ta těla zohavená. Nepotřebujeme to přece naservírované přímo pod nos. Některé scény jsou dokonce vyloženě děsivé, jako když matka začne blouznit, a mávat "těm lidem venku v lese". Vynikající. ()

Eluin

Ocitnout se na Štědrý den v autě s rodinkou, která je minimálně dost zvláštní asi není zrovna ideální způsob trávení tohoto svátku. Když k tomu navíc připočteme to, že po silnici jaksi najednou přestala jezdit auta, občas se někde zjeví tajemná paní v bílém a cesta pořád neubíhá... Tvůrci filmu jsou dva Francouzi: Jean Baptist Andrea a Fabrice Canepa, kteří mu vtiskli neopakovatelnou podobu. Francie se poslední dobou stává poměrně stabilní (spolu se Španělskem) baštou evropského hororu, hovoří se tu dokonce o subžánru "New French Extremity" (který zastupuje také například film Frontiers(s) z roku 2007). Tyto filmy se odlišují od americké produkce větším zaměřeným na "gore" efekty, větší krvavostí, naturalismem, avantgardou, ale někdy i filmovým artem (mezi snímky New French Extremity se řadí i Ozonův Bazén). Prostě a jednoduše, je to dost široké pole působnosti, takže tam můžeme s chutí přišoupnout i Dead End (ano, tvůrci jsou sice Francouzi, ale všichni herci i prostředí je americké), který v sobě kombinuje prvky hororu a černé komedie. Právě mix dvou žánrů, hororu a komedie, bude možná i následkem některých negativních reakcí na film. Živě si umím představit naštvanost jedince, který si film koupí (:-D :-D) a očekává něco ve stylu Kruhu, či Vymýtače ďábla. Kdepak, ačkoliv se u filmu určitě lze bát (zejména atmosféra je taková pěkně ponurá a depresivní), rozhodně to není žádná klasická "lekačka", za což jsem ale určitě rád, protože podobný styl hororů mě po čase nudí. Tady se vážněji míněná scéna občas proloží nějakým tím černějším humorem. Napsal bych sem nějaký příklad, ale ono takhle napsané by to asi znělo hodně úchylně a nesmyslně. Sluší se dodat, že v tomto minimalistickém hororu/komedii (který se celý víceméně odehrává v jednom autě) se objevuje několik relativně známých tváří. Jednak je to třeba Lin Shaye (ta stará dáma z filmu Insidious) a hlavně Ray Wise (démonický Palmer z Twin Peaks). Jejich bezprostřední hraní s citem pro nadsázkou činí z filmu moc zajímavou podívanou. Tak hurá na Vánoce do auta... a mezi dárky pro příbuzné nezapomeňte přibalit brokovnici s náboji pro strýčka, to jen tak pro případ krajní nouze :-). ()

Freeky06

U mňa skôr čierna komédia než horor. Na niektorých hláškach vypečenej rodinky som sa fakt skvele bavila a páčil sa mi aj zaujímavý pohľad na smrť v podobe ženy v bielom, ktorá je podotýkam riadna mačka :P Plusom je aj kratšia metráž bez zbytočných omáčiek a famózna hudba. ()

merigieren

náhodou je to hezkej film, jen hlupák pomo by hledal logiku ve snu :-) Pointa s holkou v bílém mi taky nedošla do 10ti minut, takže pro mě je to hezký strašidelný horor, kde máme rodinku v autě na nekonečné silnici, která je tak trochu v kruhu a postupně umírá jeden člen za druhým, hysterie stoupá až k závěrečnému probuzení... ()

HH

Po dlouhé době jsem tenhle film včera viděl podruhé. Není to špatný horor, plně splňuje definici tohoto žánru, ale přeci jen to úplně nejiskří. Možná kdyby to hráli jiní herci... ()

Wallis3

Kdyby na konci nenašli ten seznam, střelil bych víc a taky škoda, že nebyly vidět mrtvolky, i když ucho na anténě od mobilu mělo něco do sebe, ale jinak tam toho bylo málo, ake ten seznam to fakt posral a pohřbil pointu. ()

Folky

Parádní skloubení hororu a komedie. Je to spíš dobrá zábava a o strachu bych v souvislosti s tímhle filmem moc nemluvil, ale nebýt konce, rovnou by to šlo do mých oblíbených filmů. ()

kkarx

Na podruhé se mi to moc nelíbilo.... Nevhodný humor tak nějak zabijí atmosféru. Hezky natočené, ale je to víc komedie než horor a nakonec pořádně nefunguje ani jeden žánr a tak nějak by to zapadlo nejlépe do nějaké antologie. Giallo doporučuje "Smrt přichází v bílém" oproti podobnému filmu "Dveře do ticha" a já zase doporučím raději právě Fulciho Dveře do ticha, které jsem viděl už několikrát a nikdy mě film nezklamal... Další možností je například Temná krajina. ()

Utero

Obal může působyt dojmem typického duchařského hororu, ale nenechte se zmást...jedná se o tuctovou hororovou zábavu!! ()

Ygnor

Nevěděl jsem do čeho jdu. Jen jsem se nechal ovlivnit bodovým hodnocením. Už přebal dývka, kde slibují, že je to film od tvůrců Jeepers Creepers 2 ve mě nějak nevzbudil důvěru. Zrovna neujíždím na těhle typech teenegerských subhororů. Takže na rovinu: u filmu jsem třikrát usnul, ale statečně jsem se dodíval do konce (po vrácení děje). O nějakém napětí nemůže být téměř řeč, za to opravdu "vtipných" hlášek si užijete do sytosti. Přímočará dějová linie mne neděsí, vyšel bych i světším minimem, viďte mistře Fulci (Dveře do ticha). Pointa tak zralá do studia Kamarád. Celkově výrazně slaboulinké béčko. Ty bodíky jsou za ten pěkný auťák. ()