Jáma a kyvadlo

• USA The Pit and the Pendulum (více)

Nicholas Medina je synem neblaze proslulého španělského inkvizitora. Nicholasova žena Elizabeth zemřela za velmi podivných okolností, což jejího bratra Francise přiměje k tomu, aby je jel na Medinův zámek prověřit. Zdrcený Medina věří, že byla Elizabeth pohřbena zaživa, a je přesvědčen, že slyší její hlas, který na něj volá. Elizabeth ve skutečnosti zosnovala se svým milencem, doktorem Leonem, plán, jak dohnat Medinu k šílenství, jehož součástí bylo předstírat vlastní smrt. Podaří se jí dosáhnout vytyčeného cíle (i když k vlastnímu zármutku, jak odhalí poslední záběr filmu), a Medina přijde o rozum. V domnění, že je svým vlastním otcem, si Medina oblékne inkvizitorské roucho, připoutá Francise ke stolu a spustí nad ním obrovské kyvadlo s ocelovou čepelí, které pomalu, pomaloučku klesá k jeho bezbranné oběti. (Cinemax)

pfa

Velmi poutavý, starý komorní horor, který se v klidu obejde v podstatě bez krve, a přitom tím naprosto neztrácí nic z výborného tajemného zážitku. [9/1O] (Pit and the Pendulum, USA, horror) Podívejte se také třeba na: Zánik domu Usherů(9/10). ()

Specs

Hlášky: Catherin: - "Nikdo už do toho pokoje nikdy nevstoupí." & Don Nicholas Medina: - "Zemřeš v hrozných mukách! Chcípni!" & Don Nicholas Medina: - "Víš, kde jsi, Bartoloměji? Jsi před branami pekla, Bartoloměji. Pekla! Podzemního světa. Ďábelského kraje. Příbytku zatracených. Místo trýzně... a kyvadla." ()

Fony

Celé (nejen mi) to zpracováním připomínalo spíše komedii než horor. I když komedie je přece jenom silné slovo, protože film budí spíše místy úsměv na tváři a rovněž také obsahuje potřebnou porci napětí... Vincent Price přehrává tak, až je to svým způsobem vlastně pěkné. Takže jsem se přiměřeně pobavil a béčkovost tohoto snímku si docela užil. ()

Cloud

Ve své době to musela být pecka, dneska tak za tři. Ale za těch 50 let stáří jednu hvězdičku přidám. ()

ArdathBay

Jisté detaily jsou shodné se "Zánikem domu Usherů". Atmosféra je budována přesvědčivě a Price si se svojí rolí vyhrál opravdu obdivuhodně. Vidět jako malý capart, nemusel bych chodit na velkou. ()

vitekpe

Bezva zpracovani klasickeho goth hororoveho pribehu. Price tomu samozrejme vevodi, ale potesila i ucast Barbary, Luany Anders nebo Lynette Bernay... :) ()

Sipora

Film pro letní večery, kdy se snadno můžeme odebrat do téměř dětského světa fantazie. Tytéž kulisy, které známe ze Zániku domu Usherů. Myslím, že Corman vystihl to podstatné, co v Poeových povídkách je a zůstal tomu věrný. Jako -náctiletá bych byla velmi spokojena, ale nyní mi připadá Poe i Cormanova filmová zpracování trochu legrační. Myslím, že již Mukařovský (ještě ve svém předválečném období, než se stal šedou eminencí komunismu na Univerzitě Karlově) napsal srovnávací studii o díle dvou velkých romantiků: Máchovi a Poeovi; i když z ryze strukturalistického hlediska, Mácha z ní vyšel jako jasný vítěz: Poe používá ve své tvorbě stále stejných, nebo jen málo změněných, slovních i obrazových klišé, a tak jen vymýlá břeh známým kamením, kdežto Máchův jazyk je řeka, která se vine mezi kopci stále nových představ. Corman tedy zůstává báječně věrný Poeovým předlohám a intencím a tudíž také zůstává stále snadněji vypočitatelným. Po jeho některých filmech však lze vždy sáhnout, pokud zatoužíme po troše klasiky. ()

Han22

Po House of Usher jsou tu Corman, Price, Poe a starobylý děsivý hrad podruhé a opět skvěle. Hrad plný pavučin, tajných chodeb je opět famózní, s barvami si Corman vyhrál natolik, že si dovolil i pár zajímavých filtrů a jednu krásně namodralou vzpomínkovou sekvenci a Vincent Price opět kraluje natolik, že zastiňuje všechny okolo. Jeho zlomený muž, který ztratil milovanou bytost a potácí se na pokraji šílenství je skvělá role, že mi nezbývalo než mu na konci fandit. Samotný příběh není nijak překvapivý, první zvrat mě vzhledem k vývoji děje moc nepřekvapil, ovšem ten druhý mě posadil na prdel a přitom to skvěle dávalo smysl. Závěrečná scéna s kyvadlem je samozřejmě působivá, ale bohužel už jsem ji viděl tolikrát že to není zas takový zážitek, jaký by byl v roce natočení. Mezi mínusy řadím naprosto nesympatického hlavního hrdinu, nechápu kde ho vyhrabali. Každopádně horor roku 1961. ()

Wally

Parádně natočená klasická horrorová povídka od E.A. Poea. Přestože tam netečou potoky krve, tak má film tajemnou atmosféru a napětí a navíc se k tomu přidávají skvěle zvládnuté herecké party. ()

Hopper

Typický hororík 60-tych rokov, ktorý dnes už pôsobí značne outdated s klasikom žánru Vincentom Priceom. Napriek tomu, strávil som celkom príjemných 80 minút a záver je taký ako sa patrí, takže suma sumárum, spokojnosť. ()

F.W.Colqhoun

Méně než 3 hvězdy dávám filmům málokdy. Ne snad, že by byly všechny úžasné, ale dávám si prostě pozor, do čeho jdu... Tentokrát jsem to nevěděl a nakonec jsem se * jak nerad to přiznávám * občas i nudil. S Jámou & kyvadlem jsem měl od začátku jeden velký problém (koncept Cormanových adaptací jakožto jakýchsi kompilátů jsem ještě neznal). Edgara Allana jsem čítával před spaním, takže jsem měl jasnou představu o tom, co od filmu chci. Tedy pozour, nejsem žádný knižní purista, odchylky od předloh většinou neprožívám, ale tento film má se slavnou existencionalistickou povídkou společného jen velmi, velmi málo. Na druhou stranu Vincent Price je k popukání, atmoška delikátní, trikové záběry skoro zemanovské. Rozpočty nejspíš nebyly z nejopulentnějších, všechny kamenné zdi jsou z polystyrénu a patinu jistí syntetické pavučiny, což je dnes svým způsobem osvěžující. Chvílemi se lze kochat slušnými filmařskými nápady (záběry do místnosti skrze plameny krbu), na které se už dnes jen tak nenarazí. Chvála Cormanovi, že se z chatrného scénáře nepokusil podojit víc než těch 80 minut. ()

Hanys_

Poa to jenom lízlo, ale to by nevadilo, kdyby...kdyby to mělo nějaký děj a ne jen záběry na věcně přehrávajícího Price. Závěr možná kdysi mohl působit brutálně, teď byl jen směšný. Finální záběr ale hodně fain, tady spousta novodobých horrorů dost opisovala. ()

Anderas

Už jsem se smířil s tím, že Corman přetahuje do svých filmů jen fragmenty s Poeova odkazu a navíc je jasné, že jeho povídka by se ortodoxně do 80 min natahovala jen velmi bolestivě. Price opět hraje schizofenního zoufalce podléhajícího metafyzickým silám, Corman zase využívá všemožných levných, ale originálních prostředků pro zahuštění atmosféry a výsledný produkt evokuje příjemné mrazení v zádech a lahodnou dekadentní symfonii s vlastní fantasií. ()

Cassandra

Tohle rozvedení Poeovy povídky se celkem povedlo - i když je děj úplně jiný, je naprosto v duchu strašidelných příběhů a pointa je velmi slušná. Pořád lepší vymyslet docela zajímavý děj, který udrží vaši pozornost po celou délku filmu, než nechat čtyři lidi hodinu a půl courat po baráku, jako tomu bylo v Zániku domu Usherů. Výprava a kamera a vůbec jakási stará patina, dodává tomuto filmu sympaticky starodávné kouzlo. Jediné v čem Zánik nad Jámou trochu vede, je to, že Price tam je snad ještě lepší, a to je co říct. ()

Lionheart

Krásný starý klasický horor, který by asi tak skvěle nefungoval bez skvělého Vincenta Price. Většina scén je spíše komunikačních a s vnitřním napětím budovaným hudbou a nějakou mě neznámou a nepopsatelnou sžíravou úzkostí. Proto žádná scéna není nudná. Ještě bych ocenil krásné avantgardní obrazy, které sice do 16. století nepatří, ale nádherně doplňují atmosféru. Dal bych asi 85%. ()

Milodar

Nevěděl jsem, zda se mám bát či smát. Nezvyklá a vůbec ne špatná kombinace, i když to tak E.A. Poe asi nezamýšlel. Vizuální ztvárnění je působivé. Herecké výkony působí spíše divadelně a jsou velmi zábavné, obzvlášť když se všichni seběhnou podívat, co že se to ozvalo za strašidelný zvuk... ()

Hanes88

No chápu, že v té době musel být tento film hodně drsný. Upřímně i mi trošku běhal mráz po zádech z té ponuré atmosféry a skvělé hudby. A co si budeme povídat, tak to už je co říct, když dnes už jsou horory úplně na jiném levelu. Opravdu dobrý film. 75%. ()