Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Genryuusai

Po vizuální stránce geniální. Třeba Hrdina měl sice z mého pohledu lepší námět, ale tohle je krásná poezie - vtáhne vás to a nepustí. Nebo alespoň mě. ()

Fanucci

Vizuálně parádní, ale u mne je to podobné jako u animovaných filmů. Člověk se časem přejí skvělé animace. Bere ji jako standard a chce také proracovaný příběh. Čínské/asijské filmy tohoto žánru jsou vymakané (Tygr a drak, Hrdina, Ong Bak) a člověk od nových čeká i nadprůměrný příběh. A Klan létajících dýk je co se příběhu týká tak ukrutně nudný a bojové scény jsou tak natahované, že jsem měl chuť film vypnout. Nakonec to takový propadák nebyl, ale jde o velice průměrnou záležitost. ()

Scylla

Mě tenhle kousek zas tak moc nenadchl. Připouštím, že se na tom podepsal i český dabing, ale to není vše. Možná je problém ve mně, ale romantika s kapkou akce (souboj v bambusovém lesíku - žůžo), ač vyvážená pěknými obrázky (- ale s digi-efekty si mohli dát víc záležet), mi prostě mnoho neříká. Je to neškodná oddechovka s hlavním hrdinou, na kterého se moc pěkně kouká, ale jinak nic závratného. ()

SonG

I když zrovna neholduji asijským filmům, tento se spolu s dobrým hudebním doprovodem, výbornými akčními scénami a slušnými herci líbil. ()

Chen

Klasický romantický příběh v úchvatném vizuálním podání. Hrdina byl možná obrazově poutavější, ale Klan létajících dýk má zase mnohem silnější emocionální rovinu. ()

ZoltanCZ

Stejně jako Hrdina a Tygr a drak je i Klan létajících dýk vizuálně na mistrovské úrovni, příběhově je ale trochu prázdný a velmi jednoduchý. Naštěstí to vyvažují výborné souboje, hlavně v bambusovém lese a na louce, které v pravou chvíi utnou pár nudnějších chvil. Zábava je to velmi slušná, a i když nedosahuje kvalit výše zmíněných filmů, stále se jedná o velmi dobrou podívanou, která mě, jako laika v oblasti asijské filmografie, dokázala dobře pobavit. 7/10, neboli 4*. ()

Martin741

Furt cumim na kadejaku cinsku srajdu v domneni, ze natrafim na cinskeho Kitana alebo Kurosawu. No a furt hovno a marna snaha. 48 % ()

dezorz

az prilis podobne hrdniovi. necudo, ze sa dykam nedarilo az tak dobre. az tak dobre v porovnani s hrdninom, nie s inymi cinskymi filmami. kranse farbicky, cinsky komplikovana zapletka a kung fu balet. ()

Nautila

Tohle je na mě už moc. Celé to působí tak, jako když se tvůrci, nadšení úspěchem Tygra a draka a Hrdiny, snažli spíchnout film, do kterého naskládají a naleští vše, o čem si myslí, že to bylo základem úspěchu dvou výše zmíněných filmů. Jenže už nad tím vším tak onanují, že ztrácí pojem o celistvosti a střízlivosti. Sáhodlouhé záběry na krásně barevnou přírodu, sáhodlouhé záběry na krásně vymóděné hrdiny, sáhodlouhé záběry na nicneříkající řeči atd atd. Příběh, jestli tam vůbec nějaký byl, se rozzdrobil a propadl mezi těmi všemi sáhodlouhými...víte co. Všechny ty záběry jsou samozřejmě přenádherné, prostředí, kostými, no jen zavzdychat, ovšem co z toho, když jsem v půlce filmu přemáhala spánek. A to bylo odpoledne. Pro mě akorát krásně barevná a zdobená parádička, která je ale tak absolutně o ničem, že to nudí neuvěření. ()

selviskhed

Celé kouzlo Yimau Zhangova zpracování soubojů spočívá v tom, že je při výběru hudebního doprovodu a práci se zpomalováním záběrů vždy ochotný vyměnit primitivní pocit vzrušení a napětí za mnohem vznešenější pocit vyrovnanosti, mind-fullness a "konání bez konání". Ikdyž, možná do soubojů krom toho navíc přidává i trochu glutamátu. ()

Caym

dvě hodiny vizuálního mučení skrze krásu - myslela jsem si, že něco takového neexistuje (oxymorón, ne?!), ale když se spojí Zhangovy bambusové lesy, žluté listnaté lesy, bílá kytkovitá pole a ta odporně se opakující hudba skladatele, jehož jméno odmítám přepisovat, tak bych si snad i dobrovolně hodila smyčku. Nemám důvod nahazovat hvězdičky jen proto, že je Zhang opět vizuálně působivý, protože prostě a jednoduše vším ostatním nudí (to bych se pak mohla vrátit k Avatarovi a dát mu za pět, že jo). Barvy krásné, choreografie promyšlená, make up na jedničku, mizanscéna dechberoucí, ale narativ vede jen dvě plytké a průhledné "dějové" (ano, pojďme jim tak pro zábavu říkat) linky: dialog vs. bitva. V hlavní roli Zhangova scénáře dominuje slečna rozfragmentovanost a slečna časová rozplyzlost a bonusově - neuvěřitelně mělký příběh, který se prostě a jednoduše "neděje". Namísto "dějovosti" máme nekonečné bitvy prosendvičované občasnými dialogy - seriálová logika: co není čas zahrát, nacpe se do slov. Seriálovost se podepsala i na mělké psychologii postav, tudíž Mei je ledová jako celý film a veškerá rozhodnutí buď stylem "stálo to ve scénáři" nebo "tipni si a uvidíš", a Zhang emoce ždímá přes soap opera zpomalené záběry běhu, které připomínají setkání Shreka a jeho milé a přes - opět - uslintanou hudbu. A matrixovská chyba s opakovaným zmrtvýchvstání je taky na facku. Projížďka lesem tam a zpět a tam a zpět a hezký pletený klobouk, the end. ()

Silverluv

Vizuálně a technicky dokonalé, při některých scénách mi skutečně běhal mráz po zádech. Ovšem k úplné dokonalosti tomu něco chybí, a to hlavně kouzlo příběhu a postav. Tady mi bylo skutečně jedno kdo s kým a proč. Dle mého názoru poněkud zbytečné a naivní dějové zvraty, které mi nesedly už u "Hrdiny". Toho řadím na stejnou úroveň jako právě "Klan". Určitě ale stojí za vidění už kvůli skutečně nádherné stránce vizuální a hudební. Možná se dokonce podaří, že vás film pohltí i dějem, což se mi bohužel nestalo. V tom případě si k hodnocení nějáké to procento přidejte. ()

ad

Obyčejná rozprávka s "překvapivými" pointami (všemi)... ale dobře natočená... pěkná hudba, kamera, aj ti herci ujdou, ale když se zamyslím nad scénářem...nevím, nevím ()

cubajz

krásná pocta kung-fu filmům, natočená se zvláštním citem pro kompozici, při kterém se maximálně využívá barev k vyjadřování pocitů.. Choreografie bojových scén je nezapomenutelná, stejně tak jako využití kamery, která se zpomaluje v těch správných momentech, aby jste si mohli náležitě vychutnat například pohled na letící nůž či šíp (bullet timové efekty jsou zde opravdu zvládnuté na jedničku) a obzvlášť při kouscích, které předvádějí s noži členové klanu létajících dýk vám díky nim bude padat čelist. Jak jsem již napsal, souboje jsou nezapomenutelné, zčásti i díky vizuální stránce a již zmíněné kompozici - ať už se jedná o počáteční hru na ozvěnu, přepadení uprchlíků v rozkvetlém poli či bambusovém lese - všechny tyto scény se vám vryjou do paměti. Nejvíce u mě zabodoval finální souboj, kdy uprostřed podzimního dne začne sněžit jen aby mohla být panenská čistota čerstvého sněhu poskvrněna krví zápolících hrdinů. Navíc tento souboj není to elegantní kung-fu, které vidíme v průběhu celého filmu, ale spíš připomíná reálnou bitku a při sledování na vás dýchne vztek, surovost a nenávist k soupeři.. Jediným zádrhelem je příběh, který se snaží být až příliš zamotaný a rušil mě z letargie vyvolané krásou filmových obrazů... ()

ifa

Barevné obrazy nádherné, avšak divák cítí jistou prázdnost v ději. Možná napodruhé budu hodnotit lépe. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží