Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

lajkus

Fuj, první půlka filmu mi nesedla a již jsem chtěl vypínat a totálně mě dožrala scéna s ,,létajícími bambusovými vojáky´´ a dýkami co se vůbec, ale vůbec nechovají dle fyzikálních zákonů (v Hrdinovi a Tygrovi a drakovi se to dalo skousnout), pak se ale vše ukázalo v jiném světle a od posledních 10 min jsem neodrhl oči... ()

zurivymlok

Příběh filmu je víceméně stupidní a plný nelogických zvratů, které mrzí o to více, že jich vůbec nebylo třeba. Jejich účelem možná bylo překvapovat diváka, což skutečně mohly, protože byly většinou opravdu nelogické. Kdybych měl soudit příběh, tak by to byl jasný odpad. Ale Yimou Zhang dokázal z tohoto prapodivného scénáře vytěžit jedno z vizuálně nějkrásnější děl, které jsem viděl. Ta nádherná krajina, krásně sladěné barvy, vynikajicí choreografie (tance i boje) a uprostřed toho "božská" Ziyi Zhang mě vtáhly do filmu a nepustili až do konečných titulků (snad až na ten ne zrovna povedený sníh). Jelikož "krása" by podle mě měla mít někdy přednost před "logikou", dávám pět hvězdiček. ()

P.Venuše

Film s jednou z nejkrásnějších výprav vůbec. Kromě krásného příběhu vás úplně ohromí svými barvami. Ziyi Zhang je jako vždy skvělá. ()

pavont

Dalsia Whu - shu rozpravka pretavena na umelecky skvost a pastvu pre oci. K tomu vrcholny herci Hong Kongu. Klobuk dole. ()

Africanus1

Do sebe zahleděný kýč, který se bere tak vážně, až si div nepodává ruce s parodií. K čemu jsou hezké záběry přírody, když je děj tak strašně tupej. A efekty? Měly být asi omračující, místo toho jich je většina k smíchu. Víc jak 2 * si to nezaslouží. ()

embee

Nevím co mě tak nutí, ale musím se dívat pokaždé, když to běží v TV. Perfektně výtvarně zpracované, plné tance, soubojů, "létání", lásky a smrti. Skvělá a nádherná Ziyi Zhang mezi dvěma muži. ()

Tomulka

V mých očích lepší než Hrdina , ale než Tygr a Drak určitě ne. Obraz a zvuk skvělé (jako skoro vždy zu těchto filmů) ale něják jsem se do toho nemohl dostat ten příběh byl dosti kostrbatý a tak jsem se nedokázal při koukání ponořit do těch emocionálních rovin jako u Tigr a Drak. Film mně prostě nedokázal vtáhnout do děje. ()

chosan

Číňané umí natočit dobrý akční film to už prokázali několikrát tento k nim bezesporu patří akorát se mi nelíbil konec a z toho důvodu dávám 65%. ()

Margarite

Kombinace romantického příběhu, výborné hudby a nádherné přírody dělá prostě divy. V podstatě se jedná o téměř umělecký kousek plný lásky, cti, okouzlujících soubojů a barev, navíc děj celého příběhu až poeticky plyne. K dobru lze také přidat samotný ukončení příběhu, který neskončil happy endem. ()

DCR

Někdo by mohl toto opulentní dílo obvinit z barevné až kýčovité přebujelosti, či myšlenkové vyprázdněnosti a scénáristické prostoduchosti. Mně se ale tato pestobarevná vysoce stylizovaná, baletově komponovaná, lyrickoakční balada opravdu moc líbí. ()

complex

čínska produkcia, ktorá má naozaj čo do seba, ale mňa to až tak neohúrilo... je to síce točené iným štýlom, ale tak stále je tam nejaké to dokonalé čínske dokonále umenie, alebo dokonalý človek čo dokáže všetko.. keby to tak nepreháňali mohlo to byť ešte lepšie.. ale inak celkom slušné ()

leto.sk

Rozprávka pre dospelých Yimou Zhanga je plná bravúrne natočených trikových scén, nadherných obrazov a fantastických vizualizácií. Očarila ma poetickosť, potešili predstavitelia hlavných úloh, a hudba. Slabším článkom je dejová línia, všetko je až príliš jasné už vopred. Konečná scéna akoby ponúkala tvorcom možnosť v budcnosti nadviazať na tento pribeh jeho pokračovaním. Ale asi už bez krásnej Mei. A možno nie,,, ()

gezko

Film, ktorý nezaujme na prvý pohľad, ale pri dlhšom sledovaní odhalí svoj potenciál. Vizuálne orgie, krásna Zhang Zhi, brutálne exteriéry. Niet viac čo dodať. Vlastne je. Majstrovstvo vyobrazenia a vyrozprávania príbehu je tu jedinečné a palec hore za prekvapený trpký neamerický koniec. Keby tento film natáčali v Hollywoode, tak by sa končil bitkou klanu a cisárskej armády s happy endom pre hlavných hrdinov. Chvalabohu, že film natočili Číňania... ()

ssarka

chtěla jsem dát 3 hvězdičky,ale ta řežba nakonec ubrala jednu a dost podstatnou...celý film pěkný,zajímavý,rozluštění,kdo je kdo překvapivé a barvy nádherné,ale konečná scéna za sněhu je dost telenovelská... ()

ado7

Miestami dost nudny film, mozno keby sa vystrihli scény, kde sa len rozprava, prip. pada listie/sneh tak by bol z toho celkom slusny polhodinovy akčák :o))))))) Ale nesmiem zabudnut na kameru, ktora je ÚŽASNÁ (slamený klobúk dole) ()

V-TECH

Klan je vizuálně méně bombastický než Hrdina, ale u Hrdiny to někdy bylo možná až příliš. Všechno působí daleko věrohodněji. K tomu je ještě potřeba připočítat opravdu dech beroucí bojové scény a skvělou hudbu. Výsledkem je úžasný filmový zážitek. PS: Díky romantickému příběhu se Klan líbil i přítelkyni, kterou bych normálně na akční film nedostal! ()

lobsang

Vizuálně střídmější obrazová stylizace než u Hrdiny, což umožňuje daleko lepší orientaci na silný příběh. Zhang Yimou se vrátil k cestě vyprávění, než malování a rozhodně si vede velmi dobře. Klan létajících dýk je podle mne o málo, ale lepším filmem než Hrdina. ()

Breaker

Citový příběh nedosahuje zdaleka kvalit filmu Tygr a drak, ale celkově je film rozhodně lepší než předchozí režisérův film Hrdina. To co ale stojí za vyzdvihnutí je vizuální a kamerová stránka filmu, která je fantastická ... a v tomto ta nádhera stojí za shlednutí. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží