Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rodinný dokumentární portrét všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování. (Česká televize)

(více)

Recenze (208)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Moc ráda bych dala 4*, nicméně mi po shlédnutí tohoto životopisného dokumentu zůstal krátkodobě pohodový pocit, nic víc. Nemám nejmenší potřebu vidět "Tatínka" znovu, dojmy po několika měsících od shlédnutí jsou minimální. Přesto nejde v žádném případě o zklamání, protože jsem od tohohle dílka vlastně nic neočekávala a nakonec ta hodinka a půl sledování byla vcelku příjemná, prodchnutá poklidem, jemným humorem a moudrem. 68% ()

Exkvizitor 

všechny recenze uživatele

Velmi podařený dokumentární počin, který odhaluje řadu souvislostí mezi životem a tvorbou Zdeňka Svěráka. Jistě, je to hodně nostalgické, jenže taková jsou aspoň v určitých momentech všechna Tatínkova, i Synova díla - a nemůžu si pomoct, mě se to líbí. Pokud v příštím životě nebudu už konečně kosmonautem, chci být Zdeňkem Svěrákem. ()

Reklama

Gazy 

všechny recenze uživatele

Hned po začátku mi tento s citem natočený dokument, přivodil pocit naprostého klidu a pohody a já si Tatínka náramně užíval. Samozřejmě, že se divák dozví spoustu zajímavých faktů a perliček, mě ale především nadchla láska a radost, která plyne z každého záběru a když se objevily závěrečné titulky, bylo mi upřímně líto, že už je konec. ()

herr_carter 

všechny recenze uživatele

Cokoliv je spojeno s pojmy Svěrák, potažmo Cimrman je pro mě svaté a každému, kdo by to hanobil, urvu ruku ! Kor, když se to týká pro mě jednoho z vůbec největších postav české (československé) scény, Zdeňka Svěráka - moc moc laskavě odvyprávěné - přistihl jsem se, že mi blažený úsměv nezmizel ze rtů ani dlouho po závěrečných titulcích :-).............moje hodnocení = 10 z 10. ()

otík 

všechny recenze uživatele

Velmi příjemný a zábavně udělaný hraný dokument, který mapuje celý život význačného cimrmanologa Zdeňka Svěráka. Jeho syn jej zachycuje v mnoha různých polohách (v divadle, při natáčení Hodin zpěvu, na lyžích, s kamaráda, při vzpomínkách, při vyhroceném dialogu se synem ohledně scénáře nového filmu). Z filmu sálá pohoda a klid, který Zdeněk Svěrák kolem sebe působí. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (9)

  • Film vznikl během pouhých čtrnácti dní... ovšem rozprostřených během téměř celého roku. Bylo pořízeno zhruba osmdesát hodin materiálu. (NIRO)
  • Za kamerou stál Ivan Zachariáš, jeden z nejznámějších režisérů reklam vůbec. Na domácí půdě působí jen zřídka, je například režisérem výpravných spotů TV kampaně na pivo Stella Artois aj. (hippyman)
  • Několik záběrů bylo natáčeno v Měcholupech u Žatce, v Žatci samotném, hlavně ve školách, kde Zdeněk Svěrák po absolutoriu VŠ učil a dále pak na žateckém náměstí. (Frontie)

Související novinky

Dlouho odkládaný porod

Dlouho odkládaný porod

15.04.2006

Natáčení nového filmu rodinky Svěrákových otce (scénář, hlavní role) a syna (režie) Vratné láhve se chýlí ke konci a brzy přijdou na řadu formovací práce ve střižně apod. Hlavním hrdinou je… (více)

Reklama

Reklama