Rodinný dokumentární portrét všemi generacemi milovaného českého autora, herce, textaře, scenáristy a spoluzakladatele legendárního Divadla Járy Cimrmana Zdeňka Svěráka, který natočil jeho syn, světoznámý režisér Jan Svěrák, se svým kolegou Martinem Dostálem. Dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka". Oba tvůrci laskavě nahlížejí do tvůrčího zákulisí i soukromého zázemí Zdeňka Svěráka a nechávají vyniknout jeho nezaměnitelné vnímání světa. Dávají rovněž možnost poznat kouzlo mnoho desítek let trvající sounáležitosti, na jejichž základech stojí úspěch slavného cimrmanovského souboru. Stranou však neponechávají ani momentky ze Svěrákovy životní cesty a soukromého života, na nichž odhalují pro řadu diváků možná neznámé odrazy jeho osobních osudů ve filmech, které si získaly trvalou přízeň publika. Snímek má nicméně osobní rozměr i pro samotného režiséra, který v době realizace prožíval společně s otcem tvůrčí i generační spor. Natáčením portrétu se pokoušel rovněž hledat nová východiska pro vzájemný vztah, jehož hodnotu mohli diváci ocenit na působivých filmech Obecná škola, Kolja či Tmavomodrý svět – plodech kongeniální spolupráce otce a syna, jež naštěstí měla úspěšné pokračování. (Česká televize)

JohnnyB.

Lehce stravitelný laskavý snímek o Panu Zdeňku Svěrákovi. Až se mi chce říct: Fiedlere nech si Cimrmana, my máme Svěráka (a jeho družinu) ... ()

Darth Vader

S neskutečnou láskou natočený dokument. To, že Jan Svěrák je velký filmař víme všichni, ale tento dokument získal onu krásnou příchuť. Nic nasládlého či sentimentálního jsem v tom neviděl. Stejně jako u Kolji jsem měl pocit nříjemného a láskyplného pocitu, který mě postupně naplňuje. Podivné, že tohoto stavu se mi dostane u dokumentu!:) ()

Narciska

Moc pěkně udělaný dokument. Líbil se mi způsob, kterým byly životní realita a vyprávění Zdeňka Svěráka navázány na jeho tvorbu. Líbilo se mi, jak dokument znázorňuje drobné radosti života a dávné vzpomínky a jak se nevyhýbá ani těžkostem a křivdám, které jsou v letitých blízkých přátelských, rodinných a k tomu ještě profesních vztazích nevyhnutelné. Zdeněk Svěrák, takový tatínek národa a moudrého humoru. ()

adriane9

Zdeněk Svěrák má v mém srdci už davno malovelké místo a ač mi tenhle dokument úplně stoprocetně nezahrál na duši, názor neměním. Líbí se mi Zdeňkova čestina,jeho výslovnost, jeho texty jeho hezké české já. Dokonce si pamatuji na dobu kdy jsem mu jako malá holka chtěla napsat zda by nechtěl být mým dědečkem protože ty dva vlastní jsem ztratila nesmírně brzy. Dnes bych už mu nenapsala, ale stejně je pro mě mnohem bližší něž jakýkoliv jiný veřejně známý čech. ()

Dement

Hodně zručně natočený dokument a myslím si, že Svěrák st. divákům poodhalil velký kus svého soukromí, duše a vůbec se v tomto dokumentu prokázala jeho citlivá osobnost a jemný smysl pro humor a jakousi přirozenou lidskost. To líbit. ()

gusman

Nejdřív jsem myslel, že je skoro brzy, točit něco takového, vždyť Zdeněk je bohudík pořád ještě velmi aktivní, ale po shlédnutí a zjištění eventualit jako například to, že většina jeho filmů vychází z jeho života, nebo shrnutí všech filmů, mě přesvědčilo, že je tomu naopak. Zdeněk zde také ukazuje, jak je to se vztahy v jeho divadelním kolektivu a jací jsou vlastně velcí kamarádi už od dětství. Krásné a dojemně udělané. ()

Snape

Docela velké zklamání. Čekal jsem, že se dozvím spoustu informací o jednom z nejlepších českých scénáristů – jak vznikla jeho nejlepší díla, jaké je to hrát vlastní text, jaké je to být režírovaný vlastním synem, atd. Jenže všechny tyto otázky (včetně sporů kolem Vratných lahví) byly vždy jen nakousnuty a daleko více času bylo věnováno nic neříkajícím záběrům rodinné idylky. Škoda, že – sice laskavý a milý – pohled na tatínka překryl obsahovou hodnotu... ()

Rockerman

Dokument o muži, který do mého života přinesl tolik radosti a legrace nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdama. Zdeněk Svěrák je, podle mého názoru, jednou z největších a nejdůležitějších postav naší kultury za posledních 50 let !!! ()

agassi68

Svěrák je pán umelec a pán človek. Sledovať jeho prácu a úryvky so súkromia je balzam na dušu. Tú človečenskosť mu môžeme len závidieť.. ()

Ombak▼Penari

Krásný, příjemný a laskavý snímek a zároveň velmi zajímavý pohled do neobyčejně obyčejného života jednoho z našich předních scénáristů, herců a divadelníků a do tvůrčího tandemu otec a syn Svěrákové. Pro mě i velmi zajímavé poznatky na okraj svěrákovských a cimrmanovských filmů, především Obecné školy a Na samotě u lesa. Lidský pohled mi dal mnohem víc než jakýkoliv podrobný dokument. Až budu mít jednou chvilku na něco milého a příjemného, rozhodně s radostí shlédnu znovu. ()

yossarian-

Svěrák o Svěrákovi. A to s láskou. Sledoval jsem to s velkým zaujetím. Zdeněk Svěrák je bezesporu jednou z největších postav české kultury dnešní doby. To se promítá ve výčtu "akcí" , na kterých se podílel. Ať jde o film, divadlo či hudbu. V dokumentu je vidět láska k této zemi, ke kraji kde žije, k lidem kteří ho obklopují. A to je to co nás tak hladí po duši, když sledujeme jeho filmy. ()

martiňák

Prestoze "pouze" dokument, pohladi na dusi, navic se z nej divak dozvi spoustu zajimavych informaci, naprikla o provazanosti skutecneho zivota Zdenka Sveraka a jeho filmu. Komentovat tvorbu a osobnost ZS, to opravdu nema cenu, z meho pohledu by to byla cira chvala. Zaroven pevne verim, ze nakonec zrealizovane Vratne lahve se vydari a ze jejich uspech nastartuje Jana Sveraka k opetovne vetsi filmarske akivite. Je neskutecna skoda, kdyz filmar jeho formatu netoci casteji. ()

JimiH

Skvělý dokument. Nejedná se o výklad génia Svěráka staršího, ale o jeho portrét jako umělce tvořícího i chybujícího. ()

Redix

Naprosto FANTASTICKÝ dokument o Zdenku Svěrákovi, hodně se mi to líbilo, určitě jeden z nejlepších českých dokumentů ()

Gabretta

Úžasný snímek! S citem, úctou a moudrostí podaný život Zdeňka Svěráka. Je až neuvěřitelné, že takový člověk ještě existuje v dnešním světě. Klobouk dolů! ()

Kate9

Zdeněk Svěrák je jedním z těch lidí, o kterých si myslíte, že nemůžou nikdy zemřít a že tady budou napořád, protože tady byli s vámi od té doby, co jste se narodili a ještě dávno předtím. Většinou si velikost a přínos takových lidí uvědomíte až příliš pozdě. Já jsem si velikost Zdeňka Svěráka díky tomuto dokumentu uvědomila zavčasu a za to patří tvůrcům velký dík! Pan Svěrák je živoucí legenda, stejně tak, jako jsou legendární jeho filmy a hry. Jeho tvorba je neskutečně milá, svěží a podmanivá, ale nikdy ne laciná! Je vidět, jak miluje češtinu a jak rád si s ní hraje. Nezbývá, než mu popřát do dalších let hodně zdraví a štěstí :) ()

FOCKE_WULF

Co je to vlastně dokument? Něco, co autenticky zachycuje, kým je člověk doopravdy, nebo spíš jakou roli se rozhodl hrát? Konstruuje Z.S. to, jak působí navenek, stejně pečlivě a systematicky, jako scénář k filmu Vratné lahve? Má na to nástěnku? Zdeněk Svěrák - dobrotivý ftipálek, věrný bezkonfliktní manžílek, řemeslný pisálek, uplakaný sentimentální vzpomínálek, ale jaký je doopravdy? Je to autor scénářů k cimrmanovským hrám, kterým se člověk snad může smát v dětském věku, ale je toto zábava pro dospělého člověka? Dále napsal scénáře k filmům, které mě bavily, je jich docela dost, takže se vlastně dá říct, že je Zdeněk Svěrák mým oblíbeným tvůrcem. Jen ty Vratné lahve mě rozezlily, protože to nemělo hlubší myšlenku, ani to nebylo moc vtipný, jenom tam vybublala na povrch ta jeho patologická všeobjímající dobrotivost a smířenost se vším a s každým a já prostě nesnáším plytkost. V dokumentu Tatínek je divákům předkládáno to, jak chce být Zdeněk Svěrák vnímán, ale jaké je jeho skutečné autentické jádro se vlastně nedozvídáme. Je Z.S. potenciálním alfasamcem a despotou, který vzhledem ke své slabošské povaze může alfasamcovat jen mezi troubelíny z divadélka Járy C. a ve své rodině, kterou už má vošéfovanou? ()

Dlouho odkládaný porod

Dlouho odkládaný porod

15.04.2006

Natáčení nového filmu rodinky Svěrákových otce (scénář, hlavní role) a syna (režie) Vratné láhve se chýlí ke konci a brzy přijdou na řadu formovací práce ve střižně apod. Hlavním hrdinou je… (více)