Hra na schovávanou

• USA Hide and Seek (více)

Nositel Oscara Robert De Niro hraje roli starostlivého otce a vdovce Davida Callawaye v napínavém thrilleru Hra na schovávanou. Dakota Fanningová představuje jeho mladičkou dceru Emily, která skrývá neuvěřitelné tajemství. Na začátku příběhu náhle zemře Callawayova manželka Alison (Amy Irvingová). Otec a dcera se přestěhují do severní části státu New York, aby se Emily zbavila vzpomínek na život s matkou na Manhattanu. Osamělá dívenka si záhy vytvoří imaginárního přítele Charlieho. Zpočátku považuje David Charlieho za příjemné rozptýlení smutné Emiliny dušičky, ale po sérii hrůzných událostí, které začnou jejich život provázet, dojde k fantasknímu závěru: Charlie možná skutečně existuje... Pokud ano, měla by s ním Emily přestat kamarádit. Jen aby nebylo pozdě. (HBO Europe)

Arsenal83

Svojho času to bol jeden z mojich najobľúbenejších thrillerov a s hodnotením nemôžem ísť nižšie. Vo filme fungovalo úplne všetko. Bol dostatočne strašidelný a záverom ma dostal. Pri prvom vzhliadnutí som ho vôbec neočakával, a to u mňa znamená pri hodnotení veľmi veľa. Komentovať DeNira nie je nutné, pretože ten hrať zle nedokáže. Vtedy len desaťročná Dakota Fanning však podala jeden z najlepších detských výkonov v hororovom žánri. Scenárista Schlossberg povedal, že bol pri písaní inšpirovaný i Osvietením, niet preto divu, že sa mu podarilo vytvoriť vynikajúce dielo. ()

heyda

To, že jsou herecké výkony velmi solidní a že technicky je to taky bezproblémové, to beru jako samozřejmost vzhledem k výši rozpočtu. Ale velký průser je pointa. Ta sice byla docela překvapující, o to však hloupější. Pokud už jde scénárista do takhle vymyšlené pointy, musí si setsakramentsky rozmyslet, co nám bude celou dobu servírovat, protože pak si i obyčejný trochu pozorný divák všimne hromady chyb. Celkově to shrnu asi tak, že sem se nenudil, ale z děje a závěrečné pointy mám velmi rozpačité pocity. 45% ()

Pejpr

Sám sebe jsem překvapil, když sem již v půlce rozluštil celou zápletku filmu a potom mi ale bohužel chybělo překvapení, které mi měl poskytnout film. Jenom proč zrovna jméno Charlie? A z tolik tady vychvalované Dakoty jsem taky zrovna neslintal blahem, jak krásně hraje. ()

Nancy

Byl by to býval pěkný film, kdyby to někdo tak nepodělal. Myslím, že to nebylo myšleno, jako hororová komedie, ale přesto to tak pak v konečném výsledku vypadá. Snímek obsahuje typická hororová klišé, ohromným barákem v opuštěném kraji počínaje a houpající se lucernou ve větru konče. Robert De Niro předvedl podle mě celkem ucházející výkon, ale mnohem víc mě zaujala malá ale talentovaná Dakota Fanning, která sice měla taky pro horory běžnou a ohranou roli podivně se chovající dívky, ale je tak neskutečně sladká, že jí snad nikdo neodolá. Jako hororová komedie, kde by byly všechny ty klišé naschvál by to ušlo, ale jako vážná věc už ne. ()

anais

Během průběhu děje jsem si říkal, jak sympatická je snaha tvůrců nenatočit „jen další“ horor. Mnohem víc než lekací scény je v Hide and seek důležitá atmosféra. Příběh nabízí neuvěřitelné množství různých slepých uliček, a než přišla poslední 20-ti minutovka, skutečně jsem nevěděl jak to může dopadnout. Tušení jsem sice měl, ale přišlo mi natolik primitivní (vzhledem k tolika atraktivnějším řešením, které nám jsou během děje podsouvány), že jsem to nebral příliš vážně. O to víc mě mrzelo, když to vskutku dopadlo tak, jak sem si myslel. Tak strašně pokažený konec jsem snad ještě neviděl. Nechápu jak si někdo může vybudovat tak solidní základnu, a postavit na ni tak odfláknutou pointu. Ok, před Šestým smyslemproč ne. Ale dnes? Následují SPOILERY. Ten konec vypadá jako kdyby se někdo pokusil přetočit poslední scénu z Kubrickova Osvícení, a úplně to pokazil. Když jsem se dozvěděl, že Charlie je Robert de Niro, došlo mi, proč jsem měl s jeho postavou během děje jisté problémy. Ono sice to psychiatrovo „hodné já“ má rádo svou dceru, ale během celého filmu se nesnaží ji nijak moc léčit. Pokusy tu sice jsou, ale hned jak se holčička na tatínka osopí, ten se stáhne a nechá ji být. Ve světle pointy je sice jeho neschopnost jasnější, ale spíš bych řekl, že se jedná o scénáristickou nedůslednost. Film má skvělé obsazení a pečlivě budovanou atmosféru, která funguje až téměř do samého konce. Nebýt snahy přijít s něčím vskutku originálním, mohlo být Hide and seek příjemným oddechem od všech remaků japonských klasik. A když nad tím tak přemýšlím, většina filmu taková je. ()

SOLOM.

Po spuštění filmu jsem zanedlouho zjistil, že jsem tohle už určitě viděl – ale asi mě to moc nezaujalo, protože teď jsem na něj narazil více méně náhodou (bylo prostě další na řadě v pořadníku). Začátek mě příjemně navnadil (já De Nira můžu), takže jsem se těšil kamže se příběh posune po odstěhovaní na venkov dál. Zvolené prostředí si mě hned získalo, stejně jako mladá Dakota. Ten její uhrančivý pohled místy vzbuzoval až hrůzu. Jenže velice brzy začala atmosféra dost stagnovat a mě se začaly v hlavě rodit velké obavy (že tohle asi nebude žádná pecka), které se v následujících minutách potvrdily. Filmů s podobnou tématikou existuje již celá řada, navíc většina z nich má mnohem ponuřejší děj a tady se něco pořádného začalo dít až na samotném konci, což už bylo dost pozdě. Profláknutá zápletka ničím nedokázala šokovat a pointu blbci prozradili již někde v polovině filmu (tedy asi ne každý si všimne těch do očí bijících náznaků v prostřední pasáži…), ale mě to doslova iritovalo. Přesto jsem tomu pořád dával šanci a těšil se na velkolepé finále. Leč to se nakonec nekonalo. Pořád jsem očekával nějaké výraznější zlepšení, nebo alespoň trošku toho „nude“, když už tam hrály Elisabeth Shue a Famke Janssen, jenže místo toho se všechno ještě více natahovalo a já se začal nudit. U „psychologických thrillerů“ očekávám pořádnou atmosférickou jízdu, při které se posadím na prdel a mozek mi musí běžet na plné otáčky, ale tohle jsem bral jako takovou oddechovku (teda hlavně tu prostřední pasáž). Jinak samozřejmě Dakota Fanning patří k tomu nejlepšímu, co nám tento kousek nabídnul a předčila snad všechny své starší kolegy a kolegyně. Tohle děcko bych vážně nechtěl mít doma. ()

Sofia

Atmosféra první hodiny byla hustá tak, že by se dala krájet...pěkně jsem se bála, ale zároveň už jsem se obávala toho, jakou "šokující" pointou z toho tvůrci vylezou. A stalo se...pointou to bohužel celé zhatili...takže zase jen další průměrný thriller, který mistrům v žánru jako jsou Šestý smysl nebo Ti druzí nesahá ani po kotníky. ()

Morholt

Přes hodinu to napínalo a bavilo pečlivě budovanou atmosférou a výkonem Dakoty Faninng. Jenže pak někdo praštil scénáristu po hlavě a poškodil mu šedou kůru mozkovou, protože jinak by z tak výborně rozjeté záležitosti nemohl udělat to, co z ní udělal. Na výběr měl x možností, přičemž i voodoo čarodějnice či indiánský šaman by byli lepší, než závěrečná pointa. 50% ()

6thSun

Poslední půlhodina je takový malý televizní kabaret, akorát krutě nepovedený. Do té doby to přitom bylo na poctivé čtyři hvězdy! ()

Johny_fork

Nic co bysme tu už sto krát neměli, navíc sem se ani jednou nelek ani nebál. Nevim prostě to na mě nezapůsobilo i když De Nira i Dakotu mam rád. ()

Terva

Scénář : Ari Schlossberg. Kamera : Dariusz Wolski. Hudba : John Ottman. CITÁT - Zlatíčko, oba víme, že žádný Charlie v tom prsty nemá. Je to v tobě. Ale to nevadí. Charlie neexistuje........ ()

JohnCZ

Jakkoli je De Niro výbornej herec a na určité filmové žánry se hodí nesmírně, horory mezi ně nepatří. Dakota Fanning si ho tu vyloženě maže na chleba. Film je zručně natočený a poctivě budovaná, ne vyloženě děsivá, ale spíše znepokojivá, atmosféra mě v tomto případě velmi bavila. Brzy jsem ale přišel na to, že film nadhazuje dost samoúčelné baity na odvedení pozornosti a právě díky tomu jsem pointu velice brzy odhadl. A nepomáhalo tomu ani při zpětném přemítání hodně vykonstruované a nevěrohodné chování postav. Nebylo to špatné, filmařsky rozhodně ne, ale každopádně jsem po stránce scénáře viděl už výrazně vychytralejší a precizněji vystavěné žánrovky. ()

corpsy

Prvotriedny thriller, ktorý však sklame nedovarenou, alebo skôr zle zvolenou pointou. Nepoviem čo by tomu sadlo, lebo by som spoileroval. Ináč je to ale atmosferické a napínavé. ()

liquido26

Od začátku ta pointa není jasná, jak zde někteří chytrolíni píšou, ale je pravda, že se to v průběhu nabízelo jako jedno z řešení. Opravdu musím pochválit celou tu atmosféru i oba vynikající hlavní představitele. Závěr trošku zklamal, ale celkový pocit z filmu je velmi dobrý. ()

Laura a její Gladiátor

Laura a její Gladiátor

23.05.2006

Kdysi byla známa širší divácké obci především jako dvorní herečka tvůrce bizarních filmových klenotů Davida Lynche (Hra na schovávanou s Robertem De Nirem v hlavní roli a hvězdou projektu je oscarový… (více)

De Niro znovu zasahuje!

De Niro znovu zasahuje!

08.03.2006

Po několika ne zrovna ukázkových filmech zkušeného matadora Roberta De Nira se dočkáme ambicióznějšího projektu, kterým by se živá legenda mohla vrátit do kdysi tak úspěšně zajetých kolejí.… (více)

MTV Movie Awards 2005

MTV Movie Awards 2005