Dobrý ročník je hravý film o (zapomenuté) lásce k životu, nakažlivý svou bezprostředností a sympatický svou nenuceností. Je to přesně takový ten druh filmu, který si můžete s otevřenou lahvičkou vína pustit se svou drahou polovičkou a máte zaručen naprosto kouzelný romantický večer. Ridley Scott je prostě mág. A jak se ukazuje, k tomu, aby čaroval, nepotřebuje nutně vesmírné příšery a tunu filtrů na kameře. Někdy bohatě stačí s chutí vyprávět příběh. I třeba ten, který jsme slyšeli tisíckrát.(8.4.2007)

V dnešní době je hrozně obtížný narazit na film, který ačkoliv v sobě nemá jen pozitivní stránky je ve skutečnosti hrozně příjemnou záležitostí, která nádherně zahřeje u srdce a hlavně připomene Francouzskou náklonost k filmu let minulých. Já to v tomhle filmu fakt hrozně cítil, jako kdybych koukal na nějakou klasickou Francouzskou komedii s hlavní rolí Funésem nebo Belmondem, až na to, že Belmonda zde nahradil Russel Crowe a popravdě jsem se s ním přišel hrozně hezky. Nenucený, a přitom nádherně hřejivý film, který v sobě nemá pranic depresivního, a to je v dnešní době ohromný problém. Zajímavé na tom ale je to, že to se netýká jen filmu ale i hudby, a je jen otázka času, kam tohle všecko dospěje. Přitom se ani pak není čemu divit, když statistiky tvrdí, že lidé jsou kolem sebe stále více ostražitější, depresivnější a sebevražd je stále více a více. Dobrý ročník je skutečně ten film, který pokaždé dokáže potěšit. Má ve svém arzenálu zbraně, kterými dokáže zaútočit na leckterého diváka a rozhodně věřím, že nezklame. K tomu mu dopomáhá hudba a neskutečně pohodová atmosféra. Abych se přiznal, tak tohle jsem skutečně od Scotta nečekal a asi málokdo by čekal, přitom nejhorší na tom všem je, že jako film zrovna Dobrý ročník solidně prodělal. Proto zdvihám palce rovnou dva za tu radost, kterou tvůrci do tohoto filmu dali a věřím, že to nedělali jenom pro peníze, tedy doufám, protože tenhle film je tak kouzelný právě protože je tak prostý a jednoduchý. Jen je škoda, že divák tohle nedokáže ocenit a nezajde na to do kina. Abych ale pravdu přiznal, sám jsem k tomuto filmu odstup měl, a teď toho opravdu lituju.(8.7.2009)

Dobrých ročníků vyprodukovalo světové vinařství bezpočet. Tak velký, že vám splývají, pokud nejste skutečný znalec. Tady vám ale ani znalectví nepomůže, žádný jedinečný buket nečekejte. Ridley Scott totiž natočil řemeslně jak jinak než precizní produkt bez chuti či zápachu. Lehce omšelý čtyřicátník Crowe - který tu má s ohledem na věk hlavních romantických postav být možná i mladší než ženská hrdinka - se tu má bezhlavě na první pohled zamilovat (tedy na první pohled fyzicky, na druhý potom i srdcem) do třicetileté Marion, a objevit krásu a pohodu života v Provence. Jako reklama pro zmíněný subdepartement vynikající. Jako romantická komedie nefunkční. Chemie schází, a biofarmařením to rozhodně neodůvodníte;) Příběhové peripetie nebyly špatné,a pokud jde o hlavní linii, tak musíte jednoznačně vědět, do čeho jdete, pokud jste někdy nějaký film z daného žánru viděli, ale byl začátek, byl prostředek, byl konec, a já jsem šel pryč bez jediného okamžiku, kdy bych si řekl "jo, tak tohle je fajn" - jen jsem se uchechtl žlutému Smartu a Lanci Armstrongovi. Znám lidi, kterým to celé přijde úžasné, ale taky znám jejich filmový vkus a lásku k Francii;) Klobouk dolů za odvahu pana Scotta, že se vydal vstříc jemu zatím neznámému žánru, ale odvaha se cení jen do určité míry. A ta míra je rozhodně kratší než pomalu dvě hodiny. O HODNĚ kratší. 60%.(24.8.2011)

,,K ČERTU S PENĚZI“...... /// Moudrost najdeš na roztodivných místech…. a tak se z Maxe – i díky vínu, stal dobrý člověk (vo tom bych kurva něco věděl…). Provence, nostalgické vzpomínání i prosluněná současnost. Harmonie, vyrovnanost, sklenka, co není nikdy prázdná …(ale to už je jiná písnička), běžné radosti života. Film, kterej je prostě a vobyčejně řečeno – FAJN! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal v roce 2006 Peter Mayle číst nebudu. 2.) Miluju Francii, víno, Marion Cotillard. 3.) Sháním chalupu. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(19.1.2013)

Pro Ridleyho vcelku netradicni namet, ale ani tentokrat me nezklamal a natocil pravdepodobne nejlepsi vinarskej film. I kdyz ono tu nejde ani tak o vino, jako spis o prodej vinice a to je jen zaminka pro rozjeti vtipny romanticky komedie. Film je sice tezce prdvidatelnej a scenar bych taky rozhodne neoznacil za komplikovanej, cely to proste pusobi dojmem, jak kdyz si chtel Ridley a spol odpocinout. Jenze tady to proste nevadi, film ma fakt milou a pohodovou atmosferou a i kdyz dve hodinky jsou mozna zbytecne moc, ani na chvily nenudi a svizne odsejpa. Cemuz taky napomaha prijemna hudba a perfektni kamera. A samozrejme hlavne herci. Russell zvladne zahrat naprosto cokoliv a i tady je perfektni, akorat ze zacatku, kdyz dela drsnyho obchodnika, tak pravdepodobne proto, aby byl divakum vic sympatickej, z neho tvurci udelali lehce blbecka, kterej se pokydava rajcetem, pada do bazenu a podobne. Pak tu je naprosto nadherna Marion Cottillard. No a mile me prekvapil Freddie Highmore, kterej, kdyz nemusi delat nejakyho chytryho hrdinskyho parchanta, ale proste normalniho kluka, kterej travi leto u strejdy, tak je naprosto prirozenej a sympatickej. Takze si vlastne ani nemam na co ve filmu stezovat nebo co zkritizovat, ale na 5* mi to stejne nepride.(25.4.2009)

• - Režisér Ridley Scott měl vlastní představu o natočení filmu podle příběhu Petera Mayle, který ho později vydal v knižní podobě. Konečná verze knihy je odlišná od té představy, kterou spolu Scott a Mayle diskutovali, režisér se rozhodl film natočit tak, jak si předsevzal. (don corleone)

• - K natáčení posloužily kromě francouzských vinic také městečka Bonnieux a Gordes, letiště v Marseille a vlaková stanice v Avignonu, zatímco před přesunem do Francie se celý děj odehrává v Londýně. (Ollie235)

• - Pro záběry, kdy Max (Freddie Highmore) spadne do bazénu, se musel vykopat a vybetonovat nový bazén kvůli dostatečné hloubce. (Gastovski)