Šťastné a Veselé

Joyeux Noël

Happy Christmas

Válečný / Drama

Francie / Německo / Velká Británie / Belgie, 2005, 115 min

Bol by to silný príbeh, keby nemal dosť závažné nedostatky a z toho prameniacu nedôveryhodnosť scenára. Pán režisér (a scenárista v jednej osobe) pravdepodobne nepovažoval vôbec za dôležité konzultáciu napr. aj s cirkevným historikom alebo liturgom. Inak by sa - dokonca dvakrát - nedopustil takej závažnej amatérskej chyby ako je slávenie sv. omše tvárou k vojakom (čo bolo v r. 1914 absolútne nemysliteľné). Osobne som presvedčená, že obrovským putom pre zúčastnených vojakov nebola len pieseň Tichá noc (alebo ešte staršia Adeste fideles), ale najmä sv. omša, ktorá bola v tom čase slávená v univerzálnom jazyku cirkvi - latinčine, a ktorá zrútila aj posledné bariéry. Práve puto jednoty a viery v Boha napĺňa dôverou - je totiž mimoriadne a neopísateľne silné (pre veriacich aj v súčasnosti, nehovoriac o vojnových rokoch). Je evidentné, že pán Carion, žiaľ, o tomto pute nevie, a preto nepovažoval za dôležité zdôrazniť ho. Zato si neodpustil "kopnúť" do Cirkvi v podobe dialógu vojnového kňaza a biskupa, ktorý vyznieva veľmi účelovo a nedôveryhodne. Škoda. Napriek týmto výhradám film odporúčam. Je natočený podľa skutočnej udalosti.(28.12.2013)

Je to veľmi dobrá vojnová dráma z európskej koprodukcie. Má výborný príbeh odohrávajúci sa počas prvej svetovej vojny, kedy je množstvo vojakov bez ohľadu na národnosť nútených tráviť štedrý večer v zákopoch a keďže práve teraz si uvedomia, že všetci vlastne túžia po tom istom, atmosféra vianoc vojakov z nemeckej, francúzskej a škótskej strany spojí. Lenže keď sa už priateľstvo začne, len tak sa zastaviť nedá. Spracovanie sa mi veľmi páči, ešte úvodná fáza síce nie je zlá, ale je zbytočne dlhá a ani tie scény, ktoré majú trochu zblížiť s najvýraznejšími postavami zo všetkých strán mi neprišli úplne ideálne. No keď sa už dej prenesie do zákopov počas štedrého večera, kvalita a celková zaujímavosť už ide prudko hore, to spoločné priateľstvo troch strán je podané snáď dokonalo, od úplných maličkostí až po to najvýraznejšie, takže piesne, darčeky, šport alebo aj pomoc pri delostrelectve, všetko sa mi veľmi páčilo, pričom práve scéna so spoločnou piesňou je nezabudnuteľná, patrí medzi to najlepšie, čo som v tomto žánri vôbec videl. A síce tomuto momentu sa tu už nič nevyrovná, ale už si ma to úplne získalo až do konca a celej tejto väčšine filmu prakticky ani nemám čo vytknúť. Očakávane po stránke akcie tu nie je o čo stáť, film obsahuje len jednu bojovú scénu, ktorá nie je ničím výnimočná a k tomu ešte pár maličkostí, ale keďže tu ide o niečo úplne iné, neprekáža mi to ani trochu. Herecké obsadenie je výborné, každá strana má niekoľko výrazných postáv, ktoré ma až na ten úvod veľmi bavili, či už Benno Fürmann, Diane Kruger alebo Daniel Brühl z nemeckej, Guillaume Canet a Dany Boon z francúzskej, Gary Lewis zo škótskej a ešte niekoľko výborných postáv, tu som veľmi spokojný. Čo sa týka réžie a technickej stránky, jediným čiastočným záporom je iba to komorné prostredie zákopov, takže bojisko pôsobí nereálne, ale to je to najmenej, hlavne že myšlienka filmu je podaná perfektne, má to skvelú atmosféru a dokonca fungujú aj emócie, takže som plne spokojný. Škoda tej dlhej úvodnej časti, kvôli ktorej nemôžem dať plné hodnotenie, ale aj tak sa mi to veľmi páčilo, výborný film a z obdobia prvej svetovej vojny je rozhodne najlepší. 83%(12.8.2007)

Krásná ukázka toho, že nebýt těch zmrdů nahoře, kteří se jen vyvalují s nacpanými břichy ve vyhřátých komnatách a dávají rozkazy, tak by ani žádné války být nemusely. Jenže rozkaz je rozkaz, že? Je to vlastně jedno, jestli je v čele diktátor nebo vláda nějakých ministrů. Jak jde o prachy a moc, slušní lidi to vždycky odnesou nejvíc. Co se týče filmu samotného - mohlo to být mnohem poutavěji zpracované. Dabing mě taky nenadchnul...70%(26.12.2013)

Příběh je prostinký a nasládlý. Ale stejně je to dech a srdce beroucí vyprávění. Zvlášť pustíte-li si to na vánoce.(10.4.2012)

Už ani nevím kde jsem to viděl, ale příjde mi to jako jeden z nejlepších válečněcitovích filmů.. Hlavně o vánocích.(8.9.2012)