poster

Šťastné a Veselé

 • Francie

  Joyeux Noël

 • anglický

  Happy Christmas

Válečný / Drama

Francie / Německo / Velká Británie / Belgie, 2005, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • hellstruck
  ***

  "Všichni přišli k tomu oltáři jako k ohni, který je zahřeje. Možná chtěli zapomenout na válku." - "Možná. Ale válka si vzpomene." Píše se rok 1914. Znepřátelení vojáci proti sobě stojí v zákopech, avšak kouzlo Vánoc na všechny zapůsobí a pro jednou zbraně utichnou.. Téma výborné, zpracování mohlo být mnohem, mnohem lepší! Největší zádrhel vidím v postavách. Příběh se soustředil na ty nezajímavé a zbytečné (úchylný nekrofil Robertson nebo falešní zpěváci v čele s Kruger), když by víc prostoru mohly dostat ty sympatické a charismatické, které do děje něco přinesly (poručík na německé a francouzské straně). Důsledkem je to, že všichni vyzní úplně jalově. Při scénách se zmíněnými přebytečnými postavami jsem se vyloženě nudila, což je škoda, protože námět je dojemný. Válka je zkrátka absurdní, ti nahoře mají spor a tak obyčejní pěšáci musí vraždit někoho, s kým by se za jiných okolností mohli přátelit - zatímco velcí pánové zahřívají žídle..(Mimochodem snad i ta reklama na stejné téma ve mě vyvolala víc emocí.)(4.12.2014)

 • Aky
  *****

  Příběh je prostinký a nasládlý. Ale stejně je to dech a srdce beroucí vyprávění. Zvlášť pustíte-li si to na vánoce.(10.4.2012)

 • Faye
  ****

  Štědrý večer roku 1914 . Píseň „Tichá noc“ zpívaná německým tenorem, kterou doprovodí, z nepřátelského zákopu, skotský dudák. A najednou se dá zapomenout na nenávist, nepřátelství, zimu . válku. Píseň, která pro vojáky tří armád znamenala nejen krátké příměří, kdy si připili francouzským šampaňským, vzájemně si ukázali fotografie svých žen, společně se pomodlili, pohřbili mrtvé. Ale byl to i začátek něčeho těžko pochopitelného.. „Válka, ve které si lidé vyměňují adresy s nepřítelem, aby se mohli setkat až bude po všem.“ Jenže kouzlo vánoc nepocítil každý a válka je teprve na samém začátku. Nevím co přesně jsem od filmu očekávala, ale rozhodně jsem byla víc než mile překvapená.(27.3.2006)

 • Slarque
  ****

  Jeden krátký mír v jedné dlouhé válce. A jeho absurdní i logické následky. Těžko vyčítat filmu nepravděpodobnost, když nepravděpodobná je samotná hlavní událost. A ta je historicky doložená. Proti tomu už nepůsobí tak mimo ani romanticko - operní linie. Celé herecké obsazení je výborné, nejlepší je zřejmě Gary Lewis. To musím napsat, protože málokdy mi přijdou sympatické postavy duchovních. A protože jsem už u pár filmů uvedl, že mi vadí Diane Kruger, sluší se podotknout, že tady proti ní nic nemám. A poklona režisérovi, kterému se podařilo proniknout pod slupku mého cynismu (90%).(12.1.2007)

 • genetique
  ****

  Krásny film o jednej z mála pekných a príjemných nocí, ktoré zasiahli vojakov bojujúcich proti sebe v 1. svetovej vojne. Ľutujem, že tých nocí nebolo viac a ľutujem, že len prostí vojaci, často bez vzdelania, si uvedomovali, aká fraška vlastne vojna je. Príjemný komorný film s veľkým srdcom, správne herecky podaný a zrežírovaný. Akurát škoda, že predabovaním každej bojujúcej strany do českého jazyka, stratila pointa autentickosť a podstatu. 85%.(2.1.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace