Šťastné a Veselé

Joyeux Noël

Happy Christmas

Válečný / Drama

Francie / Německo / Velká Británie / Belgie, 2005, 115 min

Pekný film, o tom viac,že viem, že je podľa skutočných udalostí. Je to film o tom, že ľudia s=u v podstate rovnakí a nezáleží na tom kto sú a čo sú, sú rovnakí minimálne v inštinktoch a keď si to uvedomíme svet naokolo nás sa môže zmeniť,možno nie výrazne ale zmení sa. Je to nádherný film plný úžasných charakterov, peknej hudby a mužov ň, ktorých by sme ešte aj teraz našli okolo seba.80%(15.6.2010)

Krásny film o jednej z mála pekných a príjemných nocí, ktoré zasiahli vojakov bojujúcich proti sebe v 1. svetovej vojne. Ľutujem, že tých nocí nebolo viac a ľutujem, že len prostí vojaci, často bez vzdelania, si uvedomovali, aká fraška vlastne vojna je. Príjemný komorný film s veľkým srdcom, správne herecky podaný a zrežírovaný. Akurát škoda, že predabovaním každej bojujúcej strany do českého jazyka, stratila pointa autentickosť a podstatu. 85%.(2.1.2009)

Opäť raz kvalitná vojnová dráma, tento krát z vianočnej atmosféry na francúzskom fronte 1. svetovej vojny, kde tri národy nachádzajú porozumenie a uzatvárajú krehké sviatočné prímerie. To čo by v Hollywoode pôsobilo ako gýčová presladená rozprávka, je tu vďaka realistickému európskemu feelingu, skvelému výberu hercov, dômyselnej réžii a scenári postavenom na dojímavom príbehu vojakov na Štedrý deň pretavená vo viac než solídnu snímku. Ideálny vianočný film.(24.12.2013)

Laciný kalkul. Kdyby to ovšem nebyl kalkul pravdivý (a že to nebylo vše až tak černé a bílé je celkem jedno). Nevím, jestli je to časem vánočním, ale i navzdory strašnému „všechny tři národy šprechtí krásná česka“ dabingu mě tahle bakalářská historka z fronty dojala. Ne moc, ale přeci jen. Možná v tom hraje svou roli i to, že ji znám z jiného, a nutno podotknou lepšího, zpracování. Včetně jednoho výtečného britského (?) dokumentu.(23.12.2008)

Hudba dokáže divy. I to, že mají francoužští důstojníci blíž k němcům v protějším zákopu, než ke svým, co doma nad krocanem křičí "Smrt Němcům!". A nemyslím vzdáleností:D(2.8.2007)