Šťastné a Veselé

Joyeux Noël

Happy Christmas

Válečný / Drama

Francie / Německo / Velká Británie / Belgie, 2005, 115 min

S přivřenýma očima dávám plný počet hvězdiček. Historku o tom, jak na Štědrý den hráli Němci fotbal se svým nepřítelem, znám, četl jsem o ní již před mnoha lety, dávno před natočením snímku Šťastné a veselé, ovšem pro větší hru na divákovy city sem tvůrci zatáhli oné lidskosti a bratrství bez ohledu na barvu uniformy trochu moc, což mírně kazilo dojem, avšak emoce, kterými jsou mnohé scény prosyceny, tento fakt kompenzují. Příjemné komorní válečné drama o nesmyslnosti války a nevraživosti mezi obyčejnými pěšáky, kteří bojují a nesnáší své nepřátele jen proto, že je to rozkaz z vyšších míst, kde se jí jehněčí a o bitvách se pouze mluví, ale neprožívají na vlastní kůži.(14.3.2013)

Hudba dokáže divy. I to, že mají francoužští důstojníci blíž k němcům v protějším zákopu, než ke svým, co doma nad krocanem křičí "Smrt Němcům!". A nemyslím vzdáleností:D(2.8.2007)

Moc sem nevěděl co od tohohle filmu čekat, spíš sem si myslel, že to bude dost nudný a tak mě docela hodně zaskočil opravdu vynikající začátek, kterej mi v některých momentech připoměl vylodění v Normandii ze Zachraňte vojína Ryana, jenže pak se bohužel více méně vyplnily moje očekávání, takže dál už se film odvíjí v takovým vanočním duchu. Samozřejmě, o tom ten film je, ale už se mi míň líbilo, že mě to občas nudilo, podle mě to bylo, až moc rozvleklý a pomalý a taky trošku moc přehnaný, jak se nakonec všichni měli rádi, jak si pomáhali nebo jak lehce se podařilo sblížit se nepřítelům, který se nedlouho předtim zabíjeli, to mi přišlo trošku moc narychlo, tohle si asi tvůrci trošku přizpůsobili, ale jinak se musí nechat, že je to pěkně natočený.(21.12.2006)

Netradiční válečný film, který nehledá své hrdiny, padouchy, vítěze, ani poražené. Snaží se jen najít zbytky toho, proč by si člověk mohl pyšně říkat, že je člověkem, byť kolem něj zuří válečná vřava.(28.5.2012)

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(4.2.2006)