Klíč

• USA The Skeleton Key (více)

Caroline si užívala bouřlivé roky mládí a nebyla se svým otcem, když umíral. Stala se ošetřovatelkou, která pečuje o přestárlé a umírající. Je odlišná od svých cynických kolegyň z domova důchodců, protože každou smrt prožívá a bere ji jako prohru. Nakonec už to tam nevydrží a přijme práci jako ošetřovatelka ochrnutého starce Bena v osamělém domě uprostřed bažin, kde on žije se svou manželkou Violet. Dům je velký, ponurý a má spoustu místností. Caroline dostane od Violet univerzální klíč, ten odemyká všechny místnosti v domě. Jen do jediné Violet nesmí. Zvídavá mladá dívka použije univerzální klíč a vstoupí do dveří, které by raději nikdy otevírat neměla. (TV Nova)

elanista1

Kvalitna ducharska zalezitost s mnohymi kladmi, prepracovanym scenarom, tajomnym domom, ale hlavne so sialenou a diabolskou pointou, ktora prekvapi aj najvacsieho predvidavca. Okrem poslednych minut na mna nemal film skoro ziadny ucinok, je to intelignetne, posobive, zrucne natocene, vsetko ako ma byt, ale su horory ktore ma bavili viac. ()

pOne

Pitomý "horor", který mě ani na chvíli nevtáhl do děje. Až někdo natočí horor, který bude sahat alespoň po kolena snímkům jako Ti druzi, tak mě, prosím, vzbuďte.... ()

Martanecek007

Možná je to tím, že už mám za sebou pěknou řadu hororů a proto mě už některé ohrané scény nedováděly k napětí a strachu (jak měly v plánu), ale ke znechucenému výrazu. Musím říct, že jsem znechucená stále opakujícími se scénami, kdy v horor musí být nutně bouřka a vždy je to taková ta, kdy se s bleskem ozývá hned hrom = vždy je bouřka přímo nad hlavním hrdinou. Už mi to vážně přijde trapné a ohrané. Nicméně tahle kritika zrovna patří k vícero hororům než jen k tomuto. Zaměřím se tedy přímo na tento snímek. Půlku filmu jsem se opravdu docela nudila, děj nám nepřinesl pořádně nic zajímavého. Když se děj přehoupl do druhé poloviny, už se začaly dít nějaké ty věci, které mi měly přivádět strach. Bohužel se tak nestalo. Takže ta nuda i v druhé půlce poněkud zůstala. Co se týče rozuzlení, nějak jsem to tušila, takže to pro mě nebylo asi takové "boom", jako pro někoho jiného. Znovu to vidět opravdu nemusím - nudit se můžu i u něčeho jiného (nového). ()

Jadro

Neskutočne zdĺhavé, nafúknuté. Nebyť pár "nahotiniek" Caroline, tak je to úplná nuda. A ten záver? :-) "woooow" :D ()

luke774

Tohle léto si producenti řekli, že nás horory přímo zasypou. Hned z fleku mě napadají tři tituly jen za poslední měsíc a možná bych napočítal i víc, kdybych nebyl tak líný ;). Věc se má každopádně tak, že i když je pořád na co koukat, kvantita většinou převyšuje kvalitu. Originalita začíná být totiž těžce nedostatkovým zbožím. Pokud netočíte remake, těžko máte šanci něčím výrazným zaujmout. Vrazi s hákem místo ruky nikoho nebaví, strašidelné domy už nejsou strašidelné a na hlasy ze záhrobí nikdo nevěří. Skeleton Key měl potenciál být jiný. Lepší. A taky že je. Ale zase jen o kousek ;). Režisér Světa podle Prota hází do éteru neotřelou zápletku s velkou škálou možných rozuzlení a atmosféra komorního venkova dodává jeho filmu příjemnou pachuť beznaděje. Aneb tam někde na konci světa si musí každý pomoct sám… Herci jsou velice solidní a i romantikou prosáklá Kate Hudson výrazně nevybočuje a když je potřeba, dokáže se tvářit správně vyděšeně. Vizuálně Iain Softley také boduje. Zrychlené kamerové nájezdy ala Michael Bay, titěrné technické detaily (zejména při odemykání dvěří) jdou ve šlépějích Davida Finchera a Softley si velice dobře uvědomuje i to, jak funguje souhra světla a stínu při děsivých lekačkách. Tohle všechno je ok, v rámci žánru dokonce nadprůměrně ok. Problém Klíče je ten, že se v něm celou dobu relativně nic pořádného neděje a pak najednou bum prásk, přijde finále jako víno. A hned po něm zatraceně působivá pointa (i když pokud koukáte na horory často, jednoduchou kombinatorikou se na ni dá přijít už někde za půlkou). Právě tenhle dravý přerod ilustruje, o kolik mohl být první poločas lepší. Režisér si dává až příliš načas, na to, že má ve skutečnosti k dispozici něco málo pod devadesát minut a ještě v půlce vlastně nevíte, co se bude dít. Chybí tu nějaký spínač, který by uvedl vaše nervy do pohybu a držel v takové té (ne)příjemné nejistotě, nahlodával, naznačoval. Takhle zůstal Softleyho počin mezi vyděšeným a spokojeným divákem jen někde na půl cesty. Což je ale v tomhle kvalitním řemesle pořád dost na to, abyste na něj vyrazili do kina, protože šance, že vás dostane, je mnohem větší, než že se letos na poli hororů urodí ještě něco šťavnatějšího. ()

waltosin

Klíč, ktery pasuje vsude, ale stejne není dobre s ním otvírat uplne všechny dvere s tajemstvím. Opravdu zajímavy děj a i když se nejedna až tak o horor, ktery vyděsí, tak určo konec překvapí a i docela zamrazí po těle. 65% ()

MT_Y

Jednoduše, celý film byl zajímavý, střed byl ne úplně nejzajímavější, ale nahrazuje ho úžasný konec. Nebylo to těžké uhádnout už po řekněme chvilce, nicméně to nemění na tom nic že závěr zpracovaně byl velmi pěkně. Film jsem viděl před roky, ale vždycky se rád podívám znovu. 4* jednu ubírám za zmiňovaný střed.... 94% ()

Víteček

Film, který většinu času postrádá atmosféru a vlastně není až do konce prakticky vůbec hororový. Díky důmyslnému spolusledujícímu jsem rozuzlení věděl asi od 20. minuty a nebylo tam tedy vůbec nic, co by mělo překvapit, ale film se nijak moc ani nesnažil to dle mého názoru skrývat. Neděsilo to a vyprchalo to dost rychle, ale koukat se na to rozhodně dalo. ()

Raskoslav

Jako natočené to bylo učebnicově správně (na horror), herecké výkony celkem ok, zajímavý konec, vlastně bych měl být nejspíš spokojen. Ale upřímně nějak mi tam scházela nějaká ta jiskra - vůbec se snímku nepodařilo mně přikovat k obrazovce a celkem mi bylo jedno co se tam vlastně stane, nehledě na to, že občas se mi pozornost zatoulala prostě jinam... ()

pollstro

Bažinatá, gotická a jižanská atmosféra New Orleans s velmi specifickou černoškou atmosférou kolem hoodo rituálů, je svojí špinavou a záhadnou atmosférou natolik podnětným mysteriózním thrillerem s hororovými kulisami, který v prostředí temné magie, rituálů a kouzel, nachází svoji obrovskou, až překvapující sílu. Částečná satira o rasismu a neustálý cynismus na pozadí je osvěžující, přesto trvalá vlastnost, která v pevné konstrukci působivého vykreslení prostředí a dostatečné charakteristiky postav, působí překvapivě. Všudypřítomná mystériozita, strach a nervozita kolem celého tajemství příběhu nechává diváka do posledního momentu v neustálém očekávání, které vrcholí natolik chytrým, hravým a šokujícím dějovým zjištěním, které jednoduše posouvá celkový filmový zážitek chtě nechtě o jednu úroveň výše. Solidní a precizní žánrový zástupce, který skvěle buduje atmosféru až do šokujícího finále s nádherně chytrou pointou. ()

hrumsrt

I přesto, že bych se na Klíč už znovu asi nepodíval, stejně si ho budu navždy vážit... Ian Softley po masivním úspěchu Světu podle Prota, který vůbec považuji za jeden z těch filmů, který stojí za diváckou pozornost, dostává možnost přijít s něčím odvážnějším a splnit si svůj tvůrčí sen, a tak přichází s hororem jménem Klíč.. Hlavní hrdinkou je empatická ošetřovatelka Caroline, která je nám hned od začátku představována jak příklad ošetřovatelky, jež si svojí prací kompenzuje svoje vlastní životní pochybení a doufá, že ji tahle profese přivede osobnímu rozhřešení.. Dostává se k práci snů, pracovat jako soukromá ošetřovatelka pro starce v osamoceném rodinném domě a aby pro ni bylo snadné se všude dostat, všechno zařídit získává od manželky svého klienta univerzální klíč, kterým se dostane do každé místnosti v domě.. V domě nejsou žádná zrcadla, žádná zábava jen jedna zamčená místnost, do které má Caroline zakázaný přístup... Co je za dveřmi? Proč všechno působí, že něco není v pořádku? A když ji prosí stařec o pomoc, co má dělat?.. Poutavá pouť za odhalením všech tajemství a historických souvislostí.. Podívejte se, bude to stát za to! Finále příběhu je nezapomenutelné, chytré, originální a jako divák jsem ho rozhodně nečekal. P.S. Kate Hudson to s podezíravostí a zvědavostí sama skvostně táhne! 75% ()

PCHE

Ľahko napdpriemerny horor, ktorý pri spätnom zamyslení sa, alebo pri druhom pozeraní veľmi pekne do seba zapada v detailoch. ()

JA !!!!! ?

klasika.. klasika...klasika... (nemyslim klasika ako klasika ale ako klasika).. nic nove... az na...pointu ktora to zachranuje...a reziser je babroš ()

sakalodlak

Přesně typ horroru, který mám rád. Žádné potoky krve, jen přesně dávkované napětí. Za pointu hvězdičku navíc - byla opravdu skvělá. ()

E.T.Martin

Prostředí bažinatého amerického jihu s odlehlými venkovskými sídly je pro dobrý horor jak dělané. Zvláště, když tu ještě máme tajemný dům, prvky černošské lidové magie, ozvěny otrokářství a hlavně hlavní hrdinku, která klidně v noci vleze i tam, kam by se soudný člověk nikdy nevypravil:) Takže máme zaděláno na pořádné napětí a vcelku neokoukaný příběh s nečekaným koncem. Mám rád, když se u hororu bojím, a tady se to podařilo. ()