Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Země je navždy vymazána z vesmírné mapy kvůli stupidní pilnosti těch nejodpornějších tvorů v celém vesmíru. Vteřinu před tím je zachráněn jeden z pozemšťanů, Artur Dent. Jeho mimozemský přítel v lidské podobě, Ford Prefect, ho vezme s sebou na vesmírný stop a oba se tak ocitají na lodi ničitelů Země. Tím začíná nešťastné vesmírné dobrodružství s hledáním základní otázky života, vesmíru a vůbec. Denta na něm doprovází dvouhlavý galaktický prezident Zafod Bíblbrox, jeho pozemská přítelkyně Trillian a neskutečně paranoidní android Marvin. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (898)

Dudek 

všechny recenze uživatele

Knižní pentalogie Stopařův průvodce po Galaxii je pentalogie se řadí mezi má nejoblíbenější díla, proto jsem k filmu přistupoval dost opatrně. Měl jsem strach, to ano, protože knihu označuji za nezfilmovatelnou, jsou v ní totiž situace tak absurdní a nepopsatelné, že jejich přenesení do vizuálního formátu prostě nemůže vyjít, na druhou stranu správně pochopený přáběh mohl autory nakopnout tím směrem, kterým bylo potřeba. No nebudu nic tajit, filmem jsem byl zklamán hned dvakrát, jednou jako filmový divák a podruhé jako fanoušek knihy, i když jsem byl příjemně překvapen, jak se některé situace režisérovi povedly, třeba Marvin z původního seriálu - viděl jsem jen kus jednoho dílu - byl povedeným oživením příběhu nebo nová postava, kterou před svou smrtí vymyslel sám DNA - ano, myslím tu, kterou hrál John Malkovich. Sledování filmu bylo spíše než radostí utrpením, cítil jsem totiž značné rozpaky, jakoby se tvůrci nemohli dohodnout jak to či ono pojmout, zdá se, že režisér ke knize přistupoval s respektem, dokonce je z filmu cítit, že je sám jejím fanouškem, to ovšem neznamená, že je schopen natočit dobrý film. Nevyvážený a dost kostrbatý scénář bych označil spíše jako inspirovaný knihou, než podle ní adaptovaný, nejspíše za to může snaha překvapit čtenáře novým poutavějším příběhem, nepovedlo se... Ani herecké výkony nebyly nijak dobré, a to se ještě nezmiňuji o samotném výběru představitelů důležitých rolí. Je mi moc líto, že to dopadlo takhle špatně... ()

M.a.t.t. 

všechny recenze uživatele

Po prečítaní knihy a a zhlianutí filmu mám definitívne jasno, že Stopárov sprievodca po Galaxii je vysoko pravdepodobne jedna z najťažšie adaptovateľných kníh pre veľké plátno. Divák neznalý predlohy bude zrejme v množstve absurdít tápať, zvyšok asi sklame, že na brilantné dialógy, ktoré fungovali tak skvelo v knihe nedôjde a ak áno, tak vo výrazne okresanej a tým padom menej vtipnej forme. Menšie či vačšie zmeny dejovej líne pritom nie sú až takým problémom ako fakt, že v Jenningsovom podaní sa Douglasove filozofické úvahy menia na čisto absurdne zábavné scénky bez hlbšieho zmyslu. Ťažko však povedať, či to išlo natočiť aj lepšie. Podľa princípu nekonečnej nepravdepodobnosti je to vysoko nepravdepodobné. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Je zábavné, jak někteří uživatelé nesmějí opomenout pochlubit se gramotností, ale toto je databáze filmová, nikoliv elektronický čtenářský deník tahání si triček.. Jennings si ukousnul veliké sousto, ovšem úplně se nezadusil, neboť ho Heimlichovým chvatem zachránilo šoumenství Sama Rockwella. Holt, takovou látku bez hranic může na filmové plátno převést leda 42.. Mimochodem, minulý týden vydala vláda ČR tiskové prohlášení, že 9 z 10 státních úředníků se hlásí k vogonské národnosti.. ()

Shit 

všechny recenze uživatele

Garth Jennings se sice hodně snažil aby film působil přirozeně vtipně a občas se mu to docela povedlo, ale ani tak to nestačilo any se to vyrovnalo slávě knižní předlohy.Jak se říkalo že se to nedá dobře zfilmovat, tak se stalo. Na to aby to byla výborná komedie tomu přece jen ještě něco chybí a taky se nedá říct že bych se po celý film bavil, je tam malo opravdu povedenych vtipu, většinou to vyzní spíš do prázdna, určitě se to dalo udělat líp, některý scény měly větší potenciál, než se z toho podařilo dostat. co se týče hereckýho obsazení, tak je typově vybraný dobře, ale scénář toho bohužel moc nedovoluje, takže ani herci nejsou moc výraznýAle zase na druhou stranu jsem se nenudil a pobavit se u toho dá ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Stopařův průvodce po galaxii je velmi pozoruhodná kniha, která nahradila ,,Galaktickou encyklopedii“ jako zdroj všeho vědění. Je totiž levnější a má na obálce nápis NEPROPADEJTE PANICE..... O tom, jak byla planeta Země zničena, ale nakonec se vlastně nic tak špatnýho nestalo! Občas vtipné, občas filozofické, ale každopádně chrlící přemíru informací, že obyčejný smrtelník občas nestíhá všechno pobrat. Víme totiž o podstatě vesmíru stejně tolik, jako květináč Petunií. Důvodem proč vidět SPPG může být nejen (špičkovej!) maniodepresivní robot Marvin, ale hlavně odpověď na otázku, zda-li MÁ ŽIVOT SMYSL? Vše, co jste kdy chtěli vědět..... byla větší prdel. Zde se víc než na dávku britského humoru připravte na příděl meziplanetárních informací, které se jednou můžou hodit. Stejně jako ručník. Cože? Vy ho u sebe nemáte? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nechápu, proč máme víc naslouchat delfínům. 2.) Na co nepozemšťan balí holky. 3.) Neznám otázku na odpověď ,,42“. 4.) Chci vědět, co si myslí Vorvaň Obrovský vysoko nad povrchem cizí planety v průběhu pádu. PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE ** NAPĚTÍ * Víte že? Film vznikl podle knihy The Hitchhiker's Guide to Galaxy a kniha zase podle rozhlasové hry? ()

Galerie (70)

Zajímavosti (28)

  • Když na začátku filmu Zafod (Sam Rockwell) unáší svou maličkost společně se Srdcem ze zlata, je loď v poměru s člověkem mnohem větší, než když z ní vystupuje posádka na domovské planetě Humma Kavuli. Pro srovnání: standardní velikost Srdce ze zlata je taková, že „okna“, ze kterých se hlavní postavy dívají na planety, jsou přibližně velká jako lidské tělo. Naopak v menší verzi lodě by se do nich vešel maximálně obličej. (Lenniah)
  • Film byl 20 let ve fázi vývoje a krátce před smrtí autora předlohy Douglase Adamse už byla na stole smlouva, podle které měl na režisérskou stoličku usednout Jay Roach a Zafoda Bíblbroxe měl ztvárnit Jim Carrey. Po odchodu Jaye Roache měl režisérské žezlo v rukou chvíli Spike Jonze a po něm Nick Goldsmith, který se nakonec uspokojil jen s úlohou producenta. Režie se nakonec ujal Garth Jennings a Zafoda si zahrál Sam Rockwell. (imro)
  • Kostým maniodepresivního robota Marvina vážil celých 25 kilogramů. Liliput Warwick Davis, který ho na place nosil několik hodin denně, přitom váží pouhých 38 kilogramů. (montana_cz)

Související novinky

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní… (více)

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (více)

Reklama

Reklama