foto

Spike Jonze

  • nar. 22.10.1969 (49 let)
    Rockville, Maryland, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

První režijní aktivity svázal s hudební scénou: na svém kontě má úspěšné videoklipy pro Beastie Boys, R.E.M. nebo Bjork a řadu mimořádně úspěšných reklamních spotů. Spike je spolu s Chrisem Cunninghamem a Michelem Gondrym nejvýznamnějším tvůrcem hudebních klipů. Jeho průlomem byl klip k "Sabotage" od Beastie Boys, s kterým obdržel přívětivou kritiku a mnoho cen. Od té doby pravidelně vyhrává na MTV Video Music Awards a dokonce jeho klip k písni "Praise You" od Fatboye Slima byl vybrán diváky MTV jako nejlepší všech dob.

V roce 1998 režíroval krátký dokument AMARILLO BY MORNING (1998). Debutovat komedií V KŮŽI JOHNA MALKOVICHE (1999), která získala 3 nominace na Oscara a mnoho dalších ocenění. Se scenáristou Charliem Kaufmanem natočil i svůj další film - stejně vysoce ceněnou komedii ADAPTACE (2002). Ten získal Oscara za vedlejší roli pro Chrise Coopera a další 3 nominace neproměnil, ale stejně jako předchozí film, získal mnoho jiných ocenění. Produkoval i další film natočený podle Kaufmanova scénáře - komedii Slez ze stromu. Tu natočil jako svůj režijní debut Michel Gondry, který podle Kaufmanova scénáře natočil komedii Věčný svit neposkvrněné mysli.

Jonze je spřízněn s filmařským klanem Coppolů (je bratrancem Francise Forda Coppoly a manželem Sofie Coppolové) a příležitostně i hraje: objevil se např. ve filmu Allison Andersové MI VIDA LOCA (1993), v thrilleru Davida Finchera HRA (1997), komedii TŘI KRÁLOVÉ (1999) či v V KŮŽI JOHNA MALKOVICHE (1999). V TV seriálu “THE JACKAAS“ (2000) ztvárnil part devadesátiletého starce.

Jana "xjane" Strnadová

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Filmy

2013 Ona

Dokumentární

2017 Jim & Andy: The Great Beyond

Kameramanská filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(173)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace