Její případ

North Country

Jej prípad

USA, 2005, 123 min

Její případ vypráví spletitý příběh, který obsahuje několik působivých emotivních scén a dává neskutečné herecké příležitosti plejádě skvělých herců. Niki Caro opravdu umí své herce vést, jak dokázala již ve svém předchozím filmu s Keishou Castle-Hughes. I zde nutí své herce do příjemně civilního projevu. Film si pro sebe po právu ukradla Charlize Theron, které uvěříte každé mrknutí. V určitém místě ale začíná film působit lehce monotónně a konec jakoby sem zabloudil z nějaké průměrné americké limonády. Kvalitní filmařina, škoda jen že místy se režisérka držela zbytečně při zemi.(3.8.2011)

Dobre natočené a Charlize to opäť skvele zahrala, škoda že na konci to nebolo také emocionálne ako jej Monster. Dal by som aj 4* lebo príbeh, spracovanie a herci sú na vysokej úrovni ale takýchto príbehov je habadej.(6.11.2006)

• Morien

Největší síla filmu mi přijde v prostředí (My oh my, ta krajina vytváří perfektní pozadí pro příběh o zvrhlostech, jakých je lidstvo schopno, ale nijak se s tím nepracuje.) a ve faktech, ale režisérčina interpretace mi jde proti srsti. Je to spíš manipulativní a bolestínské. Chtěla bych to vidět nekompromisní a důrazné jako McQueenův Hlad.(30.9.2014)

Schematicky natočený soudní proces + pár životních pravd + depresivní reálie + precizní režie i herci = intenzivní zážitek.(9.3.2008)

Skvělé drama, které se věnuje "počátku" dnes tolik diskutovaného horkého tématu sexuálního obtěžování na pracovišti. Charlize Theron v roli ženy, která díky zvýšené snaze o rovnoprávnost získá spolu se skupinkou dalších žen místo v dole, v prostředí ženám do té doby zapovězeném. Samozřejmě převládající mužská část hornictva to nenese nijak lehce. A jelikož naprostá většina chlapů v dolech jsou stupidní primitivní nadržená prasata - podle filmu, vyrovnávají se s přítomností žen jakožto spolupracovnic po svém. Od poznámek o ženské neschopnosti a slabosti, přes sexuální narážky a nadávky až po fyzické útoky. Když už to přesáhne určitou mez, přesune se děj k soudu....Charlize je talent, po Zrůdě předvádí další dokonalý výkon v jistém směru podobné roli. Tady ještě k tomu všemu neskrývá svou andělskou tvářičku pod maskou makeupu. Ve vedlejších rolích se pak prostřídá velký zástup skvělých herců a nikdo z nich nezaváhal....Film je zajímavý, odsýpá, nenudí ani na chvilku.....Jediné, co tedy vlastně můžu vytknout je přeci jen až trošku feministický náhled na muže, kdy skutečně naprostá většina a nejde jen o horníky, jsou vulgární omezení nadržení násilníci (žiju v domnění, že ve skutečnosti je nás mnohem míň)....a vzhledem k tomu, kam až v současnosti dospěl zákon o sexuálním harašení, jehož vznik film popisuje a za co ženy dnes žalují muže, nepřijde mi to objektivní. Ale kdo ví, jak to tam ve skutečnosti bylo.(4.12.2007)