Její případ

North Country

Jej prípad

USA, 2005, 123 min

Schematicky natočený soudní proces + pár životních pravd + depresivní reálie + precizní režie i herci = intenzivní zážitek.(9.3.2008)

Svobodná matka bojuje v soudní síni za práva žen na práci v hornické šachtě. Spolu s teplými kovboji ze ZKROCENÉ HORY další ryze oscarový námět, kterému se upřímně zasmějete, aby se vzápětí ukázalo, že film podle něj není vůbec špatný. S JEJÍM PŘÍPADEM mám jen jeden docela zásadní problém a to je to roztahání soudního procesu napříč filmem. A odpustit si mohli i tu scénu, jak v soudní síni začnou všichni povstávat na znamení, že se přidávají k hrdince, to bylo trochu moc (myslel jsem si, že povstane snad i žalobce :).(8.1.2009)

Charlize Theron opět nezklamala. Dojemný příběh z hornického prostředí, kdy si i ženy chtějí vydobít své místečko. Bohužel jsou od mnoha horníků šikanovány, sexuálně a psychicky obtěžovány. To vše ve skutečném příběhu se skutečně předsvědčivými herci, jak už víše zmiňovaná, pak i Woody jako právník obhajující Charlize, a Sean Bean. Gustavo Santaolalla (Babel) a jeho hudba dodává filmu konečné kouzlo.(16.9.2007)

• Morien

Největší síla filmu mi přijde v prostředí (My oh my, ta krajina vytváří perfektní pozadí pro příběh o zvrhlostech, jakých je lidstvo schopno, ale nijak se s tím nepracuje.) a ve faktech, ale režisérčina interpretace mi jde proti srsti. Je to spíš manipulativní a bolestínské. Chtěla bych to vidět nekompromisní a důrazné jako McQueenův Hlad.(30.9.2014)

Klasický příběh, jak to hlavní hrdinka odevšad kupuje, aby to pak s pomocí opravdových přátel všem natřela u soudu. Natočené je to ale dobře a je vidět, že když je trocha umu a peňaze, tak i nějaká uhelná pánev v prdelákovicích může vizuálně dobře vypadat. A samozřejmě tomu pomáhaj výborní herci.(10.1.2011)

• - Všetky sexuálne obťažovania zobrazené vo filme sa naozaj stali rôznym ženám pracujúcim v uvedených baniach. (misterz)

• - Steve Persall, filmový kritik a žurnalista ze St. Petersburg Times, napsal, že film je "hluboce a nepopiratelně dojemný ". (Terva)

• - Soudní proces, kterým je film inspirován, byl vyřízen v roce 1998, což bylo 10 let po prvním zaregistrování a více jak 20 let po začátku obtěžování. (CliffLee)