Její případ

North Country

Jej prípad

USA, 2005, 123 min

Rozpočet $35miliónovTržby USA $18,337,722Tržby Celosvetovo $25,211,175Tržby za predaj DVD v USA $14,335,036 //počet predaných kusov 839,454║ Suché, bez štavy, hlavne tu je trestne nevyužité moc zaujímave herecké obsadenie, jediná fakt silná a dobre natočená scéna na 2hodiny fakt nevystačí. /35%/(31.12.2009)

V roce 1975 byla přijata na práci do železných dolů první žena. Ještě v roce 1984 však byl poměr muži – ženy 30:1. Skutečný příběh Josey Aimes, ženy, která chtěla tvrdě makat, ale nechtěla si nechat narůst hroší kůži...... . Tento drsný příběh s happy endem o osobní odvaze člověka však méně odolným a přecitlivělým povahám nedoporučuji. Pokud však vydrží, určitě s radostí na závěr uroní slzu. Dobrej scénář, kamera herci a všechno ostatní, ale tohle je opravdu o TOM příběhu. člověk by měl občas něco podobného zhlédnout, aby věděl, že svět není plnej srabů. A že hrdina nemusí být jen v akčním filmu.(11.11.2006)

Klasický příběh, jak to hlavní hrdinka odevšad kupuje, aby to pak s pomocí opravdových přátel všem natřela u soudu. Natočené je to ale dobře a je vidět, že když je trocha umu a peňaze, tak i nějaká uhelná pánev v prdelákovicích může vizuálně dobře vypadat. A samozřejmě tomu pomáhaj výborní herci.(10.1.2011)

North Country rozoberá závažné téma, kladie dôraz na jednotlivca tak ako na skupinu, nič nedovoľuje - nič nepropaguje a má myšlienku. Herecké zloženie je viac než zaujimavé, prevedenie pútave. Snímok, ktorý donúti nenechať človeka chladným a trocha sa zamyslieť. Od Niki Caro je to moja prvotina a som nad mieru spokojný. Aj napriek tomu, že tlačí (veľmi) na citovú stránku a príbeh podová len z jedného uhla pohľadu - dostala ma. Charaktery postáv dostatočne rozvinuté, herecký zvládnuté a myšlienkovo nápadité dielo... 8/10(24.4.2008)

FIGHT for your RIGHT! Banda hutnických hovad vs. Josey Aimes, zastupována Defendorem Harrelsonem + další, kdo si na konci stoupne v soudní síni.. Svět je plný zažitých norem. Když chlap střídá ženské, je to frajer. Pokud žena střídá chlapy, je to děvka. Žena u baru přistoupí k muži a koketně si ho prohlédne, muž je polichocen. Muž přistoupí u baru k ženě, koketně si ji prohlédne a je poslán do nehezkých míst, protože ji obtěžuje. Svět však umí být nespravedlivý ještě víc a to nejen na průmyslovém severu. Pokud musíte pracovat s kretény, je to obvykle problém. Pokud jste žena a ti kreténi jsou šovinistická prasata, je to problém přímo kardinální.. Obsahově nenapadnutelné, herecky velmi dobře zvládnuté (C.Theron, či třeba nejistý Woody, chystající se žádat o tanec), nicméně formou nečekaně utahané a to hlavně ve scénách ze soudního přelíčení, kde měla dramatizace o precedentním hájení zaměstnaneckých, potažmo lidských práv naopak gradovat. A to, že se tato vyhraná soudní pře časem projevila i do křivých obvinění v případech jiných (prostředek k vydírání zaměstnavatele, či prachsprostá msta) už asi bohužel patří k zvrácenosti lidské povahy. A nyní mě omluvte, jdu podat žalobu na naši účetní za sexuální obtěžování. Požádal jsem ji mailem o zhotovení ročního zúčtování daně a ona mně obratem zavolala, že mi to mile ráda udělá..(20.12.2010)

• - Některých scén se zúčastnili skuteční horníci a při davových scénách byl docela problém je zvládnout. (Terva)

• - Steve Persall, filmový kritik a žurnalista ze St. Petersburg Times, napsal, že film je "hluboce a nepopiratelně dojemný ". (Terva)

• - Převážně se natáčelo v Novém Mexiku a Severní Minnesotě. (Terva)