Dobrodruh Joe Erin a bývalý generál z války Severu proti Jihu jménem Benjamin Trane, se stávají ochránci dostavníku převážejícího dámu z vyšší společnosti a utajené zlato. Oba tají soukromý zájem o poklad, který má posloužit k nákupu zbraní. Kromě nich se ale o dostavník s pokladem zajímají také bandité a vzbouřenci v Mexiku… Známý americký režisér Robert Aldrich, který se proslavil svými drsnými a často nekonvenčními snímky (Apač, Velký nůž, Grissomova banda, Ulzanův nájezd, Podivná spravedlnost), zrežíroval výpravný western, který svými morálně lhostejnými charaktery ovlivnil řadu následovníků žánru, v popředí se Sergiem Leonem čí Samem Peckinpahem. Ne nadarmo si Vera Cruz vysloužilo poněkud přehnanou nálepku prvního „špageťáku“. Snímek byl dále nezvyklý svou volbou lokací (mj. Teotihuacán s pyramidou Slunce), které obohatily ikonické fordovské panoráma Monument Valley. Z produkční perspektivy byl snímek také zajímavý tím, že byl natočen výrobním procesem SuperScope, „širokoúhlou“ technikou 35 mm, která měla v patentové válce 50. let konkurovat náročnějšímu a dražšímu procesu CinemaScope. (Česká televize)

Foma

Spíš tak za 68%, ale nebylo to zas tak přesvědčivý. Rozumějte, vzhledem k dobrýmu námětu, obsazení, exteriérům atd. byl film tak trochu nemastnej, neslanej, ale relativně, právě vzhledem k jeho potenciálu. ()

Martin741

Naprosto vyborny western, kde nejde o zasranu kradez koni, ale o boj domorodych vesnicanov a habsburskeho cisara /len si nastudujte, o com bolo Prve mexicke Cisarstvo a Druhe mexicke cisarstvo, priame zaujmy tam lam Cisar Rakusko -uhorsky - ake,. to nejdem pisat, treba si to pozriet/. Celu stopaz sa stale nieco deje, tempo je vyborne a nenudi ani chvilu, dialogy su naprosto perfektne, Gary Cooper /Mr. Deeds goe to Town, High Noon/ a Burt Lancaster /Vlak 1964/ film perfektne tahaju, Ernest Borgnine /Emperor of the North/ na urovni. Dalsi krasny dokaz, ze najlepsie filmy - westerny sa tocili v 40. a 50. rokoch : 88 % ()

Mol

Nádhernej western s bandou skvělejch herců. Bohužel Bronson, Borgnine a Elam zde mají jen maličké role a tak všechnu parádu nám obstarává dvojce Cooper, Lancaster. Nutno podotknout, že Lancaster hned ze začátku zaujme svým stylem. Tak dobře slazenýho pistolníka už jsem dlouho neviděl. Černý hadry, černý sedlo, stříbrné doplňky (např. hruška na sedle) a černý kůň, kterého bohužel potom vymění za hnědého. Cooper má taky dobrej styl a exteriéry i kostýmy ostatních z účastněných jsou na patřičné úrovni. Lancaster je pěkný hovado, co když chlastá, tak má víc drinku na košili než ve chřtánu. Cooper je naproti tomu gentleman, i když chvilkama asi přemejšlel víc ptákem než hlavou. Film je opravdu zvládnut dobře a závěr je jen třešnička na dortu, kde Cooper kosí kulometem gatling řady vojáků, kteří padají jak listí na podzim. ()

andrii

Markýz de Labordere, skráně pokryté sněhem, zuby plné perel, andělský výraz, ale nenechte se zmást, je to ďábel. Učiněný náš Gott Karel. :-) ()

senor

Tohle není rozhodně divný western, ale jeden ze zásadních. Jeho odkaz je patrný jak ve filmech Sama Peckinpaha, tak u Leoneho. Aldrich uměl natočit výborně akční scény. ()

Autogram

Výpravný, ale pritom veselý western s jednoduchým dejom. Pri všetkých tých pajácoch v brnení a honosných francúzskych róbach mi film pripadal ako kríženec westernu a európskej kostýmovky. Mexičania, teda tisícky Mexičanov, dávajú veci na pravú mieru, ale len na lepšie tri hviezdy. Po filme som pochopil aj tie narážky na najbelejší westernový úsmev a môžem to potvrdiť, druhou záhadou sú mi gymnastické výkony po priestrele ramena a amatérskej operácii. –––– Jozefe, jsi navenek Američan, v duchu však Francouz! ()

Han22

Silně netradiční western - ve kterém jiném westernu uvidíme mexický císařský dvůr v plné parádě a také armádu kopiníků v brnění, která se teda do westernu hodí jako pěst na oko. Jinak ovšem parádní podívaná. Válkou zdeptaný voják (zestárlý Cooper) a všehoschopný křivák (Lancaster) se dají dohromady a v mexické občanské válce se přidají na stranu císaře, aby převezli nejen hraběnku přes území juaristů, ale také 3 miliony dolarů ve zlatě. Nechybí pár podrazů, měnění stran a především vynikající akční scény - ať už přepad v uličkách města nebo výborné dobývání pevnosti se spoustou vojáků, děly, granáty a rotačním kulometem. Na rok vzniku je to docela nářez. Western roku 1954. ()

Mikino00

Suverénně nejlepší film z období mexické revoluce, skvělá dvojice Cooper a Lancaster, neustále změny či překvapení v ději, svižné akční přestřelky, působí to jako zjevení v 50. letech. Nikdy bych neřekl, že může Burt hrát takovou ne zrovna kladnou postavu, ztvárnil ji ale skvěle. ()

Klajnik

Dnes již tematicky nepříliš hutný a nepříliš zajímavý western, který není ani dost zábavný, což je dáno hlavně tím, že postavám nebylo dáno více péče. Ve své době to byl western nejspíš výjimečný vyobrazení jisté amorálnosti a cynismu na ploše hlavních postav, čímž inspiroval podstatně lepší westerny, které vznikly o 10-15 let později. Já mám revizionistické westerny nesrovnatelně radši než ty klasické a toto je raný příklad revizionistického westernu vzniknuvšího v klasické éře, ale tohle mi k uspokojení prostě nestačilo. Navzdory tomu, že mě spíše bavívá sledovat postavy nezosobňující všechnu ctnost, tak jejich role mi žádný zvláštní požitek nepřinesly. Cooper hraje podmračeného bývalého konfederačního velitele, kterej přišel o jmění a hledá bohatství v Mexiku, kde potká mladšího a živelnějšího pistolníka/banditu, jehož hraje Lancaster. Sice si nemohou pořádně věřit, ale oba potřebují prachy, takže se nechají najmout francouzskou vládou jako obránci dostavníku převážejícím hraběnku směrem k přístavu Vera Cruz. Pravým nákladem však jsou 3 miliony, za něž mají být v Evropě najmuti žoldáci, protože film se odehrává během druhé franko-mexické války (1961-1967). Film se v rámci žánru odlišuje i tím, kde se odehrává. Postavy třeba přejíždí přes Teotihuacán, ale nijak zvlášť tu není tematizován střet kultur. Postavy nijak nereflektují, že tu byly i jiné kultury a že možná záleží na tom, které kultury přetrvají. Přitom by to do filmu tematicky sedlo vzhledem k tomu, jak se to v závěru vyvrbí. Aztécké pyramidy jsou tu však jen proto, aby divák viděl jen něco exotického... Protagonistům jde jen o prachy a táhnou to spolu jen proto, že mají stejný zájem. Hraběnka je ale přechčije a unikne s penězi. Dvojice se tak přidá na stranu mexického odboje, dobyjí s ním pevnost a Cooperův ex-konfederát se nakonec rozhodne, že ty peníze by měli patřit Mexiku, což vede k duelu, jelikož jeho mladší kolega na Mexiko kašle. V roce 54 však platil haysův kodex a vyobrazení násilí nebylo přístupné, takže akce za moc nestojí. Vztah mezi protagonisty mi přišel spíše slabý, nezáleželo mi na nich, páč si mě ničím nezískali, takže ani duel mezi nimi nebyl nikterak napínavý - což je dáno i tím, že Vera Cruz není film příliš esteticky výrazný. Duely v Leoneho filmech mají sílu i díky tomu, jak jsou natočeny, sestřihány a jakou hudbou jsou podkresleny. ()

reich

Vera Cruz bylo pro mě příjemným překvapením. Nejdříve jsem si říkal, sakra co to je, vojáci se zbrojí? Ale víte co? Ono to funguje, tím, že film má 90 minut, tak není dlouhý a jeho děj plynule plyne. Sestava Gary Cooper jako Trane a Burt Lancaster (Joe Erin) je naprosto geniální. Navíc potěší ve vedlejší roli Charles Bronson. Celkově se divím, že má film pouhý 67%, podhodnoceno. Za mě 85% ()

zdeny99

Vera Cruz je western z doby, kdy v Mexiku probíhalo povstání proti Habsburkům, a tak v něm vidíte ples a především vojáky v habsburské uniformě s dlouhýma píkama na puškách. A to se jen tak ve westernu nevidí. K těmto pestrým kostýmům je ještě pestřejší výprava. Mexické exteriéry jsou překrásné. Ty staré budovy, které vypadají jakoby se měly za chvíli rozpadnout. A především mexický Teotihuacán s pyramidou boha Slunce. Na území USA zase jeden z nejslavnějších westernových monumentů, Monument Valley. Kromě toho všeho tu hraje pestrá škála skvělých herců. V hlavní roli westernová legenda Gary Cooper (V pravé poledne, Strom na věšení...) a v tu dobu už jen o něco méně slavný Burt Lancaster, který zaujme svým stylem uhlazeného pistolníka s nejbělostnějším úsměvem od ucha k uchu. Vždyť samotný Clark Gable varoval Garyho Coopera, že jej Lancaster jednou vyšoupne z plátna. Po boku těchto dvou velikánů hraje začínající Charles Bronson a další westernová legenda Jack Elam (V pravé poledne, Tenkrát na západě). [264. hodnocení, 31. komentář, 67%] ()

kkarx

Nikdy bych nevěřil, že Vera Cruz je z 50. let, vypadá totiž nejméně o deset let moderněji. Zatímco klasický western 50. let měl jasně vyhraněné dobro a zlo, Aldrich představuje dva antihrdiny, kteří mají jako jedinou motivaci prachy. Mezi obvyklými představiteli klaďasů Burtem Lancasterem a Gary Cooperem to pekně jiskří. Lancaster hraje vždy se smějícího psychopata neštítícího se naprosto čehokoliv a i Cooperova postava je nezvykle rozporuplná, jižanský voják, který přišel ve válce o všechno a ztratil i veškeré ideály, avšak pořád mu zbývají jisté morální hodnoty. Dočkáme se zábavných ironických hlášek, dokonalého střeleckého umění hrdinů, brutálního násilí, vzájemných podrazů, střílení z kulometu a i závěrečného duelu. Bez zajímavosti jistě není ani práce kamery. Jestli vám to zní povědomě, pak vězte, že by se film dal označit za prototyp spaghetti westernů, ať už klasických (zejm. Pro hrst dolarů (1964) a Hodný, zlý a ošklivý (1966) - zde hraje hodného vlastně Cooper a zlého/ošklivého Lancaster) tak i tkz. Zappata spaghetti westernů. Navíc film měl vliv ještě i na takovou americkou klasiku jako Divoká banda (1969). ()

bearmeedek

V každém třetím hodnocení nějakého westernu najdeme popisek, že se jedná o netradiční western. Tomuto zjednodušení bych se rád vyhnul, protože všechno, kde jsou koně, pistole a Západ je western. Tento film z oblasti Mexika působí více jako historický. Obsazení dvou hlavních hrdinů je velkou starou klasikou a příběh samotný, kde dva chlápci a dvě ženské se neustále snaží ostatní z „party“ podvést a uloupit bednu zlata pro sebe, je dobře natočený a i po těch létech zaujme. ()

paddy35

Slušný western s parádním Burtem Lancasterem a zdatně sekundujícím Gary Cooperem ve válkou zmítané Americe. za zmínku také stojí vycházejícíc hvězdička Charlese Bronsona. ()

PTuranyi

Dobrý western + crossover s monarchiou. Rýchli pištoľníci v zamotanom klbku snažiacom sa získať kráľovské zlato. 70% ()