Kníže Jan, nový pán kraje (M. Taclík), potká při projížďce v lese zimní vílu, jak se domnívá. Je to Kateřina (N. Votočková), dívka z nedalekého hostince, a on se do ní rázem zamiluje. Chce si ji odvést na svůj hrad a oženit se s ní. Lásce ale hodlá všemi prostředky zabránit dívčina zlá macecha (H. Ševčíková). Když se dozví, že Jan nastoupil službu u krále, zfalšuje dopis knížete a jeho jménem přikáže, aby dívku shodili z hradní věže. Bystrá Eliška (E. Geislerová), mladičká sestra knížete Jana, dopisu nevěří a neštěstí zabrání. Kolik nástrah musí Kateřina vytrpět, než se opět se svým milým setká? (Česká televize)

duddek

Herecky to opravdu moc přesvědčivé není. Ale má to aspoň spád. Jednu hvězdu přidávám aspoň za písničky. ()

arcticsky

Koukatelná pohádka natáčená v pěkných exteriérech i interiérech. Líbilo se mi i obsazení hlavních rolí. A písnička se závěrečnými titulky také dost dobrá. ()

Milwa

Jsem překvapená nízkým hodnocením, mi se pohádka velmi líbila...příběh ničím nepřekvapí, výprava je perfektní, herci jsou slušní a velmi se mi líbila hudba.... ()

TomasKotlant

Jak může mít tato pohádka pouhých 49%? Krásné poetické momenty, dobře vybraní herci, jimž by se dal občas pouze lehce vytknout hlasový projev a slušná výprava, která dokáže vytvořit i s málem uvěřitelnou atmosféru. Vše doplněno krásně stylizovanou hudbou, která dotváří komorní kouzelnou atmosféru celé pohádky. Pro mě jedna z nejlepších porevolučních pohádek. *** Ve zkratce: A komu vděčím za takové krásné probuzení? Chichi. Jsi lesní víla? Ne. ()

pipapa odpad!

Opět další porevoluční pohádkový úděs. A proboha, co to (zejména) v té pohádkové hospodě mají za svíce a plameny vůbec, divákům to doslova vypaluje oči, jak je to nepřirozeně silné. Nebo je "vada" na mojí, jinak úplně OK, LCD-TV? Nakonec se vlastně nic neděje, neb tohle dílko už mi nesmí na oči. ()

mr.hank odpad!

Jedna z nejhorších českých pohádek co znám. Příšerně zahraná a režírovaná. S hodně plytkým scénářem. ()

PavelZava

Hudba: Jiří Reichel / Janoš Vaculík *** Scénář: Marek Štifter/ Pavel Fanta / Kryštof Hanzlík *** … ale macecha si nedá pokoj … Dobré po nedělním odpoledním šlofíku , nic překombinovaného , Hanka Ševčíková je fajn mrcha ()

GIK

Hezky natočeno i zahráno. Opravdu jsem byl překvapen kvalitními hereckými výkony v této pohádce. Taclík, kterého jinak moc nemusím, zde svého prince zahrál skvěle. Rovněž i jeho ségra (Geislerová) i budoucí manželka (Votočková) se snaží co to jde. Dokonce ani Menzel se zde nepitvoří, jak bývá v pohádkách jeho blbým zvykem. I hlavní záporačka tvrdí skvěle muziku a v závěru jsem jí přál tu nejhorší možnou smrt. Co mě ale iritovalo byl zcela nelogický vývoj děje v některých okamžicích. Především zhovadilej posel, kterej vykecá královské listovní tajemství a to dokonce opakovaně a také neschopní královští vojáci, kterým záporačka několikrát nepochopitelně proklouzne mezi prsty. ()

Adiemus

To už si scénárista nemůže ověřit, že titul knížete v době pozdní gotiky (anebo rané renesance, odhaduju podle kostýmů) patřil jen vládci a že si lidé nevykali? Titul "kníže" se rozšířil až po třicetileté válce. Text písní je mi odkudsi povědomý, ale nedokážu určit zdroj. Anebo jde o velice těsnou inspiraci jinými písněmi? Navíc používání současných slov "zfalšovala list" se do historizující pohádky nehodí. Ale když se podívám na seznam režisérových počinů, mám dojem, že by se měl věnovat jiné činnosti. Hvězdičku zaslouží kostyméři a výtvarníci - včetně volby exteriérů. ()

Karmin

Všechny hvězdičky dostává poctivá práce na autenticky vypadajících kostýmech, interiérech a exteriérech. Za scénář, režii a herecký projev si to nezaslouží zhola nic. Škoda. ()

Marty_v.S.

Pohoda, příjemnej vánoční příběh, surovej středověk .. dobro vítězí nad zlem .. chytlavej song, jedna z prvních Taclíkovejch rolí .. pohádka co není pohádkou, ale příjemně vyprávěným příběhem. ()

Jozka7

Krásná a na televizní poměry výpravná pohádka. Jednoduchý, ale půvabně podaný příběh, srozumitelný dětem a více než snesitelný pro rodiče, zabalený do opravdu pěkného, nešizeného obalu. A obešlo se to bez kouzel i rádobyroztomilých šišlajících potvor. ()

rumajzlik

Uf, uf, tak to bylo hodně náročný. Nelogicky se chovající hlavní hrdinka - sedí na zadku a hrdinně trpí ve sklepě, ačkoliv jí Taclík odemkl....- se neustále někam brodí závějema a chová se jako totální blbka. Vůbec se nedivím, že "matičku" sere. ()

tavvva

Herci zajímaví/netuctoví. Pohádka má i velmi příjemnou "dobovou" atmosféru a je hudebně krásně podbarvena. Mně se naopak ty přirozené/nepřehnané herecké výkony zdály mnohem příjemnější, než například výkony herců z Troškových princezen ze mlejna, o kterých si myslím, že jsou výrazně horší než tato pohádka, která má z pro mně nepochopitelných důvodů nižši hodnocení. Několik nepovedených okamžiků tam bylo, ale rozhodně nepůsobily rušivě. ()

Snilek1379

Tato pohádka na mne moc velký dojem neudělala. Myšlenka děje se mi moc nelíbila a herecké obsazení bylo celkem mizerné. Dávám dvě hvězdičky hlavně za hudbu. ()

Pitryx

Velmi hezká pohádka s nádhernou hudbou pánů Marka Štiftera, Pavla Fanty a texty Kryštofa Hanzlíka (ano, režiséra tohoto snímku). Dlouho jsem nic takového neviděl. Myslím tím něco s nízkým rozpočtem tak perfektně udělaného. Mimochodem, hle, jaký že to nesmysl čteme v textu oficiálního distributora, který se nebohému divákovi snaží namluvit, že Kateřinu zachránili vojáci. Není tomu tak. Byl to Janův důstojník a byl sám. Doporučuji tomu, kdo psal onen text pustit si laskavě snímeček v oné inkriminované pasáži. Konkrétně je to 21. minuta. *** A PŮL ()

ostravak30

Já mám takový pocit, že podobný motiv se záměnou dopisů už někde použit byl. Možná se mi už všechny pohádky pletou dohromady. Pohádka je nicméně natáčena v pěkných exteriérech a i Nikola Votočková je sympatická, Marek Taclík ještě hubený a Hana Igonda Ševčíková ikonické ztělesnění zla. Možná je škoda, že Kateřina je hodná až moc a to tak, že matku brání i ve chvíli, kdy ji evidentně usilovala o život. Zápletka se záměnou dopisů je navíc ta jediná, při které o něco doopravdy jde. Je to takový ten typ pohádky, který nenadchne ani neurazí. Ale přeci jen raději toto než nějaké studio. ()

Lish84

Zimní víla zjevně neměla o moc větší rozpočet než většina ostatních českých televizních pohádek, přesto je o řád kvalitnější a "filmovější" (nejen díky kvalitě obrazu). Nabízí docela pěkné obrázky zimní krajiny, přirozeně působící prostředí a pěkný hudební doprovod zakončený podmanivou písničkou (jen bych ubral ty elektrické kytary…). Jednoduchý příběh bez nadpřirozených motivů zaujme, ale v závěru je znát, že by si zasloužil ještě trochu dopracovat. Bohužel ani Zimní víla není oproštěna od častého neduhu televizních pohádek a to odbytých scén – např. scéna, kdy má být dívka shozena do strže. Na to, jak má být dramatická, je až překotně odehraná a to jí ubírá především na přirozenosti. Podobné "maličkosti" Zimní vílu dost kazí, nicméně i přesto jde o rozhodně příjemnou záležitost. ()

sharka.68

Za zimní přírodu a za Pierra a pak za obrovské překvapení,že jsem viděla Marka Taclíka mladého,štíhlého a zajímavého...kostýmům patří taky hvězda .-) a zvyšuju na 5 hvězd, za Koledu a Laskavé srdce (písně v této pohádce) ()