Kníže Jan, nový pán kraje (M. Taclík), potká při projížďce v lese zimní vílu, jak se domnívá. Je to Kateřina (N. Votočková), dívka z nedalekého hostince, a on se do ní rázem zamiluje. Chce si ji odvést na svůj hrad a oženit se s ní. Lásce ale hodlá všemi prostředky zabránit dívčina zlá macecha (H. Ševčíková). Když se dozví, že Jan nastoupil službu u krále, zfalšuje dopis knížete a jeho jménem přikáže, aby dívku shodili z hradní věže. Bystrá Eliška (E. Geislerová), mladičká sestra knížete Jana, dopisu nevěří a neštěstí zabrání. Kolik nástrah musí Kateřina vytrpět, než se opět se svým milým setká? (Česká televize)

anthea

Ona to ani není moc pohádka, spíš taková balada, ale s krásnou atmosférou, krásnou hudbou a s pěknými kostými. Marek Taclík je moc pěkný milý mladý kníže, žádný princ... Nikola Votočková je tu pěkná dívčina krev a mlíko... Hana Igonda Ševčíková hraje mladou hezkou macechu a rozvernou hostinskou výborně. ()

Blackadder

Velmi tristní herecké výkony. Bohužel. Scénář je totiž velmi zajímavý a kdyby byly pěníze, film by se dal natočit daleko lépe. ()

Muff

Viděl jsem popravdě jen kus, ale to bylo tragické. Šílená hudba, herecké výkony jak z ochotnického divadla, podivná kamera, zoufalá výprava. To i ty hloupé uřvané Troškovy pohádky NĚCO měly. ()

Nique

Díky povodňovým výpadkům kabelové televize a internetu jsem z nudy zapátrala v naší staré videotéce a byla jsem vcelku mile překvapena. Zimní víla sice není kdovíjakým pohádkovým skvostem, v záplavě laciných televizních papundeklových pohádek ale určitě vyčnívá. Odlišuje se už jen tím, že snad žádný záběr nebyl natočen ve studiu. Vše se odehrává na hradech nebo v zasněžené krajině. Z filmu je sice zřetelně cítit snaha příblížit se Vorlíčkovým Třím oříškům pro Popelku (ať už samotným příběhem nebo již zmiňovaným zasazením do zimního období), nikdy to ale nezapůsobí křečovitě. Jen občas mě štvala naprostá naivita hlavní hrdinky. Naopak zase oceňuji obsazení "dabérů" Martiny Sobotky a Jakuba Saice. ()

Vozataj

Už i herecké výkony mých spolužáků na gymnáziu při ochotnickém hraní byly 100x lepší. Celé mi to přišlo takové slabší! ()

John Dunbar

Tato podceňovaná TV pohádka má určité parametry pohádky filmové, vyjma své krátké stopáže. Tvůrci v čele s Kryštofem Hanzlíkem vyrazilii točit ven do koukatelných exteriérů,.(Křivoklátsko,Jizerské hory). Obsazení Hanky Ševčíkové do hlavní záporné role bylo šťastnou volbou, její totální ztělesnění zla dává příběhu šťávu. Chytlavá titulní píseň, kterou si její autor- pan režisér tak trochu přihřál polívčičku, je v závěru okořeněna pohodovým v ČR doposud málo vídaným titulkovým doprovodem. Pod stromek tuto pohádku rozhodně doporučuji. Nebylo by ovšem fér, srovnávat jí s tradičními a všemi očekávanými staršími peckami, které každoročně vyplňují vánoční program. V své kategorii pohádek 90. let však boduje s přehledem. ()

Fuksinka

Docela slušný průměr. Mínus za postavu blbé Kateřiny, plus za macechu, obrovské plus za Taclíka, já vždycky tvrdila, že je to borec ;-) ()

Kozlowski8

Hospoda na samotě mezi lesy, v ní zlá vdova - hospodská, její nevlastní dcera, kterou nenávidí a zavírá ve sklepě a mladý kníže, který se zamiluje...Taková obyčejná pohádka, která ale má všechno, co má mít a v necelé hodince nám nabízí víc, než většina výpravných slátanin z poslední doby s mnohonásobným rozpočtem. 60%. ()

Peabody

uznávám zajímavé kostýmy, ale přehrávání tohoto typu ne - proboha kdo k tomu Marka Taclíka donutil (jeho projev při vstupou do hospody by se dal podle mého promítat na DAMU jako "tak takhle tedy ne", i když z jeho dnešního typu je romantický princ milá kuriozitka. Nikola V je na pohled velmi příjemná, že je v pohádce nesnesitelně submisivní to je licence žánru, to mi tolik nevadilo. Pan Menzel mne potěší vždy a ten hraje podle svého, k hysterčení se nedal strhnout, paní Ševčíková je tak na hraně, ale zase - postava má být zlá. ()

skok01

Naprosto nevýrazná pohádka. Dailogy mdlé, nikterak zajímavé. Celkový děj /výprava/ je dosti kostrbatý, takový sekaný, vůbec ne plynulý, nevýrazný. Herecké výkony dosti chabé, podprůměrné. Jediny výrazný herecký výkon je bohužel (neboť se jedná o zápornou postavu) role zlé macechy (Hana Igonda Ševčíková), to se skutečně povedlo, to je výborně zahráno. ()

MARLENE.DAFT

Prostinká a přitom fajn pohádka s pravou zimní atmosférou. Potěší hlavně představitelé hlavních rolí, málokdo by asi v knížeti poznal mladičkého Marka Taclíka, dnes známého spíše z komediálních rolí a úsměvná je v té době snad ještě teenagerka Ester Geislerová. Nikola Votočková je naivní a hodná až do morku kosti a na výroku na adresu macechy "ona není zlá, je jen hrozně nešťastná" něco bude. Na TV film rozhodně překonalo standard. Povedené dobové kostýmy a chytlavý 90s ústřední song. ()

hovadko.bozi

Proc vetsina pohadek tem nebohejm detem vstepuje, ze byt poslusny, drzet jazyk za zuby a nechat se pokorne tejrat je cesta ke stesti?! Vzdycky se pak objevi rytir na bilym koni, vytahne je ze slamastyky a budou odmeneny nad vsechna ocekavani! A kdo se na to taky ma koukat?! Se nedivim, ze ma ta macecha vrazedny sklony. Jinak je to bida... Scenar sesmolilo nejspis predskolni dite, co ma strach, ze kdyz vymysli zapletku, tak uz to nerozplete, dialogy jsou tragicky, nema to spad a minimalne ta Katerina by se mela znova zapsat do dramatickyho krouzku. ()

horskejvlk

Hezká kamera i reály, zbytek pohádky, no spíš historické fresky šustí papírem jako by to byl studentský film studenta režie. Taclík mladý a štíhlý, Nikola Votočková jako zfanatizovaná naivka, vše je koukatelné jen díky zasněženým kopcům. Hudba hrůza, herecké výkony, díky mizerné rěžii a střihu, jsou v jednotlivých záběrech toporné a nepŕirozené byť se herci snaží. N.Votočková je obšem tak nepřirozeně laskavá a je alespoň hezká. Celkově dvě hvězdy za snahu a neobvyklé pojetí příběhu Božky která sama si od své macechy asi vytrpěla, však ji to také ve své další literární tvorbě osladila co nevlastní máma to zlá macecha. ()