Tajemství slov

• Španělsko La vida secreta de las palabras (více)

Vrtná stanice, místo izolované od civilizace, vzdoruje vlnám daleko na otevřeném moři. Na tomhle odlehlém místě obývaném pouze muži se jednoho dne objeví žena (S.Polley). Má se starat o pracovníka (T.Robbins), který při nehodě přišel o zrak. Časem mezi oběma vzniká pouto. Jako na pustém ostrově se stávají citově závislí jeden na druhém. Za pomocí slov vyplouvají na povrch jejich tajemství, bolest, naděje, láska, smutek..... Bezesporu největší filmová událost ve Španělsku za rok 2005. Na vzniku snímku režisérky Isabel Coixet se výrazně podílel Pedro Almodóvar a jeho produkční společnost ElDeseo, kterou řídí se svým bratrem Augustínem. Film Tajemství slov získal 4 španělské Oscary (ceny Goya) v hlavních kategoriích a deklasoval konkurenci jak u diváků, tak u kritiků. (oficiální text distributora)

misterz

Nádherná dráma s veľkým D, založená na emóciami nabitých dialógoch. Sledujeme tu pomaly sa rozvíjajúci a krehký vzťah medzi dočasne oslepeným a zraneným pracovníkom vrtnej plošiny a mladou ženou, ktorá sa má počas jej vynútenej dovolenky o neho starať. Skvelý herecký koncert Sarah Polley, umocnený chladnou atmosférou samoty a ľadového mora. Moment, kedy si zranený, popálený a slepý pracovník uvedomí, že na svete existujú ľudia, ktorí aj keď sa navonok zdajú zdraví a snáď len trochu čudní alebo vzbudzujúci zvedavosť, sú na tom vo svojom vnútri omnoho horšie ako on so všetkými svojimi vonkajšími a duševnými boľačkami, a že práve jeden taký človek sedí vedľa neho, bol tak emočne mohutný, že trvalo hodnú chvíľu ho ako-tak stráviť. Je to filmový moment, ktorý si zaradím medzi TOP 10 najemotívnejších. Kto má rád pocitovo silné drámy s veľkým presahom a emočným nábojom, ktorý sa len tak rýchlo nevytratí, pretože v človeku ešte dlhú dobu rezonuje, tak si určite príde na svoje. 89/100 ()

k212

Zprvu jsem byla trochu nedůvěřivá k hlavní hrdince a hodně jsem se bála, že její chování bude sloužit jen k obratné manipulaci s divákovy city, nicméně děj tohoto díla je propracovaný a zapadá do sebe ve všech částech, takže nic není jen na efekt. Atmosféra tohoto příběhu je skutečně nestandardní, herecké výkony rovněž. Tandem Sarah Polleyová - Isabel Coixet je skutečně originální zjev na filmové scéně. Pakliže Můj život beze mne je o smíření se se smrtí, pak tento kus je o překonání vlastní smrti. Smrt v podobě války, vojáků, rádoby zachránců, v podobě sebevražedné nehody. Také je to o tíze slov a ticha ... takže proč psát víc ... to se musí vidět 90%. ()

Snorlax

On je to vlastně prachsprostý doják, jenže... jenže je velmi zručně natočený a postavený na fantastických hereckých výkonech. A jelikož jsem ani chvíli neměla pocit, že na mě kape doslazovaný nektar, mohu tento film jen vřele doporučit. Romantika s podtóny hrůzné minulosti dokáže probudit dost silné emoce. ()

Aknah

Docela složitý příběh, o složitém nitru dívky, která si hodně prožila a o muži, který má jedno velké tajemství, co ho trápí. Ani mi nepřipadalo, že se koukám na film, spíš jen na zajímavý příběh dvou lidí, kterí k sobě našli cestu a zamilovali se do sebe. Měla jsem pocit, jako by byl film jen převyprávěný zážitek, který nám oba herci znovu přehrávají a proto každý okamžik působí neuvěřitelně přirozeně. A proto vnímáme silné emoce ve slabém prostředí jako dominantu celého filmu, prožíváme s nimi jejich osudy i náklonnost a pouto, které mezi nimi vzniká. Ze začátku vypadal život Hany dost nevýrazný a proto jsem se do něj nedokázala vcítit, časem však přišly dojemné, upřímné, ale také komické scény, které mě uvrtaly do sedačky. A i když ve mě TAJEMSTVÍ SLOV vyvolalo příznivou odezvu, nemyslím si, že se na něj hodlám v nejbližší době koukat, protože je to ten typ filmu, který vás znova nepřipoutá a neosloví, protože u něj musíte přemýslět, rozhodně ne na odpočinek. ()

Anderton

Film má vo všeobecnosti jednu zázračnú vlastnosť, dokáže zdramatizovať a zhutniť inak celkom bežné udalosti. Nie žeby staranie sa hluchej opatrovateľky o slepého muža na ropnej plošine bolo niečo obyčajné, ale v realite by si okrem zopár zdvorilostných fráz asi ani s takýmito životnými traumami dokopy nič nepovedali, inými slovami by si navzájom neotvorili duše. V Tajomstách slov tak ale učinia a divák si z nich odnesie bohatý zážitok. Počúvanie o hrôzach juhoslovanskej vojny patrí k najdrásivejším momentom, aké som kedy pred televízorom zažil, nič explicitne zobrazené k tomu nebolo treba, v tom tkvie "tajomstvo slov". ()

Frajer42

Hned na samotném začátku na vás čeká poměrně zajímavý a velmi záhadný úvod. Velmi pozvolna poté divák odkrývá, jaká tajemství skrývají slova hlavních hrdinů. Zejména poté slůvka hlavní hrdinky, která toho prožila podstatně více. Jedinou výtku bych našel pro zhruba střední část filmu, kdy děj plynul pomaleji, než jsem byl schopný akceptovat. Opravdu se v určité části zcela zbytečně neděje vůbec nic. Můžeme se asi jen dohadovat, jestli to byl skutečně autorčin záměr diváka tímto způsobem uspat. V okamžiku, kdy vám nudou pomalu padají oči, následuje velmi silný závěr a obrovské poselství, které se vám zřejmě zabydlí v hlavě na pěkně dlouho. Prostředí ropné plošiny s velmi nízkou hustotou osídlení je úžasné a režisérka s námi nebohými diváky rozjela pěkně intenzivní hru. Jen co je pravda. V určitých částech bohužel vystrkuje růžky velmi nepříjemná nuda. A takových částí není málo. Takže své konečné hodnocení ustálím někde kolem 3 *. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film jsem dostal od uživatelky MireldisYY. ()

teutates

Citlivá výpoveď zúčastnených pod rúškom tajomstva..!Zložité psychické usporiadanie a vyrovnánie,realita a nevšedná krutosť zobrazená v nízkorozpočtovom snímku na čele so skvelými hereckými výkonmi"!Lovestory"zasadená do všednej reality,ktorej trpkosť cítiť"na100honov"!Veľmi precítený a atmosferický snímok.Silné 4*! ()

swamp

Zajímavé konverzační drama s rozvleklým začátkem. Rozvleklým hlavně proto, že nechápeme souvislosti a příčiny očividně narušené hlavní postavy. Když se však tenhle zamotaný uzel začne rozmotávat, divákovi se musí zatajit dech. ()

nascendi

Od začiatku človek cíti, že bude nasledovať niečo neobyčajné. A tiež aj nasleduje napriek tomu, že kulisy príbehu i počet zúčastnených sú redukované na najnižšiu možnú úroveň. Príbeh je dobre vystavaný, s patričnou gradáciou, herci hrajú uveriteľne, posolstvo fimu je silné a dlho nevyprchá z pamäte. ()

Slarque

Sarah Polley i Tim Robbins sice předvádějí famózní herecké výkony, ale nějak mi připadá, že je to to jediné, co je na filmu opravdu zajímavé. Nehledě na to, že hlásek oné „holčičky“, která příběh na začátku a na konci komentovala, mi vyloženě lezl na nervy. ()

Rocky62

Křehké citové drama s velkou dávkou melancholie zabalené do smutného a pesimistického hávu, které si dle mě zaslouží trochu objektivní pohled. Není tu nouze o velmi silné momenty a podmanivá atmosféra nemá žádné díry. Přesně však nedovedu vysvětlit proč zůstávám na 3*, možná jsem byl naladěn na špatnou strunu, možná jsem očekával více, nevím. Film je ale svým způsobem velmi zajímavý a romantici si tu přijdou na své.70% ()

Chrustyn

Velice nudný film, který se snaží být něčím velkým ale nedokáže zaujmout ani příběhem ani hereckými výkony. ()

Arsenal83

Pomalé čakanie na odhalenie jedného tajomstva, nejakej záhady. Nakoniec najväčšie prekvapenie pre mňa bolo zistenie zdravotného nedostatku hlavnej predstaviteľky. Inak vidíme postupne odbaľovaný rozhovor dvoch ľudí, ktorí odkrývajú intimity svojej minulosti, ale žiadny z týchto príbeh mňa osobne nezasiahol, aj keď teda ten vojnový príbeh bol dosť drsný. Aspoň že to nakoniec dobre dopadlo. Avšak nechápem teplú vsuvku, čo to malo mať s celým príbehom spoločné, že si tam nejakí strojníci robia dobre? Inak výborný výkon Sarah Polley, ktorá sa už desať rokov neobjavila v celovečernom filme... ()

rikitiki

Dva zjizvenci na těle i na duši, on zaslepený, ona ohlušená, se potkají a souzní. Nenápadný příběh točený jakoby na ruční roztřesenou kameru v nehostinné destinaci ropné věže a s ranami z minulosti, které nikdy nevymizí, ale ve dvou se snad snášejí lépe. Scénář precizně vykreslil dva lidi obtěžkané strašnými zážitky a vinami. Možná až moc přesně napsal charaktery, které do sebe zapadají. Trocha disharmonie by prospěla reálnosti vyprávění. Napětí mezi Sarah a Timem překvapivě dobře funguje u lidí tak rozdílného věku a vzezření. Příběh je pomalý a melancholický, spěje k závěrečnému odhalení, které vykřeše z dosud odtažité a záměrně nenápadné Sarah silné emoce. Ale podle mě to už překročilo mez citového vydírání. Stejně jako pak setkání s doktorkou, jejíž repliky šustily papírem a proklamacemi. Ale beru to. Tim a Sarah jsou neočekávaná dvojice a jejich příběhy nutí k zamyšlení. ()

Sofia

Jeden z nejlepších filmových zážitků za poslední dobu - tak citlivý příběh už jsem dlouho neviděla. Celý film se prakticky odehrává na olejové plošině uprostřed oceánu, což mu ale neubírá na zajímavosti. Setkají se zde dva zranění lidé (jeden tělesně, druhý především duševně) a jejich pomalu se rodící vztah jim změní navždy život - ti dva v podání Tima Robbinse a Sarah Polley jsou nezapomenutelní, k tomu výborná hudba a vedlejší úloha Julie Christie, i když ta se na plátně objeví asi jen 3 minuty. Režisérka Isabel Coixet mě už dostala filmem Můj život beze mne a jestli to tak půjde dál, určitě se zařadí mezi mé nejoblíbenější tvůrce. Navíc má narozeniny ve stejný den jako já :-) ()

Kamca_

Za poslední dlouhou dobu nejlepší film, co jsem viděla v kině. Hrozně moc mě tohle drama zasáhlo a nemám co vytknout. Herecké výkony byly neuvěřitelný! Dávám 100%. Všem doporučuju! ()

5150

Po filmu MŮJ ŽIVOT BEZE MNE (2003) se jedná o druhý film režisérky Isabel Coixet, který se dostal do nabídky našich kin. ()

Lacike

Príbeh so silnou pointou, ale kým na ňu dôjde, tak mi to pripadalo dosť nezáživné. Nevychutnával som si každú spoločnú sekundu medzi ústredným párom a hlavná hrdinka ma svojou uzavretosťou miestami štvala. Mala na to dobrý dôvod, ale ani spätne to môj pohľad nezlepší. Paradoxne by som rád videl pokračovanie, v ktorom by sme sledovali, či je vôbec možné, aby človek s takou traumou bol schopný ešte viesť normálny a šťastný život. 6/10. ()

Co jde do kin tento týden?

Co jde do kin tento týden?

11.05.2006