Zasněženým vysokohorským údolím projíždí skříňový automobil označený nápisem Spoje. Posádku vozu tvoří řidič a ozbrojený zaměstnanec poštovní ostrahy. Do blízkého JZD vezou zaměstnancům tři čtvrtě milionu korun. Náhle se před řidičem objeví osobní vůz. Před jeho koly bezvládně leží ženská postava. Řidič vystoupí z vozu. V tom okamžiku jej skrytý útočník uhodí obuškem do hlavy. Vzápětí z opačné strany zazní výstřel, který otvírá dramaticky vypjatý příběh, jehož další děj se odehrává ve vlaku jedoucím silvestrovskou nocí. Mezi cestujícími je totiž trojice pachatelů s lupem a za každou cenu hodlá dojet do cíle. Dokáže se průvodčí Emil ubránit násilí i finanční nabídce, které na něj číhají? Hlavní roli televizního filmu režiséra Jiřího Svobody vytvořil Lukáš Vaculík. (Česká televize)

Schlierkamp

Československý kriminální film odehrávající se o silvestrovské noci ve vlaku jedoucího ze Slovenska na Moravu. V tomto dálkovém železničním spoji se ukryla loupeživá banda, která nedlouho předtím přepadla poštovní vůz, zabila obsluhu a odcizila tři čtvrtě milionu korun. Ve vlaku se však vyskytuje mladý výpravčí Emil, jenž si pokoutně přivydělává distribucí levného, nekvalitního alkoholu pasažérům a za úplatek propůjčuje spací vagony, ačkoli je v podmínce. Tento podnikavec v podání L. Vaculíka náhodou odhalí jednoho z lupičů, kterého hrál svým typickým způsobem V. Mareš a jenž se hned zpočátku se choval poněkud podezřele. Druhý lupič S. Skopal, dávný Emilův přítel, se nenápadně i s lupem lišácky ukrývá ve výpravčího blízkosti, kde spolu popíjejí zahraniční lihovinu, a svou pravou tvář odhalí, až když začne zločincům téct do bot. V dalších rolích se představila Emilova milá Z. U. Kesslerová, dále poněkud otravný pár pasažérů J. Synková a J. Schmid a opilá cestujcí H. Gregorová. Závěr snímku J. Svobody na mě působil díky neschopnosti lupičů, kteří nedokázali zabránit prozrazení a nechali se o své peníze lehce připravit, značně nepřesvědčivě. Hodinové televizní krimi v podstatě nenabízí nic převratného, nejvýraznější aspekt na tomto díle se mi jeví skutečnost, že se příběh odehrává v jedoucím vlaku. ()

Slapi15

Děj i zápletka jsou celkem jednoduchý, na můj vkus strašná hudba - to jsem dlouho neslyšel. Ale cestovat tímhle vlakem by se mi líbilo. ()

Amonasr

Příliš vykonstruovaná a nevěrohodná socialistická televizní kriminálka - od Jiřího Svobody bych čekal přeci jen o třídu vyšší úroveň. A nedá se to omluvit jen evidentně nízkým rozpočtem. ()

Pitryx

No, nebýt několika drobných pitomostí, mohl se tento filmek postavit na úroveň USA thrillerů. Děj dobře spádovaný, ovšem herci vrcholně nudní a toporní. Jako by se jim nechtělo. Přesto hodnotím pozitivně. 201109166250/6415 ()

Stejšn

Tak tohle bylo technicky příšerný i na TV tvorbu. Hlavně kamera a osvětlovač fakt děs, o hudbě nemluvě. Dialogy jsou taky strašně vymaštěný chvílema. Zas na druhou stranu jsem rád, že ČT se nestydí vysílat i tyhle filmy ze své historie. ()

curfew77

Muselo být peklo natáčet v úzkých vlakových chodbičkách a kupéčcích, Svoboda si to prostě vždycky uměl udělat těžké. Atmosféra šedé osmdesátkové zimy z toho dýchá dokonale a princip "vlak jede furt pryč a strojvedoucího nezajímá, co se děje vzadu, dokud někdo nezatáhne za ruční brzdu" už je vytěžený skoro stejně dobře, jak pozdějc v PROČ. Jinak je ale bohužel zápletka dost přitažená za vlasy: fakt nevím koho by napadlo prchat po přepadení poštovního auta přes celou republiku nočním rychlíkem, asi opravdu jenom Sváťu Skopala, a kdybych byl socialistický desperát nezastavující se před ničím, prostě bych Vaculíka vyšoupl z vlaku, na nejbližší stanici vystoupil zadem a nevadilo by mi, že to není Praha ale třeba jenom Žilina. Navíc, jak už tu někdo trefně poznamenal, kdyby v téhle detektivce klepali na dveře aspoň průvodčí a každý druhý cestující si zamykal kupé, nebylo by vůbec co řešit :) Za technické provedení v reálných vlakových interiérech, sevřenou atmosféru a oblíbence Vaculíka tři hvězdy a 55 %, víc ale ani ťuk. PS: Marně jsem tápal, proč se ve filmu vyskytují fiktivní stanice (Bolenec?) a na kterých nádražích se ve skutečnosti natáčelo - web Filmová místa nenapověděl, pokud má někdo vodítko, šoupněte to do zajímavostí ;) ()

ostravak30

Dramaticky vypjatý televizní příběh to teda příliš nebyl. Té noci v tom vlaku sice jeli zloději, ale jelo tam taky spousta jiných lidí na kterých Vaculík hodlal vyrejžovat jmění. Jenže celé skutečné napětí přišlo až na závěrečných dvacet minut. Do té doby nám Vaculík popsal svou minulost a představy o budoucnosti, které se značně lišily s představami jeho partnerky. Já shledával pohledu hodné jen to, jak se dá na jedoucím vlaku vydělat majlant za socialismu. ()

Tominni

Televizní inscenace (detektivka) odehrávající se ve vlaku během silvestrovské noci. Lukáš Vaculík a jeho boj se zloději peněz z poštovního vozu. Žádná velká sláva, na mě až moc nelogických věcí, přestože samotný nápad je asi OK. Slabé dvě hvězdičky. ()

magu

Rád by som dal viac, ale nedá sa. Okrem kameramana, ktorý si v úzkom priestore vlaku poradil celkom dobre, stáli ostatné výkony dosť mimo. Herci nehrali ani len svoj štandard, scénarista sa tiež veľmi nepretrhol a režisér to už proste nedokázal dať dohromady. Zopár chybyčiek bolo aj príbehu (dvakrát to isté miesto na trati, zapaľovač, ktorý nemal a potom mal...) a dlhšiu stopáž by som asi neuniesol. Ani moje obľúbené vlaky to nedokázali zachrániť. ()

silak_xup

Jako fanoušek starých českých detektivek hodnotím hodně nízko, mohlo to být daleko lepší, shrnul bych to tak, že tu byl pokus o vytvoření napínavé akční atmosféry, ale dopadlo to vše ironicky... a hlavně celé podkreslené jedním hudebním samplem, který po čase zní už vtipně v každé scéně. ()

honzic

Bohužel málo napětí, moc zmatečné dialogy a dlouho se to vleče a ani to nemá žádný kloudný začátek a konec. Hodnocení: 35 % ()

Aniki

Taková trochu jiná detektívka, odehrávající se v komorním prostředí vlakové soupravy. Námět neotřelý a svým způsobem originální. Snímek však působí až příliš televizně a lacině. Výkony herců jsou bohužel spíše pod průměrem. ()

dank011

Tak tohle těžko hodnotit... Miniaturka, přitažená za vlasy docela dost, je fakt že v takovémhle vlaku bych se za starých časů docela rád projel, takové krásné společenství náhodných cestujících...Bizzar. Ale Svoboda umí, prostě umí, tady asi z minima maximum. Malý nostalgický návrat, proč ne? ()

790511

Film už od prvních sekund působí velice lacině nedotaženě. Námět vypadá na nějakou nenáročnou povídku, jaké bývaly v časopisech. Detektivka, ve které musí postavy sdílet nějaký společný prostor taky není moc originální, ale je to osvědčená látka, hlavně pro takovéto menší formáty, jako je televizní film. I přes všechny nedostatky to dokáže zaujmout a divák u toho tu hodinku vydrží, aby se dočkal rozuzlení, které, jak všichni předpokládají, bude jistě "nečekané". ()

Winster

Televizni inscenace kde neprepadli jen samotnej vlak. Podle hudby nekoho prepadli, aniz by o tom vedel :D Ve vlaku neprepadli uz jen toho co sam prepadal, nebo tam uz prepadnutej nastoupil. pracovat v uctarne za 1600 kdyz pak musim dat poruvodcimu 300 kc za kupe...chapu. Ve vlaku je to na pest. Ve vlaku bych jel jen zamcenej v kupe se samopalem, ale i tak se muze stat ze by vam tam nekdo sel nalejt panaka nebo by vas tam prepadli. ()

stryc.zdend

Ale jo, už jsem to kdysi viděl, a i na druhý pokus docela napínavý film, který se komplet odehrává ve vlaku. Nejvíc mě ovšem pobavilo, že Pohan je dabován německy mluvícím člověkem (možná Ševčík) a Fouska dabuje právě Pohan. To je slušnej joke. ()

Sa.sa

Zajímavý námět a super kamera na tuto detektivku... Zápletka se pomalu rozvíjí, tak si člověk má čas prohlédnout společnost o Silvestru ve vlaku... Rozhodně super konec vč. rozuzlení... Jana Synková byla neskutečně otravná, vč. jejího protivného hlasu... Taková baba dokáže vše zničit :)) ()