Silent Hill

• Francie Silent Hill (více)

Rose, která má smrtelně nemocnou dcerku, se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Bohužel však zabloudí do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill, kde nakonec svou holčičku ztratí. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá… a nemá to zrovna dobré úmysly. Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction), který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami. Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný za Bratrstvo vlků. (oficiální text distributora)

Džejkop

Film na motivy hry kterou jsem nehrál, ačkoliv z doslechu jsem na ní slyšel dost chvály. Jenže pokud vím tak vyšla pouze pro playstation, a tuto platformu jsem nikdy nevlastnil, proto nevím do jaké míry je film touto hrou inspirován. Každopádně tohle městečko je velmi ponuré a strašidelné a siréna ohlašující příchod temnoty navodí pořádně tísnivý pocit. Nejlepší část je hlavně ta první, ve které nevíte, co se pořádně děje a očekáváte co bude dál. Když na scénu příjde ona podivně zvrhlá sekta nebo cože to bylo, končí ten pocit napětí, překvapení, očekávání a nastává takový memší pocit zklamání. Ta jatka co nastanou v kostele se do tohohle příběhu moc nehodí. Klady ale převáží nad zápory takže za čtyři. ()

UncleG

Lezavé děsivo, které se vám jako šlahoun ostnatýho drátu zaryje pod kůži a jen tak ho ze sebe nedostanete. Přijde mi, že kritici "hloupého příběhu" se dívali na něco úplně jinýho, nebo nedávali dostatečně pozor - já sledoval dvě docela dobře vyvážené linie vrcholící v úplném závěru zajímavou pointou ... a neobyčeným "happy endem", který mě na delší dobu skoro uvrhnul do deprese. Víc už toho nenapíšu. Slyším sirény, běžím se schovat do koupelny :) ()

PKD

Jako velký fanoušek herní série, nemohu jinak. Za mě, dokonalost! Tohle jen tak někdo nepřekoná. Bez debat, zatím nejlepší adaptace hry. ()

Vojcl

Wow!!! Tak tohle vážně jen pro silné povahy!!!! Dokonale vybroušená atmosféra, herecké výkony vynikající (teda až na Seana Beana, nic proti němu ale jak už tady někdo namítl je tam trochu zbytečný) a také musím pochválit scénáristu, který na rozdíl od jiných dokázal z předlohy vytěžit maximum... O vizuální stránce se snad ani nemá cenu zmiňovat. Prostě špiča!!!! Prozatím pro mě nejlepší film letošního léta a určitě nejlepší film natočený podle počítačové hry... ()

numi

Ne, ať si fanoušci herní série vykřikují co chtějí, Silent Hill filmový není pro neználky. Ono opravdu běžného diváka při sledování filmů nenapadají pojmy jako předpeklí, vtělení, střídání dimenzí, zhmotnování předmětů (v tomto případě budov) na základě pouhé víry, či oddělení dobré a zlé stránky člověka do více postav (i když tady bychom se zase mohli chytnout my, červenotrpaslíčáci...). Silent Hill je spíše směs videoklipů k nějakému grindovému nářezu, u kterých někdo ztlumil hudbu a nadaboval je. Obrazy a lokace jsou dokonalé, atmosféra skvěle houstne každou minutou a kamerové filtry jsou neuvěřitelně titěrně vhodně zvolené. Pošedivělý Silent Hill je zhmotněním filmové strašidelné jízdy. Ale příběh je rozporuplný. Navíc často sám sobě v některých momentech odporuje, což snímku však nesvazuje nohy, ale naopak mu pomáhá. Nechává tak diváka v beznadějném pocitu tápání, co to všechno mělo znamenat a jak to vlastně celé dopadlo. Závěr se dá vyložit několika způsoby, což jednoduše řečeno potěší. Nepotěší už ale doslovnost v jiné pasáži, která osvětlí celý děj velmi popisným, ale přesto děravým a krkolomným způsobem. Celkově Silent Hill prodělává jen na tom, že jeho tvůrci znají Silent Hill až příliš dokonale a nedokázali se vžít do pozice diváka, který je v Silent Hillu poprvé. [září 2006] ()

buldock

Výborná herní adaptace , která se může pyšnit skvělou horrorovou atmosférou , vynikajícími maskami a neuvěřitelně realisticky vyhlížejícím vizuálem , který jen umocňuje vyšudypřítomné zlo vracející se v pravidelných intervalech a pohlcující vše co se před ním včas neschová. Nebýt té pasáže s upalováním v kostele , bylo by to na plný počet , protože pointa je také povedená a celý film funguje na výbornou. 80% ()

Macejko

Husto atmosférická a výborne natočená hororová polízanica, ktorá stráca body kvôli premrštenej stopáži a minimu skutočne strašidelných momentov. Inak je to ale dôkaz, že je jedno, či film vychádza z hernej predlohy alebo nie - keď sa ho chopí zručný režisér (čo Gans bez debaty je), výsledok môže byť výborný. Nadôvažok ešte chválim skutočne brilantnú kameru a výtvarnú štylizáciu. ()

zipper111

Vcelku velmi vydařený film podle hry, když bych srovnával s ostatními adaptacemi her, je v podstatě asi nejlepší. Atmosféra je velmi hutná, příběh sice narozdíl od her není úplně nejlepší, ale znám horší. Krásné herečky jen podtrhují celkovou atmosféru a Boromir mi zde přišel jako úplně zbytečná postava. Konec je hype! ()

gogos

Dnes již hororová klasika. Zdařilý scénář přetaven v hutný atmosférický film, který je napínavý, dobře sezhraný, mrazivý a velmi efektivní. Vizuálně zajímavé dílo baví i po mnoha letech a i dnes se dá říct, že první Silent Hill je patrně nejlepší videoherní adaptace vůbec. Zasloužené 4* ()

milicjant

Silent Hill není takový, jaký jsem chtěl, aby byl. K tomu chybělo jediné- vzít přiběhovou kostru z neopakovatelného druhého dílu onoho herního fenoménu a stavět na ni. Gans si svoji volbu náležitě obhájil, pravda, (v bonusech se zminuje o mateřské lásce- ta jediná prý dokáže takhle fantasknímu příběhu vetknout patřičnou sugestivnost) přesto budu doufat, že znovu vstoupí do téže, stylově potemnělého, silenthillského řečiště a natočí pokračování (ehm?) tentokráte na motivy neštastné lásky mezi Jamesem a Mary. Co adaptaci nepochybně prospělo byla volba režiséra. Od Christophe, s láskou- chtělo se mi po projekci radostně zvolat. Gans se projevil jako člověk fundovaný, schopný a hlavně pro Silent Hill až nezvykle citlivý. (taky to asi fest pařil no) I přes "budgetový" rozpočet tak ve své vizualitě (ne)příjemně ohromuje a odpovídajicí hloubku má i jako vypraveč. Docela souhlasím s tvrzením oLího, že se hernímu prožitku pouze vzdáleně přiblížil. Jen dodám, že blíž už to nešlo. ()

sonnak

Přiznávám, že Silent Hillu jsem se tolik nenahrál, první díl jsem hrál před X lety na vypůjčeném PS1 a dvojku na PC, ani jedno nějak extra dlouho, zkušenost tu ale je (na začátek 1. dílu, který je ve filmu takřka totožný, si pořád jasně vzpomínám). Ovšem i to, co si pamatuju z dvou pokusů o proniknutí do herního světa SH ve mně zanechalo mnohem více, než film. Kde přesně je chyba netuším, atmosféra byla místy opravdu parádní, ale herci velice nepříjemní a nepřirození (chvála na dobré herectví je mi záhadou), dialogy šílené: Rosino "neboj se, všechno bude v pořádku" mi málem vyrvalo stehy po slepáku, které ani nemám, ale chtěl jsem to sem napsat, aby měl tenhle koment i trochu hororové atmošky, a ta blonďatá lesbická policajtka byla snad to vůbec nejhorší (a to mi věřte, že blonďaté lesbické policajtky jsou moje vášeň [zdravim Ajku], zvlášť když se umí tak pěkně ohnat s teleskopem :) k téhle sérii patří skvělá hudba, která to pro mě celé zachránila, ale jinak to vážně nefungovalo a příliš jsem se nebavil. Když to porovnám třeba s jinou herní adaptací, jako je cokoliv od Uwa či Tomb Riderem 2, je to klenot, ale jako samotný film to příliš nefunguje. Věrným fanouškům SH se omlouvám. ()

Naslund

Moc pěkný horor. Tedy do doby, kdy to ještě je horor. Dneska si skoro všichni pomáhají při takových filmech různými lekačkami a vodopády krve. Tady stačí troška popelu, pár mutantů a je z toho perfektní mrazivá atmosféra. Dokonce tu je i působivý příběh, ale jeho odhalení hlavně ruší všechno napětí, a pak bohužel i veškerou logiku z předešlého dění. Každopádně jeden z nej hororů, co jsem viděl. Nejzajímavější mi přišlo sledovat, jak se otec snaží pomoci rodině, která o tom nemá ani potuchy... asi bych ho z jejich pohledu moc neměl rád. ()

SarumanKo

Atmosféra a výprava excelentné, ale strach alebo pocit z dobre vystavaného deja sa teda nedostavili. Problém vidím v tom, že Silent Hill je asi najdoslovnejšia videoherná adaptácia všetkých čias, ani nie tak príbehom, ako formou. Celý obsah filmu je totiž rozvrhnutý do epizód pripomínajúcich misie, tým pádom je totálne predvídateľný, a keď už dôjde na zvrat, je ako vycucaný z prsta, pretože tvorcov surreálne prostredie vôbec neobmedzuje v ohýbaní deja najšialenejšími smermi. Istý mytologický rozmer, ktorý sa v pozadí črtá, je príjemný, ale výsledný produkt nie je ničím iným, než rozťahanou exkurziou po svete, ktorý by si zaslúžil obsadiť zaujímavejšími charaktermi a situáciami. (6/10) ()

jajinka

Tak tomuhle jsem na chuť ani během těch dvou hodin nepřišla.. Zbytečně překombinovaný děj.. Od příjezdu do Silent Hill různé zrůdičky vynořující se ze tmy.. Nějaký nezabitelný umrlec a jeho dlouhý nůž? Plno křiku (pro nic za nic). Trošku vážnější náboj to dostalo fanatickou sektou vyvražďováků "čarodějnic". Jediné, co mě na filmu dostalo, byl konec.. I když zrovna do tohoto filmu se mi moc nehodil.. ()

Kaluž

Jako magor do herní série dávám maximální hodnocení za výtvarnou stránku, děj ve filmu ale pokulhává a herecké výkony se už jen plazí. Absolutně dokonalý je jen soundtrack. ()

IllIlIlIIl

Slibný začátek, jehož údernou sílou byla působivá atmosféra popílkem zasypaného městečka Silent Hill za zvuku tísnivých a strachnahánějících sirén. Prvotní nadšení závratným tempem střídá zklamání nad směrem, kterým se Silent Hill ubírá. Fantaskní bytosti, jevy a situace rozvrací samotný příběh a pocit ze samotného filmu. Jako by někdo po polovině přehodil vyhýbku a film byl postaven na zcela jinou kolej. Bohužel na kolej, která vede příběh opačným směrem. I samotný byť neatraktivní příběh byl zastínen příliš agresivně fantaskním obsahem. ()

movieband

Film měl po celý čas hodně hutnou atmosféru a do toho vcelku dobré herce. Nápad byl taky dobrý, ale pak se to zvrhlo takovým směrem, že sem si říkal jestli to třeba není nějaká parodie. Konec byl směšný a zbytečně zahnaný do extrému. Každopádně pro mě je to vcelku menší zklamání. Čekal jsem víc. ()

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

31.08.2012

Videohry jsou obrovský byznys, který se zisky vyrovná filmovému. Hollywood se proto úporně snaží něco z toho vytřískat. Už dlouhá léta. Bohužel, nedaří se. Kvalitní herní adaptace sečtete na prstech… (více)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

30.03.2008

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)