Silent Hill

• Francie Silent Hill (více)

Rose, která má smrtelně nemocnou dcerku, se chopí poslední šance a vydá se za starou léčitelkou. Bohužel však zabloudí do tajemného a opuštěného městečka jménem Silent Hill, kde nakonec svou holčičku ztratí. Rose se při jejím hledání stále hlouběji zaplétá do ponuré historie města, které je mrtvé jen na první pohled. V temných koutech totiž něco číhá… a nemá to zrovna dobré úmysly. Silent Hill je ve světě počítačových her jednou z nejpopulárnějších herních sérií survival hororů, do níž patří např. i Resident Evil. Silent Hill však nestaví na zombies a roztrhaných vnitřnostech, mnohem raději diváka straší po vzoru klasických japonských hororů a představuje mu monstra jak z deníčku nejslavnějších kubistů. Výsledkem je vysoce originální herní koncept, který učaroval i Rogeru Avarymu (scénárista Pulp Fiction), který se rozhodl sepsat scénář, s podporou autora původní hry, Akiry Yamaoky z Konami. Silent Hill režíruje Christophe Gans, zodpovědný za Bratrstvo vlků. (oficiální text distributora)

Hitman_47

Zatím nejlepší adaptace herní předlohy vůbec, film sice "mírně překrucuje" události z her, ale ději to nijak výrazně neškodí...spíš vás to neustále žene kupředu. Gans navíc předvedl, že je opravdový fanoušek celé série, protože zda nacpal snad všechny díly (z každého něco) a zároveň mezi nimi nijak nepřetrhl tu tenkou nitku, která celou sérii spojuje. Pyramid Head je tu naprosto perfektní (od své herní předlohy takřka nerozpoznatelný), akorát mě trochu sralo, že tu nepíchal žádnou kreaturu (jako to dělal v Silent Hill 2 v jednom hotelovém pokoji :)...třeba mohlo dojít na kozaté sestřičky. No...pokud se Chris chystá na nějaký sequel, tak mu v tom bránit nebudu. ()

Le_Chuck

90 minútové vrávoranie zmetenej matky (plným klišé) po fantasmagorickom svete bez zmyslu a s obludami, a následných 30 minút vysvetlovačiek s ultimátnym drátovaným záverom, ktoré Gansa pasujú vysoko nad Andersona či Bartkowiaka (Bolla nerátam to je iná dimenzia). On to mal ten frantík premyslené do posledného detajlu a navyše má fantáziu a odvahu. Podľa toho v akom množstve je človek ochotný absorbovať často bezdôvodné obrazy a nasávať ponuru atmosférou Sillent Hillu, závisí aj finálna miera uspokojenia. U mňa aj na druhy krát, za 5. 90% ()

kitano

Ako velky fanusik hernej serie Silent Hill, som sa na filmove spracovanie velmi tesil. Srdce mi podskocilo radostou, ked som sa dozvedel, ze rezirovat bude Gans, reziser mojho oblubeneho Bratstva vlkov. A niesom sklamany. Aby som vsak bol presnejsi. To z coho tazi herna seria, je atmosfera vecne zahlmleneho mestecka Silent hill, ktoreho minulost je zahalena temnotou, bizardne prisery ktore su stelesnenim najhorsich nocnych mor a pribeh plny cudackych individui a nevyjasnenych okolonosti a vobec... je to riadne psycho. To co sa vo filme podarilo, je zobrazenie samotneho mesta, ktore sa lepsie hadam ani nemohlo podarit. Tak isto prisery monstra su prevedene naozaj bravurne. Priam akoby vystupili rovno z hry. Naopak to co nevyslo je pribeh, ktory sa sice zo zaciatku rozvija slubne,neskor vsak sklzne do starndarnych dejovych klise a prilis doslovneho rozpravania. Uprimne, viac ako premysleny pribeh som cakal omnoho viac toho nevysloveneho, toho tajomneho zla ktore sa v Silent hill skriva, avsak nevieme co vlastne To zlo je. V tom film zlyhava. Velmi ma vsak potesil uplny zaver, ktory je presne v tej atmosfere ako by bol aj v hre. Ten sa vazne podaril. Takze, sklamany niesom, a som rad ze Ganz tento film uchopil za spravny koniec a tesim sa na pokracovanie. Dufam len, ze sa nedockam len novej zapletky zasadenej do toho isteho prestredia. Nuz, nechajme sa prekvapit. (7.5/10) ()

Kaka

Pro skalního fandu hry to bude nejspíše strhující atmosferická podívaná plná známých hrdinů (resp hrdinek). Pro diváka, který se s tématikou městečka zahaleného věčnou mlhou seznamuje poprve to však bude zmatek a troufám si říci, že docela velký. Je zapotřebí velká dávka pozornosti a to vzhledem (nejen) k natřískanému vizuálu, díky kterému bezpečně zapomenete na všechno ostatní kolem sebe, dost dobře nejde. Mistrovský střih a zvuk. Režisér staví atmosféru především na těchto dvou elementech. Vzdálené řinčení železa, všelijaké šustění a kvílení - to je to, co si člověk z kina odnese. Geniální atmosféra je podpořena výtečnou dunivou hudbou, která zde funguje podobně výborně, jako třeba v Underworldu. Vizuální efekty jsou neskutečně vymakané a akční scény strhující. Občas vadí možná trochu moc brutality a krve, avšak největší problém bude pro laického diváka již zmiňovaný příběh, jehož několik rovin vám může v hlavě způsobit pěknou šlamastiku. Rozhodně to chce více než jedno poukání. Otázka ale zní: Chcete to vidět znovu ? ()

akisha

Jako příznivec hororů nemůžu dát míň, protože Silent Hill je bezesporu jeden z nejlepších hororů poslední doby. Sice ani tady jsme se nevyhnuli otřepanému klišé dlouhovlasé holčičky (jak jen mi tyhle holčičky pijou krev!), ale jinak je Silent Hill svěžím závanem do hororových vod. Žádný zbytečný úvod, v Silent Hillu se ocitneme téměř ihned a děs může začít. Mlha, snášející se popel, temné omšelé domy a chodby, to všechno přispívá ke skutečně hutné atmosféře. Skvělá práce se zvuky, steny, sirénou, skřípěním apod. Vyzvedla bych hudbu, tak strašidelnou jsem už dlouho neslyšela, a pak herce. Všechny ženské role jsou obsazeny na výbornou, obzvlášť dobrá je Radha Mitchell a Laurie Holden. Beanova postava trpí naprostou zbytečností pro děj, přestože zahraná je dobře. Jeden z mých nejoblíbenějších hororů vůbec. ()

castor

Očekávání relativně brzy vystřídalo zklamání.. Obvykle si nehty nekoušu, tentokráte se k tomu ale přiznávám – jen to bylo čistě z nudy.. ()

viperblade

Přesně ve stylu hry. Většinou nemáte páru "o co go" ale ke konci to naštěstí těm chápavějším dojde... Edit k 30.7.08: Zvyšuji na plný počet. Tento film musíte vidět několikrát, abyste pochopili všechny detaily a ocenili tu atmosféru hry. A přidám příhodu: Na tento film jsem se koukal s několika kamarády, s nichž jeden NEMĚL rád jakékoliv horory, (prostě je nenáviděl). A jakmile tento film dohrál, tak nehnul ani brvou a řekl: "Ty vole, tak to bylo hodně dobré." Takže plný počet. ()

Trellíno

Je mi líto, ale žádnej nářez se nekoná. Čekal jsem, jak budu po výlezu z kina odvařenej a ono nějak nic. Tím nechci říct, že je Silent Hill špatný film, což je doufám evidentní z hvězdičkového hodnocení, které filmu náleží zejména za kurevsky hutnou atmosféru, výbornou Radhu Mitchell a... A to je vlastně všechno. Děj docela skřípe. Rozdělení filmu na dvě souběžně běžící části (matka vs otec) zrovna dvakrát nefunguje, přičemž bych se přimlouval za více scének ze Silent Hillu, kde mě dokonalá atmosféra a prostředí vždy naprosto uzemnily, aby posléze vše opadlo při dějovém odskočení si mimo město. Ke všemu mě hrozně otrávila závěrečná zdlouhavá vysvětlovačka, kde místo aby děj pořádně gradoval, přišlo nekonečný kecání, který horko těžko zachraňovalo masakroidní, ale nijak vyjímečné finále. Sečteno a podtrženo - 70% neboli nejslabší možné čtyři hvězdičky. Silent Hill je určitě nejlepší herní adaptací, což z něj ale stále nedělá kdovíjak velkou událost, i když si pozornost jistě zaslouží. Jenom to prostě není pecka, ale pouze slušná atmosferická záležitost, která šla určitě natočit ještě lépe a hlavně mohla být tak o dvacet minut kratší, jenomže to by zase většina diváku nepochopila ani ň. ()

MM_Ramone

S titulom "Silent Hill" som sa prvý krát stretol v časoch, keď som aktívne trávil dlhé hodiny pri hracej konzole Play Station 2. To už je hodne dávno. Bola to výborná, atmosferická, horrorová hra. Zaujala ma. Preto som sa potešil, keď sa v roku 2006 objavila jej filmová adaptácia. Spracoval ju francúzsky režisér Christophe Gans. Celkom solidne sa mu podarilo vystihnúť desivú prapodstatu tejto počítačovej hry. Natočil dobrý horrorový film. Vitajte v "Silent Hill" *** ()

ripo

Šumná dievčica v krátkej sukni vykončuje všemožné príšery a bojuje proti náboženským fanatikom. Záver filmu akoby skopírovaný z iného ....z omnoho známejšieho a úspešnejšieho .... ()

Ded@M@tes

Nějak mám smíšený pocity z téhle zfilmované počítačové hry. Menší zážitek z příběhu a vytvořených efektů se dostavil, ale k nějakému výraznějšímu oslovení nedošlo. ( Hodnocení: 6/10 ) ()

Spooner

Atmosférické a vizuálně rozhodně nápadité. Příběhově ovšem naprosto prázdné, zbytečně dlouhé a pro nepařiče her to ztrácí tak polovinu svého kouzla. Takže vlastně zcela průměrný horor, který je výjimečný jenom tím, že je jednou z těch nejpovedenejších herních adaptací. A to je vlastně docela smutné. ()

Wacoslav1

Rezba skvelej horor se skvelou atmosferou prijemne prekvapeni a na poli zfilmovanych videoher zatim bezkonkurencne nejlepsi kousek oproti tomu jak dojebali serii Resident evil je Silent Hill nekde uplne jinde celkove velka spokojenost ()

petero

Hral som len SH4 – The Room čo je že vraj najslabší zo série, no ďakujem pekne. Ten zvrátený svet tajomného mestečka Silent Hill sa dokáže človeku pekne zažrať pod kožu. Tajomný, deprimujúci a hlavne nebezpečný svet s rozumným výskytom príšer ktorých vzhľad hraničí so zdravým rozumom je zasadený do dokonale depresívneho prostredia z ktorého sa nevynoríme ani omylom. Možností ukončenia hry je viac, no ani jeden sa nedá označiť slovom happy end. Atmosféra je to čím sa táto hra zaraďuje na vrchol. A túto atmosféru sa našťastie podarilo tvorcom vytvoriť i vo filme. Technické spracovanie je dokonalé - prostredie, zvuky, hudba, zábery kopírujúce pohľady v hre. Filmu by som tak vytkol len pár vecí. Dialógy ako z nejakej hry =) ma zarazili hneď v úvode. No ktorý film podľa hry sa môže pochváliť takýmto dobrým príbehom. Doom? Mortal Kombat? Resident Evil? Tomb Raider? Bollove zúfalé adaptácie House of the Dead, Alone in the Dark a Bloodrayne? Tak to určite nie. Celkom milé mi prišlo ako si hlavná predstaviteľka uľavila v niektorých scénkach ohrozenia slovíčkami fuck a shit. Prelínania normálneho sveta so zahmleným tiež nebol dobrý nápad. Pátranie manžela je nezaujímavé a zbytočné a keby sme vo svete zahaleným hmlou ostali po celé jadro filmu, depka by bola pôsobivejšia. Poctivého a dlhého vysvetlenia sa nám predsa dostane tesne pred koncom filmu. A tu je ďalší problém. Film si celí čas vychutnávam ako poctivú vizuálnu žranicu a zrazu príde časť vysvetľovacia, kde musím po celú dobu dávať pozor na každú vetu aby dej dal nakoniec poriadny zmysel. Nepodarilo sa a po skončený filmu mi v hlave kolovala kopa otázok prečo toto a prečo tamto. Nejednoznačný je aj záver. Či je to klad alebo zápor neviem, no napriek tomu som film musel zhliadnuť znova a s radosťou si ho pozriem ešte niekoľko krát. Napriek tomu Silent Hill prevyšuje ktorúkoľvek doterajšiu adaptáciu pretože to vložené úsilie je na ňom vidno čo ocenia hlavne fanúšikovia hry. ()

Davies182

Vím, že jde o hodně průměrný snímek, ale já se v kině ani na vteřinku nenudil. Jen ten konec mi přišel stráášně trapný. Za celkovou atmosféru palec nahoru. ()

Mahalik

Na hororu jsem v kině ještě nikdy nebyl, to si radši počkám na dvd. Rád se totiž dívám doma s ovladačem v ruce a když "ucítím", že se blíží nějaká lekací scénka, přepnu ihned na jinej kanál. Ovšem na Silent Hill jsem byl natěšenej jak středoškolačka, tak jsem se rozhod, že se přemůžu.. A udělal jsem dobře. Christophe Gans je opravdu vizuální mistr a ze zrezlého městečka máte pocit, že vás na každym rohu přepadne nějaká zmutovaná šlapka. Když začaly houkat sirény a město se zahalilo do temnýho hávu, začal jsem mít stísněnej pocit. A podobnejch věcí je ve filmu požehnaně. A finální scéna ve které ostnaté dráty vlítnou pod sukni tý hnusný svini a rozsekaj ji na cáry, zatleskal jsem štěstím. Jen kdyby mě kámoši neokřikovali ať mlčim (páč jsem pořád dokola kecal: Bože teď tam něco příjde!), užil jsem si horor dosytosti :)) ()

Reiniš

Silent Hill postihl přesně ten syndrom, který u hororů vážně nesnáším. A to když tvůrci pěkně rozjetý horor ke konci přetaví na duchařskou fantasmagorii. Takže dokud Rajda Mitchellová běhá sem tam a honí ji bubáci, z nichž někteří jsou skutečně děsiví a jiní naopak lehce k smíchu, je vše v pořádku. Když ale Ganse začne v druhé půli unyle vyprávět historii města a ukáže, co je vlastně Silent Hill zač, jde atmosféra do kytek a já osobně už jsem se docela nudil. Pointa je bystřejšímu divákovi jasná už od první scény, což ani nevadí, protože pořád je na co se dívat. Jenže to je hlavní problém. Některé sekvence jsou sice děsivé a působivé, ale celému filmu chybí údernost a hlavně nějaké lidštější emoce. I když Silent Hill má nedostatků poměrně hodně, přesto nabízí krok stranou od zajetých hororových šablon a originální verzi stokrát viděné báchorky. Originalita je ovšem v Ganseových rukách dvojsečnou zbraní, což už víme od přepláceného Bratrstva vlků... ()

Xmilden

Za mlhou jež by se dala krájet ... Atmosféra, napětí a hlavně Pyramid Head. Tohle jsou jistě největší klady Silent Hillu. ()

-bad-mad-wolf-

Rozumové možnosti postav jsou poněkud omezené a všichni se chovají jako postavy počítačové hry (tohle tvrzení je v kontextu se Silent Hillem trochu paradoxní, ehm), ostatně posuďte sami - máte pravděpodobně nemocné dítě, jehož největší zálibou je pobíhání ve stavu náměsíčném po okolí a hulákání jména jakéhosi města. Vy ho jako spořádaný jedinec nacpete do auta, nic nevysvětlíte ani vlastnímu manželovi a poženete na ono ve snu provolávané místo, přičemž cestou budete ujíždět policii a akčně projíždět uzamčené brány. Fajn. Dále tu máme příběhový šmodrchanec, který se ale dá při dostatečné pozornosti poměrně dobře rozplést, takže tento často uváděný zápor nepodpořím - film navíc nemá pouze jednu možnou interpretaci (mlask). Důležité je, že věci mají svou tvář, tudíž v konečné rovině vás svět Silent Hillu pohltí, ať už z jeho děje napíšete referát nebo zůstanete totálně paf. Strach se s mojí bytostí během sledování příliš kamarádit nechtěl, pouze chvílemi jemně zatahal za rukáv, naopak mě spíše provázela tetelivá radost ze všech těch depresivně a choromyslně stylizovaných obrázků alá úchylná temná fantasy. Krásné. Nádherný (a vícevýznamový) závěr je pak třešinkou na tomhle pošahaném dortíku. Souhrnem bych řekl, že Silent Hill není pro normální lidi. Ani hra, ani film. Podivné vazby a humus vylézající ze stěn jsou mu vlastní, stejně jako iracionalita a podmanivá audiovizualita. Silent Hill je prostě magor. ()

Divočák

Úžasné vizuální orgie a jednoznačně nejlepší "americký" horor posledních 20 let (řekněme od Věci). Atmosféra filmu je opravdu hutná a staví především na úžasném ztvárnění samotného městečka Sillent Hillu. Přechod mezi dnem a "temnotou" je vyřešen bravurně (siréna je opravdu perfektní nápad, ale kam se hrabe na Woodův Plan 9;)), nejrůznější příšery představují vrchol toho, co jsme kdy v podobném filmu mohli vidět (Pyramidhead rulezzz!) a samotný příběh není jen levnou parafrází na "vyvraždi co nejvíc puberťáků co nejoriginálnějším způsobem", ale po dlouhé době přináší výrazně čerstvý vzduch do zatuchající a zaprděné komory současného hororu. A zmiňoval jsem se už o výborných hereckých výkonech? ***Věděli jste, že: Hrdinou herní předlohy není žena, ale muž. Režisérovi ovšem přišlo, že se postava po celou dobu chová ryze "žensky" a pohlaví hlavního hrdiny tak vyměnil.// Postava Seana Beana byla do scénáře přidána dodatečně na nátlak studia. Producentům totiž vadilo, že se ve filmu nevyskytuje žádný výraznější mužský charakter.// Režisér Gans chtěl původně film natočit podle druhého dílu videohry, který se mu zdál nejlepší. Nechtěl ovšem diváky připravit o vysvětlení celého děje a proto je výsledná verze poskládána z dějových střípků a příšer ze všech tří doposud publikovaných dílů videohry.// Aby herci dostali co nejlepší představu o atmosféře původní videohry, nechal režisér Gans vybavit karavan každého z nich videoherní konzolí s původním "Sillent Hillem". Některé z herců pak bylo téměř nemožné od hry odtrhnout.// Pro vytvoření kulis samotného městečka Sillent Hillu použili výtvarníci mimo jiné i fotodokumentaci z jaderné elektrárny Černobyl.*** ()

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

Metal Gear – první Solidní videoherní adaptace?

31.08.2012

Videohry jsou obrovský byznys, který se zisky vyrovná filmovému. Hollywood se proto úporně snaží něco z toho vytřískat. Už dlouhá léta. Bohužel, nedaří se. Kvalitní herní adaptace sečtete na prstech… (více)

Del Toro vs. Gans: Kráska a zvíře

30.03.2008

Šermíři R. E. Howarda nastupují

Šermíři R. E. Howarda nastupují

13.01.2008

Obrovské zklamání z tržeb Zlatého kompasu (srovnatelné s rozčarováním z vlažného přijetí Superman se vrací, takže se vážně pochybuje o pokračování) a následné urychlené odsunutí Inkoustového srdce … (více)