Temný obraz

Scanner Darkly, A

Animovaný / Krimi / Drama / Sci-Fi

USA, 2006, 100 min

Předloha:

Philip Kindred Dick (kniha)

Richard Linklater

Shane F. Kelly

Sandra Adair

Kostýmy:

Kari Perkins

Myslim, že je na tomhle filmu až moc vidět vítězství formy nad obsahem, celej děj je příšerně nudnej a nezáživnej a ani známý herci, včele s Keanu Reevesem, to moc nezednou. Snad jenom Woody Harellson je zase s tim svým zvláštním projevem nepřehlídnutelnej. Krom toho ani ta vizuální stránka se mi moc nelíbila, sice se jedná hlavně pohybově a takovou malou revoluci, kdy to vypadá skvěle realisticky a celkem působivě, ale ty rozmálzý držky, barvy a špatná hra světel to dost srážej. Daleko víc se mi líbila černobílá Renesance než tohle. Nicméně když v tom někdo nějakou myšlenku bude chtít vidět, tak jí asi najde, ale film sám osobě to je nudnej(12.8.2007)

Výtečná schizofrenicky-paranoidní sci-fi, která splnila má očekávání. Dickovská atmosféra tady funguje dokonale a určitě nejlíp ze zatím všech jeho filmových adaptací. Víc než akci (Minority Report, Total Recall) tady vidíme proniknutí do pokřiveného světa, plného lidí, kteří se snaží s ním vyrovnat. A SCANNER DARKLY je snímek o závislosti, o obětech a především o světě, který, pokud mu budou vládnout lidé, nikdy nebude spravedlivý.(3.3.2007)

Linklater je vizionář. Knihu jsem sice nečetl, ale toto zpracování opravdu mělo atmosféru, i když vlastně nevím jak to popsat. Docela často je tenhle film vlastně i komedie. Objevují se hlášky typu "Namísto pozvolného udušení Charles Freck začal halucinovat. Další co si uvědomil byla interdimenzionální příšera stojící u jeho postele." Výborný film, ne pro každého, ale každý by měl ocenit vizuální stránku a opravdu prdlého Roberta Downeyho Jr. a ještě víc ujetého Woodyho Harrelsona.(19.12.2006)

V blízké budoucnosti se banda přátel kdesi v Kalifornii sjíždí na nové droze s názvem substance D. Nemají však potuchy, že jeden z nich je agentem protidrogového oddělení. S látkou otce moderní sci-fi Philipa K. Dicka laškoval už Charlie Kaufman, projekt ale skončil v rukou Richarda Linklatera, který se pohybuje od romantických látek, westernů, hudebních komedií až ke „kritikám“ fastfoodových řetězců. Tentokrát se pustil do náročného kultovního románu, který nejprve vznikl jako hraný film a potom jej náročnou technikou překresloval do realistické podoby, nutno podotknout s výrazným schizofrenním nádechem. Výsledek ovšem zaostává za očekáváním. Světlo světa spatřil pochmurný (dějové místy nejasný) animovaný film, který ovšem více mluví (někdy až příliš), jeho bizardní postavy ztvárněné hollywoodskými hvězdami kromě bravurní animace nikterak nezískají divákův zájem a nějaké zásadní kritiky současné společenské koroze se nedočkáme!!(12.2.2007)

Aby som si ucelil nazor na tento film, musim si ho pozriet este raz, a precitat knihu, pretoze citim ze tento film spolu s jehou predlohou si zasluzia vacsiu pozornost ako len jednoduche zhliadnutie. Tak ci onak uz teraz mozem povedat ze nielen po vizualnej stranke (vizual je skutocne skvely a stoja za nim stovky a stovky hodin tazkej driny) ale aj po obsahovej je to do detailov prepracovane dielo. Paranoicke sceny striedaju sceny vazne a aj mnoho humornych scen....avsak ako som uz napisal, musim film aj predlohu trosku viac rozobrat. Zatial (8/10)(26.6.2007)