Temný obraz

A Scanner Darkly

Animovaný / Krimi / Drama / Sci-Fi

USA, 2006, 100 min

Předloha:

Philip Kindred Dick (kniha)

Richard Linklater

Shane F. Kelly

Sandra Adair

Scénografie:

Bruce Curtis

Kostýmy:

Kari Perkins

Rozpočet $8,5miliónaTržby USA $5,501,616Tržby Celosvetovo $7,659,918║ /60%/(25.2.2010)

• zelvopyr

Některá díla měla zůstat jen psaná. Smršť zfetovaných keců se mi zdá natolik odpudivá, že nedokážu získat žádné sympatie k filmu... A bohužel, forma je na nich postavená, takže dobrá myšlenka je utopena.(26.8.2012)

už jsem viděl o dost lepší filmy. Už jsem viděl i o dost horší filmy a těch jsem viděl mnohem víc. Takže jsou 3 * vlastně lepší průměr, téměř nadprůměr(2.12.2008)

Tři pokusy, tři selhání... O čem mluvím? O snaze vidět tento film celý. Předlohu P.K. Dicka jsem pravděpodobně nečetla, nemohu tedy posoudit, jak moc se jí film drží. Pochválit lze jednoznačně vizuální stránku, ten takřka komiksový styl je docela zajímavý. Ale to nestačilo, abych zůstala v bdělém stavu - příběh mě nevtáhnul (smažky mi nejsou blízké:-)) a bůh Morpheus opět zvítězil. Dělám si obvyklou mentální poznámku "někdy dodívat" a zatím dávám lehce nadprůměrných 60% za těch několik desítek minut, co jsem udržela oči otevřené. EDIT: 31.5. 2011 - čtvrtý pokus, čtvrté selhání... začátek filmu už znám nazpaměť, zřejmě mi však není souzeno někdy spatřit také druhou polovinu :-/.(12.2.2010)

Napriek tomu, že BLADE RUNNERA a MINORITY REPORT považujem za vrchol SF, musím povedať, že Temný obraz je najlepšie spracovaná Dickovka. Možno film nie je tak úžasný ako jeho predchodcovia, ale má jedinečnú atmosféru Majstrovych poviedok. Spochybnenie vlastnej existencie, závislosť, paranoja - všetko sú to znaky Dickových textov. Výnimočný film, ktorý svojímy spletitými dialógmi "o ničom" pripomína skutočnosť, a pri tom vo vás vyvolá túžbu, aby predostretý svet bol len ilúziou. Ilúziou, ktorá tu však možno je...(9.1.2007)

• - Podle režiséra Richarda Linklatera zabralo natáčení filmu pouhých 23 dní; animační proces trval dalších 18 měsíců. (3DD!3)

• - Ve scéně, kdy jde Freck do obchodu s lihovinami koupit víno, objevuje se značka vína St. Ubik, která je odkazem na román Philipa K. Dicka „Ubik“. Podobně odkazuje na autora značka sluchátek „Phil D“, které má žena v kontrolní místnosti, nebo značka zápěstník kalkulačky „Phillip“, který má James (Robert Downey Jr.). (Caaslav)

• - Po snímku Dracula (1992) sa jedná o druhý film, kde si Keanu Reeves a Winona Ryder zahrali spoločne. (nolitimere)